Search
Close this search box.

معرفی کلی قطعات به کار رفته در ساخت فن کویل دیواری

معرفی کلی قطعات به کار رفته در ساخت فن کویل دیواری

امروزه تنوع سیستم های تهویه مطبوع بسیار بالا می باشد و برندهای بسیاری نیز جهت تولید و عرضه این سیستم ها فعالیت دارند. به همین خاطر تصمیم گرفتیم در این مطلب به بررسی معرفی کلی قطعات بکار رفته در ساخت فن کویل دیواری بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

آشنایی با فن کویل دیواری

فن کویل دیواری به طور کلی از یک یا چند فن و کویل تشکیل شده است. قطعات آن در داخل یک مربع تعبیه شده و در حدود دو متر از سطح زمین بر روی دیوار نصب می شود. اما در برخی از فن کویل های دیواری در حالت گرمایش یکی کویل تعبیه شده باشد که در این صورت گرما لازم توسط هیتلر تامین شود و نیازی به تامین آب گرم نیست.

عملکرد این دستگاه همانند دیگر فن کویل ها می باشد. به گونه ای که آب داخل کویل حرکت کرده و هوا از میان فین های آلومینیومی عبور می کند و در مجاورت با آب و هوا سرد یا گرم خواهد شد. در روی این دستگاه ها ترموستات ها مورد استفاده قرار گرفتند که این جهت کنترل سرعت فن و همچنین خاموش و روشن شدن دستگاه استفاده می شود.

معرفی کلی قطعات به کار رفته در ساخت فن کویل دیواری

معرفی قطعات فن کویل دیواری

بهتر است بدانید فن کویل های دیواری نیز همانند دیگر انواع فن کویل ها از قطعاتی همچون بدنه، کویل، فن و ترموستات و قطعات فرعی همچون فیلتر، سینی جمع آوری آب تقطیر، دریچه های دوراهی و سه راهی و … تشکیل شده است. در ادامه به شرح هر یک می پردازیم.

بدنه فن کویل دیواری

یکی از قطعات فن کویل دیواری بدنه آن می باشد. همانطور که ذکر شد اکثر فن کویل های دیواری از نوع روکار می باشد. دیواره خارجی این دستگاه ها دارای رنگ است. بدنه کویل های دیواری روکار شبیه اسپلیت های دیواری بوده و به صورت افقی در فاصله دو متری از زمین بر روی یک صفحه فلزی که به دیوار پیچ می شود؛ نصب خواهد شد.

اکثر فن کویل های دیواری دارای بدنه دکوراتیو و زیبا می باشد. فن کویل های دیواری شرکت ایرول فرانسه از بدنه بسیار زیبا و نازک و پنل های زیبا تشکیل شده اند که همانند یک تابلوی نقاشی جهت زیباسازی دکوراسیون داخلی بسیار کمک می‌کند. ورودی هوای دیواری در زیر آن ها تعبیه شده است و خروجی هوا در قسمت جلوی مشاهده خواهد شد که معمولا یک دیفیوزر کاملاً قابل تنظیم و دارای قابلیت عملکرد خودکار دارند.

مبدل حرارتی

مبدل حرارتی که به نام کویل شناخته می شود؛ از جمله مهم ترین قطعات سیستم فن کویل دیواری می باشد. این قطعه دارای ساختاری شبیه به رادیاتور بوده که در فن کویل ها از نوع فین و تیوب یا پره- لوله می باشد. این نوع فن کویل از تعداد زیادی فن و کویل تشکیل شده است که با فاصله کمی به صورت موازی در کنار یکدیگر ردیف شده توسط لوله هایی به یکدیگر اتصال پیدا می‌کند.

توجه داشته باشید که آب گرم یا سرد از یک طرف به کویل وارد شده و پس از تبادل حرارتی با هوای که توسط فن از آن عبور می کند. از سوی دیگر هوا از فن کویل خارج شده و به سیستم لوله کشی بر می‌گردد. با توجه به اینکه کار اصلی کویل تبادل حرارتی می باشد. جنس آن باید از فلزات دارای هدایت گرمایی بالا انتخاب شود.

به همین خاطر در ساخت فن کویل های دیواری با کیفیت معمولاً مبدل حرارتی استفاده خواهد شد. با این حال فن کویل ها دارای کویل هایی می باشند که پره های آن ها از جنس آلومینیوم و لوله های آن ها از جنس مس می‌باشد.

فن و موتور فن در فن کویل دیواری

فن ها در فن کویل های دیواری معمولا از نوع سانتریفیوژی یا شفتی می باشند. این قطعه در مرکز تعبیه شده و با دو شفت از دو سمت به دو فن سانتریفیوژی اتصال داده می شود؛ با هر دور موتور فن ها نیز یک دور می چرخند.

ترموستات فن کویل دیواری

از دیگر قطعات فن کویل دیواری می‌توان به ترموستات اشاره کرد. ترموستات قطعه ای می باشد که با تنظیم دور موتور، فن و یا میزان ورود آب به کویل عملکرد فن کویل را تنظیم خواهد کرد و دمای اتاق را بر روی میزان مطلوب کاربر تنظیم می‌کند. فن کویل های دیواری دارای یک ریموت کنترل گر مخصوصی بوده که کاربر از طریق آن ترموستات را تنظیم خواهد کرد.

معرفی کلی قطعات به کار رفته در ساخت فن کویل دیواری

فیلتر فن کویل دیواری

فیلتر هوا در فن کویل دیواری در قسمت ورودی هوا تعبیه شده است که مانع ورود گرد و غبار و دیگر ذرات معلق در هوا به درون فن کویل می شود. توجه داشته باشید که این ذرات در صورتی به دستگاه وارد شوند؛ با نشستن به جداره کویل و دیگر قطعات داخلی فن کویل راندمان و طول عمر آن را کاهش خواهد داد.

در نظر داشته باشید که مجهز بودن فن کویل دیواری به فیلتر هوا باعث می شود تا هوای پاکیزه به درون اتاق پرتاب شود. فیلتر هوا در فن کویل های دیواری به صورت قابل تعویض یا قابل شستشو می باشند که باید هر ماه یکبار آن را تعویض کرده یا شستشو شود.

سینی جمع آوری آب تقطیر و پمپ تخلیه آب تقطیر

زمانی که فیلتر در حالت سرمایش قرار داشته باشد؛ رطوبت هوا با برخورد به جداره تقطیر خواهد شد. این آب در صورتی که از فن کویل خارج نشود؛ به قطعات داخلی دستگاه آسیب وارد کرده و از فن کویل چکه خواهد کرد.

بنابراین اکثر فن کویل های دیواری در زیر کویل یک سینی تعبیه می کند که این آب را جمع آوری کند. اکثر فن کویل ها دارای پمپ تخلیه آب تقطیر می باشند که آب جمع شده در سینی را از طریق یک لوله به خارج فن کویل هدایت خواهد کرد.

معرفی فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام

فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام ارائه دهنده انواع سیستم های تهویه مطبوع از جمله فن کویل ها می باشد. شما مخاطبین گرامی برای تهیه و خرید فن کویل ها می توانید از طریق وب سایت https://tasisat.com/ اقدام نمایید.

در صورتی که اطلاعات لازم درباره دستگاه ها را ندارید؛ کافیست از طریق شماره های ذکر شده با کارشناسان فروش مجموعه تخصصی تاسیسات دات کام در تماس باشید و مشاوره های لازم را دریافت نمایید. بدون شک در این صورت انتخاب بهتری را تجربه می کنید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *