سختی گیر برج خنک کننده چیست و چه کاربردی دارد؟

لطفا امتیاز دهید

سختی گیر برج خنک کننده چیست و چه کاربردی دارد؟

سختی گیر برج خنک کننده دستگاهی است که سختی آب را که در برج خنک کننده گردش دارد؛ کم می کند. ساختار درونی این دستگاه از سیلیس و رزین های تبادل یونی تشکیل شده است. برای دسترسی آسان به این دستگاه در بالا و پایین آن دو دریچه قرار دارد. جنس این سیستم از فلز یا فایبرگلاس بوده و در انواع مختلفی موجود بوده و برای نرم‌ کردن آب در موارد مختلف کاربرد دارد. در کنار این سیستم یک منبع نمک وجود دارد که وظیفه ی احیای سختی گیر را برعهده دارد.

این منبع نمک از طریق لوله مسیر آب نمک به منبع اصلی سختی گیر وصل شده و وظیفه دارد؛ فشار آب درون سختی گیر را نمایش دهد.‌ شما همراهان عزیز می توانید جهت آشنایی بیشتر با سختی گیر برج خنک کننده ما را همراهی کنید.

سختی گیر برج خنک کننده چیست و چه کاربردی دارد؟

آشنایی با سختی گیر برج خنک کننده

سختی گیر برج خنک کننده به نام رسوب گیر نیز معروف بوده و کار آن کاهش سختی آب است‌. این دستگاه یکی از رایج ترین سختی گیرهای بازار است که به نسبت دیگر سیستم ها بیشتر استفاده می شود‌. عناصری چون منیزیم و کلسیم در آب باعث ایجاد رسوب در دستگاه ها و تاسیسات می شود.

رسوب گرفتن در تاسیسات و لوله ها مشکلاتی زیادی به بار می آورد؛ بنابراین بهتر است از یک سختی گیر مناسب استفاده شود. عوامل مختلفی چون اندازه دی اکسید کربن آب، میزان اکسیژن محلول آب گردشی و دمای آب در چرخش در افزایش سختی آب موثر هستند.

مشخصات فنی سختی گیر برج خنک کننده

سختی گیر برج خنک کننده معمولا از جنس فایبرگلاس بوده و رزین های آن از دو نوع پرولایت و هیدرولایت می باشد. مخزن نمک این دستگاه از جنس پلی اتیلن بوده و به منبع اصلی سختی گیر متصل می شود. شیرهای این سیستم در دو نوع دستی و اتوماتیک بوده و برای شستشوی دستگاه استفاده می شود. همچنین لوله کشی این سیستم از جنس pvc، پلی اتیلن و یا گالوانیزه است.

انواع سختی گیر برج خنک کننده

  • دستگاه سختی گیر رزینی

 با استفاده از این دستگاه می توان آب دارای سختی و املاح را با فشار بالا تصفیه کرد که در این صورت آهک آن حذف می شود. در این دستگاه ها ذرات رزین وجود دارد که از چند لایه ذرات شنی در قسمت پایین دستگاه استفاده می شود تا جلوی خروج آن ها گرفته شود. این سختی گیر می تواند در قسمت های مسیر تخلیه، مسیر احیا، بک واش، قسمت ورودی و خروجی، مسر آب نمک و شستشو قرار گیرد.‌ در بالا و پایین این دستگاه دریچه هایی وجود دارد که برای دسترسی به داخل دستگاه است.

  • دستگاه سختی گیر مغناطیسی

 یکی دیگر از انواع سختی گیر برج خنک کننده نوع مغناطیسی است که به عنوان آخرین تکنولوژی برای بهبود کیفیت آب استفاده می شود. با استفاده از این سیستم می توان بدون اضافه کردن مواد خارجی آب سخت را به آب سبک و نرم تبدیل کرد.

در این سیستم بدون اینکه آب دچار تغییر رنگ و بو شود؛ سختی آن برطرف می شود. از مزیت های این سیستم می توان به افزایش انتقال حرارت در مبدل های حرارتی و کاهش خوردگی اشاره کرد که عمر لوله ها و تجهیزات را افزایش می دهد. همچنین این سیستم باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود؛ زیرا انتقال حرارت را افزایش می دهد.

  • دستگاه سختی گیر الکترونیکی

در این نوع سختی گیر برج خنک کننده اغلب امواج الکترونیکی دائما در حال تغییر هستند. این تغییر توسط دستگاه pac تولید شده و از طریق آنتن هایی که دور لوله می باشد؛ به درون آب سخت منتقل می شوند. بعد از آن نمک های محلول در آب شبیه بلورهای معلق و ریز شده تحت تاثیر قرار گرفته و تجمع آن ها باعث تشکیل کربنات کلسیم می شود. به دلیل آنکه رسوب بر روی دیواره داخلی لوله نیست؛ این ذرات چسبندگی ندارند.‌

مزایای سختی گیر برج خنک کننده

استفاده از سختی گیر برج خنک کننده مزایای زیادی دارد که یکی از آن ها افزایش راندمان کولینگ تاور و بهبود عملکرد دمایی آن است. با استفاده از این سیستم می توان هزینه های مربدط به شستشو و سرویس برج خنک کننده را بسیار کاهش داد. همچنین استفاده از این دستگاه عمر قطعات داخلی برج خنک کننده را افزایش داده و نگهداری آن را کم هزینه و آسان می کند. این سیستم رسوب درون نازل ها، لوله های ورودی و خروجی و پکینگ ها را کاهش می دهد.‌

کاربرد سختی گیر برج خنک کننده

این دستگاه سختی آب مبدل های حرارتی، دیگ بخار و برج خنک کننده را گرفته و آن را نرم می کند. این سیستم برای گرفتن سختی آب چاه، آب شور و آب سطحی نیز مورد استفاده می باشد. دیگر کاربرد سختی گیر برج خنک کننده نرم کردن آب مصرفی در صنایع رنگرزی و رنگسازی است.‌

سختی گیر برج خنک کننده چیست و چه کاربردی دارد؟

چگونگی تشکیل رسوب در برج خنک کننده

وقتی آب گرم شده و یا در مجاورت هوا تبخیر شود؛ غلیظ شده و رسوب غیر محلول تشکیل می شود که مشکلات زیادی در تاسیسات ساختمان ایجاد می کند. ممکن است که این رسوب سبب ایجاد یک پوشش محافظ شود که خوردگی را کاهش داده ولی انتقال حرارت را نیز کم کرده و باعث افت فشار می شود. بنابراین بهتر است برای جلوگیری از این مشکلات از یک سختی گیر در آن استفاده شود.

خرید انواع سختی گیر برج خنک کننده

جهت خرید سختی گیر برج خنک کننده کافیست به سایت https://tasisat.com مراجعه کنید. برای انتخاب نوع مناسب آن با کارشناسان فروش مجموعه تخصصی تاسیسات دات کام در تماس باشید. به این صورت انتخاب بهتری را بدون شک تجربه خواهید کرد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

جنس سختی گیر برج خنک کننده چیست؟

این دستگاه اغلب از جنس فایبرگلاس یا فلز است.

انواع سختی گیر برج خنک کننده را نام ببرید؟

سختی گیر رزینی، سختی گیر مغناطیسی و سختی گیر الکترونیکی

کاربرد سختی گیر برج خنک کننده را بیان کنید؟

استفاده برای نرم کردن آب مبدل حرارتی، گرفتن سختی آب شور، آب چاه، نرم کردن آب صنایع رنگرزی و رنگسازی

مطالب مرتبط

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید یکی تجهیزات مورد نیاز برای استخر ها پمپ می باشد. در صورتی که... ادامه مطلب

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده... ادامه مطلب

معرفی ۳ تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی

معرفی 3 تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی

معرفی ۳ تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی فن کویل از جمله سیستم های تهویه مطبوع است که از... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *