در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
نحوه تشخیص قدرت کمپرسور کولر گازی

نحوه تشخیص قدرت کمپرسور کولر گازی

لطفا امتیاز دهید

نحوه تشخیص قدرت کمپرسور کولر گازی

یکی از راه های تشخیص قدرت کمپرسور کولر گازی آشنایی داشتن با انواع مدل های کمپرسور می باشد. کمپرسور از اجزای کلیدی و تعیین کننده در ساختار سیستم های تهویه مطبوع به شمار می رود. متناسب با نوع و مدل کولر گازی، کمپرسور در نظر گرفته شده برای آن متفاوت می باشد.

کمپرسور یا واحد تراکم از اصلی ترین قطعات در فرآیند خنک سازی کولرهای گازی محسوب می شود. کمپرس و متراکم کردن گاز مبرد، از مهم ترین وظایف کمپرسور کولر گازی تلقی می گردد. گاز فشرده توسط کمپرسور با عبور از کندانسور و اواپراتور، در طی فرآیندهای مختلفی با کاهش دما مواجه شده و به صورت هوای خنک در محیط داخلی جریان پیدا می کند.

کمپرسور کولر گازی

روش تشخیص قدرت کمپرسور کولر گازی

۱- شناسایی انواع کمپرسورها

آشنایی داشتن با انواع مدل های کمپرسور در تشخیص قدرت کمپرسور کولر گازی کمک شایانی می نماید. به طور معمول، کمپرسور پیستونی، روتاری و اسکرال، از مهم ترین کمپرسورهای استفاده شده در ساختار کولرهای گازی به شمار می آیند. هر کدام از این نوع کمپرسورها با کد مخصوصی در پلاک یا دفترچه راهنمای کولر گازی مشخص شده اند.

مکانیزم عملکرد کمپرسور پیستونی به صورت رفت و برگشتی صورت می گیرد. به همین جهت، از این نوع کمپرسورها با عنوان کمپرسور رفت و برگشتی نیز نام برده می شود. کمپرسورهای پیستونی با کد T مشخص می شوند.

از دیگر انواع موتور کولر گازی می توان به کمپرسور روتاری، اشاره نمود. مکانیزم عملکرد کمپرسور مدل روتاری به صورت حرکت ۳۶۰ درجه ای صورت می گیرد. بر این اساس، فشرده سازی و کمپرس کردن گاز مبرد با حرکت ۳۶۰ درجه ای تیغه های کمپرسور انجام می شود.

خرید انواع اسپلیت

راندمان بالا، مصرف انرژی بهینه و سطح صدای پایین، از مهم ترین مشخصات کمپرسورهای روتاری محسوب می شود. ضمنا، این مدل از کمپرسورها با کد R شناسایی می شوند.

کمپرسور اسکرال، از دیگر انواع موتورهای کولر گازی بوده که از دو صفحه مارپیچ ثابت و متحرک تشکیل می گردد. کمپرسورهای اسکرال از راندمان و بازدهی و همینطور قیمت بالایی در مقایسه با سایر کمپرسورها بهره می برند.

۲- توجه به قدرت خنک کنندگی کمپرسور

توجه کردن به توان خنک کنندگی موتور، یکی دیگر از روش های تشخیص قدرت کمپرسور کولر گازی به شمار می رود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که کمپرسورها از لحاظ توان برودتی به دو دسته T1/T3 طبقه بندی می شوند.

کمپرسورهای نوع T1 در حوزه تهویه با عنوان موتورهای سبک معروف می باشند. این دسته از کمپرسورها به علت برخورداری از توان خنک کنندگی پایین، برای مناطق آب و هوایی معتدل مورد استفاده قرار می گیرند. کمپرسورهای از نوع پیستونی و روتاری در این دسته جای می گیرند.

در سوی مقابل، کمپرسورهای T3 یا موتور سنگین، از توان برودتی بسیار بالایی برخوردار هستند. به همین جهت، این نوع از کمپرسورها در مناطق گرمسیری و حاره ای بهترین عملکرد را از خود نشان می دهند

از لحاظ قدرت خنک کنندگی، کمپرسورهای اسکرال و پیستونی در این دسته قرار می گیرند. همچنین، سیم پیچ های کمپرسور T3 در مقایسه با نوع T1، قابلیت تحمل شرایط دمایی بالاتری را دارند.

۳- پلاک خوانی کمپرسور

پلاک خوانی کمپرسور، یکی دیگر از روش ها برای تشخیص قدرت کمپرسور کولر گازی قلمداد می گردد. بر روی پلاک کمپرسور کلیه مشخصات و داده های فنی این قطعه نظیر ولتاژ و جریان برق مصرفی، نوع و مدل، نوع گاز خنک کننده و توان و قدرت، درج شده است.

با استفاده از اطلاعات پلاک کمپرسور می توان به توان و قدرت این قطعه پی برد. میزان قدرت و توان کمپرسور غالبا برحسب کیلو وات (kw) یا اسب بخار (hp) مشخص شده است. قدرت کمپرسورهای سیستم های تهویه مطبوع در محدوده ۱.۵ الی ۳ اسب بخار برآورده گردیده است.

خرید کولر گازی ایرانی

۴- برق مصرفی کمپرسور

با استفاده از جریان برق مصرفی کمپرسور نیز امکان تشخیص قدرت کمپرسور کولر گازی فراهم می شود. کمپرسور کولرهای گازی بر اساس جریان مصرفی در دو دسته تک فاز (۱ph) و سه فاز (۳ph) قرار می گیرند. کمپرسورهای تک فاز با جریان برق از نوع تک فاز، ولتاژ نامی ۲۲۰ ولت و فرکانس کاری ۵۰ هرتز راه اندازی می‌شوند.

از سوی دیگر، کمپرسورهای سه فاز با جریان برق سه فاز، ولتاژ کاری ۳۸۰ و فرکانس ۵۰ هرتز تغذیه می‌شوند. به طور معمول، کولرهای گازی بیشتر از ظرفیت ۴۸۰۰۰ به صورت سه فاز تولید می شوند. کمپرسورهای سه فاز از لحاظ میزان مصرف برق، در مقایسه با کمپرسورهای نوع تک فاز، برق بیشتری را مصرف می کنند.

قدرت کمپرسور کولر گازی

تشخیص قدرت کمپرسور کولر گازی

ناگفته نماند که گاز مورد استفاده در لوله های کمپرسور متناسب با نوع و مدل کولر گازی متنوع می باشد. گاز مبرد نوع r410a، از رایج ترین مبردهای استفاده شده در این زمینه تلقی می گردد.

ضمنا، نوع و مدل کمپرسور، جریان برق مصرفی، نوع گاز خنک کننده، سطح صدا، توان برودتی و خنک کنندگی، استانداردهای ساخت، کیفیت قطعات فنی، برند تولیدکننده و بازه قیمت نهایی، از مهم ترین عوامل در هنگام خرید کمپرسور کولر گازی به شمار می روند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

مطالب مرتبط

صرفه جویی انرژی در ساختمان

صرفه جویی در مصرف انرژی از جمله بهترین راه ها برای کاهش هزینه ها و اثرات زیست محیطی به... ادامه مطلب

عیب یابی برج خنک کننده

عیب یابی برج خنک کننده

عیب یابی برج خنک کننده شامل اقدامات بررسی و واکاوی می باشد که کاربران برج خنک کننده باید آشنایی... ادامه مطلب

عیب یابی و رفع عیب پمپ های سانتریفیوژ در سیستم حرارت مرکزی

عیب یابی و رفع عیب پمپ های سانتریفیوژ در سیستم حرارت مرکزی

در ادامه این مطلب قصد داریم به بررسی مبحث عیب یابی و رفع عیب پمپ های سانتریفیوژ در سیستم... ادامه مطلب

محاسبه دریچه تامین هوای تازه برای تجهیزات گازسوز ساختمان

در این مقاله قصد داریم به بررسی کامل محاسبه دریچه تامین هوای تازه برای تجهیزات گازسوز ساختمان بپردازیم. جهت... ادامه مطلب

محاسبه سایز لوله گاز ساختمان

محاسبه سایز لوله گاز ساختمان

در این مقاله از سری مقالات وبسایت تاسیسات دات کام داریم به بررسی مبحث محاسبه سایز لوله گاز ساختمان... ادامه مطلب

محاسبه قطر دودکش تجهیزات گازسوز

محاسبه قطر دودکش تجهیزات گازسوز

در این مطلب قصد داریم به بررسی محاسبه قطر دودکش تجهیزات گازسوز بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما... ادامه مطلب

انتخاب بویلر ساختمان مسکونی

نحوه سرویس و نگهداری دیگ بخار

نحوه سرویس و نگهداری دیگ بخار جهت حفظ کارایی و ایمنی بویلر در طول چرخه حیات آن از اهمیت... ادامه مطلب

حداکثر طول لوله کشی داکت اسپلیت

حداکثر طول لوله کشی داکت اسپلیت

داکت اسپلیت از جمله سیستم های تهویه مطبوع می باشد که امروزه از اهمیت بالایی برخوردار شده است. اما... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − سه =