Search
Close this search box.

تعیین فشار ساکشن و دیسشارژ چیلر تراکمی و عیب یابی آن

تعیین فشار ساکشن و دیسشارژ چیلر تراکمی و عیب یابی آن

در این مطلب قصد داریم به بررسی تعیین فشار ساکشن و دیسشارژ چیلر تراکمی و عیب یابی آن بپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه بوده و این مطلب را مطالعه نمائید.

جالب است بدانید که چیلرهای تراکمی اساس کارکرد بر مبنای تبخیر و تقطیر مبرد است. چیلرهای تراکمی در فشار اواپراتور به جوش خواهد آمد. این بخار مبرد پس از اینکه از اواپراتور چیلر تراکمی خارج شود؛ به کمپرسور وارد خواهد شد.

در کمپرسور سیکل تبرید فشار و دمای مبرد افزایش پیدا می‌کند و مبرد نیز به کندانسور وارد خواهد شد. در کندانسور چیلر تراکمی مبرد در فشار ثابت دمای اشباع تقطیر خواهد شد. این سیکل همیشه تکرار می شود.

تعیین فشار ساکشن و دیسشارژ چیلر تراکمی و عیب یابی آن

سیکل تبرید تراکمی

در ادامه مبحث تعیین فشار ساکشن و دیسشارژ چیلر تراکمی و عیب یابی آن باید ذکر کنیم که فرآیندهای یک سیکل تبرید تراکمی را بر روی دیاگرام های ترمودینامیکی نشان می دهند. جهت تحلیل سیکل تبرید تراکمی در دیاگرام دما- آنتروپی و دیاگرام فشار-آنتالپی می باشند.

فرآیند جوشش در اواپراتور در فشار ثابت انجام خواهد شد و شرایط مبرد در خروجی اواپراتور به صورت بخار اشباع در نظر گرفته خواهد شد و فرآیند تراکم در کمپرسور به صورت ادیاباتیک می باشد. در این فرآیند در کندانسور فشار ثابت انجام شده و شرایط موجود در خروجی کندانسور معمولا به صورت مایع شفاف خواهد بود.

بهتر است بدانید که در سیستم تبرید بر مبنای دمای کندانس و دمای تبخیر کار خواهد کرد که برای اندازه گیری دقیق این دما معمولاً از فشار متناظر با دماهای مذکور استفاده خواهد شد. با توجه به شرایط سیکل تبرید باید دمای مورد نیاز متفاوت باشد. به عنوان مثال باید بدانید که چیلر تراکمی به دو دسته آب خاک و هوا خنک تقسیم خواهد شد.

اواپراتور چیلر تراکمی آب خنک می باشد که مبرد تبخیر شده و گرمای آب را دریافت کرده و دمای خروجی ۷ درجه سانتیگراد خواهد شد. در ابتدا باید دما درست با شرایط تهویه را برای فشار ساکشن و تعیین فشار با توجه به آبی و هوایی بودن، تعیین خواهد شود.

در صورتی که هوایی باشد؛ باید به شرایط دمایی و تحت کندانسور توجه داشته باشید. در نظر داشته باشید اندازه گیری دما بهترین روش اندازه گیری فشار اشباع مورد نظر خواهد بود.

معرفی فشار ساکشن

در ادامه مبحث تعیین فشار ساکشن و دیسشارژ چیلر تراکمی و عیب یابی آن باید ذکر کنیم که در شرایط تهویه دما معمولاً حدود دو درجه سانتیگراد می باشد. برای تعیین فشار کارکرد ساکشن در این دما با توجه به گاز مصرفی در چیلر تراکمی متفاوت می باشد.

به عنوان مثال می توان ذکر کرد که برای گاز مبرد ۲۲ R فشار ساکشن ۶۰ پاسکال و برای گاز مبرد ۴۰۷ R فشار ساکشن ۷۳ پاسکال می باشد. برای گاز مبرد r۱۳۴ فشار ساکشن ۳۰ پاسکال می باشد.

با توجه به شرایط آب خروجی از اواپراتور این فشارها تعیین خواهد شد. در حالت استاندارد فشار و کارکرد چیلر تراکمی به این صورت می باشد که ذکر کردیم. چیلر تراکمی در برخی مواقع فشار سیکل تبرید بالا یا پایین تر از فشار استاندارد خواهد بود. حال برای عیب یابی دلایل کاهش فشار ساکشن را بررسی خواهیم کرد.

اولین و مهمترین دلیل کاهش فشار ساکشن وجود نشتی در سیکل تبرید خواهد بود. مشاهده نشتی باعث فشار کارکرد دستگاه می شود. در این صورت باید سریعتر سیکل تبرید نشت یابی شده و جهت تعمیر اقدام شود.

دومین دلیل آن به این صورت است که با توجه به سیال ورودی به اواپراتور این فشار تغییر پیدا می کند. هرچه دمای ورودی به اواپراتور بیشتر شود؛ فشار ساکشن نیز بالا رفته و برعکس هرچه دمای پایین تر آید فشار ساکشن کمتر و پایین‌تر می‌آید. در صورتی که دبی سیال خنک شونده با اواپراتور تغییر کند؛ باعث می‌شود تا در فشار ساکشن تغییر ایجاد شود. در صورت کاهش سطح سیال باعث کاهش فشار می شود.

در این حالت کاهش سطح سیال باعث یخ زدگی در کویل و خطای آنتی فریز می شود. به همین خاطر کنترل مقدار دبی بسیار مهم و ضروری خواهد بود. از جمله دلایل بسیار مهم کاهش فشار ساکشن، کاهش دمای کندانسور خواهد بود که این کاهش باعث می شود تا چیلر به صورت متوالی قطع و وصل شود.

تعیین فشار ساکشن و دیسشارژ چیلر تراکمی و عیب یابی آن

آشنایی با فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام

فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام ارائه دهنده انواع سیستم های تهویه مطبوع از جمله چیلر می باشد. شما مخاطبان گرامی می توانید از سراسر ایران جهت سفارش این محصول اقدام نمایید. برای اینکه بتوانید انتخاب بهتر و مناسبی را با توجه به شرایط مد نظر خود داشته باشید؛ پیشنهاد می کنیم حتما قبل از سفارش با کارشناسان این مجموعه در تماس باشید و مشاوره های لازم را دریافت نمایید.

در نظر داشته باشید سیستم‌هایی که توسط این مجموعه عرضه می‌شود؛ توسط برترین برندهای داخلی و خارجی تولید و ساخته شده است که از کیفیت و مرغوبیت بالایی برخوردار است. با اطمینان خاطر می توانید جهت سفارش سیستم ها از طریق وب سایت https://tasisat.com/ اقدام نمایید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *