Search
Close this search box.

تفاوت هواساز و فن کویل

تفاوت هواساز و فن کویل

فن کویل و هواساز از جمله سیستم های تهویه مطبوع می باشد که امروزه از محبوبیت بالایی برخوردار شده است و در کاربردهای بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که این دو سیستم از برخی لحاظ با یکدیگر تفاوت دارند و لازم است که شما در زمان تهیه سیستم به خوبی بررسی نمایید. در این مقاله از سری مقالات تاسیسات دات کام قصد داریم به بررسی مبحث تفاوت هواساز و فن کویل بپردازیم. با ما همراه باشید.

فن کویل و هواساز همانطور که ذکر شد از جمله دستگاه های محبوب و پرکاربرد می باشند که جهت تهویه مطبوع واحدهای مسکونی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این دو دستگاه از جهات مختلفی همچون نحوه توزیع هوا، عملکرد، جایگذاری و نصب دستگاه و … با یکدیگر تفاوت دارند. در ادامه مهم ترین تفاوت هواساز و فن کویل را شرح خواهیم داد.

تفاوت هواساز و فن کویل

تفاوت هواساز و فن کویل از نظر جایگذاری و نصب

دستگاه فن کویل و هواساز با توجه به اینکه شباهت های کاربردی به یکدیگر دارند؛ اما دارای تفاوت‌هایی نیز می باشند. از مهمترین تفاوت هواساز و فن کویل می توان به نحوه کانال کشی و موقعیت نصب این دو دستگاه اشاره کرد.

به گونه ای که می توان اشاره کرد دستگاه هواساز معمولاً در فضای بیرون از ساختمان قرار می گیرد و هوای مورد نیاز را در بخش‌های مختلف از طریق کانال کشی توزیع و پخش خواهد شد. اما فن کویل ها به این صورت نیست؛ بلکه به صورت مستقل بوده و در قسمت های مختلف ساختمان می توانید آن را نصب و تعبیه کنید.

 این سیستم ها توسط لوله کشی به راحتی آب مورد نیاز سیستم را تامین می‌کند و به این صورت گرمایش و سرمایش محیط را تأمین خواهد کرد. این سیستم ها فضای کمی را از فضای مفید ساختمان اشغال خواهد کرد.

در نظر داشته باشید که هواساز نسبت به دستگاه فن کویل معمولاً دارای ساختار پیچیده تری می باشد و اجزای تشکیل دهنده هواساز نسبت به فن بیشتر و پیچیده تر می باشد. دستگاه هواساز به صورت عمده معمولاً در ظرفیت هوادهی بالاتر و در فضاهایی با متراژ بالاتر جهت تهویه مطبوع استفاده خواهد شد.

تفاوت فن کویل و هواساز از نظر نحوه عملکرد

یکی دیگر از تفاوت هواساز و فن کویل نحوه توزیع و حجم هوای تولید شده توسط دستگاه می باشد. توجه داشته باشید که هواساز دما را توسط کانال و به صورت یک نقطه یکسان توزیع خواهد کرد؛ اما دستگاه فن کویل به صورت مستقیم هوای مورد نیاز محیط را فراهم می‌کند.

هواساز دارای قابلیت تنظیم میزان دما و رطوبت از بیرون ساختمان می باشد. به گونه ای که در مکان هایی که نیاز به تنظیم دقیق رطوبت و تامین هوای تازه باشد؛ این دستگاه بسیار پیشنهاد خواهد شد.

در پروژه‌های بزرگ این دو دستگاه به صورت ترکیبی نصب و اجرا خواهد شد. بهتر است بدانید دستگاه هواساز معمولاً در ابعاد بزرگ تر و حجیم تر نسبت به فن کویل تولید و عرضه می شود که در بیرون از ساخت ساختمان در فضای باز و تعبیه خواهد شد.

فن کویل ها نسبت به هواساز در حین عملکرد صدای بیشتری را تولید و ایجاد می کند. در نظر داشته باشید که هواساز هوای مورد نیاز جهت انتقال دمای ایجاد شده توسط آب کویل ها از هوای بیرون استفاده خواهد شد.

دستگاه‌های فن کویل جهت گردش هوا از هوای درون فضای داخلی بهره مند می شود. از دیگر تفاوت هواساز و فن کویل می‌توان به قدرت فیلتراسیون، نوع فیلتر های مورد استفاده در آن اشاره کرد.

به طور کلی می‌توان گفت هواساز از فیلتر هایی که دارای قدرت جذب و فدراسیون بالاتر باشند؛ استفاده می‌شود. اما سیستم فن کویل به این صورت است؛ فن هایی که در فن کویل استفاده می شود به صورت معمولی و ابتدایی تر خواهند بود.

تفاوت هواساز و فن کویل

تفاوت هواساز و فن کویل به لحاظ کاربری

در نظر داشته باشید که یکی از تفاوت هواساز و فن کویل از لحاظ کاربری می باشد. از فن کویل برای تهویه مطبوع در منازل مسکونی، ساختمان های اداری، فروشگاه ها و … به طور کلی محیط کوچکتر و تفکیک شده تر استفاده خواهد شد. اما از دستگاه هواساز جهت تهویه سالن های تولید، لابی، سالن ها، سوله ها، مراکز تجاری و … می باشند. در محیط های تفکیک شده که از متراژ بالایی برخوردار می باشند؛ استفاده خواهد شد.

 در نظر داشته باشید که سیستم هواساز به صورت یکپارچه توزیع هوا را با کانال کشی مناسب تهویه مطبوع محیط را با کیفیت بالاتری نسبت به فن کویل در فضا انجام خواهد داد. استفاده از فن کویل به خاطر برخورداری از فن های ضعیف تر نسبت به هواساز محدودیت پوشش فضا را به همراه خواهد داشت. این محدودیت از لحاظ مساحت و همچنین به لحاظ ارتفاع نصب می باشد.

تفاوت فن کویل و هواساز به لحاظ میزان هوادهی

از دیگر تفاوت هواساز و فن کویل می‌توان به لحظه میزان هوادهی آن اشاره کرد. به طور کلی می توان ذکر کرد فن کویل ها از ظرفیت هوادهی حدود ۲۰۰ تا ۲۰۰۰ فوت مکعب بر دقیقه برخوردار می باشد. این محدودیت هوادهی در دستگاه هواساز به هیچ عنوان وجود ندارد.

در نظر داشته باشید که میزان ظرفیت هوادهی برای تهویه نرمال هر فضا معمولاً با توجه به کاربری آن متفاوت خواهد بود. به گونه ای که می توان گفت درصد هوای برگشت و هوای تازه در محیط های مختلف با یکدیگر متفاوت می باشد. در محیط های بزرگتر میزان تقاضای هوادهی بیشتر بوده و استفاده از فن کویل‌ها چندان پیشنهاد نخواهد شد.

تفاوت هواساز و فن کویل به لحاظ ظرفیت حرارتی و برودتی

در نظر داشته باشید که یکی از تفاوت هواساز و فن کویل ظرفیت حرارتی و برودتی می باشد. دستگاه های فن کویل معمولا در ظرفیت های محدودی تولید و عرضه می شود. بالاترین میزان ظرفیت حرارتی در این فن کویل حدود ۲۰۰ هزار بی تی یو بر ساعت می باشد.

اما در نظر داشته باشید که دستگاه‌های هواساز با توجه به نیاز پروژه محاسبه و طراحی خواهد شد که در ظرفیت حرارتی و برودتی محدودیتی ندارد. با توجه به نیاز میزان و ظرفیت حرارتی و برودتی آن ها محاسبه خواهد شد و به این صورت تولید و عرضه می‌شود.

تفاوت هواساز و فن کویل

معرفی فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام

فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام ارائه دهنده انواع سیستم تهویه مطبوع از جمله هواساز و فن کویل و … می باشد. خریداران عزیز می توانید تمامی اطلاعات مربوط به سیستم های تهویه مطبوع را در وبسایت https://tasisat.com/ مشاهده کرده و پس از بررسی های لازم جهت خرید انواع سیستم های تهویه مطبوع اقدام نمایید.

کارشناسان تاسیسات دات کام بهترین راهنمایی و مشاوره را در اختیار شما عزیزان قرار می دهند تا بتوانید سیستم مناسب و با کیفیتی را با توجه به شرایط مد نظر خود تهیه و خریداری نمایید. بدون شک در این صورت بهترین بازدهی و عملکرد را از سیستم تجربه خواهید کرد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *