تفاوت دیگ چدنی و فولادی

تفاوت دیگ چدنی و فولادی

لطفا امتیاز دهید

در توضیح تفاوت دیگ چدنی و فولادی، بایستی در وهله اول در رابطه با چیستی هر دو دیگ توضیح دهیم؛ تا مفاهیم پیش رو برایتان واضح و آموختنی باشد. دیگ چدنی و فولادی، هر دو از ابزارآلات صنعتی پر مصرف هستند؛ که در روند تولید محصولات شیمیایی و طبیعی حرف اول را می زنند؛ لذا در تنظیم حرارت محصولات تولیدی نقش به سزایی ایفا می کنند.

دیگ چدنی و فولادی، از نظر مشخصات ظاهری و فنی تفاوت‌ های بسیاری دارند، لذا در شرایطی متفاوت طراحی و در بازار به فروش می رسند. این نوع از ابزارآلات صنعتی در کیفیت تولید محصولات تاثیر شایانی دارند.

بنابراین، می بایست این گونه را در کیفیت بالایی خریداری کرد؛ چرا که مستقیما با متریال ورودی واحد های تولیدی در تماس است. بدین خاطر، کوچک ترین آلودگی در بافت و ساختار دیگ ها، کیفیت محصول تولیدی را زیر سوال می برد.

تفاوت دیگ چدنی و فولادی تنها مربوط به کیفیت محصول نیست؛ بلکه این دو تجهیز فوق العاده از نظر شاخصه‌ های دیگری همچون مدل، رنگ، عملکرد، مقاومت، نوع متریال و… نیز با یکدیگر تفاوت‌ های بسیاری دارند.

اگر نمی‌ دانید، کدام یک از دیگ‌ ها رل برای مجموعه تولیدی خود خریداری کنید؛ مقاله پیش رو را از دست ندهید، چرا که به صورت مفصل در رابطه با انواع دیگ های صنعتی و کاربرد هر یک توضیح داده شده است.

معرفی دیگ چدنی  

توضیح تفاوت دیگ چدنی زمانی برای شما قابل فهم است؛ که اول از هر مطلب یا بحثی بتوانید به سوالاتی همچون دیگ چدنی چیست، پاسخ دهید. دیگ چدنی همانطور که از نامش مشخص است؛ ابزاری صنعتی از جنس فلز روی می باشد.

این ابزار کاربردی در صنعت بسیار پر مصرف و کاربردی است؛ چراکه سبب گرمایش سیالات می‌ گردد. از این رو علاوه بر فعالیت‌ های صنعتی در مصارف خانگی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

دیگ چدنی، به روند تولید محصولات سر و سامان می بخشد؛ چرا که مهم ترین قسمت تولید، تنظیم و کنترل دمای متریال است. این ابزار صنعتی مهم و کارآمد در اشکال، مدل، جنس، رنگ و ظرفیت‌ های مختلفی تولید می شود. به همین خاطر مشتریان‌ می بایست با در نظر داشتن نوع فعالیت مجموعه اقدام به خرید محصول کنند.

دیگ چدنی، از رسانای گرمایی بالایی بهره مند است و از آن جایی که در ساختار آن هیچ ماده مضری وجود ندارد؛ برای استفاده در صنایع حساس نیز مناسب است.

دیگ چدنی شوفاژکار از نظر ظاهر و مکانیسم با دیگر دیگ ها به خصوص دیگ های فولادی تفاوت بسیاری دارد؛ زیرا این تجهیز کاربردی از طریق گرمای خاصی از احتراق در بین پره‌های تعبیه شده در تجهیز صورت می گیرد. بدین خاطر از ظرفیت گرمایشی بالایی بهره مند است.

دیگ چدنی در مصارف خانگی همچون سیستم آب گرم موتورخانه‌ ها نقش به خصوصی دارد؛ چرا که توانایی گرمایش پیوسته سیالات را دارد. بدین خاطر در تمام طول فعالیتش بدون ایجاد خطایی سبب افزایش دمای آب می شود.

تفاوت دیگ چدنی و فولادی

کاربرد دیگ چدنی

همانطور که در مطالب پیش خواندید؛ دیگ چدنی از ابزارآلات صنعتی پر طرفدار است؛ که ار عملکرد و قدرتی شگفت انگیر برخوردار می باشد‌. این ابزار برتر در صنایع متعددی مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا با صرف انرژی محدودی سبب گرمایش حجم سیالات عظیمی می شود. بدین خاطر، امروزه این محصول پرطرفدار در مدل، ابعاد و طرح‌ های مختلفی روانه بازار می گردد.

با توجه به ابعاد و ظرفیت گرمایشی دیگ چدنی از این محصول در جهت تقویت سیستم های گرمایش با فشارهای پایین همچون موتورخانه‌ ها استفاده می شود.

معرفی دیگ فولادی

تنها آموختن در رابطه با خصوصیات دیگ چدنی برای تشخیص تفاوت دیگ چدنی و فولادی کافی نیست. برای این که، توضیحات شما از نظر عقلانی و علم درست و قابل درک باشد؛ بایستی در رابطه با دیگ فولادی نیز اطلاعات جمع آوری کنید.

دیگ فولادی، محصولی منتخب و کارآمد در صنعت است؛ چرا که علاوه بر قدرتمند بودن از قابلیت‌های شگفت انگیزی برخوردار می باشد. بدین علت برای گرمایش سیالات عالی و مناسب است. دیگ فولادی طبق بروزترین متد‌های جهانی در شرایط کاملا مکانیزه طبق اصول استاندارد و بهداشت تهیه می‌گردد. از این رو در بافت و ساختار دیگ هیچ ناخالصی ای دیده نمی شود.

دیگ فولادی، از اوراق فولاد و به شکل یو تکه تهیه می شود؛ چرا که علاوه بر مقاومت بالا در هر شرایطی از محتوای داخلی خود محافظت کند. این تجهیز فوق العاده در مدل و جنس‌ های متفاوتی تولید می‌شود؛ چرا که نمونه اصلی آن در بازار نظر مخاطبان بسیاری را به خود جلب کرد.

از این‌ رو تولیدکنندگان دیگ های فولادی برای جذب مشتریان بیشتر به تولید مدل های جدیدی از این محصول پرداختند. برترین و پر فروش ترین دیگ های فولادی موجود در بازار، عبارتند از:

 • دیگ فولادی واتر تیوب
 • دیگ فولادی فایر تیوب

از آن جایی که ساختار این دو دیگ فولادی با یکدیگر تفاوت های بسیاری دارد؛ در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند، چرا که نوع کاربری آن ها متفاوت است.

کاربرد دیگ فولادی

دیگ فولادی در دو نوع  تولید و راهی بازار می‌شود؛ چرا که عملکرد این دو دیگ با یکدیگر فرق دارد. به همین خاطر در صنابع صنعتی و خانگی متعددی مورد استفاده قرار می گیرد.

نسبت به نوع دیگ، کاربرد آن نیز متفاوت است. از انواع دیگ فولادی واتر تیوب در صنایع حساس که فشار بالا مهم و حائز اهمیت می باشد؛ استفاده می کنند، اما دیگ فولادی فایر تیوپ از ظرفیت گرمایی کمی برخوردار است. بدین سیب از آن در جهت تامین آب گرم ابزارآلات گرمایشی استفاده می گردد.

مزایا و معایب دیگ چدنی

 • دارای پره‌ هایی قدرتمند و توانمند
 • امکان حمل راحت، چرا که پره‌ های تجهیز متحرک است‌.
 • امکان افزایش و کاهش ظرفیت گرمایشی دیگ از طریق کم و زیاد کردن پره‌ها
 • تعمیر آسان
 • مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی
 • مناسب تر از دیگ های فولادی از نظر قیمت
 • و…

معایب دیگ‌های چدنی عبارت‌اند از

 • توان تحمل فشار های بالا تر ۱۰ بار
 • مقاومت پایین در برابر سرما و یخبندان
 • شرایط نصب پیچیده و پر هزینه.
 • رسوب دهی و رسوب گذاری بسیار
 • عدم روشن کردن دیگ در حین خالی بودن مخزن آب آن
 • و..

تفاوت دیگ چدنی و فولادی

مزایا و معایب دیگ های فولادی

مزایای دیگ‌های فولادی به شرح زیر می‌باشد؛

 • امکان نصب در اماکن مسکونی چند طبقه‌
 • عمر مفید بالا
 • در برابر شوک‌های حرارتی ناشی مقاوم و خنثی است.
 • ظرفیت گرمایشی آن نامحدود و فوق العاده آسا.

معایب دیگ های فولادی عبارتند از؛

 • به سبب یکپارچه بودن از شرایط حمل سختی برخوردار است؛ بدین خاطر بایستی از جرثقیل بهره بگیرید.
 • قیمت دیگ فولادی نسبت به دیگ چدنی بالاتر است.
 • هزینه تعمیرات آن بیشتر از دیگ چدنی است.
 • غیر قابل تغییر از نظر ظرفیت گرمایشی
 • احتمال سوراخ شدن دیگ حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد است‌. 

سخن آخر

مهم‌ترین تفاوت دیگ ‌چدنی و فولادی در عملکرد این دو تجهیز است. زین خاطر بایستی در خرید به شرایط نگهداری، کاربرد و عملکرد محصول توجه کنید؛ تا تجهیزی مطمئن برای سیستم گرمایشی واحد تولیدی یا منزل خود خریداری کنید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

آیا دیگ چدنی برای مصارف صنعتی مناسب است؟

خیر. زیرا ظرفیت آن محدود است.

آیا دیگ فولادی نیازمند به تعمیر و سرویس دارد؟

بله‌. زیرا در اثر گرمای زیاد پوسیده می شود.

عمر مفید دیگ چدنی و فولادی چقدر است؟

عمر مفید دیگ چدنی و فولادی به تربیت ۱۵ و ۲۰ سال است.

مطالب مرتبط

مقایسه مصرف برق کولر گازی با کولر آبی

مقایسه مصرف برق کولر گازی با کولر آبی

مقایسه مصرف برق کولر گازی با کولر آبی کولر گازی از جمله سیستم هایی است که دو عملکرد سرمایش و... ادامه مطلب

تفاوت فیلتر شنی عمودی و افقی

تفاوت فیلتر شنی عمودی و افقی فیلتر شنی یکی از تجهیزاتی است که برای حذف ذرات معلق و آلاینده های... ادامه مطلب

مقایسه دستگاه تصفیه هوا با هواساز

مقایسه دستگاه تصفیه هوا با هواساز

مقایسه دستگاه تصفیه هوا با هواساز بهتر است بدانید امروزه تجهیزات زیادی برای پاکسازی و کنترل هوا در بازار موجود... ادامه مطلب

راهنمای انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب

راهنمای انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب

راهنمای انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب سیستم تهویه مطبوع از تجهیزات ضروری هر ساختمانی است که امروزه بسیار به آن... ادامه مطلب

محاسبه ظرفیت فن کویل

محاسبه ظرفیت فن کویل زمان خرید هر سیستمی باید به متناسب بودن ظرفیت آن با محیط توجه کرد. این کار... ادامه مطلب

دلایل پریدن فیوزهای مربوط به کولر گازی

دلایل پریدن فیوزهای مربوط به کولر گازی

دلایل پریدن فیوزهای مربوط به کولر گازی مشکلات زیادی در کولر گازی رخ می دهد که یکی از آن ها... ادامه مطلب

تفاوت فن کویل و کولر گازی

تفاوت فن کویل و کولر گازی

تفاوت فن کویل و کولر گازی سیستم های تهویه مطبوع در انواع مختلفی موجود است که تفاوت هایی با هم... ادامه مطلب

تفاوت فن کویل با رادیاتور

تفاوت فن کویل با رادیاتور

تفاوت فن کویل با رادیاتور سیستم متنوعی برای تهویه مطبوع استفاده می شوند که از جمله آن می توان به... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *