Search
Close this search box.

تفاوت فن کویل و چیلر

تفاوت چیلر و فن کویل

چیلر و فن کویل سیستم سرمایشی می باشند که با لوله کشی آب سرد به یکدیگر اتصال داده خواهد شد. سیستم چیلر از سیستم های سرمایشی در ساختمان به شمار می‌رود که معمولاً در ساختمان های اداری، تجاری، مسکونی و .. مورد استفاده قرار می گیرد.

در ادامه مبحث تفاوت فن کویل و چیلر باید ذکر کنیم چیلر یک مجموعه را به صورت مرکزی با لوله کشی به تعداد زیادی فن کویل اتصال خواهند داد. جهت گرمایش نیز فن کویل ها با لوله کشی به بویلر یا موتورخانه اتصال داده خواهد شد. به این صورت سرمایش و گرمایش در تابستان و زمستان تامین می کند.

تفاوت فن کویل و چیلر

معرفی فن کویل

در ابتدای مبحث تفاوت فن کویل و چیلر لازم است که ابتدا با فن کویل آشنا شوید. همانطور که پیداست از یک فن و یک کویل تشکیل شده است که معمولاً کویل از لوله های مسی با پره های آلومینیومی تولید می شود. فن جهت توزیع باد در دستگاه نیز استفاده شده است. این نوع سیستم معمولاً در دو نوع روکار یا توکار در بازار موجود می باشند که جهت انتقال سرما و گرما استفاده خواهد شد.

زمانی که قصد داشته باشید تا درجه حرارت هر فضا به صورت جداگانه کنترل شود؛ می توانید از دستگاه فن کویل بهره مند شوید. همچنین در نظر داشته باشید که کویل از انتقال آلودگی بین اتاق ها و فضاهای جداگانه جلوگیری خواهد کرد. به همین خاطر در هتل ها، برج های مسکونی، ساختمان های اداری و بیمارستان ها از این سیستم جهت تهویه مطبوع استفاده می شود.

معرفی چیلر

در ادامه مبحث تفاوت فن کویل و چیلر باید ذکر کنیم که معمولا از چیلر جهت تهویه ساختمان های بزرگ مورد استفاده می‌گیرد. نحوه کارکرد دستگاه چیلر به گونه ای است که در دستگاه از یک سیال در مدار بسته استفاده می‌شود و طبق سیکل تبرید تراکم بخارات جذبی سیال خنک شده و به وسیله مبدل های حرارتی معمولاً ورود آن به صورت کنترل شده به محیط مورد نظر انتقال خواهند داد.

توجه داشته باشید که حرارت تولید شده در این جریان توسط دستگاه های جانبی همچون برج خنک کننده به محیط باز انتقال داده خواهد شد. دستگاه چیلر در دو نوع چیلر تراکمی و چیلر جذبی در بازار موجود می باشند. در نظر داشته باشید در چیلرهای تراکمی معمولاً از و برق و در چیلر های جذبی از انرژی و سوخت جهت تامین سرمایش استفاده خواهد شد.

تفاوت فن کویل و چیلر

تفاوت های مهم چیلر و فن کویل

بهتر است بدانید که تفاوت فن کویل و چیلر در بخش‌های مختلفی نمایان می شود که در ادامه برخی از آن را شرح خواهیم داد.

کانال کشی در برابر لوله کشی

یکی از تفاوت فن کویل و چیلر در کانال کشی و یا لوله کشی می باشد. تفاوتی که وجود دارد این است که در اکثر ساختمان ها به صورت مرکزی چیلر نصب می‌شود و توسط کانال کشی به بخش های داخلی ساختمان ها اتصال داده می شود. فن کویل ها توسط لوله کشی های آب گرم و آب سرد به چیلرها اتصال داده خواهد شد.

مورد دیگری که وجود دارد این است که کویل ها در سیستم چیلر ها و در بخش های مختلف ساختمان ها در تعداد زیادی نصب و تعبیه می‌شود. سپس توزیع هوای ساختمان پس از فیلتراسیون و تنظیم دما انجام خواهد شد؛ که نسبت به کانال کشی هزینه کمتری دارد.

تامین و تنظیم هوا و رطوبت توسط فن کویل

در نظر داشته باشید موردی که در تفاوت فن کویل و چیلر باید ذکر کنیم این است که از فن کویل توزیع هوا و تنظیم شدن دما کمیت ها به صورت جداگانه عمل خواهند کرد. چیلر ها قابلیتی که دارند به این صورت می باشد که به سرعت دما را تنظیم کرده و همچنین از بیرون ساختمان هوای تازه را به میزان زیادی تامین خواهند کرد. از چیلر ها معمولا زمانی استفاده می شود که ساختمان نیاز به هوای زیاد تازه و رطوبت داشته باشد.

کاربرد چیلر و فن کویل

در تفاوت فن کویل و چیلر باید ذکر کنیم که معمولا فن کویل ها در انواع مختلفی موجود بوده و با توجه به اینکه از تنوع بالایی برخوردار هستند؛ هر فضا و به صورت جداگانه درجه حرارت را کنترل خواهند کرد. اما چیلر ها تنها دارای دو نوع می باشند و در معدود کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین در نظر داشته باشید که دستگاه چیلر معمولاً در طی یک سیکل آب را به دمای نزدیک صفر، زیر صفر می رساند و توسط پمپ آب سرد به سمت فن کویل ها ارسال خواهد کرد.

توجه داشته باشید آب در کویل های سیستم فن کویل جریان پیدا می کند و فن با وزیدن باد در کویل، هوا را سرد کرده و داخل ساختمان به جریان در خواهد آورد. به همین خاطر می توان تفاوت فن کویل و چیلر این است که چیلر دستگاه تولید کننده سرمایش است و فن کویل وظیفه توزیع آن در داخل ساختمان را بر عهده دارد.

تفاوت فن کویل و چیلر

معرفی فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام

فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام ارائه‌دهنده انواع سیستم های تهویه مطبوع از جمله فن کویل، چیلر و … می باشد. با توجه به اینکه تنوع این سیستم ها بسیار بالا می باشد؛ همواره شما باید سعی کنید تا با افرادی که در این زمینه اطلاعات کافی دارند مشورت نمایید. تنها در این صورت است که می توانید با توجه به شرایط محل زندگی، سیستم مناسبی را انتخاب نمایید.

در نظر داشته باشید که مجموعه تاسیسات دات کام جهت رفاه شما عزیزان کارشناسان خبره را آماده خدمات کردند که شما به صورت کامل رایگان می توانید مشاوره های لازم را دریافت نمایید تا بتوانید به این صورت بهترین و مناسب ترین سیستم را با توجه به شرایط مد نظر خود تهیه نمایید.

کافیست قبل از سفارش با کارشناسان خبره این مجموعه در تماس باشید و مشاوره های لازم را دریافت نمایید. شما بازدید کنندگان عزیز از سراسر ایران می توانید جهت خرید و سفارش انواع سیستم های تهویه مطبوع از طریق وبسایت https://tasisat.com/ اقدام نمایید. امیدواریم بهترین عملکرد و بازدهی را از این سیستم ها تجربه نمایید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”تفاوت اصلی فن کویل و چیلر چیست؟” answer-0=”دستگاه چیلر تولید کننده سرمایش می باشد؛ در صورتی که دستگاه فن کویل وظیفه توزیع سرمایش را در محیط مورد نظر دارد.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”کاربرد فن کویل چیست؟” answer-1=”در نظر داشته باشید که فن کویل ها معمولاً کاربردهای مختلفی دارد اگر بخواهید در هر فضا به صورت جداگانه درجه حرارت را کنترل نمایید؛ می توانید از این سیستم استفاده کنید. همچنین از انتقال هوای آلوده به دیگر اتاق ها جلوگیری خواهد کرد.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”نحوه خرید فن کویل و چیلر به چه صورت است؟” answer-2=”از طریق وب سایت https://tasisat.com/ می توانید جهت خرید انواع سیستم های تهویه مطبوع از جمله فن کویل و چیلر اقدام نمایید.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *