Search
Close this search box.

تفاوت فن کویل و داکت اسپلیت

تفاوت فن کویل و داکت اسپلیت

تفاوت فن کویل و داکت اسپلیت ؟ فن کویل یا داکت اسپلیت بهتر است ؟ بسیاری از افراد در زمان تهیه سیستم تهویه مطبوع اینکه فن کویل یا داکت اسپلیت بهتر است؛ با تردید روبرو خواهند شد. توجه داشته باشید که سیستم تهویه مطبوع از جمله تجهیزات مهم و با اهمیت بالا می باشند که معمولاً در سازه های ساختمانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

این سیستم ها جهت ایجاد فضای مطلوب و دلنشین و قابل تحمل برای ساکنین بسیار مهم و نقش بسیاری جهت تامین آب و هوای مطبوع در صنعت تاسیسات ساختمانی طراحی و روانه بازار شده اند. هر یک از این روش‌ها دمای دلخواه کاربر را توسط روش خاصی تامین خواهد شد.

 دو مورد از رایج ترین و متداول سیستم های حرارتی و برودتی که معمولاً در ساختمان های اداری و تجاری مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ فن کویل و داکت اسپلیت می باشد. هر یک از این سیستم ها دارای عملکرد مختص به خود بوده و به شیوه خاص خود تهویه مطبوع هوا را انجام می دهد. در ادامه تفاوت فن کویل و داکت اسپلیت را مورد بررسی قرار خواهیم داد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

تفاوت فن کویل و داکت اسپلیت

مهم ترین تفاوت فن کویل و داکت اسپلیت

همانطور که ذکر شد فن کویل و داکت اسپلیت از جمله سیستم های تهویه مطبوع می باشند که در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. هر یک از این تجهیزات دارای عملکرد خاص خود بوده و از مزایا و معایب و ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است. برخی از تفاوت فن کویل و داکت اسپلیت به شرح زیر می باشد.

عملکرد داکت اسپلیت و فن کویل

یکی از تفاوت فن کویل و داکت اسپلیت در عملکرد آن می باشد. توجه داشته باشید که داکت اسپلیت از دو یونیت مجزا تشکیل شده است که توسط لوله های مسی و کابل به یکدیگر اتصال داده می شوند. یونیت داخلی یا هواساز توسط کانالی درون سقف کاذب نصب و تعبیه می‌شود. کندانسور نیز در فضای بیرونی ساختمان تعبیه خواهد شد.

در نظر داشته باشید که در این سیستم از طریق سیکل تبرید و متراکم سازی گاز مبرد درون محفظه کندانسور به راحتی می توان هوای مورد نیاز را برای محیط تامین کرد. هواساز به تنهایی قادر به انتقال هوای ایجاد شده توسط کندانسور نمی باشد؛ بلکه توسط کانال کشی بخش‌های داخلی ساختمان را پوشش خواهد داد.

بنابراین جهت نصب و اجرای لازم داکت اسپلیت کانال کشی مناسب انجام شده و محلی برای قرار گرفتن کندانسور در نظر گرفته شود. اما در مقابل سیستم فن کویل دارای ساختار پیچیده و سختی نمی باشد. تنها از یک یونیت تشکیل شده است که درون آن فن و کویل تعبیه شده است.

نحوه عملکرد این سیستم به گونه ای است که آب مورد نیاز توسط پکیج یا چیلر تامین می شود. با جریان آب درون کویل و به چرخش در آوردن فن دستگاه هوای ایجاد شده به محیط داخل انتقال داده خواهد شد. با توجه به این که فن کویل دارای یک یونیت می باشد؛ تنها قادر به پوشش یک فضای مشخص می باشد.

موقعیت نصب داکت اسپلیت و فن کویل

برای تفاوت فن کویل و داکت اسپلیت می توان موقعیت نصب این دو دستگاه را در نظر گرفت. توجه داشته باشید که معمولا فن کویل ها در مدل های دیواری، زمینی، کاستی و کانالی طراحی و در بازار موجود می باشد. با توجه به شرایط و موقعیت ساختمان محدودیتی وجود ندارد که بتوان بهترین نوع آن را انتخاب نماید.

اما تنها در یک فضا می توانید از این سیستم ها بهره مند شوید. داکت اسپلیت ها بدون اشغال فضای مفید توسط کانال کشی به راحتی می‌تواند چندین فضا را به صورت همزمان پوشش‌دهی کند.

تفاوت فن کویل و داکت اسپلیت

منبع انرژی داکت اسپلیت و فن کویل

از دیگر تفاوت فن کویل و داکت اسپلیت می توان به تفاوت در منبع انرژی اشاره کرد. دستگاه فن کویل معمولا آب گرم مورد نیاز را از پکیج یا موتورخانه و همچنین آب سرد را از چیلر تامین خواهد کرد.

حتی اگر فن کویل را برای سیستم حرارتی و برودتی ساختمان در نظر گرفته‌اید؛ لازم است که فضایی را برای موتورخانه یا چیلر نیز مد نظر قرار دهید. مصرف برق کمتر گاز مبرد را درون محفظه کمپرسور انجام خواهد داد.

هزینه خرید و نگهداری داکت اسپلیت و فن کویل

داکت اسپلیت نسبت به فن کویل ها از قیمت بالاتری برخوردار است. به همین خاطر در ساختمان های با متراژ بالا و محیط های اداری که نیاز به حجم زیادی از هوا دارند؛ بیشتر از داکت اسپلیت استفاده می شود. هزینه این دستگاه علاوه بر خرید دستگاه نیاز به کانال کشی نیز دارید. فن کویل را معمولا در مکان های عمومی و فضای مجزا بهترین گزینه می باشد.

اما با توجه به قیمت زیاد استفاده از سیستم گرمایشی داکت اسپلیت چندان به صرفه نیست. داکت اسپلیت ها قابلیت اتصال به کویل آب گرم نیز دارا می باشند که می توانید از آن بهره مند شوید. می توان یکی از تفاوت فن کویل و داکت اسپلیت را در هزینه خرید و نگهداری آن بیان کرد.

برخی دیگر از تفاوت فن کویل و داکت اسپلیت عبارتند از:

  1. در نظر داشته باشید که حامل گرم و سرد شدن هوا در فن کویل آب و در داکت اسپلیت ها گاز فریون می باشد.
  2. داکت اسپلیت ها جهت تعمیرات و سرویس کردن نسبت به فن کویل ها راحت تر می باشد.
  3. داکت اسپلیت از دو نوع اینورتر و معمولی برخوردار بوده اما فن کویل به این صورت نیست.
  4. از مزایای فن کویل تنوع در مدل های آن می باشد؛ اما داکت اسپلیت ها تنها در نوع توکار بوده و باید درون سقف کاذب نصب و تعبیه شود.
  5.  داکت اسپلیت ها بیش از ۱۵۰ متر مربع را ساپورت نمیکند ولی پوشش کویلها به اندازه محیط ربطی ندارد.
  6. سیستم داکت اسپلیت جهت نصب نیاز به کانال کشی پرهزینه دارد؛ اما فن کویل ها نیازی به کانال کشی ندارند.

تفاوت فن کویل و داکت اسپلیت

معرفی فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام

فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام ارائه دهنده انواع سیستم های سرمایشی، گرمایشی از جمله فن کویل و داکت اسپلیت می باشد. شما عزیزان این سیستم ها را می توانید تهیه کرده و از آن جهت تهویه مطبوع در تمامی فصول سال بهره مند شوید.

اما همانطور که ذکر شد این دو سیستم دارای تفاوت هایی با یکدیگر می باشند و به همین خاطر لازم است که شما بتوانید سیستم ها را با یکدیگر مقایسه کرده و با توجه به شرایط مدنظر خود نوع سیستم مناسبی را انتخاب نمایید.

با کارشناسان خبره این مجموعه در تماس باشید و به این صورت مشاوره های لازم را دریافت نمایید تا بتوانید سیستم مناسبی را انتخاب کنید. شما بازدید کنندگان عزیز از سراسر ایران می توانید جهت سفارش و خرید انواع سیستم های تهویه مطبوع از طریق وب سایت https://tasisat.com/ اقدام نمایید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”فن کویل و داکت اسپلیت از چه لحاظی با یکدیگر تفاوت دارند؟” answer-0=”از لحاظ عملکرد، منبع انرژی، هزینه خرید و نگهداری، موقعیت نصب و …” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”فن کویل دارای تنوع بالا می باشد یا داکت اسپلیت؟” answer-1=”فن کویل ها معمولاً در انواع مختلف از جمله دیواری، سقفی، کاستی، کانالی موجود می باشد. ولی داکت اسپلیت تنها در نوع توکار عرضه می شود.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”داکت اسپلیت نیاز به هزینه خرید و نگهداری بالایی دارد یا فن کویل؟” answer-2=”معمولاً داکت اسپلیت نیاز به هزینه خرید و نگهداری بالایی دارد.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *