تفاوت فن کویل و کولر گازی

تفاوت فن کویل و کولر گازی

لطفا امتیاز دهید

تفاوت فن کویل و کولر گازی

سیستم های تهویه مطبوع در انواع مختلفی موجود است که تفاوت هایی با هم دارند. از جمله رایج ترین این سیستم ها می توان به کولر گازی و فن کویل اشاره کرد که هر کدام ویژگی های خاصی دارند. در این مبحث قصد داریم به بررسی تفاوت فن کویل و کولر گازی بپردازیم. چنانچه قصد خرید این سیستم ها را دارید؛ برای آشنایی بیشتر با آن ها بهتر است تا انتها همراه ما باشید.

آشنایی با فن کویل

فن کویل دستگاهی متشکل از یک فن دمنده و مبدل حرارتی یا همان کویل است که با یک مدار کنترلی ساده و فیلتر ترکیب می شود. این سیستم دارای دو عملکرد سرمایشی و گرمایشی بوده و برای اجرای عملکرد نیاز به پکیج، موتورخانه، دیگ و یا چیلر دارد. اساس کار این سیستم براساس آب سرد و گرم بوده که از طریق منابع بالا تامین می شود.

از انواع فن کویل از جمله فن کویل جی پلاس، فن کویل کاستی میدیا، فن کویل سقفی توکار هایسنس و …. می توان در محیط های مختلف اداری، مسکونی، تجاری و … استفاده کرد.

تفاوت فن کویل و کولر گازی

آشنایی با کولر گازی

یکی از رایج ترین سیستم های تهویه مطبوع موجود در بازار کولر گازی است. این سیستم از دو قسمت یونیت داخلی و خارجی تشکیل شده که توسط لوله مسی به هم متصل شده اند. کولرهای گازی وظیفه دارد هوای گرم داخل ساختمان را توسط تبخیر مایع مبرد در اواپراتور کولر تبدیل به هوای مطبوع و خنک کند. این محصول در انواع و ظرفیت های مختلفی تولید شده و پاسخگوی هر نیازی می باشد.

آشنایی با تفاوت فن کویل و کولر گازی

بهتر است بدانید فن کویل و کولر گازی از بعدهای مختلفی با هم‌ متفاوت هستند که در زیر آن ها را بررسی می کنیم:

تفاوت از نظر مرکزی بودن سیستم ها

مهم ترین و اولین تفاوت فن کویل و کولر گازی مربوط به مرکزی بودن آن ها است. کولر گازی یک سیستم واحدی است که دارای دو یونیت داخلی و خارجی متصل به هم می باشد. از این سیستم برای سرمایش و گرمایش اتاق، سالن یا یک واحد استفاده می شود.

در صورتی که فن کویل به صورت چندتایی در نقاط مختلف ساختمان نصب شده و همگی از طریق لوله کشی به یک مینی چیلر، چیلر، دیگ آب گرم موتورخانه ای یا پکیج وصل می شوند. بنابراین می توان گفت برای اماکن کوچک کولر گازی و برای امکان بزرگ فن کویل مورد مناسبی است.

تفاوت از نظر هزینه اجرا

دیگر تفاوت فن کویل و کولر گازی در هزینه اجرای آن می باشد. هر دوی این سیستم ها دو تکه بوده است؛ یونیت داخلی آن درون محیط و یونیت خارجی آن بیرون محیط نصب می شود‌. این دو قسمت از طریق لوله کشی آب یا مبرد به هم متصل شده و عملکرد خود را انجام می دهند. درون لوله های کولر گازی مبرد جریان داشته ولی در فن کویل آب سرد یا گرم جریان دارد.‌ لوله کشی کولر گازی بایستی حتما از جنس مس باشد که پر هزینه بوده ولی در فن کویل لوله ها ساده و کم هزینه هستند.

تفاوت از نظر قدرت گرمایشی و سرمایشی

کولر گازی سیستمی است که دو عملکرد سرمایش و گرمایش را انجام می دهد. اما به دلیل مصرف برق بالا اغلب تنها برای سرمایش از آن استفاده می شود. در صورتی که فن کویل هر دو عمل سرمایش و گرمایش را براساس آب سرد یا گرمی که درون لوله ها جریان می یابد انجام می دهد. قدرت هر دو عملکرد در این سیستم برابر بوده و به راحتی می توان در تابستان و زمستان از آن استفاده کرد.‌

تفاوت از نظر معماری و اثر زیبایی بر ساختمان

دیگر تفاوت فن کویل و کولر گازی در معماری و اثر زیبایی آن بر ساختمان است. یونیت خارجی فن کویل معمولا بر روی پشت بام نصب شده و در جلوی دید قرار ندارد. اما یونیت خارجی کولر گازی بر روی دیوار نصب شده و در دید می باشد. مخصوصا وقتی تعداد یونیت ها بیشتر باشد نمای ساختمان منظره جالبی پیدا نخواهد کرد.

تفاوت از نظر ورود اکسیژن کافی به داخل ساختمان

یونیت داخلی کولر گازی داخل محیط و بر روی دیوار نصب شده و فقط هوای داخل را به گردش در آورده و دمای آن را تنظیم می کند. ولی فن کویل در دو نوع کانالی و بدون کانال ساخته شده که در نوع کانالی آن سیستم با یک کانال به بیرون و هوای آزاد راه پیدا می کند.

بدین صورت فن دستگاه هوای تازه و با اکسیژن کافی را مکیده و پس از تنظیم دمای آن داخل محیط پخش می کند. همچنین هر دوی این سیستم ها رطوبت گیر بوده و رطوبت را کاهش می دهند. بنابراین دیگر تفاوت فن کویل و کولر گازی در ورودی اکسیژن به ساختمان می باشد.

تفاوت فن کویل و کولر گازی

تفاوت از نظر مصرف برق و گاز

هر دو یونیت داخلی و خارجی کولر گازی با برق کار کرده و مصرف برق آن ها زیاد می باشد. اما در فن کویل یونیت داخلی با برق و یونیت خارجی با شکل های مختلف انرژی کار می کنند. به طور مثال چیلر و مینی چیلرهای تراکمی با برق کار کرده و پکیج و بویلر با گاز شهری عملکرد خود را انجام می دهند. در این سیستم ها مصرف برق به نسبت کمتر بوده و با مدیریت به اندازه توزیع هوای سرد و گرم می توان علی رغم مصرف برق پایین راندمان دستگاه را افزایش داد.

خرید فن کویل و کولر گازی

برای خرید فن کویل و کولر گازی از طریق فروشگاه تاسیسات دات کام https://tasisat.com اقدام کنید. در هر مرحله از خرید ک نیاز به راهنمایی و مشاوره داشته باشید می توانید با کارشناسان خبره این مجموعه در تماس باشید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

فن کویل چگونه دستگاهی است؟

این سیستم از یک فن دمنده و مبدل حرارتی تشکیل شده و دارای دو عملکرد سرمایشی و گرمایشی است.

کولر گازی چیست؟

این سیستم دارای دو عملکرد سرمایشی و گرمایشی بوده و از دو یونیت داخلی و خارجی تشکیل شده که از طریق لوله های مسی به هم‌ متصل شده اند.

تفاوت فن کویل و کولر گازی را ذکر کنید؟

تفاوت از نظر مرکزی بودی سیستم ها، هزینه اجرا، قدرت سرمایش و گرمایش، ورود اکسیژن کافی به داخل محیط، مصرف برق و گاز

مطالب مرتبط

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

6 نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع مبرد ماده ای است که سیستم های تهویه مطبوع براساس... ادامه مطلب

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید یکی تجهیزات مورد نیاز برای استخر ها پمپ می باشد. در صورتی که... ادامه مطلب

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *