فرق کولر گازی معمولی و اینورتر

فرق کولر گازی معمولی و اینورتر

لطفا امتیاز دهید

فرق کولر گازی معمولی و اینورتر

کولر گازی معمولی و اینورتر (Inverter) از جهات مختلفی با یکدیگر تفاوت دارند. در یک تقسیم بندی کلی، کولرهای گازی اسپلیت در دو نوع معمولی و کم مصرف یا اینورتر طبقه بندی می شوند. کولرهای گازی معمولی و اینورتر از لحاظ ساختار، دارای دو پنل مستقل و جداگانه می باشند.

پنل داخلی این مدل از کولرها در فضای داخلی و پنل خارجی در محیط بیرون و فضای آزاد نصب و راه اندازی می شود. با این وجود، کولرهای معمولی و اینورتر از لحاظ نوع کمپرسور، میزان مصرف انرژی و بازه قیمت، دارای تفاوت های زیادی با یکدیگر می باشند.

کولر گازی معمولی و اینورتر

وجه تمایز کولر گازی معمولی و اینورتر

1- میزان مصرف برق

یکی از تفاوت های شاخص میان کولر گازی معمولی و اینورتر به میزان مصرف برق این دستگاه ها بر می گردد. کولرهای گازی اینورتر به قابلیت موتور و کمپرسور DC Inverter مجهز شده اند. این ویژگی، علاوه بر افزایش توان خنک کنندگی و بار برودتی دستگاه، صرفه جویی و بهینه سازی مصرف انرژی و برق را رقم زده است.

صرفه جویی 60 درصدی در مصرف برق، به نوعی بر این موضوع صحه می گذارد. کولرهای گازی معمولی به علت عدم برخورداری از این قابلیت، در هنگام راه اندازی و شروع به کار، مصرف برق بالایی را به خود اختصاص می دهند.

به عبارت دیگر، کولرهای گازی اینورتر به علت متغیر بودن سرعت و دور کمپرسور، برق کمتری را در زمان راه اندازی مصرف می کنند. این در حالی است که ثابت بودن سرعت کمپرسور در اسپلیت های معمولی، موجب مصرف برق بیشتری در زمان راه اندازی می شود.

بر اساس بررسی های صورت گرفته، مصرف برق کولرهای گازی معمولی، حدود دو برابر بیشتر از کولرهای کم مصرف برآورده شده است.

2- نرخ سرمایش و گرمایش

دیگر تفاوت میان کولر گازی معمولی و اینورتر به سرعت سرمایش و گرمایش این دستگاه‌ها مربوط می شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که کولرهای گازی معمولی و کم مصرف دارای عملکرد سرمایش و گرمایش همزمان می باشند.

در این میان، کولرهای گازی کم مصرف به علت بهره مندی از سیستم اینورتر، از سرعت گرمایش و سرمایش بیشتری به نسبت مدل های معمولی برخوردار هستند. در نتیجه این امر، هوای خنک به صورت متعادل و یکپارچه و در عین حال سریع تر در محیط داخلی جریان پیدا می کند.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که برای انجام فرآیند سرمایش و گرمایش، کولرهای گازی اینورتر با نهایت توان و قدرت شروع به کار می کنند. به همین جهت، فضای اتاق در سریع ترین بازه زمانی به دمای ایده آل و مطلوب می رسد.

3- سطح صدا در هنگام کارکرد

میزان صدا در هنگام کارکرد، یکی دیگر از تفاوت ها و وجه تمایز کولر گازی اینورتر و معمولی را رقم می زند. کمپرسور اسپلیت های دیواری معمولی در هنگام کارکرد به علت دور بالا، غالبا لرزش و صدای زیادی را تولید می‌کنند. این موضوع در بسیاری مواقع می تواند موجبات نارضایتی مصرف کننده را فراهم آورد.

در سوی مقابل، کارکرد کولرهای گازی اینورتر به علت مجهز شدن به کمپرسور جدید و پیشرفته، بسیار کم صدا صورت می گیرد. همچنین، کارکرد کمپرسور این مدل بدون ایجاد لرزش و ارتعاش انجام می شود. مضاف بر این، طول عمر کاری سیستم های اینورتر به مراتب بیشتر از مدل های معمولی می باشد.

فرق کولر گازی معمولی و اینورتر

4- نوع کمپرسور

از دیگر تمایزهای میان کولر گازی معمولی و اینورتر می توان به نوع و مدل کمپرسور یا واحد تراکم این سیستم‌ها، اشاره نمود. استفاده از کمپرسورهای دور متغیر یا اینورتر در ساختار اسپلیت های کم مصرف، صرفه جویی در مصرف انرژی و راندمان و بازدهی بالا را به دنبال دارد.

کمپرسور به کار رفته در کندانسور کولرهای گازی معمولی، به صورت ثابت و بدون قابلیت تغییر سرعت به کار خود ادامه می دهد. بر این اساس، در هنگام شروع به کار انرژی و توان الکتریکی بسیار بالایی را مصرف می نماید. این امر در افزایش هزینه های مصرفی و جانبی کاربر بسیار تاثیرگذار و موثر می باشد.

5- بازه قیمت

آخرین تمایز میان کولر گازی معمولی و اینورتر به قیمت نهایی این سیستم ها مربوط می شود. کولر گازی اینورتر به جدیدترین و پیشرفته ترین مکانیزم ها و تجهیزات مجهز شده اند. برخورداری از قابلیت منحصر به فرد موتور و کمپرسور اینورتر، به خوبی این امر را به اثبات می رساند.

بر همین اساس، اسپلیت های دیواری اینورتر، در مقایسه با کولرهای گازی معمولی قیمت بیشتری را به خود اختصاص می دهند. با این حال، وجود امکانات و قابلیت‌های ویژه، توان خنک کنندگی بالا و اعمال صرفه جویی چشمگیر در مصرف انرژی و برق، به نوعی قیمت بالای این محصولات را توجیه می کند.

کولر گازی معمولی و اینورتر

ناگفته نماند که محدوده ظرفیت سرمایش و گرمایش، سطح صدا در حین کار، میزان مصرف برق، گرید انرژی، استانداردهای استفاده شده، فناوری های به کار رفته، حجم هوادهی، سطح کیفی ساخت، کیفیت قطعات فنی و ابعاد و اندازه، از عوامل موثر بر قیمت کولر گازی اسپلیت به شمار می روند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

مطالب مرتبط

تعمیر برد اینورتر کولر گازی و داکت اسپلیت

تعمیر برد اینورتر کولر گازی و داکت اسپلیت

تعمیر برد اینورتر کولر گازی و داکت اسپلیت در این سال های اخیر استفاده از سیستم های سرمایشی و گرمایشی... ادامه مطلب

بهترین داکت اسپلیت کم مصرف

بهترین داکت اسپلیت کم مصرف داکت اسپلیت از سیستم های رایج تهویه مطبوع است که متشکل از دو بخش داخلی... ادامه مطلب

انواع فن در سیستم های تهویه مطبوع

انواع فن در سیستم های تهویه مطبوع

انواع فن در سیستم های تهویه مطبوع فن در سیستم های تهویه مطبوع دستگاهی است که وظیفه تامین فشار مورد... ادامه مطلب

مقایسه هواساز خانگی با هواساز صنعتی

مقایسه هواساز خانگی با هواساز صنعتی از جمله دستگاه های تهویه مطبوع پرکاربرد می توان به انواع هواساز اشاره کرد.... ادامه مطلب

اجزای هواساز و عملکرد قطعات آن

اجزای هواساز و عملکرد قطعات آن

اجزای هواساز و عملکرد قطعات آن در این مقاله از سری مقالات وب سایت تخصصی تاسیسات دات کام قصد داریم... ادامه مطلب

سختی گیر برج خنک کننده چیست و چه کاربردی دارد؟

سختی گیر برج خنک کننده چیست و چه کاربردی دارد؟ سختی گیر برج خنک کننده دستگاهی است که سختی آب... ادامه مطلب

محاسبه ظرفیت ایرواشر

محاسبه ظرفیت ایرواشر

محاسبه ظرفیت ایرواشر ایرواشر دستگاهی است که دارای دو عملکرد سرمایش و گرمایش می باشد. گرمایش این سیستم از طریق... ادامه مطلب

مقایسه مصرف برق کولر گازی با کولر آبی

مقایسه مصرف برق کولر گازی با کولر آبی

مقایسه مصرف برق کولر گازی با کولر آبی کولر گازی از جمله سیستم هایی است که دو عملکرد سرمایش و... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *