Search
Close this search box.

انواع کمپرسورهای موجود در بازار ایران

انواع کمپرسور

انواع کمپرسورهای موجود در بازار ایران

انواع کمپرسور های موجود در بازار به شرح زیر می باشد:

۵ نوع کمپرسور تهویه مطبوع وجود دارد که عبارت اند از :

 1. Reciprocating ( کمپرسور تهویه مطبوع بازگشتی )
 2. Scroll
 3. Screw
 4. Rotary
 5. Centrifugal

در داخل هر سیستم  تهویه مطبوع یک نوع کمپرسور موجود است. کمپرسور نقش مهمی در فشرده سازی مبرد در هنگام وارد شدن به دستگاه دارد تا دمای آن را کاهش دهد. پس از گرم شدن، گاز کمپرسور را ترک می کند و به کندانسور می رود تا روند خنک کننده شروع شود. در حالی که همه کمپرسورهای AC همان کار را دارند، آنها با روش های مختلف کار می کنند و مزایا و معایب مختلفی دارند.

۱ ) Reciprocating کمپرسور تهویه مطبوع بازگشتی:

این نوع رایج ترین نوع است و بسیار متنوع است. این برای طراحی فشرده سازی مبرد، از طراحی پیستون و سیلندر استفاده می کند. موتور موتور و میل لنگ، پیستون داخل و داخل سیلندر حرکت می کند. این مبرد به یک سیلندر مجهز می شود که خلاء ایجاد می شود که پیستون حرکت می کند. هنگامی که پیستون به عقب حرکت می کند، گاز را فشرده می کند و سپس به خازن وارد می شود. کمپرسورهای متحرک بسیار کارآمد هستند و شما می توانید واحدهای AC که دارای ۲، ۴ و یا حتی ۸ سیلندر در کمپرسور خود هستند دریافت کنید.

انواع کمپرسورها

۲ )  SCR Scroll AC Compressor کمپرسور های اسکرال :

کمپرسورهای اسکرول برای استفاده در سیستم های HVAC محبوب تر می شوند، زیرا آنها قابل اعتماد تر و کارآمد تر از انواع متقابل هستند. این به این دلیل است که قطعات متحرک کمتری نسبت به کمپرسورهای مجاور دارند. این یک اسکرول ثابت دارد (به نظر می رسد مثل یک کویل یا مارپیچ) که ثابت و حرکت دوم یا پیمایش چرخشی است که با استفاده از لینک نوسان چرخان می شود. به عنوان حرکت دوم حرکت، جابجایی مبرد بین دو پیمانه به آرامی به مرکز، فشرده سازی مبرد می شود.

مزایای کمپرسور اسکرال

 • کمپرسور اسکرال دارای قطعات متحرک کم است به همین دلیل مصرف برق کمتری دارد.
 • صدای کمتری نسبت به نوع های دیگر دارد.
 • این دستگاه دارای عایق بندی مناسب است و اجازه بازگشت مایعات به داخل کمپرسور را نمی دهد.

معایب کمپرسور اسکرال

این نوع کمپرسور قیمت بالاتری نسبت به کمپرسور اسکرول دارد و هنگامی که تحت فشار بالا قرار بگیرند راندمان و بازدهی کمتری دارند.

۳ ) Screw AC Compressor کمپرسور های اسکرول :

کمپرسور پیچ بسیار کارآمد و قابل اطمینان است که در مورد استفاده های صنعتی استفاده می شود و عمدتا برای ساختمان های اداری، کارخانه ها و یا مناطق دیگر که در آن مقدار زیادی از هوا به طور مداوم باید خنک شود استفاده می شود.

این نوع از دو روتور سیلیکونی استفاده می کند که هوا را از ورودی کمپرسور به سمت انتهای پیچ و خروجی حرکت می دهد. از آنجا که هوا از یک طرف به سمت دیگر حرکت می کند، فضا به طور فزاینده ای کوچکتر می شود، بنابراین فشرده سازی مبرد.

۴ ) Rotary کمپرسور های روتاری :

کمپرسورهای روتاری معمولا بسیار کوچک، آرام و قابل اعتماد هستند. این یک یا چند لبه / تیغه است که به شفت سیلندر متصل شده است. شفت در مرکز سیلندر قرار دارد. همانطور که شفت چرخش می کند، تیغه ها در اطراف سیلندر حرکت می کنند. مصرف مبرد منجر می شود که در آن مقدار بیشتر فضای بین شفت و دیواره سیلندر وجود دارد.

خروجی در جایی قرار دارد که فاصله بین شفت و دیواره سیلندر کوچکتر است. همانطور که چرخش و شفت چرخش می یابد، مبرد به سمت کوچکترین فضا حرکت می کند و بنابراین فشرده می شود.

مزایای کمپرسور اسکرول

 • این نوع کمپرسور در مقابل کمپرسور پیستونی مصرف برق کمتری دارد و میزان بازدهی آن بالاتر می باشد.
 • صدای کمی تولید می کند.
 • استهلاک قطعات به کار رفته در این مدل کمپرسور کم است.
 • ابعاد بسیار کوچیکی دارند و فضای زیادی را اشغال نمی کنند.
 • توانایی روشن ماندن در ساعات طولانی را دارد.

۵ ) Centrifugal Air Conditioning Compressor  کمپرسورهای سانتریفیوژ :

نوع نهایی کمپرسور AC کمپرسور گریز از مرکز می باشد. همانطور که از نامش بر می آید، از نیروی سانتریفیوژ برای خنک کردن گاز مبرد استفاده می کند و به سرعت آن را با فشرده سازی چرخش می کند تا فشرده شود. کمپرسورهای تهویه مطبوع سانتریفوژ معمولا برای سیستم های HVAC بسیار بزرگ طراحی شده اند.

عمل کرد کلیه کمپرسور ها :

این چرخه ترمودینامیکی از تبخیر یک مبرد در داخل یک مدار لوله حلقه بسته استفاده می کند . به طور خاص، تبخیر در یک مبدل حرارتی به نام اواپراتور رخ می دهد که انرژی را از هوای اطراف جذب می کند؛ این ماده سپس توسط محفظه فاضلاب طبیعی یا فشرده به محفظه ذخیره مواد غذایی یا فضای تهویه مطبوع منتقل می شود.

همین امر نیز در هنگام استفاده از آب به عنوان وسیله ای که از طریق مبدل حرارتی پمپ می شود، اعمال می شود و سپس به مخزن ذخیره سازی برای استفاده از واحد های ترمینال منتقل می شود.

پس از تبخیر، مبرد دیگر قادر به جذب مقدار قابل توجهی از انرژی نیست و به همین ترتیب باید با چسباندن آن به حالت مایع بازگردد. به همین دلیل مشکل ایجاد محیطی است که به اندازه کافی “سرد” برای جذب انرژی از مبرد است،

انواع کمپرسور

که به طور طبیعی نمی تواند همان محفظه یا فضای است که فقط خنک شده است . سپس کمپرسور برای فشرده سازی مبرد به فشار بالاتر از اواپراتور (تا ۸-۱۰ بار!) مورد استفاده قرار می گیرد تا فرایند تراکم می تواند در دمایی که سازگار با منبع “سرد” قابل دسترس است، معمولا هوا بیرون بنابراین در دمای بالا (معمولا ۳۵ تا ۵۵ درجه سانتیگراد) در داخل مبدل حرارتی که در آن دو مایعات در خارج از هوا و مبرد هستند، چگالی رخ می دهد. دومین کنسانتره و به حالت مایع بازگردانده می شود، در حالی که هوای بیرونی گرم می شود.

مایع مایع هنوز هم در فشار بالا است که خازن را ترک می کند.

بنابراین گسترش دستگاه برای گسترش مبرد مایع و کاهش فشار آن به مقدار که در آن تبخیر اتفاق می افتد مورد نیاز است . مبرد در حال حاضر به حالت اولیه خود بازگشته است (مایع در فشار و دما کم) و میتواند بار دیگر انرژی را از هوا یا آب جذب کند.

بنابراین، کمپرسور دارای عملکرد مبرد مبرد در داخل مدار است، آن را به عنوان گاز از تبخیر کننده طراحی کرده و سپس آن را فشرده و آن را در فشار بالاتر به کندانسور تحویل می دهد .

این فشرده سازی حجمی را فراهم می کند، به عنوان مثال کاهش متراکم حجم، با استفاده از سیستم های چرخشی یا مجاور. این کار مکانیکی منجر به افزایش قابل توجهی در دمای گاز (بار بیش از ۱۰۰ درجه سانتیگراد) و همچنین مصرف انرژی می شود

. مصرف برق کمپرسور بستگی به تفاوت بین دو فشار عملیاتی دارد.

مبرد در حال وارد شدن به کمپرسور باید در حالت گاز باشد، زیرا مایعات به شدت ناپایدار هستند. کمپرسور شروع به کار می کند زمانی که دستگاه نیاز به خنک سازی دارد و معمولا از طریق سیستم های کنترل دما فعال می شود .

همه برنامه های تهویه مطبوع و تبرید از نظر ظرفیت، نویز، کارایی و محدوده عملیاتی از شرایط مشابهی برخوردار نیستند و در نتیجه انواع مختلفی از کمپرسور وجود دارد .

این ها اساسا در مورد نحوه فشرده سازی به دست می آیند، با کمپرسورهای مجاور شامل یک حرکت مجاور برای ایجاد فشرده سازی و کمپرسورهای چرخشی، از جمله پره های چرخشی، اسکرول، پیچ و کمپرسورهای گریز از مرکز، دارای یک حرکت چرخشی برای فشرده سازی است .

انواع کمپرسور

فناوری اینورتر در تهویه مطبوع چیست ؟

تکنولوژی اینورتر ( DC ) آخرین پیشرفت تکنولوژی مربوط به موتورهای الکتریکی کمپرسورها است. یک اینورتر برای کنترل سرعت موتور کمپرسور استفاده می شود، به طوری که به طور مداوم دمای را تنظیم می کند.

واحدهای DC Inverter دارای یک درایو متغیر فرکانس هستند که شامل یک اینورتر الکتریکی قابل تنظیم برای کنترل سرعت موتور الکتریکی است که به معنی کمپرسور و خروجی سرمایش/ گرمایش است.

درایو جریان ورودی AC را به DC تبدیل می کند و سپس از طریق یک مدولاسیون در یک اینورتر الکتریکی جریان جریان فرکانس مورد نظر را تولید می کند.

یک میکروکنترلر می تواند هر دمای محیط محیط را آزمایش کند و سرعت کمپرسور را تنظیم کند. واحدهای تهویه مطبوع اینورتر افزایش کارآیی در انقباض سیستم تهویه مطبوع سنتی، عمر طولانی قطعات آنها و نوسانات شدید بار را از بین می برد.

این باعث می شود واحدهای مبدل AC آرام تر با هزینه عملیاتی پایین تر و با کمترین اختلاف. واحد های مبدل AC ممکن است گران تر از سیستم های تهویه مطبوع با سرعت ثابت باشند، اما این با حساب های انرژی پایین تر متعادل است. مدت زمان بازپرداخت تقریبا دو سال بسته به نوع استفاده است.

قیمت کمپرسور

قیمت کمپرسور ها با توجه به نوع و کاربردی که دارند متفاوت است، هرکدام از آن ها یک نوع قطعه را دارند، هرچه میزان قطعه ها بیشتر باشد و جنس قطعات با کیفیت تر باشد مسلما قیمت نهایی کالا افزایش پیدا می کند، اما می توان گفت این محصول با توجه به کاربرد متنوع و خوبی که دارد قیمت مناسب داشته و برای مشتریان مقرون به صرفه است، اما شرکت تاسیسات دات کام کمپرسور را در انواع مدل ها به فروش مشتریان می رساند و قیمت کالاهایی که ارائه می دهد نسبت به بازار بسیار مناسب می باشد.

خرید کمپرسور

اگر قصد خرید کمپرسور برای سیستم تهویه خود را دارید می توانید به صورت حضوری و اینترنتی اقدام کنید، اگر شما از جمله افرادی هستید که وقت کافی برای مراجعه حضوری را ندارید می توانید به صورت اینترنتی خرید خود را انجام دهید، شرکت تاسیسات دات کام برای رفاه حال مشتریان این امکان را فراهم آورده که شما محصولات مورد نظر خود را با بهترین کیفیت و قیمت مناسب ثبت سفارش کرده و در مدت کوتاه تحویل بگیرید.

 برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”وظیفه اینورتر در کمپرسور چیست؟” answer-0=”اینورتر باعث تنظیم دور موتور می شود و مصرف برق را کاهش می دهد.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”کدام کمپرسور برای تهویه مطبوع فضای بزرگ مناسب است؟ ” answer-1=”کمپرسور اسکرول ” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”ممبردی که به کمپرسور وارد میشود مایع است یا گاز؟ ” answer-2=”ممبرد از نوع مایع می باشد زیرا گاز بسیار فرار بوده و برای این دستگاه مناسب نمی باشد.” image-2=”” headline-3=”h2″ question-3=”” answer-3=”” image-3=”” headline-4=”h2″ question-4=”” answer-4=”” image-4=”” headline-5=”h2″ question-5=”” answer-5=”” image-5=”” headline-6=”h2″ question-6=”” answer-6=”” image-6=”” headline-7=”h2″ question-7=”” answer-7=”” image-7=”” headline-8=”h2″ question-8=”” answer-8=”” image-8=”” headline-9=”h2″ question-9=”” answer-9=”” image-9=”” headline-10=”h2″ question-10=”” answer-10=”” image-10=”” headline-11=”h2″ question-11=”” answer-11=”” image-11=”” headline-12=”h2″ question-12=”” answer-12=”” image-12=”” headline-13=”h2″ question-13=”” answer-13=”” image-13=”” headline-14=”h2″ question-14=”” answer-14=”” image-14=”” headline-15=”h2″ question-15=”” answer-15=”” image-15=”” headline-16=”h2″ question-16=”” answer-16=”” image-16=”” headline-17=”h2″ question-17=”” answer-17=”” image-17=”” count=”18″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *