اندازه و ابعاد داکت اسپلیت

ابعاد داکت اسپلیت متناسب با نوع و مدل دستگاه، متفاوت و متغیر می باشد. داکت اسپلیت متناسب با نوع کاربرد و نحوه استفاده در ظرفیت ها و ابعاد مختلفی طراحی و تولید می شود. به طور معمول، اسپلیت های کانالی بسته به کارخانه تولید کننده و سازنده، در ظرفیت های 18000 الی 90000 Btu/hr ساخته می شوند.

این دستگاه ها با عملکرد دوگانه سرمایش و گرمایش، هوای سرد و گرم را در کلیه فصول سال برای مصرف کننده به ارمغان می آورند. هر کدام از این ظرفیت ها مناسب با ابعاد و اندازه مشخصی تولید می شوند. بر این اساس، ابعاد ظرفیت 18000 در مقایسه با ابعاد 36000 متفاوت می باشد.

از سوی دیگر، متناسب با متراژ و مساحت فضای مورد استفاده می‌بایست نسبت به انتخاب دستگاه مناسب اقدام نمود. بر این اساس، ظرفیت 18000 برای فضای تا متراژ 48 مترمربع مناسب و مفید می باشد. برای واحدهای مسکونی تا متراژ 65 و 80 مترمربع، به ترتیب دستگاه های با ظرفیت 24000 و 30000 Btu/hr، از بهترین گزینه ها محسوب می شوند.

این در حالی است که دستگاه های داکت اسپلیت با ظرفیت 36000، 48000 و 6000، به ترتیب برای واحدهای ساختمانی و مسکونی 100، 140 و 170 متر مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین، اندازه و ابعاد داکت اسپلیت بر مبنای ظرفیت سرمایش و گرمایش و میزان هوادهی دستگاه، تفاوت دارد.اندازه و ابعاد داکت اسپلیت

اهمیت اندازه و ابعاد داکت اسپلیت

به طور کلی، دستگاه داکت اسپلیت از دو یونیت مستقل داخلی و خارجی تشکیل شده است. یونیت داخلی دستگاه در فضای داخلی و پنل بیرونی در فضای خارجی سازه نصب و به بهره برداری می رسند. اندازه و ابعاد داکت اسپلیت به ویژه پنل داخلی و یونیت خارجی دستگاه با یکدیگر تفاوت دارند.

به عنوان نمونه، ابعاد و اندازه پنل داخلی داکت اسپلیت برند هایسنس با ظرفیت 18000 برابر با 1170 میلیمتر طول، 190 عمق و 447 میلیمتر ارتفاع است. از سوی دیگر، ابعاد و اندازه پنل بیرونی دستگاه به ترتیب برابر با 810/584/281 میلیمتر می باشد.

این در حالی است که یونیت داخلی داکت اسپلیت سقفی گرین 48000 دارای طول 1250، عمق 290 و ارتفاع 785 میلیمتر می باشد. همچنین، اندازه یونیت خارجی این مدل اسپلیت کانالی برابر با طول 1255، ارتفاع 945 و عمق 340 میلیمتر عنوان شده است.

بنابراین، متناسب با نوع و مدل و ظرفیت، اندازه و ابعاد داکت اسپلیت تغییر پیدا می کنند. بر این اساس، سیستم های دارای ظرفیت بیشتر، از ابعاد و اندازه بزرگ تری در پنل داخلی و یونیت بیرونی برخوردار هستند.

بر همین اساس، در هنگام انتخاب و خرید داکت اسپلیت می بایست به ابعاد و اندازه پنل داخلی و پنل خارجی دستگاه و مطابقت داشتن آن با متراژ و مساحت فضای مورد استفاده توجه نمود.

عوامل موثر بر قیمت داکت اسپلیت

در تعیین قیمت تمام شده داکت اسپلیت ها، مولفه ها و عوامل مختلفی به صورت مستقیم و بدون واسطه نقش دارند. بر این اساس، ابعاد و اندازه اسپلیت کانالی، یکی از عوامل تاثیرگذار در این زمینه به شمار می روند.

به عبارت دیگر، ابعاد پنل خارجی و یونیت داخلی دستگاه، به صورت مستقیم بازه قیمت نهایی داکت اسپلیت را تحت تاثیر قرار می دهند. به همین جهت، دستگاه های برخوردار از پنل داخلی و یونیت بیرونی کوچک تر، از قیمت مقرون به صرفه تری در مقایسه با سیستم های دارای اندازه بزرگ تر برخوردار هستند.

علاوه بر این، ابعاد و اندازه کوچک تر داکت اسپلیت، حکایت از ظرفیت سرمایشی و گرمایشی پایین تر دستگاه دارد. بنابراین، ظرفیت برودتی و حرارتی دستگاه با ابعاد و اندازه آن ارتباط مستقیم و تنگاتنگ دارد. ظرفیت های بالاتر به علت بهره مندی از فن های دمنده، کمپرسور و الکتروموتور قوی تر و قدرتمند تر، نیازمند برخورداری از پنل بزرگ تر و دارای ابعاد وسیع تر می باشند.

در غیر این صورت، سیکل سرمایش و گرمایش دستگاه و توزیع جریان یکنواخت و یکپارچه در محیط، با اختلال مواجه می شود. از سوی دیگر، دستگاه های دارای ظرفیت بالا، برای محیط ها و فضاهای مسکونی دارای متراژ بزرگ، مورد استفاده قرار می گیرند.

اندازه و ابعاد داکت اسپلیت

ابعاد داکت اسپلیت

مطابقت داشتن اندازه و ابعاد داکت اسپلیت با متراژ محیط، موجب توزیع جریان هوا با نرخ ثابت و متعادل و خنک سازی فضا در سریع ترین بازه زمانی می شود. علاوه بر این، رعایت تناسب میان ابعاد فضا و ظرفیت داکت اسپلیت، صرفه جویی و بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش هزینه های اقتصادی و جانبی را به همراه دارد.

برای مثال اگر در محیط های 60 متری از داکت اسپلیت با ظرفیت 48000 یا 60000 btu استفاده کنید اتلاف انرژی بسیار زیادی خواهید داشت. زیرا این کولرهای گازی متناسب با محیط های بزرگتر از این مقدار طراحی و تولید شده اند. به علاوه شما نمی توانید از تمام قدرت و ظرفیت کولر گازی استفاده کنید.

خرید نامتناسب کولر گازی، از لحاظ هزینه نیز برای شما مقرون به صرفه نخواهد بود. در مثال بالا شما با پرداخت نصف این مقدار  می توانید نیاز خود را برای داشتن یک سیستم تهویه مناسب برطرف کنید.

همچنین، از هدر رفت و اتلاف انرژی گرمایشی و سرمایشی جلوگیری به عمل می آید. ظرفیت گرمایش و سرمایش و میزان هوادهی، از دیگر پارامترهای تاثیرگذار بر قیمت داکت اسپلیت به شمار می‌روند. بر این اساس، ظرفیت های بالاتر، قیمت بیشتری را به خود اختصاص می دهند.

نوع و مدل کمپرسور طراحی شده، نوع گاز خنک کننده، برند و کشور سازنده، نوع و جنس بدنه یونیت، سطح کیفی ساخت و سطح صدا، دیگر فاکتورهای مهم در بر قیمت دستگاه محسوب می شوند.

پس به شما پیشنهاد می کنیم قبل از انتخاب داکت اسپلیت برای منزل یا محیط اداری خود، حتما بررسی های لازم را انجام دهید تا خریدی مطمئن و مقرون به صرفه داشته باشید. سایت تاسیسات دات کام با داشتن تنوع بالایی از محصولات، این اطمینان خاطر را به مشتریان خود می دهد که می توانید هرگونه داکت اسپلیت با هر اندازه و ابعادی که نیاز داشته باشید را در این سایت پیدا کنید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

ظرفیت های 24000 یا 30000 bhr/h برای محیط هایی با چه ابعادی مناسب هستند؟

داکت اسپلیت هایی با این ظرفیت برای محیط های 65 تا 80 متری مناسب هستند.

عوامل موثر در قیمت داکت اسپلیت چیست؟

برند، ابعاد و اندازه، ظرفیت، نوع قطعات و کمپرسور به کار رفته

داکت اسپلیت ها، برای چه فصولی مناسب هستند؟

این سیستم های تهویه با داشتن قدرت سرمایشی و گرمایشی برای فصول سرد و گرم سال بسیار مناسب هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − سیزده =