Search
Close this search box.

آیا استخر و جکوزی نیاز به نگهداری دارد؟

estakhr3-min

تعمیر و نگهداری از استخر از جمله مهم ترین مواردی می‌ باشد که پس از ساخت و راه اندازی استخر مورد اهمیت واقع می شود! بنابراین در جواب به این سؤال شما که آیا استخر و جکوزی نیاز به نگهداری دارد؟ باید بگوییم که؛ بله! همیشه افراد پیش از رفتن به یک استخر در ارتباط با فضا و مقدار تمیزی آن تحقیق می نمایند و بعد از اطمینان از تمیزی بدان جا می روند!

ولی استخر تنها محدود به یک فضای سربسته مخصوص که افراد در روزهای تعطیل به آنجا برای تفریح و درمان می روند، نمی شود. بلکه امکان دارد بسیاری از افراد در خانه های خود هم استخر داشته باشند و حتی برخی از خانواده ها دارای استخر باغ باشند! به منظور نگهداری از استخر و جکوزی در هریک از خانه ها لازم است از اصولی خاص تبعیت کنید. ما تا به جای امکان این اصول را برای شما تجزیه و تحلیل خواهیم کرد!

نگهداری از استخر باغ چگونه است؟

بسیاری از افراد درون باغ ویلای خود استخر و یا جکوزی دارند. و امّا آیا استخر و جکوزی نیاز به نگهداری دارد؟ آن هم زمانی که درون یک باغ باشد! بله، پاسخ ما به پرسشِ شما مثبت است. ممکن است استخر شما برای آن که در فضای باز واقع شده است، با مشکلاتی متعدد مواجه شود.

به عنوان نمونه بخش های مربوط به تمیز کردن و تعویض آب، صرف این که استخر به واسطه ی درختان محصور گردیده است، امکان دارد در هفته سه الی چهار بار ملزم به تعویض و تمیزکاری آب گردید. به خصوص در روزهای پاییزی که برگ درختان خشک می شوند و روی زمین را پُر می کنند.

حال ممکن است وزش باد برگ درختان را به سمت و سوی آب استخر روانه کرده و آن را کثیف و آلوده کند! امکان دارد که سرمای زمستان به بدنه های استخر شما رسوخ نموده و منجر به خراب شدن دیواره های استخر بشود و شما ملزم گردید که همه ساله استخر خود را تعمیر کنید.

آیا استخر و جکوزی نیاز به نگهداری دارد؟

نگهداری از استخر باغ در روزهای سردِ سال!

ما چند راه‌کار به شما معرفی خواهیم کرد که در راستای نگهداری از استخر خود در روزهای سرد سال می توانید مورد توجه قرار بدهید؛

 • به سبد استخر توجه کنید؛

در روزهای سرد «زمستان» به علّت این که ریزش برگ درختان از فصل پاییز آغاز شده است و بر گستره‌ی زمین ریخته، وزش باد و سایر عوامل موجب روانه شدن برگ ها به سمت و سوی آب استخر می شود.‌ هنگامی که برگ ها به درون استخر می ریزد علاوه بر کثیف کردن آب استخر امکان دارد موجب مسدود شدن مسیر آب و خرابی پمپ ها گردد.

امکان دارد برخی ها به علّت آن که از تمیز کننده های اتوماتیکی بهره می گیرند، این موضوع را به فراموشی بسپارند. ولی در واقع کمک بسیاری به این مسئله نمی کند‌. شما باید دائماً حواستان به کیسه ها باشد تا هر زمان که پر شد آن را خالی نمایید. این گونه صدمه ای به تمیز کننده وارد نمی شود.

 • روی استخر خود را نپوشانید!

آیا استخر و جکوزی نیاز به نگهداری دارد؟ آن هم از این جهت که روی استخر را نپوشانیم! بله، اگر که استخر شما در قسمی از باغ واقع شده است که گل و گیاه و درختان در کناره‌ی آن نیستند، یا درجه هوای منطقه بالاتر از صفر درجه است، توصیه می کنیم که برروی استخر خود را باز بگذارید. در واقع آب استخر بنابر دلایلی چون از میان بردن بوی کلر باید در تماس مستقیم با هوا قرار داشته باشد.

حال اگر که دوست دارید روی استخر خود را بپوشانید، باید لااقل هفته ای دو مرتبه روی استخر را باز گذارید که در تماس مستقیم با هوای پیرامون واقع شود. این نیز یکی از اصول نگهداری از استخر است.

 • پمپ آب استخر را عایق بندی کنید!

اگر که دمای آب و هوای منطقه شما به زیر صفر درجه سانتیگراد می رسد، لازم می باشد که استخر خود را بپوشانید. تمامی تاسیسات استخر چون پمپ آب را دائماً خشک کرده و آن را عایق بندی کنید. سنجش میزان آب و مواد شیمیایی هم ضروری است.

پوششی که در راستای پوشانیدن استخر مورد استفاده قرار می دهیم باید محکم باشد. حال اگر پوششی که شما مورد استفاده قرار می دهید نازک باشد،‌ علاوه بر یخ زدن آب، تاسیسات استخر هم دچار آسیب می شود.

آیا استخر و جکوزی نیاز به نگهداری دارد؟ اصول نگهداری از استخر و جکوزی؛

بهره‌گیری مناسب و به دور از هر نوع مسئله ای حائز اهمیت ترین مشکل پس از ساخت استخر و جکوزی است. مواردی را که بعد از ساخت استخر و جکوزی می‌باید رعایت بنمایید در قسمت زیر شرح داده شده است؛

 • در ابتدا استخر خود را آبگیری کنید.
 • وارد تصفیه خانه بشوید و پمپ تصفیه و گرمایشی را روشن بنمایید.
 • دمای استخر خود را به خوبی تنظیم کنید. مناسب ترین دمای استخر بیست و نه الی سی درجه سانتیگراد است.
 • کیفیت بهداشتی نیز شیمایی آب را وارسی بنمایید.
 • به منظور تصفیه تمامی آب استخر و جکوزی و رفع کدری های آب پمپ را به مدّت زمان بیست و چهار ساعت روشن نگه دارید.
 • بعد از روشن گردیدن پمپ ها بایستی مبدل گرمایشی و فیلتر تصفیه پی‌درپی هواگیری بشود.
 • به همان شکل که شما هم می دانید آب بعد از مدّت زمانی می گندد. می‌باید تکنسین های مسئول همیشه مراقب باشند و در مواقع ضروری آب درون استخر را عوض کنند یا مواد شیمیایی همانند کلر را به حالت دوره‌ای در راستای پاکیزگی و نگهداری استخر به آن اضافه کنند. البته که مقدار دوز تزریقی کلر بنابر شرایط استخر و دوزینگ پمپ ها می باشد.

آیا استخر و جکوزی نیاز به نگهداری دارد؟

نگهداری از موتورخانه استخر چگونه می باشد؟

نگهداری از استخر بسیار حساس است اگر طراحی استخر به صورت علمی و دقیق نباشد بعد از مدّت زمانی که از ساخت آن گذر می کند، با مشکلات به سزایی روبه‌رو می شود. شخصی که مسئولیت سرویس کاری یک استخر را برعهده خود دارد، لازم است از حواس پنج گانه خود بهره گیرد. به عنوان نمونه از حس بویایی و بینایی خود استفاده کرده و متوجه مشکلات شیمایی استخر شود.

از سویی هم با طرز کار تجهیزات همانند پمپ و فیلترشنی استخر آشنایی تمام و کمال داشته باشد. آنچه که لازم است در پاسخ به پرسشِ آیا استخر و جکوزی نیاز به نگهداری دارد؟ مدّنظر قرار بدهید، عبارت می باشد از؛

 • تعمیر و نگهداری از کاسه استخر؛

چنانچه که ساخت استخر تماماً اصولی و با دقّت صورت گرفته باشد غالباً مشکلی برای آن به وجود نخواهد آمد. حال چنانچه که استخر بنابر دلایلی دچار برخی از مشکلات چون؛ نشتی، ترک یا… گردد سرویس کار وظیفه دارد پیش از بروز مشکلات بیشتر کارفرمای خود را آگاه سازد تا او تمهیدات لازم را در راستای تعمیر و نگهداری استخر به انجام رساند.

 • موضوع سرویس و نگهداری تاسیسات استخر؛

سرویس کار دائماً بایستی حواس خود را به تابلو برق و اتصالات و تجهیزات بدهد تا به هنگام بروز هر گونه مشکلاتی در راستای رفع آن اقدام نماید. لااقل یک مرتبه در هفته استرینر پمپ استخر را تمیز کند، به هنگامی که پمپ از خود صدایی غیرعادی متساعد کند و یا دچار بعضی از لرزش ها گردد باید به حالت تخصصی آن را بررسی نماید تا دلیل معین شده و برطرف گردد.

بکواش نمودن فیلتر به جهت رفع آلودگی، تعویض سالیانه سیلیس ها، و… برخی از مواردی می باشد که در نگهداری استخر و تاسیسات می‌باید رعایت گردد.

 • چگونگی تعمیر و نگهداری موتورخانه؛

بویلر و چیلر یا… جزئی از تجهیزات موتورخانه می باشند که مسئولیت بخش گرمایشی استخر را برعهده خود دارند. ساختمان هایی که درون خود استخر دارند اغلب، از یک موتورخانه گرمایشی مشترک هم برای ساختمان و هم استخر خود بهره می گیرند و سیستم گرمایشی هر دو به یک‌دیگر وابسته است.

البته که بهره گیری از یک موتورخانه گرمایشی می‌ تواند در کاهش هزینه های شما بسیار تأثیرگذار باشد چرا که شما راحت می توانید در زمان بروز مشکل برای موتورخانه چه استخر چه ساختمان با یک شرکت واحد هماهنگ گردید تا کارهای مربوط به رفع مشکل و سرویس دهی موتورخانه را انجام بدهد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”آیا استخر و جکوزی نیاز به نگهداری دارد؟” answer-0=”بله، قطعاً شما باید از استخر و جکوزی خود به نحو احسن نگهداری کنید. ” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”آیا استخر روباز و در باغ نیاز به نگهداری دارد! ” answer-1=”بله، تنها کافی است شرایط بیان شده در قسمت فوقانی را رعایت کنید. ” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”آیا امکان تهیه تجهیزات استخر به صورت اینترنتی وجود دارد؟ ” answer-2=”بله، تنها کافی است شما دوستان عزیز با ما در وب‌سایت تاسیسات دات کام همراه شوید. ” image-2=”” headline-3=”h2″ question-3=”” answer-3=”” image-3=”” headline-4=”h2″ question-4=”” answer-4=”” image-4=”” headline-5=”h2″ question-5=”” answer-5=”” image-5=”” headline-6=”h2″ question-6=”” answer-6=”” image-6=”” headline-7=”h2″ question-7=”” answer-7=”” image-7=”” headline-8=”h2″ question-8=”” answer-8=”” image-8=”” headline-9=”h2″ question-9=”” answer-9=”” image-9=”” headline-10=”h2″ question-10=”” answer-10=”” image-10=”” headline-11=”h2″ question-11=”” answer-11=”” image-11=”” headline-12=”h2″ question-12=”” answer-12=”” image-12=”” headline-13=”h2″ question-13=”” answer-13=”” image-13=”” headline-14=”h2″ question-14=”” answer-14=”” image-14=”” headline-15=”h2″ question-15=”” answer-15=”” image-15=”” headline-16=”h2″ question-16=”” answer-16=”” image-16=”” headline-17=”h2″ question-17=”” answer-17=”” image-17=”” headline-18=”h2″ question-18=”” answer-18=”” image-18=”” headline-19=”h2″ question-19=”” answer-19=”” image-19=”” headline-20=”h2″ question-20=”” answer-20=”” image-20=”” headline-21=”h2″ question-21=”” answer-21=”” image-21=”” headline-22=”h2″ question-22=”” answer-22=”” image-22=”” headline-23=”h2″ question-23=”” answer-23=”” image-23=”” headline-24=”h2″ question-24=”” answer-24=”” image-24=”” headline-25=”h2″ question-25=”” answer-25=”” image-25=”” headline-26=”h2″ question-26=”” answer-26=”” image-26=”” headline-27=”h2″ question-27=”” answer-27=”” image-27=”” headline-28=”h2″ question-28=”” answer-28=”” image-28=”” count=”29″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *