فیلتر داکت اسپلیت

فیلتر داکت اسپلیت + معرفی رایج ترین مشکلات فیلتر داکت اسپلیت

لطفا امتیاز دهید

فیلتر داکت اسپلیت

فیلتر داکت اسپلیت یکی از بخش ها و اجزای مهم و حائز اهمیت تعبیه شده در ساختار این سیستم محسوب می شود. وجود این فیلترها در افزایش و ارتقای سطح کیفی هوا و توزیع هوای پاک و تمیز در فضای داخلی، بسیار تاثیرگذار و موثر می باشد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که در هوای پیرامون ما بسیاری از آلودگی ها و آلاینده ها وجود دارند.

نفوذ این آلاینده ها، به همراه ذرات معلق در هوا و گرد و غبار به محیط، کاهش چشمگیر کیفیت هوا را در پی دارد. علاوه بر این، وجود این آلودگی ها بستر مناسب برای انواع و اقسام بیماری های تنفسی، آسم و آلرژی و حساسیت را فراهم می آورد.

فیلترها یا تجهیزات پاکسازی هوا قابلیت توزیع و انتشار هوایی عاری از هرگونه آلودگی، گردوغبار و عوامل بیماری زا را به راحتی امکان پذیر می سازد. فیلترهای داکت اسپلیت با انجام فیلتراسیون قوی، از ورود هرگونه آلودگی، گردوغبار و میکروب ها و ویروس ها به فضای داخلی، به نحو مطلوب جلوگیری به عمل می آورند.

بر این اساس، هوایی فوق العاده تمیز، حاوی درصد بالای اکسیژن و پاکیزه در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد. بنابراین، فیلترهای تصفیه هوای موجود در ساختار داکت اسپلیت، قبل از توزیع هوا به محیط داخلی، به فیلتر و از بین بردن ناخالصی های موجود در هوا اقدام می کنند.

لازم به ذکر است که داکت اسپلیت ها از سیستم های تهویه مطبوع (Air Condition) رایج و کاربردی برای استفاده در سازه ها و پروژه های مختلف محسوب می شوند. این دستگاه ها در ظرفیت های هوادهی 18000 BTU/Hr به بالا طراحی و تولید می شوند. همچنین، داکت اسپلیت ها در داخل سقف های کاذب، به صورت توکار نصب و پیاده سازی می شوند.

فیلتر داکت اسپلیت

لزوم و اهمیت فیلتر داکت اسپلیت

فیلتر داکت اسپلیت غالبا در بخش یونیت داخلی سیستم طراحی و نصب می شود. در پنل داخلی سیستم علاوه بر فیلتر تصفیه کننده هوا، قطعاتی مانند کویل اواپراتور ، الکتروموتور ، فن دمنده و سینی درین به چشم می خورد.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که فیلترهای تصفیه هوا در مسیر خروجی هوا قرار دارند. کارکرد این قطعه موجب افزایش سطح کیفی و بهبود بخشیدن هوای ورودی به محیط می شود. تمامی اجزای پنل داخلی داکت اسپلیت در یک محفظه مخصوص نگهداری می شوند.

در صنعت تهویه مطبوع، فیلتر تصفیه کننده در پاکسازی و پالایش هوای محیط نقش برجسته و پر رنگی ایفا می‌نماید. این قطعه با کارکرد مناسب و بهینه، موجب افزایش لطافت، پاکی و سلامت هوای وارد شده به محیط داخلی می شود.

بنابراین، مهم ترین وظیفه فیلتر تصفیه داکت اسپلیت، از بین بردن کلیه آلودگی ها و ناخالصی و آلاینده های مضر و به تبع آن، فراهم آوردن محیطی ایده آل، بهینه و استریل شده می باشد.

مضاف بر این، کارکرد مستمر و مداوم این قطعه، به تدریج موجب کاهش کارایی و راندمان و بازدهی فیلتر تصفیه کننده می شود. این امر در بهره وری و راندمان سیستم نیز تاثیر نامطلوبی برجای می گذارد.

برای جلوگیری از این مشکلات مناسب است که فیلتر تصفیه کننده سیستم در بازه های زمانی مشخص مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد. به طور معمول، ارزیابی فیلتر دستگاه می بایست به صورت ماهیانه انجام شود. در صورت کثیف شدن لایه های فیلتر، باید نسبت به زدودن و پاک کردن آلودگی ها اقدام شود. همچنین، در صورت فرسودگی، تعویض فیلتر داکت اسپلیت از بهترین و موثرترین راهکارها به شمار می رود.

فیلتر داکت اسپلیت چگونه کار می کند؟

در گرم ترین روزها، یک سیستم AC می تواند خانه شما را به آرامی بسیار خنک کند و به شما اجازه دهد تا زمانی که در خانه هستید استراحت کنید. همانطور که گفته شد، سیستم های AC به تلاش بسیار بیشتری نسبت به آنچه در ابتدا پیشنهاد می شود نیاز دارند.

به راحتی هوایی که از طریق جریان متناوب جریان می یابد آلوده می شودT بنابراین باید فیلترهایی برای جلوگیری از هرگونه ذرات ناخواسته و ناسالم در هوا نصب شوند. فیلتر هوا گزینه محبوب برای این کار است، اما چگونه کار می کنند؟ و چقدر موثر هستند؟

اما، پاسخ سریع به این سوال که آیا فیلترهای هوا واقعا کار می کنند، پاسخ کوتاه بله است. فیلترهای هواکش کار می کنند و وظیفه خود را در حذف ناخالصی ها از هوایی که از طریق سیستم هوای مرکزی وارد خانه شما می شود، انجام می دهند. با این حال، اگر از فیلترهای HVAC نیز استفاده شود، موثرتر هستند.

فیلتر هوا چیست؟

قبل از اینکه درباره کارکرد یا عدم کارکرد آنها صحبت کنیم، مهم است که دقیقاً مشخص کنیم که فیلتر هوا چیست. فیلترهای دریچه کوتاه، یک قطعه کوچک و نرم از موادی خاص هستند که برای قرار دادن در دریچه هوا طراحی شده است، خواه دریچه مجرای یا دریچه AC باشد.

آنها معمولاً با فوم، مواد یا الیاف ساخته می شوند و به اندازه کافی کششی هستند تا در دهانه دریچه هوا کشیده شوند، اما همچنین قابلیت برش را دارند تا در داخل مجرا قرار گیرند. هنگامی که فیلتر روی دریچه شما نصب شد، می توانید روی دریچه هوا بپوشانید و فیلتر کار خود را آغاز خواهد کرد.

درباره فیلتر ها بیشتر بدانید

شاید نام فیلترهای تهویه مطبوع را شنیده باشید، و اشتباه گرفتن آنها با فیلترهای هواکش بسیار آسان است. فیلترهای HVAC درست خارج از سیستم هوای مرکزی خانه شما قرار می گیرند تا هوا را قبل از عبور از بقیه سیستم شما فیلتر کنند. فیلترهای HVAC در فیلتر کردن هوا فعال هستند، در حالی که فیلترهای هوا در آخرین لحظه عمل می کنند. اگر در ترکیب با یکدیگر استفاده شوند، این یک سیستم بسیار موثر است زیرا هوا قبل از ورود به خانه شما دو بار فیلتر می شود.

با این حال، اگر به طور مستقل استفاده شود، فیلترهای HVAC موثرتر هستند. این به این دلیل است که فیلترهای HVAC در نزدیکی سیستم هوای مرکزی اعمال می‌شوند، بنابراین هوا قبل از اینکه به دریچه‌های مختلف خانه شما برسد، از طریق آن فیلتر می‌شود.

در حالی که برای به دست آوردن همان اثر، باید یک فیلتر هوا را برای هر دریچه خانه خود اعمال کنید. فیلترهای دریچه را می توان به راحتی جدا کرد تا هر اقلامی که ممکن است در داخل دریچه افتاده باشد که راحت ، بازیابی شود. آنها همچنین نیاز به تعویض منظم در فواصل زمانی دارند زیرا فیلترها به مرور زمان با گرد و غباری که از هوا حذف کرده اند مسدود می شوند.

رایج ترین مشکلات فیلتر داکت اسپلیت

1- کثیف بودن فیلتر تصفیه

کثیف بودن و نفوذ آلودگی ها را می توان از مهم ترین و شایع ترین مشکلات فیلتر اسپلیت کانالی برشمرد. در بسیاری مواقع کثیف بودن فیلترهای دستگاه موجب کاهش بار سرمایشی و توان خنک کنندگی سیستم می شود. کثیف شدن فیلترهای تصفیه کننده، فرآیند تهویه هوا را با اختلال روبرو می سازد.

این امر مانع از وارد شدن هوای خنک و مطبوع به فضای داخلی می شود. برای برطرف کردن این مشکل می بایست از سالم بودن و سلامت فیلترهای تصفیه هوا اطمینان حاصل نمود. در صورت کثیف بودن، با شستشوی سطح فیلتر می توان آلودگی ها را برطرف کرد.

ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که توزیع هوای مطبوع و تازه به فضای داخلی، مستلزم سالم و سلامت بودن فیلتر دستگاه می باشد. تجمع آلودگی و ذرات گردوغبار بر روی بدنه فیلتر، سطح کیفی و کارایی این قطعه را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.

2- فرسودگی

فرسایش و فرسودگی لایه ها، از دیگر مشکلات رایج ایجاد شده برای فیلتر داکت اسپلیت تلقی می گردد. فیلتر تصفیه کننده، در ساختار سیستم به صورت مداوم و مستمر فعالیت می نماید. کارکرد مستمر و گذشت زمان به تدریج کیفیت و مرغوبیت فیلتر سیستم را کاهش می دهد.

با بررسی و چک کردن فیلتر دستگاه به سادگی می‌توان از فرسودگی و مستهلک شدن آن اطمینان حاصل کرد. در چنین شرایطی، چاره ای به جز تعویض این قطعه برای مصرف کننده باقی نمی ماند.

 

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

مزایای استفاده از داکت اسپلیت چیست؟

کارکرد ساده‌ای دارد ، هزینه خرید آن نسبت به چیلر و مینی چیلر کمتر است ، طول عمر مناسبی دارد ، برای هر واحد مسکونی به صورت مستقل قابل نصب می باشد.

معایب استفاده از داکت اسپلیت چیست؟

امکان تنظیم دما در هر بخش از واحد به صورت مجزا وجود ندارد و در صورت نصب غیرکارشناسی صدای یونیت داخلی که در واحد مسکونی نصب می شود زیاد می باشد همچنین مصرف برق نسبتاً بالایی دارد.

کدام یک از داکت اسپلیت ها مصرف برق کمتری دارند؟

داکت اسپلیت اینورتر

مطالب مرتبط

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده... ادامه مطلب

معرفی ۳ تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی

معرفی 3 تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی

معرفی ۳ تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی فن کویل از جمله سیستم های تهویه مطبوع است که از... ادامه مطلب

مزیت مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت

مزیت مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت

مزیت مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت مینی چیلر و داکت اسپلیت از سیستم های رایجی هستند که در کاربری... ادامه مطلب

محل نصب چیلر هوا خنک

محل نصب چیلر هوا خنک چیلر یکی از تجهیزات تهویه مطبوع است که به طور کلی به دو دسته جذبی... ادامه مطلب

کولر صنعتی چیست ؟

کولر صنعتی چیست ؟

کولر صنعتی چیست ؟ بهتر است بدانید که کولر انواع مختلفی دارد؛ که هر یک در کاربردهای خاصی مورد استفاده... ادامه مطلب

معرفی ۳ تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی

فن کویل سقفی توکار از نظر صدا

فن کویل سقفی توکار از نظر صدا فن کویل سقفی توکار یکی از انواع فن کویل های سقفی است که... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *