فیلتر داکت اسپلیت

فیلتر داکت اسپلیت یکی از بخش ها و اجزای مهم و حائز اهمیت تعبیه شده در ساختار این سیستم محسوب می شود. وجود این فیلترها در افزایش و ارتقای سطح کیفی هوا و توزیع هوای پاک و تمیز در فضای داخلی، بسیار تاثیرگذار و موثر می باشد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که در هوای پیرامون ما بسیاری از آلودگی ها و آلاینده ها وجود دارند.

نفوذ این آلاینده ها، به همراه ذرات معلق در هوا و گرد و غبار به محیط، کاهش چشمگیر کیفیت هوا را در پی دارد. علاوه بر این، وجود این آلودگی ها بستر مناسب برای انواع و اقسام بیماری های تنفسی، آسم و آلرژی و حساسیت را فراهم می آورد.

فیلترها یا تجهیزات پاکسازی هوا قابلیت توزیع و انتشار هوایی عاری از هرگونه آلودگی، گردوغبار و عوامل بیماری زا را به راحتی امکان پذیر می سازد. فیلترهای داکت اسپلیت با انجام فیلتراسیون قوی، از ورود هرگونه آلودگی، گردوغبار و میکروب ها و ویروس ها به فضای داخلی، به نحو مطلوب جلوگیری به عمل می آورند.

بر این اساس، هوایی فوق العاده تمیز، حاوی درصد بالای اکسیژن و پاکیزه در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد. بنابراین، فیلترهای تصفیه هوای موجود در ساختار داکت اسپلیت، قبل از توزیع هوا به محیط داخلی، به فیلتر و از بین بردن ناخالصی های موجود در هوا اقدام می کنند.

لازم به ذکر است که داکت اسپلیت ها از سیستم های تهویه مطبوع (Air Condition) رایج و کاربردی برای استفاده در سازه ها و پروژه های مختلف محسوب می شوند. این دستگاه ها در ظرفیت های هوادهی 18000 BTU/Hr به بالا طراحی و تولید می شوند. همچنین، داکت اسپلیت ها در داخل سقف های کاذب، به صورت توکار نصب و پیاده سازی می شوند.

فیلتر داکت اسپلیت

لزوم و اهمیت فیلتر داکت اسپلیت

فیلتر داکت اسپلیت غالبا در بخش یونیت داخلی سیستم طراحی و نصب می شود. در پنل داخلی سیستم علاوه بر فیلتر تصفیه کننده هوا، قطعاتی مانند کویل اواپراتور ، الکتروموتور ، فن دمنده و سینی درین به چشم می خورد.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که فیلترهای تصفیه هوا در مسیر خروجی هوا قرار دارند. کارکرد این قطعه موجب افزایش سطح کیفی و بهبود بخشیدن هوای ورودی به محیط می شود. تمامی اجزای پنل داخلی داکت اسپلیت در یک محفظه مخصوص نگهداری می شوند.

در صنعت تهویه مطبوع، فیلتر تصفیه کننده در پاکسازی و پالایش هوای محیط نقش برجسته و پر رنگی ایفا می‌نماید. این قطعه با کارکرد مناسب و بهینه، موجب افزایش لطافت، پاکی و سلامت هوای وارد شده به محیط داخلی می شود.

بنابراین، مهم ترین وظیفه فیلتر تصفیه داکت اسپلیت، از بین بردن کلیه آلودگی ها و ناخالصی و آلاینده های مضر و به تبع آن، فراهم آوردن محیطی ایده آل، بهینه و استریل شده می باشد.

مضاف بر این، کارکرد مستمر و مداوم این قطعه، به تدریج موجب کاهش کارایی و راندمان و بازدهی فیلتر تصفیه کننده می شود. این امر در بهره وری و راندمان سیستم نیز تاثیر نامطلوبی برجای می گذارد.

برای جلوگیری از این مشکلات مناسب است که فیلتر تصفیه کننده سیستم در بازه های زمانی مشخص مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد. به طور معمول، ارزیابی فیلتر دستگاه می بایست به صورت ماهیانه انجام شود. در صورت کثیف شدن لایه های فیلتر، باید نسبت به زدودن و پاک کردن آلودگی ها اقدام شود. همچنین، در صورت فرسودگی، تعویض فیلتر داکت اسپلیت از بهترین و موثرترین راهکارها به شمار می رود.

رایج ترین مشکلات فیلتر داکت اسپلیت

1- کثیف بودن فیلتر تصفیه

کثیف بودن و نفوذ آلودگی ها را می توان از مهم ترین و شایع ترین مشکلات فیلتر اسپلیت کانالی برشمرد. در بسیاری مواقع کثیف بودن فیلترهای دستگاه موجب کاهش بار سرمایشی و توان خنک کنندگی سیستم می شود. کثیف شدن فیلترهای تصفیه کننده، فرآیند تهویه هوا را با اختلال روبرو می سازد.

این امر مانع از وارد شدن هوای خنک و مطبوع به فضای داخلی می شود. برای برطرف کردن این مشکل می بایست از سالم بودن و سلامت فیلترهای تصفیه هوا اطمینان حاصل نمود. در صورت کثیف بودن، با شستشوی سطح فیلتر می توان آلودگی ها را برطرف کرد.

ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که توزیع هوای مطبوع و تازه به فضای داخلی، مستلزم سالم و سلامت بودن فیلتر دستگاه می باشد. تجمع آلودگی و ذرات گردوغبار بر روی بدنه فیلتر، سطح کیفی و کارایی این قطعه را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.

2- فرسودگی

فرسایش و فرسودگی لایه ها، از دیگر مشکلات رایج ایجاد شده برای فیلتر داکت اسپلیت تلقی می گردد. فیلتر تصفیه کننده، در ساختار سیستم به صورت مداوم و مستمر فعالیت می نماید. کارکرد مستمر و گذشت زمان به تدریج کیفیت و مرغوبیت فیلتر سیستم را کاهش می دهد.

با بررسی و چک کردن فیلتر دستگاه به سادگی می‌توان از فرسودگی و مستهلک شدن آن اطمینان حاصل کرد. در چنین شرایطی، چاره ای به جز تعویض این قطعه برای مصرف کننده باقی نمی ماند.

 

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − پنج =