Search
Close this search box.

سازوکار عملکردی داکت اسپلیت اینورتر

سازوکار عملکردی داکت اسپلیت اینورتر

ساز و کار عملکردی داکت اسپلیت اینورتر موضوع بسیار مهمی می باشد که در این مقاله از سری مقالات وبسایت تاسیسات دات کام تصمیم گرفتیم به آن بپردازیم. مصرف برق پایین و طول عمر بالای آن را برای شما مخاطبین عزیز شرح خواهیم داد. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

همانطور که می‌دانید داکت اسپلیت ها از جمله پر استفاده ترین و محبوب ترین دستگاه های سرمایشی و گرمایشی می باشند که از جمله مشکلات آن ها مصرف برق بالا می باشد. البته در نظر داشته باشید که راه حل هایی برای برطرف کردن این موضوع شده است. داکت اسپلیت اینورتر مصرف برق بسیار پایین تری نسبت به اسپلیت های معمولی به همراه دارد.

به طور کلی می توان ذکر کرد که یونیت داخلی فن کویل به مجموعه ای از کانال ها اتصال داده می شود. به همین خاطر یک پنل خارجی می تواند تعداد زیادی فضای مجزا را به خوبی پوشش دهد. این دستگاه از کمپرسور نوع متغیر برخوردار است که در مقایسه با کمپرسور های معمولی مصرف برق بسیار پایین تری را به همراه خواهد داشت.

سازوکار عملکردی داکت اسپلیت اینورتر

نحوه کار داکت اسپلیت اینورتر

برای این که با ساز و کار عملکردی داکت اسپلیت اینورتر آشنا شوید؛ ابتدا طرز کار دستگاه ها را باید بدانید. هر دستگاه AC اسپلیت از یک یونیت داخلی و خارجی تشکیل شده است. این دو یونیت توسط کابل ها و لوله هایی از جنس مس به یکدیگر اتصال داده می‌شود. بهتر است بدانید که یونیت خارجی در محیط خارج از ساختمان نصب شده که دو قطعه و کمپرسور و کویل کندانسور در آن قرار دارند.

یونیت داخلی دارای قطعات بسیار مهمی همچون کویل و مبدل حرارتی می باشد. گاز مبرد حرارت را از داخل ساختمان به خارج ساختمان انتقال خواهد داد؛ به این فرایند سیکل تبرید می گویند. زمانی که مایع مبرد سرد تبخیری وارد کندانسور شود؛ توسط فن ها خنک سازی شروع خواهد شد. فن ها معمولاً از نوع پره- لوله می باشد. این کویل دارای ردیف از پره های تو خالی بوده که توسط لوله هایی به یکدیگر اتصال داده خواهد شد.

پره ها با فاصله کمی از یکدیگر قرار گرفته به گونه‌ای که هوا از لابه لای آن ها به راحتی عبور خواهد کرد. مایع مبرد سرد از تک تک پره ها عبور می کند و به خاطر مساحت سطح بالا حرارت را با سرعت بالای از هوا جذب خواهد کرد؛ که رفته رفته شروع به تبخیر می کند. البته در نظر داشته باشید که جنس کویل در اینجا دارای هدایت حرارتی بالایی می باشد.

در مرحله بعد از سیکل تبرید مبردی که با جذب از هوای دم و اتاق گرم تبخیر شده به یونیت خارجی انتقال داده خواهد شد و به سمت کویل کندانسور هدایت می شود. کندانسور تحت فشار بالا و فم خنک می کند. گاز مبرد گرم و بسته می شود و با دفع حرارت به محیط خارجی استخر ما به مایع سرد تبدیل خواهد شد در نظر داشته باشید که این مایع مبرد سرد دوباره به کویل تبخیر برمی گردد و به این صورت این چرخه تا زمان رسیدن به دمای مورد نظر ادامه پیدا می کند.

نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که تفاوت داکت اسپلیت اینورتر با داکت اسپلیت معمولی در نوع کمپرسورها آن ها می باشد. کمپرسورها دارای انواع مختلفی بوده که معمولاً کمپرسورهای مورد استفاده در اسپلیت ها از نوع اسکرو یا اسکرال می باشد. وظیفه اصلی کمپرسور تامین کردن نیروی محرکه لازم برای یافتن مبدل درون سیکل تبرید می باشد.

به گونه ای که می توان گفت کمپرسور به عنوان قلب داکت اسپلیت اینورتر عمل می کند. بهتر است بدانید که کمپرسور های معمولی تنها دارای دور خاموش و دور روشن باشد. این موضوع باعث شده است که ترموستات برای ثابت نگه داشتن دمای هوای درون ساختمان روی دمای محصول به کاربر به صورت پیوسته کمپرسور را خاموش و روشن کند.

کمپرسورهای اینورتر که به نام کمپرسور دور متغیر شناخته می شوند؛ دارای چندین دوره مختلف بوده بنابراین ترموستات نیازی به خاموش و روشن کردن پیوسته کمپرسور نارد. هر بار روشن شدن موتور کمپرسور به خاطر غلبه بر اصطکاک ایستایی نیاز به انرژی بالایی دارد.

در صورتی که تغییر در کمپرسورهای اینورتر به خاطر اینکه نیروی اصطکاک ایستایی ندارد؛ انرژی پایین تری نیاز دارد. در نتیجه مصرف برق اسپلیت اینورتر در مقایسه با اسپلیت معمولی بسیار پایین تر می باشد.

یکی دیگر از عواملی که در مصرف برق پایین تر این دستگاه ها نسبت به نوع معمولی وجود دارد؛ وجود سیستم کانال‌کشی می باشد. پوشش چندین ناحیه مجزا تنها با یک یونیتداخلی داکت اسپلیت اینورتر خواهد بود. پایین تر بودن مصرف برق تنها مزیت داکت اسپلیت اینورتر نسبت به داکت اسپلیت های معمولی نمی باشد.

دور متغیر بودن کمپرسورهای این دستگاه باعث می‌شود تا نوسانات دمایی کمتری ایجاد شود که در نتیجه کاربرد اهمیت بسیار زیادی دارد. خاموش و روشن شدن های پیوسته کمپرسور معمولی باعث نوسان برق خواهد شد که نه تنها به خود کمپرسور، بلکه به دستگاه‌های الکترونیکی دیگر نیز آسیب وارد خواهد کرد.

سازوکار عملکردی داکت اسپلیت اینورتر

کاربرد داکت اسپلیت اینورتر

حال که با ساز و کار عملکردی داکت اسپلیت اینورتر آشنا شدید؛ لازم است بدانید که این دستگاه قابلیت استفاده در بستر سازه ها و محیط ها را به همراه دارد. کاربرد این سیستم به پروژه های ساختمانی مسکونی و مراکز اداری و … اختصاص پیدا خواهد کرد.

همچنین در نظر داشته باشید که استفاده در کارخانجات و محیط‌های صنعتی مراکز تجاری و فروشگاه های بزرگ، مراکز درمانی و بهداشتی، ویلا ها، هتل ها و رستوران ها از کاربردهای می باشد که می توان از این دستگاه جهت سرمایش و گرمایش استفاده کرد.

خرید داکت اسپلیت اینورتر

امروزه برند های بسیاری جهت تولید و عرضه انواع سیستم های تهویه مطبوع از جمله داکت اسپلیت ها فعالیت دارند. به همین خاطر شناخت این سیستم ها تا حدودی سخت و دشوار می باشد. شما عزیزان برای اینکه بتوانید سیستم مناسبی را با توجه به شرایط مورد نظر خود تهیه کنید؛ باید با انواع آن آشنا شوید که کاری سخت و دشوار می باشد.

به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم با کارشناسان فروش مجموعه تاسیسات دات کام در تماس باشید و مشاوره های لازم را به صورت کاملاً رایگان دریافت نمایید. در این صورت بدون شک انتخاب بهتری را تجربه خواهید کرد. مخاطبین گرامی از سراسر ایران جهت تهیه و سفارش این سیستم ها می توانید از طریق وب سایت https://tasisat.com/ اقدام نمایید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *