در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
نصب داکت اسپلیت

آموزش تخصصی راه اندازی و نصب داکت اسپلیت

لطفا امتیاز دهید

نصب داکت اسپلیت

طریقه راه اندازی و نصب داکت اسپلیت در افزایش بازدهی و کارایی و راندمان دستگاه، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. نصب دستگاه مطابق با الزامات و استانداردهای مربوطه، در کارکرد و عملکرد سرمایشی و گرمایشی سیستم تاثیر مطلوب و بسزایی برجای می گذارد.

از سوی دیگر، نصب و راه اندازی سیستم های تهویه مطبوع از نوع داکت اسپلیت، یک فرآیند کاملا تخصصی و مهارت محور می باشد. بر این اساس، نصب دستگاه به صورت غیر اصولی و غیر استاندارد، علاوه بر کاهش راندمان و کارایی، می تواند موجب آسیب دیدن اجزا و قطعات اصلی داکت اسپلیت شود.

یکی از مهم ترین موارد نحوه و طریقه نصب داکت اسپلیت، بررسی ابعاد و اندازه و ظرفیت سرمایشی و گرمایشی دستگاه می باشد. علاوه بر این، طراحی و پیاده سازی عملیات کانال کشی، نوع و نحوه لوله کشی میان پنل داخلی و خارجی و انتخاب محل مناسب برای جایگذاری کندانسور و یونیت داخلی، از دیگر موارد مهم و حائز اهمیت در این زمینه تلقی می گردد.

ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که نصب و پیاده سازی داکت اسپلیت به صورت توکار انجام می شود. به طور معمول، یونیت داخلی دستگاه در فضای داخلی سازه و در سقف کاذب نصب و به بهره‌برداری می رسد.

طریقه نصب داکت اسپلیت

مراحل و طریقه نصب داکت اسپلیت

مرحله اول: نصب هواساز در سقف کاذب

اولین مرحله از مراحل نصب داکت اسپلیت به نصب و جایگذاری پنل داخلی یا هواساز دستگاه مربوط می شود. قرارگیری پنل داخلی می بایست به تبعیت از اصول و شرایط تعریف شده انجام شود. بر این اساس، نصب و پیاده سازی یونیت داخلی داکت اسپلیت در فضاهایی مانند سرویس بهداشتی یا حمام، سالن نشیمن و اتاق خواب، توجیه منطقی و عقلانی ندارد.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که بهترین مکان برای نصب و پیاده سازی یونیت داخلی و بخش هواساز دستگاه، در داخل سقف کاذب ورودی می باشد. همچنین، در هنگام نصب این بخش باید فضای کافی و موردنیاز برای انجام سرویس های دوره ای دستگاه لحاظ گردد.

مرحله دوم: پیاده سازی کندانسور دستگاه

نصب و پیاده سازی یونیت خارجی یا کندانسور، از دیگر مراحل نصب و راه اندازی داکت اسپلیت به شمار می‌رود. کندانسور از بخش های مهم و حائز اهمیت سیستم های داکت اسپلیت محسوب می گردد. قطعه کمپرسور به عنوان یکی از قطعات کلیدی و گران قیمت دستگاه، در محفظه داخلی کندانسور تعبیه شده است.

بر این اساس، نصب کندانسور باید با رعایت کلیه اصول و قوانین مربوطه و در مکان مناسب انجام شود. چراکه نصب غیر اصولی و نادرست یونیت خارجی داکت اسپلیت، کاهش طول عمر و کارایی و آسیب و صدمه دیدن کمپرسور و واحد تراکم دستگاه را به دنبال دارد.

مرحله سوم: عملیات کانال کشی

نصب و پیاده سازی و انجام عملیات کانال کشی، از مهم ترین بخش های نصب اسپلیت کانالی به شمار می آید. کانال کشی در کارکرد مطلوب و توزیع هوای مطبوع و مناسب در فضای داخلی، نقش برجسته و پر رنگی ایفا می‌نماید.

در هنگام انجام عملیات کانال کشی، مدنظر قرار دادن مسیر درست کانال کشی، ابعاد و اندازه مناسب کانال داکت اسپلیت و محل جانمایی دریچه مخصوص مکش و دهش، بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد.

بهترین مکان برای نصب و جایگذاری دریچه مکش دستگاه در محدوده ۷۰ الی ۱۰۰ سانتیمتر است.

کانال کشی داکت اسپلیت

مرحله چهارم: نصب و اجرای لوله های مسی

از دیگر مراحل نصب داکت اسپلیت، به نصب و پیاده سازی لوله های مسی یا سیم های رابط اختصاص پیدا می کند. لوله های مسی تعامل و ارتباط میان یونیت داخلی و یونیت بیرونی دستگاه را امکان پذیر می سازند.

گاز مبرد فشرده و کمپرس شده به وسیله کمپرسور، از طریق لوله های مسی به پنل داخلی و هواساز دستگاه انتقال یافته و پس از انجام فرآیند فیلتراسیون، در محیط داخلی توزیع می گردد. نصب لوله های مسی می‌بایست مطابق با نوع و مدل و طول مجاز و میزان ارتفاع دستگاه انجام گیرد.

مرحله پنجم: سیم کشی و برق کشی

از دیگر مراحل و طریقه نصب داکت اسپلیت می توان به مرحله برق کشی دستگاه، اشاره نمود. داکت اسپلیت برای راه اندازی و کارکرد و عملکرد بهینه، نیاز مبرم به جریان برق و نیروی الکتریسیته دارد. همچنین، برق مصرفی مورد استفاده دستگاه بسته به نوع و مدل، برق تک فاز یا سه فاز می باشد.

بر این اساس، جریان برق برای راه اندازی و انجام فرآیند سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که برق کشی دستگاه می بایست با رعایت کلیه اصول و نکات ایمنی و به صورت اصولی و صحیح انجام شود.

برای اطمینان حاصل کردن از انجام درست این فرآیند پس از اتمام سیم کشی و وصل کردن جریان برق، می توان دستگاه را فعال نمود. کارکرد و عملکرد بهینه و درست داکت اسپلیت، حکایت از انجام درست برق کشی سیستم دارد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

مطالب مرتبط

نصب پکیج در آشپزخانه

نصب پکیج در آشپزخانه

نصب پکیج در آشپزخانه با پیشرفت علم مهندسی سیستم گرمایشی پکیج جایگزین موتور خانه های قدیمی شد. این سیستم نسبت... ادامه مطلب

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت داکت اسپلیت یکی از سیستم های سرمایشی و گرمایشی هوا است که میان ساختمان سازان... ادامه مطلب

Install fire box

نصب جعبه آتش نشانی

نصب جعبه آتش نشانی برای تأمین ایمنی و همچنین جلوگیری از انواع حریق صددرصد استفاده و بکارگیری جعبه آتش نشانی... ادامه مطلب

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش آتش گرفتگی در سال های اخیر در جنگل‌ها و همچنین منازل مسکونی و کارگاهی رواج پیدا... ادامه مطلب

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی آشنایی با نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی به شما کمک می کند تا... ادامه مطلب

مواد اطفاء حریق

مواد اطفاء حریق

مواد اطفاء حریق در این مطلب از وبسایت تاسیسات دات کام قصد داریم مواد اطفاء حریق را مورد بررسی قرار... ادامه مطلب

مهار آتش توسط امواج صوتی

مهار آتش توسط امواج صوتی همانگونه که می دانید آتش‌نشانان معمولاً از مواد شیمیایی و همچنین آب برای خاموش کردن... ادامه مطلب

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟ سؤالی که ممکن است، ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =