نصب داکت اسپلیت

آموزش تخصصی راه اندازی و نصب داکت اسپلیت

لطفا امتیاز دهید

نصب داکت اسپلیت

طریقه راه اندازی و نصب داکت اسپلیت در افزایش بازدهی و کارایی و راندمان دستگاه، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. نصب دستگاه مطابق با الزامات و استانداردهای مربوطه، در کارکرد و عملکرد سرمایشی و گرمایشی سیستم تاثیر مطلوب و بسزایی برجای می گذارد.

از سوی دیگر، نصب و راه اندازی سیستم های تهویه مطبوع از نوع داکت اسپلیت، یک فرآیند کاملا تخصصی و مهارت محور می باشد. بر این اساس، نصب دستگاه به صورت غیر اصولی و غیر استاندارد، علاوه بر کاهش راندمان و کارایی، می تواند موجب آسیب دیدن اجزا و قطعات اصلی داکت اسپلیت شود.

یکی از مهم ترین موارد نحوه و طریقه نصب داکت اسپلیت، بررسی ابعاد و اندازه و ظرفیت سرمایشی و گرمایشی دستگاه می باشد. علاوه بر این، طراحی و پیاده سازی عملیات کانال کشی، نوع و نحوه لوله کشی میان پنل داخلی و خارجی و انتخاب محل مناسب برای جایگذاری کندانسور و یونیت داخلی، از دیگر موارد مهم و حائز اهمیت در این زمینه تلقی می گردد.

ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که نصب و پیاده سازی داکت اسپلیت به صورت توکار انجام می شود. به طور معمول، یونیت داخلی دستگاه در فضای داخلی سازه و در سقف کاذب نصب و به بهره‌برداری می رسد.

طریقه نصب داکت اسپلیت

مراحل و طریقه نصب داکت اسپلیت

مرحله اول: نصب هواساز در سقف کاذب

اولین مرحله از مراحل نصب داکت اسپلیت به نصب و جایگذاری پنل داخلی یا هواساز دستگاه مربوط می شود. قرارگیری پنل داخلی می بایست به تبعیت از اصول و شرایط تعریف شده انجام شود. بر این اساس، نصب و پیاده سازی یونیت داخلی داکت اسپلیت در فضاهایی مانند سرویس بهداشتی یا حمام، سالن نشیمن و اتاق خواب، توجیه منطقی و عقلانی ندارد.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که بهترین مکان برای نصب و پیاده سازی یونیت داخلی و بخش هواساز دستگاه، در داخل سقف کاذب ورودی می باشد. همچنین، در هنگام نصب این بخش باید فضای کافی و موردنیاز برای انجام سرویس های دوره ای دستگاه لحاظ گردد.

مرحله دوم: پیاده سازی کندانسور دستگاه

نصب و پیاده سازی یونیت خارجی یا کندانسور، از دیگر مراحل نصب و راه اندازی داکت اسپلیت به شمار می‌رود. کندانسور از بخش های مهم و حائز اهمیت سیستم های داکت اسپلیت محسوب می گردد. قطعه کمپرسور به عنوان یکی از قطعات کلیدی و گران قیمت دستگاه، در محفظه داخلی کندانسور تعبیه شده است.

بر این اساس، نصب کندانسور باید با رعایت کلیه اصول و قوانین مربوطه و در مکان مناسب انجام شود. چراکه نصب غیر اصولی و نادرست یونیت خارجی داکت اسپلیت، کاهش طول عمر و کارایی و آسیب و صدمه دیدن کمپرسور و واحد تراکم دستگاه را به دنبال دارد.

مرحله سوم: عملیات کانال کشی

نصب و پیاده سازی و انجام عملیات کانال کشی، از مهم ترین بخش های نصب اسپلیت کانالی به شمار می آید. کانال کشی در کارکرد مطلوب و توزیع هوای مطبوع و مناسب در فضای داخلی، نقش برجسته و پر رنگی ایفا می‌نماید.

در هنگام انجام عملیات کانال کشی، مدنظر قرار دادن مسیر درست کانال کشی، ابعاد و اندازه مناسب کانال داکت اسپلیت و محل جانمایی دریچه مخصوص مکش و دهش، بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد.

بهترین مکان برای نصب و جایگذاری دریچه مکش دستگاه در محدوده 70 الی 100 سانتیمتر است.

کانال کشی داکت اسپلیت

مرحله چهارم: نصب و اجرای لوله های مسی

از دیگر مراحل نصب داکت اسپلیت، به نصب و پیاده سازی لوله های مسی یا سیم های رابط اختصاص پیدا می کند. لوله های مسی تعامل و ارتباط میان یونیت داخلی و یونیت بیرونی دستگاه را امکان پذیر می سازند.

گاز مبرد فشرده و کمپرس شده به وسیله کمپرسور، از طریق لوله های مسی به پنل داخلی و هواساز دستگاه انتقال یافته و پس از انجام فرآیند فیلتراسیون، در محیط داخلی توزیع می گردد. نصب لوله های مسی می‌بایست مطابق با نوع و مدل و طول مجاز و میزان ارتفاع دستگاه انجام گیرد.

مرحله پنجم: سیم کشی و برق کشی

از دیگر مراحل و طریقه نصب داکت اسپلیت می توان به مرحله برق کشی دستگاه، اشاره نمود. داکت اسپلیت برای راه اندازی و کارکرد و عملکرد بهینه، نیاز مبرم به جریان برق و نیروی الکتریسیته دارد. همچنین، برق مصرفی مورد استفاده دستگاه بسته به نوع و مدل، برق تک فاز یا سه فاز می باشد.

بر این اساس، جریان برق برای راه اندازی و انجام فرآیند سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که برق کشی دستگاه می بایست با رعایت کلیه اصول و نکات ایمنی و به صورت اصولی و صحیح انجام شود.

برای اطمینان حاصل کردن از انجام درست این فرآیند پس از اتمام سیم کشی و وصل کردن جریان برق، می توان دستگاه را فعال نمود. کارکرد و عملکرد بهینه و درست داکت اسپلیت، حکایت از انجام درست برق کشی سیستم دارد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

مطالب مرتبط

ارورهای کولر گازی تی سی ال و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی تی سی ال و نحوه برطرف کردن آن ها کمپانی تی سی ال یک برند معتبر در... ادامه مطلب

مقایسه پکیج بوتان و آریستون

مقایسه پکیج بوتان و آریستون

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی پر مصرف است که در انواع مختلف موجود می باشد. برندهای زیادی در... ادامه مطلب

معرفی انواع رادیاتور و کاربردهای آن

معرفی انواع رادیاتور و کاربردهای آن

تاسیسات سرمایشی و گرمایشی از اجزای مهم هر ساختمانی است که مدل ها و انواع مختلفی دارد. یکی از... ادامه مطلب

مزایا و معایب حوله خشک کن

مزایا و معایب حوله خشک کن

رادیاتور یکی از سیستم های گرمایشی است که انواع مختلفی دارد که برای کاربردهای مختلفی استفاده می شوند. یکی... ادامه مطلب

مزایا و معایب پکیج برقی

مزایا و معایب پکیج برقی

پکیج سیستمی گرمایشی است که در دو مدل برقی و گازی موجود است‌. هر کدام از انواع این سیستم... ادامه مطلب

پکیج دیواری بهتر است یا زمینی؟

پکیج دیواری بهتر است یا زمینی؟

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی است که در مدل ها و انواع مختلفی در بازار موجود است. برای... ادامه مطلب

مزایا و معایب پکیج برقی

بهترین پکیج دیواری بی صدا در بازار ایران برای کدام برند است؟

پکیج از جمله دستگاه های پرکاربردی است که در مدل ها و برندهای مختلفی در بازار دیده می شود.... ادامه مطلب

بهترین پکیج دیواری بی صدا در بازار ایران برای کدام برند است؟

بهترین برندهای ایرانی پکیج گازی و برقی

پکیج از سیستم هایی است که در مدل های مختلفی موجود بوده و هر کدام ویژگی های خاصی دارند.... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *