Search
Close this search box.

داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی ؟

داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی

داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی ؟

داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی؟ به طور کلی، کولر گازی و داکت اسپلیت از جمله سیستم های تهویه مطبوع پرکاربرد و پراستفاده در سازه های مختلف مسکونی و ساختمانی، تجاری و اداری به شمار می آیند. این دستگاه ها به سبب برخورداری از کارکرد دو منظوره سرمایش و گرمایش، در فصل های مختلف سال اعم از تابستان و زمستان مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این، داکت اسپلیت و کولر گازی دارای دو بخش یونیت بیرونی و پنل داخلی می باشند.

پنل خارجی این دستگاه ها در محیط بیرون و فضای آزاد نصب و مورد بهره برداری قرار می گیرد. از سوی دیگر، یونیت داخلی اسپلیت کانالی و کولر گازی در فضای داخلی سازه نصب و پیاده سازی می شود. به طور معمول، پنل کولر گازی بر روی سطح دیوار نصب و اجرا می شود. یونیت داخلی داکت اسپلیت نیز در فضای سقف کاذب قرار می گیرد. ارتباط و تعامل میان پنل های داخلی و خارجی این دستگاه ها از طریق لوله های مسی و کابل های رابط انجام می شود. فرآیند توزیع هوا در فضای داخلی به وسیله داکت اسپلیت از طریق انجام کانال کشی صورت می گیرد. این در حالی است که کولر گازی برای انتشار هوا در محیط، نیازی به انجام کانال کشی ندارد.

برای اطمینان پیدا کردن از این موضوع که داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی باید به تفاوت های میان این مدل از سیستم های تهویه مطبوع اشاره نمود.

وجه تمایز داکت اسپلیت و کولر گازی

وجه تمایز داکت اسپلیت و کولر گازی

۱- مکانیزم عملکرد

در مورد این که داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی بررسی کارکرد و عملکرد این تجهیزات می تواند کمک شایانی نماید. فرآیند تولید سرمایش و خنک سازی محیط توسط داکت اسپلیت، از طریق سیکل تبرید گاز مبرد صورت می گیرد. بر این اساس، برای توزیع هوای خنک، در ابتدا مبرد به وسیله کمپرسور دستگاه فشرده شده و سپس به سمت اواپراتور حرکت می کند.

پس از فیلتر و تصفیه آلودگی ها، هوای خنک شده از طریق الکتروفن قوی داکت اسپلیت به محیط داخلی پرتاب می شود. فرآیند گرمایش این سیستم ها با نصب کویل آبگرم و از طریق جریان آبگرم تولید شده توسط بویلر یا پکیج دیواری اجرایی می شود. این در حالی است که فرآیند سرمایش و گرمایش دستگاه کولر گازی به وسیله سیکل تبرید عملیاتی می گردد.

بنابراین، با توجه به بیشتر بودن قدرت گرمایشی آب، می توان به این نتیجه رسید که قدرت حرارتی سیستم های داکت اسپلیت در مقایسه با کولرهای گازی بیشتر و بالاتر می باشد.

خرید انواع داکت اسپلیت

۲- توان سرمایشی و گرمایشی

از دیگر تفاوت های میان داکت اسپلیت و کولر گازی می توان به قدرت برودتی و حرارتی این دستگاه ها، اشاره نمود. بر این اساس، داکت اسپلیت ها در پرتو برخورداری از دمنده های قوی و قدرتمند، توانایی خنک سازی و توزیع هوای خنک در چند فضا را به صورت همزمان و با نرخ ثابت و متعادل دارند. بنابراین، هوای مطبوع و مطلوب به صورت یکپارچه و یکنواخت در سرتاسر محیط جریان پیدا می کند. در سوی مقابل، دستگاه های کولر گازی تنها قابلیت سرمایش و گرمایش یک محیط و فضای کوچک را دارند. بر همین اساس، برای محیط های دارای ابعاد و اندازه کوچک، کولرهای گازی از انتخاب های مناسب و مفید به شمار می روند.

پس داکت اسپلیت های برای خنک سازی چند فضا مناسب اند اما اسپلیت و کولرگازی برای خنک سازی فضاهای کوچک و بسته مناسبند.

۳- سطح و میزان صدا

در این موضوع که داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی توجه به سطح و میزان صدای این دستگاه ها در حین کارکرد، می تواند کمک کننده باشد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که سطح صدای داکت اسپلیت ها در مقایسه با کولرهای گازی، نسبتا بیشتر می باشد. دلیل اصلی این امر، استفاده از فن های دمنده بزرگ و در عین حال قوی در ساختار کندانسور یا یونیت خارجی دستگاه می باشد. البته استفاده از عایق های صوتی، در کاهش سطح صدای داکت اسپلیت بسیار تاثیرگذار و مؤثر است.

۴- نحوه نصب و اجرا

توجه به نحوه نصب و پیاده سازی نیز می تواند در پاسخ به این سوال که داکت اسپلیت یا کولر گازی بهتر است به خریداران کمک شایانی نماید. پنل داخلی داکت اسپلیت ها به علت برخورداری از ابعاد و اندازه بهینه و استاندارد، در فضای سقف کاذب قرار گرفته و به راحتی نصب می شود. حجم مناسب یونیت داخلی دستگاه از اشغال فضای اضافی و مفید در سازه جلوگیری می کند. همچنین، نصب و استفاده از داکت اسپلیت، تاثیر منفی و نامطلوبی بر روی نما و ظاهر بصری ساختمان برجای نمی گذارد.

یونیت داخلی کولرهای گازی بر روی سطح دیوار و در معرض دید افراد نصب و اجرا می شود. علاوه بر این، کندانسور یا پنل خارجی اسپلیت با قرار گرفتن بر روی دیوار بیرونی و فضای خارجی ساختمان، جلوه بصری و نمای ظاهری ساختمان را دستخوش تغییر کرده و جلوه نامناسبی برای فضای سازه پدید می آورد. بنابراین، برای فضاهای فاقد سقف مناسب، کولرهای گازی از گزینه های مناسب محسوب می شوند.

داکت اسپلیت یا کولر گازی

۵- دوام و طول عمر

سیستم های تهویه مطبوع از نوع داکت اسپلیت متناسب با آخرین فناوری ها و تکنولوژی های روز دنیا ساخته و پرداخته می شوند. استفاده از قطعات و متعلقات اصلی در ساختار این دستگاه، موجب افزایش طول عمر مفید و بهینه سیستم شده است. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که طول عمر داکت اسپلیت ها در حدود ۱۰ الی ۱۵ سال برآورد گردیده است. از سوی دیگر، عوامل محیطی و شیمیایی، می تواند طول عمر مناسب کولرهای گازی را به شدت تحت شعاع قرار دهد.

خرید انواع اسپلیت و کولر گازی

۶- بازه قیمت

برای مطمئن شدن از این موضوع که داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی بازه قیمت این دستگاه ها نیز می‌تواند مؤثر باشد. بر این اساس، نصب و استفاده از داکت اسپلیت نیازمند انجام کانال کشی می باشد. این امر موجب افزایش هزینه های نصب و راه اندازی دستگاه می شود. به همین جهت، داکت اسپلیت ها در مقایسه با کولرهای گازی، قیمت بیشتر و بالاتری را به خود اختصاص می دهند.

۷- مصرف برق

به طور کلی، داکت اسپلیت ها به نسبت کولر گازی، برق بسیار پایین تر و بهینه تری مصرف می کنند. کولرهای گازی در هنگام انجام فرآیند گرمایش، موجب افزایش چشمگیر مصرف انرژی و برق می شوند. بنابراین، نصب و استفاده از داکت اسپلیت ها از لحاظ اقتصادی، مقرون به صرفه تر می باشد.  

 

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *