Search
Close this search box.

موثرترین روش اسید شویی فن کویل + نکات مهم و کاربردی

موثرترین روش اسید شویی فن کویل

موثرترین روش اسید شویی فن کویل

قبل از اینکه درخوصوص موثرترین روش اسید شویی فن کویل چیزی بگوییم بهتر است بدانید که اصلا معنای اسید شویی فن کویل چیست؟ که در ادامه به بیان این موضوع خواهیم پرداخت. کثیفی و زباله روی کویل های تهویه مطبوع جمع می شود و از عملکرد دستگاه با حداکثر بازده جلوگیری می کند. در موارد شدید، این تجمع می تواند منجر به افزایش هزینه انرژی و آسیب به خود واحد تهویه مطبوع شود.

اسید شویی فن کویل

بسیاری از اسیدهای قوی به عنوان پاک کننده برای مواد مختلف استفاده می شود. با این حال، کاربران باید هنگام استفاده از شستشوی اسیدی مراقب باشند، زیرا بخار می تواند در داخل ساختمان پخش شود. تمیز کردن با اسید شویی فن کویل  فقط برای واحدهای بیرونی مناسب است.

این اسید روی کویل های اواپراتور یک واحد تهویه مطبوع اعمال می شود تا تجمع مواد معدنی و زباله را از بین ببرد. این روش تمیز کردن کارآمدتر از اسپری کردن دستگاه با آب یا هوای فشرده است.

چگونه با اسید شوی فن کویل کار کنیم؟

از آنجایی که اسید در تماس کف می کند، به قسمت هایی از واحد تهویه مطبوع می رسد سپس به اسید اجازه داده می شود تا استراحت کند و انباشته شده و حل شود، اما این بهتر است زمانی که فن کویل در حال کار است انجام شود. این سیستم را قادر می سازد تا اسید را با آب میعانات شسته و از آسیب رساندن آن به خود واحد تهویه مطبوع جلوگیری کند.

تمیز کردن اسیدی نیز می تواند به دستگاه آسیب برساند. هنگامی که اسید شسته شد، یک تکنسین باید دستگاه را برای هر گونه آسیب، ترک یا خوردگی که ممکن است از دست داده باشد، بازرسی کند. صاحبان خانه می توانند کویل های تهویه مطبوع خود را بدون استخدام تکنسین تمیز کنند، اما اگر خوردگی و آسیب شدید باشد، باید با یک متخصص برای بازرسی واحد تماس بگیرند.

موثرترین روش اسید شویی فن کویل

اسید شویی فن کویل از بهترین راهکارها برای از بین بردن رسوبات ایجاد شده در لوله های کویل سرمایش و گرمایش دستگاه به شمار می رود. فرآیند سرمایش و گرمایش دستگاه های فن کویل از طریق جریان یافتن آب سرد و آبگرم در لوله های کویل صورت می گیرد.

به طور معمول، آب سرد این دستگاه از طریق چیلر و آبگرم توسط سیستم حرارت مرکزی تامین می شود. جریان یافتن سیال آب در لوله‌ها و برخورد هوا با سطح سرد کویل، موجب تولید هوای خنک و توزیع آن توسط فن دمنده دستگاه به محیط داخلی می شود.

جریان آب موجود در لوله های فن کویل همواره مقداری ناخالصی و آلاینده در ترکیب خود دارد. این ناخالصی‌ها به تدریج زمینه مناسب برای ایجاد رسوبات و جرم گرفتگی و به تبع آن، انسداد لوله های کویل را فراهم می آورند.

در نتیجه این امر قدرت سرمایش و گرمایش فن کویل کاهش چشمگیری پیدا می کند. برای جلوگیری از این مشکلات و از بین بردن رسوبات، اسید شویی fan coil از بهترین و موثرترین راهکارها محسوب می شود.

موثرترین روش اسید شویی فن کویل

اهمیت اسید شویی فن کویل

اسید شویی فن کویل از اقدامات موثر و تاثیرگذار در هنگام انجام سرویس های دوره ای دستگاه تلقی می گردد. انجام سرویس و تعمیرات فن کویل، با افزایش کارایی و بهره وری سیستم، ارتباط مستقیم و تنگاتنگ دارد. بر این اساس، نظافت و شستشوی مستمر و منظم کویل ها با اسید، علاوه بر بهبود عملکرد و کارکرد، طول عمر مفید دستگاه را افزایش می دهد.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که با انجام اسید شویی، کلیه ناخالصی ها و رسوبات ایجاد شده بر روی لوله های کویل، از بین می روند. برای اطمینان حاصل کردن از نیاز فن کوئل به اسید شویی، اندازه گیری و سنجش دمای ورودی و خروجی مبدل حرارتی کمک شایانی می نماید.

بر این اساس، یکسان بودن و تفاوت نداشتن دمای ورودی و خروجی دستگاه، حکایت از رسوب بستن لوله های کویل دارد. رسوب گرفتگی لوله ها و مبدل حرارتی فن کویل، ضریب انتقال حرارت و متعاقب آن، فرآیند گرمایش دستگاه را با اختلال مواجه می کند.

ناگفته نماند که اسید شویی دستگاه فن کویل مناسب است که سالی یک بار، تحت نظر سرویس کاران و تعمیرکاران حرفه ای و متخصص انجام شود. این امر ضمن به حداقل رساندن مشکلات احتمالی، بر روی بار سرمایشی و گرمایشی دستگاه، تاثیر مطلوب و بسزایی برجای می گذارد.

بهترین روش اسید شویی فن کویل

به طور معمول، رسوبات در لوله های اتصال، شیلنگ و کویل دستگاه فن کویل شکل می گیرد. سیال جاری در لوله‌های فن کویل در یک مدار بسته قرار داشته که به علت وجود املاح موجود در سیال، پس از گذشت مدتی به صورت یک جرم سخت تغییر حالت می دهد.

در نتیجه این امر از گردش سیال در لوله های کویل و ایجاد تبادل حرارتی جلوگیری می شود. در این شرایط و به منظور جلوگیری از مسدود شدن کامل مجرای سیال، اسید شویی فن کویل اهمیت و ضرورت پیدا می کند.

لازم به ذکر است که روش اسید شویی فن کوئل با استفاده از اسید سولفامیک یا اسید هیدرو کلریک انجام می‌شود. این مواد از غلظت متفاوتی برخوردار هستند. بر همین اساس، متناسب با شدت و ضخامت رسوبات ایجاد شده از اسید مناسب استفاده می شود.

در هنگام انجام فرآیند اسید شویی و به منظور آسیب وارد نشدن به لوله‌های کویل، می بایست لوله های ورودی و خروجی جریان آب بسته شده باشند. ضمنا، در هنگام استفاده از اسید سولفامیک یا اسید کلریک، از ماده خورنده نیز کمک گرفته می شود.

مضاف بر این، در مواقعی که رسوبات ایجاد شده از منیزیم و کلسیم نباشند، برای از بین بردن رسوبات باید از یک اسید مناسب دیگر استفاده نمود. چرا که به احتمال بسیار قوی رسوبات در لوله های کویل باقی می مانند. همچنین، اسید مورد استفاده بایستی از کیفیت و درصد غلظت مناسب برخوردار باشد.

در صورت گرفتگی لوله ها، با کمک یک میله از جنس برنج، نسبت به باز کردن انسداد لوله اقدام می شود. استفاده از ابزار غیر استاندارد و نوک تیز، نتیجه ای به جز آسیب وارد شدن به لوله های کویل را در بر ندارد.

موثرترین روش اسید شویی فن کویل

نکات مهم و کاربردی

۱- فرآیند اسید شویی فن کویل می بایست حتما توسط تعمیرکاران حرفه ای و معتبر انجام شود.

۲- اطمینان حاصل کردن از بسته بودن شیرهای جریان آب، در هنگام اسید شویی، بسیار مهم و حائز اهمیت است.

۳- برای از بین بردن رسوبات و رسوب گیری، مناسب است که از اسیدهای موثر مانند اسید هیدرو کلریک و اسید سولفامیک استفاده گردد.

۴- حتما در هنگام انجام اسید شویی از لباس مخصوص، ماسک، عینک و دستکش استفاده شود.

۵- برای نتیجه گیری بهتر، مناسب است که از ابزار و تجهیزات مخصوص اسید شویی استفاده گردد.

ناگفته نماند که هزینه و قیمت اسید شویی فن کوئل متاثر از عوامل و پارامترهای مختلفی مانند نوع و مدل دستگاه و روش و شیوه انجام اسید شویی مشخص می گردد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”فواید پاکسازی اسیدی چیست؟” answer-0=”اسید شویی کویل کولر گازی یک کار خوب است و می تواند طول عمر یک واحد تهویه مطبوع را بیش از مشخصات سازنده افزایش دهد. تعمیر و نگهداری پیشگیرانه AC باعث می شود دستگاه در اوج راندمان کار کند، هزینه های انرژی را کاهش دهد و کیفیت زندگی ساکنان خانه را بهبود بخشد. پس انداز ارائه شده از طریق تعمیر و نگهداری پیشگیرانه بسیار بیشتر از هزینه های تمیز کردن است و آن را به سرمایه گذاری ایمن برای هر صاحب خانه یا کسب و کاری تبدیل می کند.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”اسید شویی فن کویل توسط چه کسی انجام می شود؟” answer-1=”فرآیند اسید شویی فن کویل می بایست حتما توسط تعمیرکاران حرفه ای و معتبر انجام شود.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”هنگام استفاده از اسید شوی فن کویل چه نکته مهمی را باید رعات کرد؟” answer-2=” حتما در هنگام انجام اسید شویی از لباس مخصوص، ماسک، عینک و دستکش استفاده شود.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *