Search
Close this search box.

صرفه جویی انرژی در ساختمان

tasisat3-min

صرفه جویی در مصرف انرژی از جمله بهترین راه ها برای کاهش هزینه ها و اثرات زیست محیطی به شمار می رود. این فرایند در زندگی روزمره مردم باید به یک امر عادی تبدیل شود. در ادامه این مطلب تصمیم داریم به بررسی مبحث صرفه جویی انرژی در ساختمان بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

صرفه جویی انرژی در ساختمان از جمله مهم ترین چالش ها در صنعت ساختمان سازی می باشد. توجه داشته باشید که در کشور ما حدود ۴۰ درصد از کل مصرف انرژی در ساختمان ها می باشد.

مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان در خصوص قوانین و دستورالعمل های صرفه جویی در مصرف انرژی در ساختمان می باشد که این قانون شامل ضوابط طرح محاسبه و اجرای عایق کاری حرارتی، پوسته خارجی، سیستم های تاسیسات گرمایشی، سرمایشی، تهویه مطبوع آب گرم مصرفی و … در ساختمان ها می باشد. در نظر داشته باشید که اجرای این قوانین در صنعت ساختمان سازی تاثیر بسیار عالی در کاهش مصرف انرژی دارد.

صرفه جویی انرژی در ساختمان

پوسته خارجی ساختمان هدر رفت انرژی در ساختمان‌ها

در ادامه مبحث صرفه جویی انرژی در ساختمان باید ذکر کنیم که اتلاف انرژی توسط پوسته خارجی ساختمان صورت می گیرد. در نظر داشته باشید که پوسته خارجی ساختمان محافظ اصلی یک ساختمان در برابر عوامل نامساعد جوی و تعیین‌کننده میزان تبادل حرارت ساختمان خواهد بود.

در مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان بیشتر قوانین تدوین شده به محاسبه لایه های پوسته خارجی ساختمان بر می گردد و نسبت کمتر دستورالعمل‌های مربوط به تاسیسات حرارتی برودتی و … می باشد. می توان ذکر کرد که در و جداره های نورگذر شفاف و جداره های دیگر از جمله پوسته خارجی ساختمان می باشد. به گونه ای که می توان ذکر کرد مهمترین عامل در هدر رفتن انرژی این است که پوسته خارجی ساختمان دارای عایق حرارتی نباشد و در آن پل های حرارتی وجود داشته باشد.

درزبندی درها و پنجره ها، استفاده از پرده های ضخیم، بستن دریچه های کولر و در صورت امکان هوشمند توسط نایلون یا قطعات پیش ساخته، استفاده از ورق های عایق حرارتی، دارای پوششی مرکز کننده بین دیوار خارجی و رادیاتور و … از جمله راهکارهایی است که می توانید جهت جلوگیری از اتلاف انرژی از آن استفاده نمایید. البته در نظر داشته باشید درزبندی فضاها به گونه ای باید باشد که باعث کمبود اکسیژن در هوا نشود.

مشخصات فیزیکی مصالح و سیستم های عایق حرارتی

در ادامه مبحث صرفه جویی انرژی در ساختمان باید ذکر کنیم در صورتی که از مصالح و سیستم های عایق حرارتی سنتی در طراحی و اجرای ساختمان استفاده شود؛ لازم است که مشخصات فنی همچون چگالی و پوشش محافظ احتمالی به همراه نقشه ها و دیگر مدارک جهت تعیین ضریب انتقال حرارت و مقاومت های حرارتی و مصالح و سیستم های مورد استفاده در پوسته خارجی ساختمان مورد توجه قرار بگیرد.

در صورتی که مقادیر مربوط به مصالح اجزا ساختمان یا در مراجع ذیصلاح یافت نشود یا سازنده ای ادعا کند که محصولات تولیدی با مقادیر و مشخصات حرارتی بهتر از مقادیر تعیین شده در مراجع معتبر عرضه کرده است؛ باید گواهی فنی معتبر آن محصولات را ارائه دهد.

این گواهی فنی باید دارای ضریب هدایت حرارتی، مقاومت های حرارتی محصول با ضخامت های مورد استفاده در طراحی ساختمان، آیین نامه اجرای آن باشد. در این صورت مقادیری که در گواهینامه ذکر می کنند تا زمان اعتبار آن در طراحی و محاسبات ملاک می باشد.

نکته بسیار مهمی که باید در صرفه جویی انرژی در ساختمان در نظر بگیرید؛ بهره گیری از محصولات دارای برچسب انرژی می باشد. به عنوان مثال می‌توان ذکر کرد که باید عایق حرارتی یا در و پنجره های عایق در الویت قرار بگیرد.

صرفه جویی انرژی در ساختمان

مشخصات فنی سیستم های مکانیکی و روشنایی

با توجه به مبحث صرفه جویی انرژی در ساختمان باید ذکر کنیم که مشخصات فنی مرتبط با مصرف انرژی سیستم های مکانیکی که در ساختمان استفاده می شود؛ می توان به سیستم های گرمایشی، سرمایشی، تهویه، تهویه مطبوع تامین آب گرم مصرفی اشاره کرد.

این سیستم ها باید توسط مراجع معتبر تعیین شده باشند و در محاسبه و طراحی از آن استفاده شود. در صورتی که گواهی مشخصات فنی وجود نداشته باشد؛ لازم است که قبل از بهره برداری از این تجهیزات اقدامات لازم را برای مشخصات فنی مورد نیاز انجام دهید.

آشنایی با فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام

فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام ارائه دهنده انواع سیستم های تهویه مطبوع می باشد. برخی از سیستم هایی که توسط این مجموعه ارائه می گردد؛ می توان به پکیج، کولر گازی، چیلر و … اشاره کرد.

جهت تهیه محصولات می توانید از طریق وب سایت https://tasisat.com/ اقدام نمایید و محصولات با کیفیتی و تهیه کرده و از آن در کاربردهای مد نظر خود بهره مند شوید. همچنین توسط این سیستم ها صرفه جویی انرژی در ساختمان نیز امکان پذیر می باشد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”مهمترین عامل هدر رفتن انرژی در ساختمان ها چیست؟” answer-0=”پوسته خارجی ساختمان” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”راهکارهای پیشنهادی برای جلوگیری از اتلاف انرژی ساختمان کدامند؟” answer-1=”دربندی درها و پنجره ها، استفاده از پرده های ضخیم، بستن دریچه های کولر و در صورت امکان پوشاندن آن با استفاده از نایلون و قطعات پیش ساخته موجود در فروشگاه ها، استفاده از روغن های عایق حرارتی دارای پوشش منعکس‌کننده بین دیوار خارجی و رادیاتور و استفاده از پوشش مناسب در فصول سرد در داخل ساختمان و …” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”سیستم های تهویه مطبوع را به چه صورت می توان تهیه و خریداری کرد؟” answer-2=”از طریق وب سایت https://tasisat.com/ می توانید جهت تهیه انواع سیستم های تهویه مطبوع اقدام نمایید.” image-2=”” headline-3=”h2″ question-3=”” answer-3=”” image-3=”” headline-4=”h2″ question-4=”” answer-4=”” image-4=”” headline-5=”h2″ question-5=”” answer-5=”” image-5=”” headline-6=”h2″ question-6=”” answer-6=”” image-6=”” headline-7=”h2″ question-7=”” answer-7=”” image-7=”” headline-8=”h2″ question-8=”” answer-8=”” image-8=”” headline-9=”h2″ question-9=”” answer-9=”” image-9=”” headline-10=”h2″ question-10=”” answer-10=”” image-10=”” headline-11=”h2″ question-11=”” answer-11=”” image-11=”” headline-12=”h2″ question-12=”” answer-12=”” image-12=”” headline-13=”h2″ question-13=”” answer-13=”” image-13=”” headline-14=”h2″ question-14=”” answer-14=”” image-14=”” headline-15=”h2″ question-15=”” answer-15=”” image-15=”” headline-16=”h2″ question-16=”” answer-16=”” image-16=”” headline-17=”h2″ question-17=”” answer-17=”” image-17=”” headline-18=”h2″ question-18=”” answer-18=”” image-18=”” headline-19=”h2″ question-19=”” answer-19=”” image-19=”” headline-20=”h2″ question-20=”” answer-20=”” image-20=”” count=”21″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *