Search
Close this search box.

منبع انبساط چیست؟

manbae-enbesat-min

منبع انبساط چیست؟ این محصول مخزنی است که فشار اضافی سیالات گرم شده را بالانس کرده و کمبود آب در گردش درون سیستم های حرارت مرکزی را جبران می کند. این منابع با دو هدف کلی در سیستم های حرارت مرکزی استفاده می شوند:

  1. جبران نمودن کاهش فشار ناشی از کم شدن آب در سیستم های حرارت مرکزی
  2. کاهش فشار آب ناشی از گرم شدن و افزایش حجم بخار آب در دیگ ها و پکیج ها

در سیستم های گرمایش مرکزی دمای آب در گردش درون لوله ها بر اثر حرارت دیدن، افزایش یافته و در ادامه آن حجم آب در گردش افزایش می یابد. این افزایش فشار به لوله ها و اتصالات سیستم گرمایشی فشار وارد کرده و منجر به ترکیدن و انفجار بخش هایی مانند دیگ سیستم گرمایشی می شود. برای پیش گیری از این حادثه معمولا شیر اطمینان وارد عمل شده و قسمتی از آب تخلیه می شود تا به میزان استاندارد فشار کاهش یابد.

با این حال تکیه به شیرهای اطمینان کار درستی نبوده زیرا از طرفی امکان دارد به علت مشکلات فنی وارد عمل نشده و خطراتی ایجاد کنند و از طرف دیگر با باز شدن این شیرها شما حجم زیادی از آب سیستم را از دست خواهید داد.

از این رو برای حل مشکل این مخازن پیشنهاد می شود این مخازن بر روی قسمتی از سیستم لوله کشی سیستم گرمایشی نصب شود تا تغییرات ناشی از افزایش فشار را کنترل کند.

حائز اهمیت است که این‌ منابع نه تنها توانایی کنترل تغییرات افزایش فشار را داشته بلکه می توانند موجب کاهش فشار آب ناشی از نشتی در سیستم را نیز کنترل کنند. انواع مختلفی از منابع انبساط وجود دارند که بطور کلی در دو دسته منابع باز و بسته دسته بندی می شوند.

منبع انبساط چیست؟

منبع انبساط باز

این منبع همانگونه که از نامش پیداست از آن دسته مخازنی است که به طور مستقیم با هوای آزاد در ارتباط بوده و در حقیقت فشار هوای وارد شده از بیرون بر سطح آنها و مایعات در گردش موجود در درون آنها اعمال می شود. این منبع همیشه باید در ارتفاعی بالاتر از آخرین مبدل حرارتی قرار گرفته شود تا بتواند به بهترین شکل ممکن  فشار کل سیستم را بالانس کند و مانع از هدر رفتن آب شود.

به همین علت این نوع مخازن را معمولا روی پشت بام نصب کرده تا ارتفاع آن ها نسبت به سایر اجزای سیستم گرمایشی حفظ شده و هم در ارتباط مستقیم با هوا قرار داشته باشد.

از آنجا که در این نوع منبع فشار هوای درون سیستم از طریق فشار هوای محیط بیرون تنظیم می شود این منابع برای سیستم های گرمایشی با فشار کم مطلوب بوده زیرا میزان فشاری که به سیستم و مایعات درون آن وارد می کنند با فشار هوا و ارتفاع قرارگیری آن ارتباط مستقیم داشته و نمی تواند فشاری بیش از فشار نثقلی ناشی از اختلاف ارتفاع محل نصب با سیستم گرمایش مرکزی انتقال دهد.

نحوه عملکرد

نحوه عملکرد یک منبع انبساط باز به این صورت است که با افزایش دما و حجم آب موجود در سیستم، حجم آن به سبب بالا رفتن دما افزایش یافته و سطح آب درون منبع بالا می آید. با اعمال فشار محیط از سوی مخزن به آب درون آن، آب این فشار را از سوی لوله ها و تاسیسات به سایر قسمت های سیستم گرمایشی منتقل کرده و بدین ترتیب موجب سهولت گردش آب در تمامی قسمت ها، همراه با داشتن فشار مطلوب می شود.

بنابراین از آنجایی که فشار هوای درون سیستم موجب بالا رفتن آب درون سیستم می شود، هرچه منبع ما در ارتفاع بالاتری نسبت به سایر اجزای سیستم گرمایشی قرار گیرد، توانایی وارد کردن فشار بیشتری داشته و در نهایت آب با فشار بهتری در سیستم گردش و توزیع خواهد شد.

بدین ترتیب پیشنهاد می شود تا این منبع حداقل ۲ متر بالاتر از آخرین منبع حرارتی قرار بگیرد. همچنین این منبع می تواند میزان آب موجود در گردش در کل سیستم گرمایش را تنظیم کند.

منبع انبساط بسته

این منبع همانطور که از نامش مشخص است با هوای آزاد ارتباطی نداشته و فشار موجود در منبع توسط مکانیسم به وسیله بالشتک های هوا و یا گازی مانند ازت تامین می شود. این منبع شامل مخزنی است که در آن بخشی جهت قرارگیری یک گاز بی اثر تعبیه شده است و در قسمت دیگر آن بخشی برای وارد شدن آب در حال گردش در سیستم‌ گرمایشی مورد نظر وجود دارد.

در این نوع مخازن فشار سیستم در اثر ایجاد تعادل بین فشار بخش گازی و آب در گردش تنظیم شده و به همین علت منابع انبساط بسته می بایست در قسمت هایی در موتورخانه و یا نزدیکی دیگ نصب شوند و ارتفاعی بالاتر از آب ورودی دیگ قرار داشته اند.

این‌ منبع از نظر عملکرد و نوع گاز مورد استفاده به دو نوع دیافراگمی و قابل تنظیم دسته بندی می شود. از مزایای برجسته این منبع می توان به: احتمال خوردگی و رسوب گذاری پایین، کاهش هزینه های بهره برداری، توانایی تنظیم فشار و همچنین ضرورت نداشتن نصب آن در بالاترین ارتفاع اشاره کرد.

منبع انبساط چیست؟

چگونگی ارزیابی حجم مخزن مورد نیاز به ساختمان

اولین گام برای ارزیابی حجم مورد نیاز این است که می بایست به مواردی همچون نوع و جنس سیستم گرمایشی، محیط و مساحت ساختمان توجه کرد‌، همچنین این محاسبه می بایست پیش از خرید منبع صورت پذیرد.

منبع انبساط در حجم های مختلفی تولید می شوند که باید حتما حجم مناسبی را برای مخزن مورد نظر انتخاب کنید زیرا در غیر این صورت موجب بروز مشکلاتی اعم از سرازیر شدن آب از درون مخزن و هدر رفتن آب می شود. بنابراین اگر حجمی را انتخاب کنید که نسبت به منبع مورد نظر بیشتر باشد، موجب کاهش فشار آب برای انتقال می شود و بلعکس. 

کلام آخر

این محصول مخزنی است که فشار اضافی سیالات گرم شده را بالانس کرده و کمبود آب در گردش درون سیستم های حرارت مرکزی را جبران می کند. انواع مختلفی از این‌ محصول وجود دارند که بطور کلی در دو دسته بندی منابع باز و بسته تقسیم می شوند. 

منبع باز همانگونه که از نامش پیداست از آن دسته مخازنی است که به طور مستقیم با هوای آزاد در ارتباط بوده و در حقیقت فشار هوای وارد شده از بیرون بر سطح آنها و مایعات در گردش موجود در درون آنها اعمال می شود.

این منبع همیشه باید در ارتفاعی بالاتر از آخرین مبدل حرارتی قرار گرفته شود تا بتواند به بهترین شکل ممکن  فشار کل سیستم را بالانس کرده و مانع از هدر رفتن آب درون سیستم شود. منبع بسته با هوای آزاد ارتباطی نداشته و فشار موجود در منبع توسط مکانیسم به وسیله بالشتک های هوا و یا گازی مانند ازت تامین می شود.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *