فن کویل یا کولرگازی

لطفا امتیاز دهید

فن کویل و کولرگازی هر دو سیستم سرمایشی گرمایشی هستند که انواع مختلفی دارند. در این مبحث قصد داریم اطلاعاتی در مورد فن کویل یا کولرگازی را مورد بررسی قرار دهیم. جهت آشنایی بیشتر در اینباره با ما همراه باشید.

معرفی فن کویل

فن کویل یک دستگاه سرمایشی گرمایشی است که در انواع مختلف در بازار موجود می باشد. این سیستم سرعت بالایی داشته و در مدت زمان کمی هوای موردنظر به حد دلخواه و مطلوب می رساند.

مصرف برق آن کم بوده و از نظر اقتصادی به صرفه می باشد. دستگاه فن کویل در ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری و … جهت تهویه مطبوع مورد استفاده است.

فن کویل یا کولرگازی

معرفی کولرگازی

با توجه به مبحث فن کویل یا کولرگازی لازم است که با دستگاه کولرگازی اشنا شوید. کولرگازی دستگاه تهویه است که هوای مطبوع را وارد محیط می کند. در زمستان برای گرمایشی و در تابستان برای سرمایشی مورد استفاده است. این سیستم معمولا به عنوان وسیله سرمایشی کاربرد دارد.

کولرگازی برخلاف اسمش با برق کار می کند. در انواع و سایزهای مختلف در بازار موجود است. معمولا در اماکن کوچک مثل یک اتاق، یک سالن  … مورد استفاده است.

انتخاب فن کویل یا کولر گازی

در نظر داشته باشید که دستگاه های تهویه مطبوع امروزه از تنوع بالایی برخوردار می باشند. فن کویل یا کولرگازی؟ افرادی که در زمان تهیه این سیستم ها دچار تردید می شوند؛ لازم است که از جهات مختلف این دو سیستم را بررسی نمائید. در ادامه این دو سیستم را از جهات مختلف بررسی می کنیم.

مقایسه فن کویل یا کولر گازی از بعد مرکزی بودن

کولرگازی سیستم سرمایشی، گرمایشی هستند که یک یونیت داخلی به یک یونیت خارجی وصل شده است. کولرگازی ها برای استفاده در اماکن کوچک مثل یک اتاق، یک سالن و یا یک واحد مناسب هستند. و

لی فن کویل ها به صورت چندتایی در نقاط مختلف ساختمان نصب شده و با لوله کشی آب به یک دستگاه وصل شده و به صورت جداگانه کنترل می شوند. با توجه به مبحث فن کویل یا کولرگازی باید ذکر کنیم کولرگازی ها برای اماکن کوچک مثل یک اتاق یا سالن مناسب هستند. در مقابل فن کویل ها برای اماکن بزرگ مثل ساختمان مسکونی، تجاری و… مناسب هستند.

مقایسه فن کویل یا کولرگازی از بعد ورود اکسیژن

در کولرگازی یونیت داخلی درون محیط نصب شده و هوای داخل را به گردش در می آورد و دمای محیط را تنظیم می کند. ولی فن کویل ها دو نوع بدون کانال و کانال دار موجود هستند. در نوع کانال دار فن کویل فن موجود در دستگاه هوا ی تازه با اکسیژن کافی را از بیرون مکیده و بعد از تنظیم دما آن را درون‌ محیط پخش می کند.

مقایسه فن کویل یا کولرگازی از بعد رطوبت گیری

در ادامه مبحث فن‌کویل یا کولرگازی باید ذکر کنیم کولرگازی و فن کویل هر دو سیستم های رطوبت گیر هستند. سطح سرد لوله های آن ها در تابستان سبب تقطیر رطوبت موجود در هوا شده و رطوبت را کاهش می دهند.

فن کویل یا کولرگازی

مقایسه فن کویل یا کولرگازی از بعد مصرف برق و گاز

باتوجه به مبحث فن کویل یا کولر گازی باید ذکر کنیم که این دو سیستم از نظر انرژی مصرفی با هم متفاوت هستند. در کولرگازی یونیت داخلی و یونیت خارجی هر دو با برق کار می کنند و مصرف برق آن ها بالا است. ولی در فن کویل یونیت داخلی با برق کار می کند و یونیت خارجی با برق یا گاز کار می کنند.

در چیلرها که سرد کردن آب را انجام می دهند با برق کار می کند و در پکیج گازسوز که وظیفه آن‌ گرم‌ کردن آب است با گاز شهری کار می کند. مصرف برق فن کویل نسبت به کولرگازی کمتر است.

مقایسه فن کویل یا کولرگازی از بعد هزینه اجرا

هم فن کویل هم کولرگازی سیستم های دو قسمتی هستند. دارای دو یونیت بوده که شامل یک یونیت داخلی که درون محیط قرار می گیرد و یک یونیت خارجی که در بیرون ‌محیط قرار می گیرد و نسبت به یونیت داخلی بزرگتر است. یونیت داخلی و یونیت خارجی از طریق لوله کشی آب یا مبرد به یکدیگر متصل می شوند.

در کولرگازی ماده مبرد در لوله جریان دارد و در فن کویل آب سرد و گرم در لوله جریان دارد. جنس لوله های فن کویل ساده و کم هزینه است ولی لوله های کولرگازی حتما باید از جنس مس باشد که پرهزینه می باشد. در کل هزینه اجرای فن کویل از کولرگازی مناسبتر است.

مقایسه فن کویل یا کولرگازی از بعد قدرت گرمایش و سرمایش

با توجه به مبحث فن کویل یا کولرگازی باید ذکر کنیم کولرگازی معمولا به عنوان سیستم سرمایشی کاربرد دارد. از کولرگازی به عنوان سیستم گرمایشی هم می توان استفاده کرد ولی به علت مصرف بالای برق استفاده از آن به صرفه نیست.

ولی فن کویل براساس آب سرد و گرم کار می کند. در تابستان درون لوله ها آب سرد جریان دارد که هوا را خنک می کند و در زمستان آب گرم دردن لوله جریان‌ می یابد که هوا را گرم می کند. قدرت گرمایشی فن کویل برابر با قدرت سرمایشی آن است.

مقایسه فن کویل یا کولرگازی از بعد معماری و زیبایی

در ادامه مبحث فن کویل یا کولرگازی باید ذکر کنیم که یونیت خارجی فن کویل معمولا روی پشت بام نصب شده و در جلوی دید نبوده و در نمای ساختمان تاثیر منفی ندارد. ولی یونیت کولرگازی در دید قرار دارد و منظره جالبی نیست. مخصوصا در مواقعی که تعداد یونیت ها زیاد باشد بر نمای ساختمان تاثیر منفی داشته و جلوه بدی ایجاد می کند.

فن کویل یا کولرگازی

آشنایی با فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام

امروزه خرید سیستم های تهویه مطبوع تا حدودی سخت و دشوار می باشد. چرا که تنوع این سیستم ها در بازار بسیار بالا است.

شما مخاطبان گرامی از طریق فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام به آدرس وب سایت https://tasisat.com/ می توانید انواع سیستم های تهویه مطبوع از جمله فن کویل یا کولرگازی را تهیه و خریداری نمائید. کارشناسان خبره این مجموعه به صورت کاملا رایگان مشاوره های لازم را در اختیار خریداران گرامی قرار می دهند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

فن کویل یا کولرگازی کدام مصرف برق کمتر دارد؟

فن کویل مصرف برق کمتری دارد.

جنس لوله های کولرگازی از چیست؟

جنس لوله های کولرگازی از مس می باشد.

فن کویل یا کولرگازی را از بعد رطوبت گیری مقایسه کنید؟

فن کویل و کولرگازی هر دو رطوبت گیر هستند. سطح سرد لوله های آن باعث تقطیر رطوبت هوا شده و رطوبت را کاهش می دهند.

مطالب مرتبط

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده... ادامه مطلب

معرفی ۳ تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی

معرفی 3 تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی

معرفی ۳ تا از بهترین فن کویل های ایتالیایی فن کویل از جمله سیستم های تهویه مطبوع است که از... ادامه مطلب

مزیت مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت

مزیت مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت

مزیت مینی چیلر نسبت به داکت اسپلیت مینی چیلر و داکت اسپلیت از سیستم های رایجی هستند که در کاربری... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *