Search
Close this search box.

فن پکیج چیست؟

fan-package2-min

فن پکیج چیست؟ امروزه استفاده از پکیج ها، به علت منسوخ شدن استفاده از سیستم های گرمایشی مانند بخاری ها و آبگرم کن ها و افزایش آپارتمان سازی، افزایش چشمگیری داشته است. از مهم ترین قطعات این دستگاه ها، فن آن است که در صورت معیوب شدن، دستگاه شما دچار مشکل جدی می شود. پکیج ها از نوع فنی در دو نوع فن دار و بدون فن ساخته می شوند.

پکیج های فن دار نیاز به دودکش دوجداره دارند و از طریق فن هوای لازم را به درون سیستم مکش کرده و دودهای حاصل از احتراق را به بیرون تخلیه می کند. این قطعه از برق تغذیه کرده و با روشن شدن شعله هوای مورد نیاز را به درون محفظه احتراق مکش و دودهای احتراقی را به بیرون هدایت می کند.

فن پکیج چیست؟

کاربرد و چگونگی عملکرد فن پکیج چیست؟

در سیستم احتراق پکیج، شعله ای که تولید می شود در طول زمان موجب تولید گاز دی اکسید کربن و دود شده که می بایست به نحوی از درون سیستم احتراقی خارج شود. خارج کردن دود از درون سیستم احتراق به کمک فن این دستگاه انجام پذیر است.

همچنین کمک به بهتر سوختن شعله پکیج، امنیت بالا و جلوگیری از آتش سوزی و خفگی در اثر گاز دی اکسید کربن و همچنین جلوگیری از افزایش بیش از حد دما در محفظه احتراق از دیگر کاربردهای فن پکیج است. هنگامی که پکیج روشن می شود، تولیدات احتراق به کمک فن و دودکش به خارج تخلیه می شود.

بنابراین کاربرد این قطعه در این پکیج ها در اصل تخلیه و خارج نمودن تولیدات احتراق یا همان دود به محیط بیرون است. اما علاوه بر این این قطعه به کمک دودکش های دوجداره هوای تازه جهت احتراق را به درون دستگاه بر می گردانند.

ابتدا برد الکترونیکی دستگاه، قبل از روشن شدن شعله به فن دستور روشن شدن را داده تا گازهای درون محفظه را خالی کند. البته پیش از روشن شدن فن  می بایست پرشر سوئیچ که سنسور نشان دهنده ی سالم بودن این قطعه است، سالم بودن آن را تایید کند.

پس از اعلام سلامت قطعه و روشن شدن آن، برد به شیر گاز فرمان برقراری شعله را می دهد. پروسه روشن بودن این قطعه به طور اتوماتیک تا یک دقیقه پس از خاموش شدن شعله ادامه داشته تا تمامی گازهای حاصل از احتراق تخلیه شوند.

علت روشن ماندن فن

روشن ماندن این قطعه از پکیج در فصل زمستان دلیل بر خرابی آن نبوده و امری طبیعی است. در این فصل پمپ بصورت یکسره کار کرده و و در نتیجه این قطعه تا قطع شدن شعله کار خواهد کرد. همچنین تا هنگامی که موجب بروز مشکلی در گرم کردن رادیاتور و یا آب مصرفی نشود، روشن ماندن فن جای نگرانی ندارد. اما به جز موارد گفته شده دلایل دیگری برای روشن ماندن این قطعه وجود دارد:

  1. وجود ایراد در الکترود جرقه زن
  2. نقص در یون الکترود پکیج
  3. گرفتگی دودکش
  4. خرابی فن دستگاه
  5. خرابی برد یا پرشر دستگاه

تست

جهت عملکرد صحیح پکیج تمامی دستورات از برد دستگاه عبور می کنند. این برد با برق ۲۲۰ ولت کار کرده و در صورت نرسیدن برق کافی به دستگاه، فن کار نکرده و مانع از وصل پرشر دود می شود. درنتیجه برد اجازه روشن شدن دستگاه را صادر نمی کند. خرابی رله دستگاه می تواند دلیل بروز این مشکل باشد.

هنگامی که برق کافی به برد برسد اما فن کار نکند، دلیل آن خرابی فن دستگاه بوده و به منظور تست عملکرد این قطعه باید از آوومتر استفاده شود. آوومتر بر روی حالت بیزر تنظیم شده و دو سر اتصال به آوومتر وصل می شود. درصودت عملکرد صحیح این قطعه، صدای بیزر شنیده خواهد شد.

فن پکیج چیست؟

سرویس و شستشو

استفاده از پکیج‌ها توسط افراد مختلف امری حیاتی است. قطعات مختلف پکیج‌ها بعد از گذشت مدتی دچار مشکل و ایراد می‌شوند و برای جلوگیری از بروز نقص فنی جدی برای این قطعادت بهتر است آن‌ها را به شکل مرتب سرویس کرد. سرویس فن پکیج به دلیل موارد مختلفی از جمله روشن ماندن بیش از حد و یا ایجاد صداهای ناهنجار انجام می‌شود.

اگر دستگاه پکیج در محیطی با گردوغبار بخصوص چربی بالا قرار دارد، نیاز به سرویس و شستشو فن علاوه بر مبدل ها در آن ها وجود دارد.(اگر پکیج در محیط آشپزخانه نصب است، حتما سرویس فن را در نظر داشته باشید.) استفاده از اسپری فوم شستشو برای شستن فن پکیج توصیه می شود.

مهم ترین قسمت برای شستشوی این قطعه، پروانه های داخلی آن است که توسط اسپری شستشو می توان آن را تمیز کرد. (توجه داشته باشید که پیش از سرویس دستگاه حتما برق دستگاه را جدا کنید.) به هیچ عنوان آب روی فن نریزید زیرا دارای سیم پیچی برقی هستند که توسط رطوبت آب دچار سوختگی خواهند شد.

کلام آخر

امروزه به علت منسوخ شدن استفاده از سیستم های گرمایشی مانند بخاری ها و آبگرمکن ها و افزایش آپارتمان سازی، استفاده از پکیج ها افزایش چشمگیری داشته است. یکی از مهم ترین قطعات این دستگاه ها، فن آن است که در صورت معیوب شدن، دستگاه شما دچار مشکل جدی می شود. کاربرد این قطعه در این پکیج ها در اصل تخلیه و خارج نمودن تولیدات احتراق یا همان دود به محیط بیرون است.

جهت عملکرد صحیح پکیج تمامی دستورات از برد دستگاه عبور می کنند‌. هنگامی که برق کافی به برد می رسد اما فن کار نمی کند، دلیل آن خرابی فن دستگاه بوده و به منظور تست عملکرد این قطعه باید از آوومتر استفاده شود.

آوومتر بر روی حالت بیزر تنظیم شده و دو سر اتصال به آوومتر وصل می شود. درصودت عملکرد صحیح این قطعه، صدای بیزر شنیده خواهد شد. سرویس این دستگاه نیز می بایست به صورت دوره ای انجام شود تا موجب تداوم و عملکرد صحیح این دستگاه و قطعات آن شود.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *