Search
Close this search box.

آشنایی با الکتروموتور فن کویل + راهنمای خرید مناسب ترین محصول

الکتروموتور فن کویل

الکتروموتور فن کویل

الکتروموتور فن کویل را می توان یکی از اجزای مهم و حائز اهمیت طراحی شده در ساختار این مدل از سیستم های تهویه مطبوع برشمرد. الکتروموتور با تامین انرژی الکتریکی لازم و مورد نیاز، فن دمنده و بلوور فن دستگاه را به حرکت در می آورد.

در نتیجه این فرآیند، هوای سرد یا گرم با تمام ظرفیت و توان و به صورت یکنواخت و یکپارچه در محیط داخلی جریان پیدا می کند. بنابراین، راه اندازی و کارکرد الکتروموتور دستگاه فن کویل با جریان برق و نیروی الکتریکی صورت می گیرد.

لازم به ذکر است که الکتروموتور یا موتور الکتریکی با تبدیل جریان الکتریسیته به نیروی مکانیکی، راه اندازی و کارکرد سایر قطعات فن کویل نظیر بلوور فن را عملیاتی می کند.

علاوه بر این، موتور الکتریکی تعبیه شده در ساختار فن کویل بسته به نوع و مدل دستگاه، در انواع شافت کوتاه، دو شافت و الکتروموتور تک شافت طراحی و به مرحله تولید می رسد. از برندهای شناخته شده در این زمینه می توان به الکتروژن، SISME، PIONEER و GENTEQ، اشاره نمود.

الکتروموتور فن کویل

اهمیت الکتروموتور فن کویل

مهم ترین وظیفه الکتروموتور فن کویل، انتقال توان و انرژی لازم و مورد نیاز به سایر بخش های دستگاه می‌باشد. در پرتو وجود این قطعه، قابلیت چرخش فن و راه اندازی و کارکرد کل سیستم، به راحتی صورت می گیرد.

این قطعه در دورهای مختلف و متغیر حداقل سه و حداکثر هشت دور، طراحی و به خریدار و مصرف کننده ارائه می‌گردد. دستگاه فن کویل از قابلیت دو منظوره سرمایش و گرمایش بهره مند می باشد. قطعه موتور الکتریکی دستگاه در تولید و توزیع هوای گرم یا سرد در محیط، نقش پر رنگ و بارزی ایفا می نماید.

موتور فن کوئل با انتقال نیرو و انرژی به بلوور فن، هوای مطبوع و مطلوب را با حداکثر توان و قدرت به محیط داخلی پرتاب می کند. در نتیجه این امر، متناسب با فصل سال، هوای خنک یا گرم، در گوشه و کنار محیط با نرخ ثابت و متعادل، انتشار پیدا می کند.

تولید سطح صدای پایین در هنگام کارکرد، عملکرد آرام و راحت و قدرت و توان بالا را می توان از مهم ترین مزیت های موتورهای الکتریکی فن کویل برشمرد. استفاده از بلبرینگ های باکیفیت و بادوام، کاهش سطح صدا و افزایش کارایی و بازدهی موتور را در پی داشته است.

ویژگی های الکتروموتور فن کویل

الکتروموتور فن کویل با کارکرد بهینه خود، راه اندازی و عملکرد دیگر قطعات دستگاه را اجرایی می سازد. به عبارت دیگر، کارایی و عملکرد مطلوب قطعات فن کویل به وجود الکتروموتور و موتور الکتریکی وابسته است.

به طور معمول، موتورهای الکتریکی فن کویل، مطابق با فناوری ها و تکنولوژی‌های روز دنیا و بر اساس اصول استاندارد طراحی و تولید می شوند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که سیستم های تهویه مطبوع از نوع فن کویل، برای انتقال سرمایش و گرمایش به محیط داخلی، احتیاج به تولید باد دارند. این فرآیند به وسیله فن دمنده یا بلوور فن دستگاه به نحو مطلوب اجرایی می گردد.

انجام این فرآیند توسط بلوور فن مستلزم تامین انرژی و توان الکتریکی لازم برای کارکرد موتور الکتریکی فن کویل می باشد. استفاده از مواد اولیه باکیفیت و مرغوب در فرآیند ساخت، دوام، استحکام و طول عمر بالای الکتروموتور دستگاه را رقم زده است.

همچنین، موتور الکتریکی در برابر حرارت و نوسانات جوی و دمایی، از دوام و قدرت بسیار بالایی برخوردار می باشد. مضاف بر این، این قطعه حائز اهمیت و کاربردی در برابر فرآیندهای شیمیایی مانند خوردگی و پوسیدگی، از مقاومت مطلوبی بهره می برد.

ناگفته نماند که الکتروموتورهای فن کویل متناسب با نوع و مدل دستگاه در توان های مختلف ۱.۲۰ تا ۱.۳۰ کیلو وات، در سطح بازار موجود می باشند. همچنین، الکتروموتورهای فن کویل غالبا از دور موتور سه سرعته برخوردار هستند. دور موتور دستگاه های فن کویل بر روی حالت کند، متوسط و تند قابل تنظیم می باشد.

بر این اساس، با افزایش دور و سرعت الکتروموتور، میزان هوادهی دستگاه نیز افزایش پیدا می کند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که بسته به مدل و نوع دستگاه، دور موتور فن کویل در بازه ۷۰۰ تا ۱۳۰۰ دور در دقیقه می باشد. ضمنا، موتورهای الکتریکی در سایزها و ابعاد مختلف و متنوع ساخته و پرداخته می شوند.

الکتروموتور فن کویل

راهنمای خرید الکتروموتور فن کویل

توان و قدرت، در کنار سطح صدا، از مهم ترین فاکتورها در هنگام انتخاب و خرید موتور فن کویل به شمار می‌رود.

به طور معمول، قدرت و توان موتور در دفترچه راهنما یا کاتالوگ دستگاه با واحد کیلو وات مشخص شده است. توان مناسب الکتروموتور دستگاه، هوای مطبوع را در سریع ترین و کوتاه ترین بازه زمانی در فضای داخلی توزیع می کند.

برند سازنده و تولیدکننده، از دیگر موارد حائز اهمیت در هنگام خرید این قطعه تلقی می گردد. علاوه بر این، نوع  مدل الکتروموتور و میزان مصرف انرژی و برق، بازه قیمت، نوع و جنس متریال، دور سرعت موتور و سطح کیفی ساخت، از دیگر نکات مهم در این زمینه به حساب می آیند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *