کولرگازی بهتر است یا فن کویل

فن کویل بهتر است یا کولر گازی ؟ + بیان وجه تمایز آنها

لطفا امتیاز دهید

فن کویل بهتر است یا کولر گازی ؟

فن کویل بهتر است یا کولر گازی ؟ برای یافتن پاسخ این سوال تا پایان مقاله با ما همراه باشد. در حال حاضر، سیستم های تهویه مطبوع به یک امر بدیهی و اجتناب ناپذیر در تاسیسات ساختمان تبدیل شده اند. با استفاده از این سیستم ها ضمن توزیع هوای گرم یا سرد در محیط، به راحتی می توان هوای فضای داخلی را پاکیزه و تمیز نگه داشت. سیستم های تهویه مطبوع یا Air Conditioner متناسب با نوع نیاز دمایی و ابعاد و اندازه محیط، در مدل های بسیار متنوع و مختلف طراحی و به مرحله تولید می رسند.

در مقوله فن کویل بهتر است یا کولر گازی ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که هر کدام از این دستگاه ها متناسب با نوع و مدل، از اجزا و قطعات مخصوصی تشکیل می شوند. همچنین، عملکرد و کارکرد این مدل از سیستم های تهویه مطبوع با یکدیگر بسیار متفاوت می باشد. از سوی دیگر، فن کویل و کولر گازی از سیستم های پرکاربرد و پر استفاده برودتی برای خنک سازی و ایجاد تهویه مطبوع در فضاهای با کاربری مختلف به شمار می‌روند. با بررسی تفاوت های موجود میان کولر گازی و فن کویل، می تواند از خرید یا انتخاب هر کدام از این سیستم ها اطمینان حاصل نمود.

وجه تمایز میان فن کویل و کولر گازی

1- قدرت سرمایش و گرمایش

در باب فن کویل بهتر است یا کولر گازی توجه به حداکثر توان و قدرت برودتی و سرمایشی این دستگاه ها کمک شایانی می نماید. به طور معمول، دستگاه های کولر گازی علی رغم برخورداری از قابلیت دوگانه حرارتی و برودتی، غالبا به عنوان یک سیستم سرمایشی شناخته می شوند. چرا که استفاده از حالت گرمایشی کولر گازی با مصرف بسیار بالای برق و انرژی همراه می باشد.

از نقطه نظر اقتصادی، حالت گرمایش اسپلیت و کولر گازی مقرون به صرفه نمی باشد. بر این اساس، برای تامین گرمایش محیط در فصل زمستان، نیاز به تجهیز گرمایشی لازم و ضروری می شود.

این در حالی است که مکانیزم عملکرد سرمایش و گرمایش فن کویل ها بر اساس جریان پیدا کردن آب سرد یا آبگرم در لوله های کویل حرارتی صورت می گیرد. بر این اساس، در فصل زمستان با تامین شدن آبگرم به وسیله سیستم حرارتی مرکزی و انتقال آن به کویل حرارتی دستگاه، هوای گرم و مطبوع در محیط داخلی انتشار پیدا می‌کند.

بنابراین، فن کویل ها از توان گرمایشی و حرارتی بالایی در فصل زمستان برخوردار می باشند. همچنین، استفاده از حالت گرمایش این دستگاه ها از نقطه نظر اقتصادی بسیار بهینه و مقرون به صرفه می باشد.

فن کویل بهتر است یا کولر گازی

2- مکانیزم عملکرد

مکانیزم عملکرد و کارکرد، دیگر تفاوت میان فن کویل و کولر گازی را رقم می زند. اسپلیت یا کولر گازی از دو بخش یونیت داخلی و پنل خارجی تشکیل می گردد. نیروی لازم برای کارکرد این دستگاه از طریق انرژی الکتریکی تامین می گردد. با روشن شدن قطعه کمپرسور، سیکل تبرید و سرماسازی کولر گازی شروع می شود.

پس از انجام متراکم سازی گاز مبرد و خنک شدن آن، مبرد توسط لوله های مسی به یونیت داخلی یا اواپراتور دستگاه منتقل می شود. در این بخش و پس از فیلتر شدن، هوای خنک شده از طریق دمنده های کولر گازی به سمت دریچه های خروجی پرتاب شده و سپس در فضای داخلی توزیع می گردد. این چرخه تا رسیدن دمای هوا به درجه مورد نظر مصرف کننده به صورت مستمر تداوم پیدا می کند.

در ادامه مبحث فن کویل بهتر است یا کولر گازی باید خاطر نشان نمود که مکانیزم عملکرد دستگاه های فن کویل بر مبنای جریان آب سرد و آبگرم به وسیله چیلر و سیستم حرارت مرکزی انجام می شود.

ساختار اصلی این دستگاه ها از دو بخش کویل و فن دمنده تشکیل شده است. برخورداری از قابلیت سرد و گرم، نیازها و توقعات مصرف کننده را به نحو مطلوب برآورده می سازد. با جریان پیدا کردن آب داخل لوله های کویل و در اثر چرخش الکتروفن، هوا در داخل کویل به گردش درآمده و سپس توسط دریچه های مخصوص خروجی هوا، به محیط داخلی انتقال پیدا می کند.

فن کویل یا کولرگازی

3- میزان مصرف انرژی و برق

در پاسخ به سوال کولر گازی بهتر است یا فن کویل توجه به میزان مصرف برق و انرژی این دستگاه ها نیز برای رسیدن به جواب تاثیرگذار و مؤثر می باشد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که راه اندازی و کارکرد یونیت داخلی و پنل خارجی کولر گازی تنها با جریان الکتریکی اجرایی می شود. از سوی دیگر، مصرف برق این دستگاه به ویژه در حالت گرمایش بسیار بالا می باشد. این در حالی است که یونیت داخلی فن کویل برای کارکرد از انرژی برق استفاده می کند. اما یونیت خارجی دستگاه قابلیت کارکرد با انرژی های مختلف را دارد.

بنابراین، قابلیت کار کردن فن کویل ها با گاز شهری و جریان الکتریکی امکان پذیر است. همچنین، از لحاظ مصرف برق، سیستم های فن کویل در مقایسه با اسپلیت ها، برق کمتری مصرف می کنند.

فن کویل بهتر است یا کولر گازی

4- سطح کیفی هوا

در مقوله فن کویل بهتر است یا کولر گازی می توان عملکرد این دستگاه ها را از لحاظ افزایش سطح کیفی هوا و میزان اکسیژن وارد شده به محیط داخلی، مورد بررسی قرار داد. یونیت داخلی کولر گازی در فضای داخلی سازه نصب و به بهره برداری می رسد. گردش هوا در این دستگاه از طریق هوای موجود در فضای پیرامون صورت می‌گیرد. بر این اساس، سیستم های تهویه مطبوع از نوع اسپلیت و کولر گازی قابلیت متصل شدن به هوای تازه را ندارند.

در سوی مقابل، فن کویل ها در مدل های بدون کانال و کانالی طراحی و به خریداران عرضه می گردد. این دستگاه‌ها قابلیت متصل شدن به کانال هوای تازه را دارند. بر این اساس، از هوای بیرون برای به گردش درآوردن هوا استفاده می کنند. بنابراین، هوای توزیع شده در محیط از درصد اکسیژن بسیار بیشتری در مقایسه با کولرهای گازی بهره‌مند می باشد.

ناگفته نماند که دستگاه های فن کویل و کولر گازی، در فصل تابستان و در هنگام انجام فرآیند سرمایش، به علت خنک بودن سطح لوله های کویل، رطوبت موجود در هوا را جذب می کنند. بنابراین، هوای مطبوع، خنک و سالم و تمیز در اختیار کاربر قرار می گیرد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

مطالب مرتبط

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

6 نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع مبرد ماده ای است که سیستم های تهویه مطبوع براساس... ادامه مطلب

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید یکی تجهیزات مورد نیاز برای استخر ها پمپ می باشد. در صورتی که... ادامه مطلب

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *