Search
Close this search box.

نحوه محاسبه مصرف برق فن کویل + معیارهای موثر در محاسبه آن

مصرف برق فن کویل

محاسبه مصرف برق فن کویل

میزان مصرف برق فن کویل با هزینه های اقتصادی و جانبی مصرف کننده، ارتباط مستقیم و تنگاتنگ دارد. دستگاه های فن کویل همانند دیگر سیستم های تهویه مطبوع، برای راه اندازی و کارکرد مطلوب و بهینه، به جریان برق و نیروی الکتریسیته نیاز دارند.

جریان برق در این دستگاه ها، غالبا به مصرف قطعاتی مانند الکتروموتور و فن دمنده یا بلوور فن سیستم می رسد. توزیع مناسب نیروی الکتریسیته در قطعات و متعلقات، فرآیند سرمایش دستگاه را عملیاتی می سازد.

گفتنی است که دستگاه های فن کویل متناسب با نوع و مدل و موقعیت نصب در انواع سقفی توکار، کاستی یک طرفه و چهار طرفه، کانالی، دیواری و زمینی طراحی و تولید می شوند. از سوی دیگر، این مدل از سیستم های تهویه مطبوع در ظرفیت های هوادهی ۲۰۰ الی ۲۲۰۰ فوت مکعب بر دقیقه یا CFM موجود می باشند.

باید خاطر نشان نمود که فاکتورهایی مانند ظرفیت سرمایشی و گرمایشی و حجم هوادهی در میزان مصرف برق فن کویل بسیار تاثیرگذار و موثر می باشند.

لازم به ذکر است که توان الکتریکی دستگاه های فن کویل با واحد وات (W) نشان داده می شود. بر این اساس، بالاتر بودن توان الکتریکی دستگاه نمایانگر بالا بودن قدرت سرمایشی و گرمایشی آن می باشد. علاوه بر این، توان بالای فن کویل ها، مصرف برق بیشتر دستگاه را به دنبال دارد.

معیارهای موثر در محاسبه مصرف برق فن کویل

برای محاسبه دقیق میزان مصرف برق فن کویل یک سری شاخص ها و پارامترها مد نظر قرار می گیرد. ظرفیت و حجم هوادهی یکی از مهم ترین فاکتورها در این زمینه محسوب می شود. به طور معمول، این شاخصه با واحد CFM ابراز می گردد. ظرفیت سرمایشی و گرمایشی این دستگاه ها نیز با واحد btu/hr مشخص می شود.

همچنین، از دیگر پارامترهای حائز اهمیت برای محاسبه برق سیستم فن کویل، توان الکتریکی دستگاه بوده که با حرف w تعیین می گردد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که برای استخراج اطلاعات مربوط به توان الکتریکی و ظرفیت سرمایش و گرمایش دستگاه، می توان از دفترچه راهنما یا کاتالوگ فن کویل استفاده نمود.

محاسبه دقیق مصرف برق فن کوئل غالبا از طریق فرمول های مخصوص ریاضی صورت می گیرد. بر این اساس، از دو فرمول مربوط به متوسط ظرفیت برودتی و موازنه حرارتی دستگاه استفاده می شود. متوسط ظرفیت برودتی و سرمایشی فن کویل از فرمول qc=0.5 (qtca + qtcw – qe) محاسبه می شود.

این در حالی است که برای به دست آوردن موازنه حرارتی دستگاه باید از فرمول ریاضی HB=100 (qtca – qtcw + rc)/qc استفاده نمود. حرف H به کار رفته در این فرمول، آزمون فن کویل در وضعیت گرمایشی و حرارتی را نشان می دهد.

آزمون دستگاه در وضعیت برودتی و سرمایشی با حرف C در فرمول مشخص می شود. با استفاده از فرمول های عنوان شده قابلیت اندازه گیری شاخص های دستگاه فن کویل، به راحتی امکان پذیر می گردد. برای به دست آوردن دقیق میزان مصرف برق و انرژی دستگاه، اطلاعات مربوط به ظرفیت گرمایشی، ظرفیت برودتی و حجم هوادهی فن کویل، از درجه اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشند.

مصرف برق فن کوئل در فصل تابستان

فرآیند سرمایش دستگاه های فن کویل در فصل گرم سال، از طریق تامین آب سرد کویل سرمایشی دستگاه توسط چیلر اجرایی می شود. با جریان پیدا کردن سیال آب در لوله ها و برخورد هوا با سطح خنک و سرد کویل، هوای خنک و مطبوع، از طریق دریچه های خروجی فن کویل در محیط داخلی انتشار پیدا می کند.

برای انجام این فرآیند الکتروموتور و فن دمنده دستگاه، نقش برجسته و پر رنگی ایفا می نمایند. کارکرد و عملکرد بهینه این قطعات مستلزم تامین جریان برق مورد نیاز می باشد. با تامین جریان برق، قطعه الکتروموتور موجب چرخش بلوور فن کویل و متعاقب آن گردش هوا در محیط می شود. در نتیجه این امر جریان هوا با حداکثر توان و قدرت توسط فن دمنده در محیط داخلی پرتاب می شود.

بنابراین، الکتروموتور و فن دمنده از مصرف کنندگان اصلی جریان برق در دستگاه های فن کویل می باشند. بر این اساس، میزان مصرف برق فن کویل در فصل تابستان در مقایسه با سایر دستگاه، نسبتا پایین و مقرون به صرفه می باشد.

مصرف برق دستگاه در فصل زمستان

برای انجام فرآیند گرمایش در فصل سرد سال توسط فن کویل، به جای آب سرد، آبگرم در لوله های کویل جریان پیدا می کند. آبگرم مصرفی دستگاه از طریق سیستم حرارت مرکزی مانند موتورخانه و پکیج شوفاژ دیواری تامین می گردد. توزیع جریان هوای گرم در محیط، به صورت یکنواخت و یکپارچه، مستلزم کارکرد و عملکرد فن سیستم می باشد.

فن دمنده دستگاه با کارکرد بهینه الکتروموتور، راه اندازی می شود. بنابراین، همانند حالت برودتی، در وضعیت گرمایشی فن کویل نیز بلوور فن و الکتروموتور، از مصرف کننده های اصلی نیروی الکتریسیته به شمار می‌آیند. با این تفاسیر می توان اذعان نمود که مصرف برق فن کویل در فصل زمستان، به نسبت دیگر سیستم‌های گرمایشی، نسبتا کمتر و پایین تر می باشد.

آیا مصرف برق انواع فن کویل متفاوت است؟

فن کویل ها قطعا از برخی لحاظ با همدیگر متفاوت هستند، ظرفیت هر فن کویل با دیگر فرق دارد و همین باعث می شود مصرف برق مشابهی نیز نداشته باشند، محاسبه برق فن کویل به توان دستگاه و همچنین ظرفیت آن بستگی دارد، نکته ای که اینجا قابل توجه است این است که مکان مورد استفاده فن کویل کجاست؟

یعنی آیا فن کویل را در مکانی با وسعت زیاد نصب خواهید کرد و یا در مکانی کوچکتر، اندازه مکان موردنظر با میزان برق مصرفی در ارتباط است به این دلیل که ظرفیت هوادهی و ظرفیتی که برای مکان موردنظر است با همدیگر یکسان نیست.

برای اینکه برق فن کویل های ایرانی محاسبه شود همه چیز بستگی به پارامترهایی دارد که مشخص است، خب اصلی ترین و مهمترین فاکتورها بر می گردد به ظرفیت و میزان حجم دهی یک فن کویل که با CFM نشان داده می شود.برای محاسبه با توان الکتریکی نیز روبرو خواهید شد که به آن W گفته می شود.

البته می توانید در این مورد به دفترچه راهنمی فن کویل موردنظر نیز مراجعه کنید.یکسری فرمول ها وجود دارد که نحوه محاسبه دقیق مصرف برق فن کویل را نشان می دهد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”تامین آب گرم فن کویل از کجاست؟” answer-0=”در فصل زمستان نیز به جای آب سرد از آبگرم در لوله‌های کویل استفاده می‌شود. تامین آبگرم از شوفاژ و موتورخانه است” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”مصرف برق فن کویل در تابستان چگونه است؟” answer-1=”در فصل تابستان فرایند سرمایش، با تامین آب سرد توسط چیلر انجام می‌شود. ” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”آیا مصرف برق انواع فن کویل متفاوت است؟” answer-2=”فن‌کویل‌ها در انواع مختلفی با ظرفیت‌های متفاوتی تولید می‌شود. پس مصرف برق آنها نیز یکسان نیست و به توان دستگاه و ظرفیت آن بستگی دارد.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *