طراحی نقشه برق فن کویل + نحوه سیم کشی برق فن کویل

4/5 - (1 امتیاز)

نقشه برق فن کویل

طراحی نقشه برق فن کویل یک فرآیند کاملا تخصصی و نیازمند تجربه و مهارت می باشد. به طور معمول، راه اندازی و کارکرد دستگاه های فن کویل با جریان برق و نیروی الکتریکی صورت می گیرد. این دستگاه ها برای انجام فرآیند سرمایش و گرمایش و متعاقب آن، توزیع هوای سرد یا گرم، به جریان برق نیاز مبرم دارند.

مکانیزم عملکرد دستگاه های فن کویل با تامین آبگرم یا آب سرد توسط چیلر و پکیج شوفاژ دیواری، اجرایی می شود. با این وجود، برای توزیع جریان هوای مطبوع در فضای داخلی، نقش و اهمیت انرژی الکتریکی و جریان برق را در کارکرد سیستم های فن کوئل نمی توان نادیده گرفت.

فن کویل ها در ساختار خود از قطعات مختلفی مانند الکتروموتور و بلوور فن برخوردار می باشند. الکتروموتور دستگاه با گردش بلوور فن، امکان توزیع جریان هوای را با قدرت و توان حداکثری در محیط داخلی فراهم می آورد. بر این اساس، موتور و فن دمنده دستگاه از اصلی ترین مصرف کننده های جریان برق و انرژی الکتریکی در ساختار فن کویل محسوب می شوند.

فرآیند سیم کشی برق فن کویل از پیش نیازهای اصلی و حائز اهمیت برای راه اندازی و کارکرد دستگاه به شمار می رود. انجام این فرآیند به صورت غیر اصولی و نادرست، می تواند مشکلات زیادی را برای دستگاه ایجاد سازد. به همین منظور، سیم کشی برق دستگاه های فن کویل می بایست توسط تکنسین ها و برق کاران کاربلد و متخصص انجام شود. اجرایی ساختن این پروسه مستلزم تخصص، تبحر و مهارت بالای برق کار می باشد.طراحی نقشه برق فن کویل

نحوه سیم کشی برق فن کویل

برای انجام سیم کشی برق فن کویل رعایت یک سری نکات و ریزه کاری ها کمک شایانی می نماید. ظرفیت برودتی و حرارتی دستگاه، از مولفه های مهم و حائز اهمیت در این زمینه محسوب می شود. به طور معمول، فرآیند سیم کشی دستگاه می بایست متناسب با ظرفیت و حداکثر توان و قدرت سیستم انجام شود.

برای آگاهی و اطلاع یافتن از این فاکتورها می توان از کاتالوگ یا دفترچه راهنمای دستگاه کمک گرفت. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که دستگاه های فن کویل متناسب با نوع و مدل در ظرفیت های هوادهی متنوع 200 تا 2000 cfm طراحی و تولید می شوند.

برای کابل کشی فن کوئل می بایست از سیم های باکیفیت و سایز با ترموستات دیواری دستگاه، ریموت کنترل و اندازه کابل قدرت استفاده نمود. نصب درست، صحیح و دقیق سیم های برق دستگاه برای راه اندازی و کارکرد بهینه سیستم بسیار تاثیرگذار و موثر می باشد.

باید خاطر نشان نمود که غالبا سایز فیوز برق متناسب با نوع و مدل فن کویل در نظر گرفته می شود. به عبارت دیگر، در هنگام انتخاب و نصب سیم ها می بایست به حجم هوادهی و ظرفیت سرمایشی و گرمایشی فن کویل توجه ویژه ای مبذول داشت.

سایز کابل فرمان دستگاه در ابعاد 1.5 و اندازه کابل مربوط به ریموت فن کویل در اندازه های 0.5 تا 0.75 در نظر گرفته می شود. کابل فرمان فن کویل، قابلیت انتقال نیروی الکتریکی بین پنل داخلی و پنل خارجی دستگاه را میسر می سازد.

همچنین، رشته کابل های در نظر گرفته شده برای کابل فرمان با لحاظ کردن ظرفیت و حجم هوادهی فن کویل، 4، 5 یا 6 رشته ای انتخاب می گردد. به منظور جلوگیری از بروز هرگونه مشکل و تامین جریان برق مورد نیاز دستگاه، بهتر است سیم برق فن کویل از ترمینال برق اصلی ساختمان لحاظ گردد.

نحوه سیم کشی ترموستات فن کویل

سیم کشی ترموستات نیز همانند کابل کشی برق فن کویل باید به دقت و با حساسیت بالا انجام شود. چرا که انجام نادرست این فرآیند می تواند کنترل و مدیریت دمای داخلی را توسط ترموستات با مشکل مواجه سازد.

پیش از انجام کار می بایست جریان برق دستگاه به صورت کامل قطع گردد. این امر احتمال بروز حوادثی مانند برق گرفتگی را به حداقل می رساند. همچنین، مطالعه دستورالعمل ها و نکات عنوان شده به وسیله تولید کننده و سازنده، در انجام مطلوب این فرآیند کمک شایانی می نماید.برق فن کویل

برق فن کویل

سپس پیچ نگهدارنده باکس ترموستات دیواری فن کویل را باز کرده و سیم های وصل شده به ترمینال برق را علامت گذاری کنید. در صورت عدم اتصال سیمی آن را به صورت مجزا مشخص کنید. به منظور جلوگیری از گره خوردن سیم و اتصالات در حفره ها، می توان آنها را با چسب به دیوار چسباند.

سپس باکس ترموستات را بر روی دیوار قرار داده و پس از اطمینان حاصل کردن از تراز بودن، پیچ های آن را سفت کنید. سپس سیم ها را متناسب با علامت گذاری و نشانه گذاری ها در ترمینال های مربوطه وصل نمایید.

پس از اطمینان حاصل کردن از اتصال صحیح سیم ها، ترموستات را بر روی سطح دیوار محکم کنید. در این حالت سیم ها می بایست بدون اتصال در داخل باکس ترموستات قرار گیرند. سپس فیوز جریان برق را وصل کرده تا ترموستات دیواری سیستم فعال شود.

رابطه بین قدرت واحد فن کویل و مصرف برق

باید بدانید که مصرف برق و توان الکتریکی ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. با استفاده از قدرت فن کویل / کیلو وات ساعت می توان میزان مصرف برق فن کویل در ساعت را محاسبه کرد ، مانند 4500 وات / 1 ساعت = 0.45 کیلو وات ساعت ، بنابراین با دانستن قدرت فن کویل و سپس با توجه به زمان استفاده روزانه ، می توانید قدرت روزانه را محاسبه کنید. مصرف فن کویل و مصرف برق همه فن کویل های اتاق را اگر اضافه شود، مصرف برق روزانه کولر گازی مرکزی نیز اضافه می شود.

بنابراین اگر می خواهید میزان مصرف برق فن کویل را بدانید، ابتدا باید قدرت موتور فن کویل را مشخص کنید. در این مورد، تولید کننده فن کویل دارای پارامترهای فنی فن کویل مربوطه است که شامل قدرت موتور، حجم هوا، ظرفیت خنک کننده و سایر پارامترهای فنی برای انتخاب فن کویل ها برای کاربران است.

اگر قدرت فن کویل نامشخص است ، ما همچنین می توانیم آن را معکوس ، جریان نامی = قدرت / (ولتاژ منبع تغذیه * ضریب توان) کنیم و بر 380V ، تقسیم کرده و سپس بر 1.732 تقسیم کنیم ، اگر ضریب توان را نمی دانید ، به طور کلی ضریب توان موتور حدود 0.85 است ، توصیه می شود 0.85 حساب کنید.

معمولاً قدرت فن کویل در حدود چند صد وات عمل می کند ، بنابراین مصرف برق بسیار زیاد نیست ، شاید به اندازه روشن کردن یک لامپ باشد ، اما بسیاری از دوستان می گویند که مصرف برق فن کویل بالا است ، باید با این فرض که چندین فن کویل به طور همزمان در مناسبت های سطح بالا 24 ساعت شبانه روز کار می کنند باز مصرف برق فن کویل های معمولی خانگی خیلی زیاد نخواهد بود معمولا در یک خانه مسکونی استفاده همزمان از فن کویل ها صورت نمی گیرد.

درباره واحدهای فن کویل

  • اساساً از موتور با فن ، گرمایش یا سرمایش تشکیل شده است
  • سیم پیچ متصل به آب گرم مرکزی و سرد ساختمان است

سیستم آب و کنترل کننده به صورت یک واحد فن کویل گرمایش ساده است و دستگاه خنک کننده طراحی شده است تا فضای خاصی را خنک کند

  • لوله کشی و نصب آن بسیار مقرون به صرفه است.
  • واحدهای فن کویل BLDC ، می توانند پنهان یا در معرض دید قرار گیرند
  • متناسب با نیاز ساختمان و دکوراسیون شما بدون صدا تعبیه می شوند.
  • از نظر انرژی بسیار کارآمد هستند ، بنابراین برای خانه و ادارات ایده آل هستند
  • بسیاری از محیط های تجاری مانند ادارات ، مغازه های کوچک ، آپارتمانها و هتلهایی که فضاهای آنها نسبتاً کوچک است از فن استفاده می کنند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

فن کویل چیست؟

فن کویل دستگاهی سرمایشی و گرمایشی بوده که در پکیج های موتور خانه قرار دارد.

تفاوت فن کویل و داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت یک سیستم است که هنگام تهویه فضا دمای فضا را یکسان خواهد کرد و در هر یک از فضاهای واحد دمای متفاوتی را ایجاد نمی کند، اما فن کویل باعث می شود هر یک از فضاهای موجود در واحد دارای دماهای مختلف باشد.

هنگام خرید فن کویل آیا دارای گارانتی و خدمات پس از فروش است؟

بله. هر شرکت گارانتی را ارائه خواهد داد.

مطالب مرتبط

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

6 نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع مبرد ماده ای است که سیستم های تهویه مطبوع براساس... ادامه مطلب

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید یکی تجهیزات مورد نیاز برای استخر ها پمپ می باشد. در صورتی که... ادامه مطلب

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *