در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
ترموستات فن کویل

ترموستات فن کویل چیست ؟ معرفی انواع ترموستات فن کوئل

لطفا امتیاز دهید

ترموستات فن کویل

ترموستات فن کویل از قطعات مهم و حائز اهمیت موجود در ساختار این دستگاه به شمار می رود. تنظیم، کنترل و مدیریت دمای هوا، از مهم ترین وظایف قطعه ترموستات یا به تعبیری دماپا محسوب می شود. این قطعه در ساختار و ساختمان تمامی مدل های فن کویل تعبیه شده است.

ترموستات فن کوئل با مدیریت و کنترل دمای هوا، از اتلاف و هدر رفت انرژی به میزان قابل توجهی جلوگیری می کند. این امر، بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی و به تبع آن، کاهش هزینه های مصرفی و اقتصادی مصرف کننده را به دنبال دارد.

ترموستات فن کویل با تنظیم دما به صورت خودکار، شرایط دمایی محیط را در وضعیت ایده آل و مطلوب نگه می دارد. این قطعه با ارسال فرمان ها و دستورات لازم به دستگاه، قابلیت ایجاد دمای مطلوب و مطابق با نظر کاربر را فراهم می آورد.

بر این اساس، در صورت کاهش یا افزایش محدوده دمای محیط از بازه تنظیم شده، ترموستات با فعال کردن فن کویل، زمینه مناسب برای رسیدن دما به محدوده تنظیم شده را میسر می سازد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که ترموستات دستگاه فن کویل، از بخش های مهم این مدل سیستم تهویه مطبوع محسوب می گردد.

قطعه دماپا یا ترموستات، در فرآیند ایجاد هوای مطلوب و مطبوع توسط فن کویل، نقش برجسته و بارزی ایفا می نماید.

ترموستات فن کویل

اهمیت ترموستات فن کویل

به طور کلی، دستگاه های فن کوئل از قابلیت دوگانه و دو منظوره سرمایش و گرمایش برخوردار می باشند. بر این اساس، امکان استفاده از این دستگاه ها در فصل سرد و گرم سال، به راحتی برای کاربر محقق می شود. فن کویل با کارکرد خود، بار سرمایشی و گرمایشی را تولید و با تمام قدرت و توان به محیط داخلی انتقال می دهد.

این فرآیند تا زمان رسیدن دمای محیط به درجه مورد نظر و ایده آل، به صورت مستمر ادامه پیدا می کند. پس از رسیدن دمای محیط به نقطه مطلوب، مناسب است که کارکرد و عملکرد دستگاه متوقف گردد. چرا که این امر موجب عبور دما از نقطه ایده آل و مناسب و بر هم خوردن شرایط دمایی محیط می شود.

برای جلوگیری از این مشکل، در ساختار فن کویل ها از یک حسگر دما استفاده می شود. این حسگر دما فعالیت و کارکرد دستگاه را مدیریت و کنترل می کند. حسگر به کار رفته در ساختار دستگاه با عنوان ترموستات فن کویل شناخته می شود.

بر این اساس، ترموستات با ارسال فرمان مناسب به فن کویل، دمای محیط را در بازه تنظیم شده، کنترل و مدیریت می نماید. بنابراین، ترموستات دستگاه فن کویل بستر مناسب برای آسایش و افزایش سطح رفاه مصرف کننده را فراهم می‌آورد. علاوه بر این، این قطعه در کاهش مصرف انرژی و برق نیز تاثیر مطلوب و بسزایی از خود برجای می گذارد.

ترموستات فن کویل

انواع و اقسام ترموستات فن کوئل

۱- از لحاظ کارکرد

ترموستات فن کویل از لحاظ کارکرد و عملکرد در دو مدل ترموستات الکترومکانیکی یا آنالوگ و ترموستات دیجیتال تقسیم بندی می شود. در ترموستات های آنالوگ یا مکانیکی، فرآیند کنترل، مدیریت و تشخیص دما به صورت مکانیکی انجام می گردد. این مدل از ترموستات ها، با ارسال دستور از سوی حسگر حرارتی، به وسیله رابط‌های مکانیکی، موجب وصل یا قطع شدن مدار الکتریکی می شوند.

این در حالی است که این فرآیند در ترموستات دیجیتال با استفاده از نیروی الکتریکی و جریان برق صورت می‌گیرد. بنابراین، با رسیدن دمای محیط به محدوده set point یا نقطه تنظیم شده، ترموستات فرمان قطع جریان الکتریکی را صادر می کند. در نتیجه این امر کارکرد فن کویل متوقف می گردد.

۲- از لحاظ عملکرد

ترموستات فن کوئل، از نظر عملکرد در دو نوع ترموستات تک فصل و ترموستات دو فصل موجود می باشد. ترموستات دو فصل، قابلیت کارکرد و استفاده در هر دو فصل تابستان و زمستان را دارد.

بر این اساس، امکان تنظیم سرما و گرما را در دو فصل گرم و سرد سال، به راحتی میسر می کنند. در سوی مقابل، ترموستات تک فصل، قابلیت تنظیم و کنترل دمای محیط را در یک فصل سال اجرایی می سازد.

۳- از لحاظ لوله کشی

ترموستات های فن کویل از نظر لوله کشی در دو نوع ترموستات دو لوله ای و چهار لوله ای طراحی و تولید می‌شوند. ترموستات دو لوله ای از یک لوله برگشتی و یک لوله ورودی آب برخوردار می باشد. فن کویل های دو لوله ای برای استفاده در محیط های مسکونی و آپارتمانی، از گزینه مناسب تلقی می گردند.

ترموستات فن کویل چهار لوله ای برای ساختمان ها و فضاهای بزرگ مانند بیمارستان ها و هتل ها مورد استفاده واقع می شود. در این مدل از ترموستات دو کویل آبگرم و آب سرد مجزا تعبیه شده که هر کویل از لوله های آب برگشتی و ورودی مخصوص به خود بهره می برد. بر این اساس، در ساختار ترموستات چهار لوله ای، یک لوله ورودی مخصوص آبگرم، یک لوله ورودی آب سرد، یک لوله برگشتی آبگرم و یک لوله برگشتی آب سرد وجود دارد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

مطالب مرتبط

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟ یکی از دغدغه های رایج در ساختمان ها کم کردن صدای... ادامه مطلب

نصب پکیج در واحد دوبلکس

نصب پکیج در واحد دوبلکس

نصب پکیج در واحد دوبلکس هر چقدر که بیشتر به فصل زمستان نزدیک شویم، مردم بیشتر به فکر خرید و... ادامه مطلب

نصب پکیج در بالکن

نصب پکیج در بالکن

نصب پکیج در بالکن پکیج یک سیستم گرمایشی محبوب در بازار است که امروزه در اکثر خانه ها دیده می... ادامه مطلب

نصب پکیج در آشپزخانه

نصب پکیج در آشپزخانه

نصب پکیج در آشپزخانه با پیشرفت علم مهندسی سیستم گرمایشی پکیج جایگزین موتور خانه های قدیمی شد. این سیستم نسبت... ادامه مطلب

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت داکت اسپلیت یکی از سیستم های سرمایشی و گرمایشی هوا است که میان ساختمان سازان... ادامه مطلب

Install fire box

نصب جعبه آتش نشانی

نصب جعبه آتش نشانی برای تأمین ایمنی و همچنین جلوگیری از انواع حریق صددرصد استفاده و بکارگیری جعبه آتش نشانی... ادامه مطلب

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش آتش گرفتگی در سال های اخیر در جنگل‌ها و همچنین منازل مسکونی و کارگاهی رواج پیدا... ادامه مطلب

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی آشنایی با نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی به شما کمک می کند تا... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =