ترموستات فن کویل

ترموستات فن کویل چیست ؟ معرفی انواع ترموستات فن کوئل

لطفا امتیاز دهید

ترموستات فن کویل

ترموستات فن کویل از قطعات مهم و حائز اهمیت موجود در ساختار این دستگاه به شمار می رود. تنظیم، کنترل و مدیریت دمای هوا، از مهم ترین وظایف قطعه ترموستات یا به تعبیری دماپا محسوب می شود. این قطعه در ساختار و ساختمان تمامی مدل های فن کویل تعبیه شده است.

ترموستات فن کوئل با مدیریت و کنترل دمای هوا، از اتلاف و هدر رفت انرژی به میزان قابل توجهی جلوگیری می کند. این امر، بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی و به تبع آن، کاهش هزینه های مصرفی و اقتصادی مصرف کننده را به دنبال دارد.

ترموستات فن کویل با تنظیم دما به صورت خودکار، شرایط دمایی محیط را در وضعیت ایده آل و مطلوب نگه می دارد. این قطعه با ارسال فرمان ها و دستورات لازم به دستگاه، قابلیت ایجاد دمای مطلوب و مطابق با نظر کاربر را فراهم می آورد.

بر این اساس، در صورت کاهش یا افزایش محدوده دمای محیط از بازه تنظیم شده، ترموستات با فعال کردن فن کویل، زمینه مناسب برای رسیدن دما به محدوده تنظیم شده را میسر می سازد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که ترموستات دستگاه فن کویل، از بخش های مهم این مدل سیستم تهویه مطبوع محسوب می گردد.

قطعه دماپا یا ترموستات، در فرآیند ایجاد هوای مطلوب و مطبوع توسط فن کویل، نقش برجسته و بارزی ایفا می نماید.

ترموستات فن کویل

اهمیت ترموستات فن کویل

به طور کلی، دستگاه های فن کوئل از قابلیت دوگانه و دو منظوره سرمایش و گرمایش برخوردار می باشند. بر این اساس، امکان استفاده از این دستگاه ها در فصل سرد و گرم سال، به راحتی برای کاربر محقق می شود. فن کویل با کارکرد خود، بار سرمایشی و گرمایشی را تولید و با تمام قدرت و توان به محیط داخلی انتقال می دهد.

این فرآیند تا زمان رسیدن دمای محیط به درجه مورد نظر و ایده آل، به صورت مستمر ادامه پیدا می کند. پس از رسیدن دمای محیط به نقطه مطلوب، مناسب است که کارکرد و عملکرد دستگاه متوقف گردد. چرا که این امر موجب عبور دما از نقطه ایده آل و مناسب و بر هم خوردن شرایط دمایی محیط می شود.

برای جلوگیری از این مشکل، در ساختار فن کویل ها از یک حسگر دما استفاده می شود. این حسگر دما فعالیت و کارکرد دستگاه را مدیریت و کنترل می کند. حسگر به کار رفته در ساختار دستگاه با عنوان ترموستات فن کویل شناخته می شود.

بر این اساس، ترموستات با ارسال فرمان مناسب به فن کویل، دمای محیط را در بازه تنظیم شده، کنترل و مدیریت می نماید. بنابراین، ترموستات دستگاه فن کویل بستر مناسب برای آسایش و افزایش سطح رفاه مصرف کننده را فراهم می‌آورد. علاوه بر این، این قطعه در کاهش مصرف انرژی و برق نیز تاثیر مطلوب و بسزایی از خود برجای می گذارد.

ترموستات فن کویل

انواع و اقسام ترموستات فن کوئل

1- از لحاظ کارکرد

ترموستات فن کویل از لحاظ کارکرد و عملکرد در دو مدل ترموستات الکترومکانیکی یا آنالوگ و ترموستات دیجیتال تقسیم بندی می شود. در ترموستات های آنالوگ یا مکانیکی، فرآیند کنترل، مدیریت و تشخیص دما به صورت مکانیکی انجام می گردد. این مدل از ترموستات ها، با ارسال دستور از سوی حسگر حرارتی، به وسیله رابط‌های مکانیکی، موجب وصل یا قطع شدن مدار الکتریکی می شوند.

این در حالی است که این فرآیند در ترموستات دیجیتال با استفاده از نیروی الکتریکی و جریان برق صورت می‌گیرد. بنابراین، با رسیدن دمای محیط به محدوده set point یا نقطه تنظیم شده، ترموستات فرمان قطع جریان الکتریکی را صادر می کند. در نتیجه این امر کارکرد فن کویل متوقف می گردد.

2- از لحاظ عملکرد

ترموستات فن کوئل، از نظر عملکرد در دو نوع ترموستات تک فصل و ترموستات دو فصل موجود می باشد. ترموستات دو فصل، قابلیت کارکرد و استفاده در هر دو فصل تابستان و زمستان را دارد.

بر این اساس، امکان تنظیم سرما و گرما را در دو فصل گرم و سرد سال، به راحتی میسر می کنند. در سوی مقابل، ترموستات تک فصل، قابلیت تنظیم و کنترل دمای محیط را در یک فصل سال اجرایی می سازد.

3- از لحاظ لوله کشی

ترموستات های فن کویل از نظر لوله کشی در دو نوع ترموستات دو لوله ای و چهار لوله ای طراحی و تولید می‌شوند. ترموستات دو لوله ای از یک لوله برگشتی و یک لوله ورودی آب برخوردار می باشد. فن کویل های دو لوله ای برای استفاده در محیط های مسکونی و آپارتمانی، از گزینه مناسب تلقی می گردند.

ترموستات فن کویل چهار لوله ای برای ساختمان ها و فضاهای بزرگ مانند بیمارستان ها و هتل ها مورد استفاده واقع می شود. در این مدل از ترموستات دو کویل آبگرم و آب سرد مجزا تعبیه شده که هر کویل از لوله های آب برگشتی و ورودی مخصوص به خود بهره می برد. بر این اساس، در ساختار ترموستات چهار لوله ای، یک لوله ورودی مخصوص آبگرم، یک لوله ورودی آب سرد، یک لوله برگشتی آبگرم و یک لوله برگشتی آب سرد وجود دارد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

مطالب مرتبط

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

6 نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع مبرد ماده ای است که سیستم های تهویه مطبوع براساس... ادامه مطلب

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید یکی تجهیزات مورد نیاز برای استخر ها پمپ می باشد. در صورتی که... ادامه مطلب

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *