Search
Close this search box.

دستگاه تنفسی آتش نشانی

dastgah-tanafosi3-min

دستگاه تنفسی آتش نشانی

همانطور که می دانید همه برای ادامه زندگی به اکسیژن احتیاج داریم. اکسیژن در هوا می باشد که توسط عوامل تنوع زیستی آن را دریافت می کنید.

این دستگاه ها برای محیط های سربسته هستند و در محیط های پر شده از دود و مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد. در این مطلب از وب سایت تاسیسات دات کام قصد داریم دستگاه تنفسی آتش‌نشانی را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

دستگاه تنفسی آتش نشانی

انواع دستگاه های تنفسی و شناخت آن

 باتوجه به کاربرد ها و شرایط مختلف امکان دارد که تجهیزات و دستگاه تنفسی اتش نشانی گوناگونی استفاده شود. به عنوان مثال می‌توان گفت در محیطی که درصد اکسیژن آن در سطح طبیعی باشد ولی توسط ذرات معلق موجود در هوا آلوده شده باشد می‌توانید از ماسک فیلتردار بهره‌مند شوید. همچنین می توان به ماسک های جراحی که توسط پزشکان جراح مورد استفاده قرار می گیرد اشاره کرد.

 بهتر است بدانید که مدل‌های جدید این دستگاه ها دارای فیلترهای مخصوص تصفیه و محفظه هوا می باشد. در محیط‌های آلوده که درصد اکسیژن آن کم است که توسط دود و گازهای سمی؛ آلوده شده اند باید از برخی دستگاه‌های تنفسی استفاده کرد. توجه داشته باشید استفاده از دستگاه تنفسی کامل در سازمان آتش‌نشانی بیشترین کاربرد را دارند.

استفاده از تجهیزات به طور کلی به دو صورت مدار باز و مدار بسته طراحی و روانه بازار می‌شود. بهتر است بدانید که در دستگاه تنفسی کامل مدار باز از هوای تحت فشار برای عمل دم استفاده خواهد شد و هوای بازدم به محیط بیرونی تخلیه می شود.

در حالی که در نوع مداربسته معمولاً از هوای تحت فشار استفاده خواهد شد و هوای بازدم در چرخه تنفسی دستگاه باقی‌مانده و دوباره از آن استفاده خواهد شد این دستگاه را تنفسی مداربسته گفته می گویند.

 این دو دستگاه خط هوا بیشتر در عملیات دریایی، سوانح مثل مواد خطرناک برخی از عملیات امداد و نجات مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در آتش نشانی ها از دستگاه تنفسی مدار باز بیشتر از دستگاه تنفسی مدار بسته استفاده می کنند.

  • دستگاه تنفسی کامل مدار باز

یکی از انواع دستگاه تنفسی آتش نشانی؛ دستگاه تنفسی کامل باز می باشد. بسیاری از شرکت‌ها وجود دارند که انواع مختلف دستگاه های تنفسی را تولید و روانه بازار می‌کنند. هر یک از این دستگاه ها به طور عمده طراحی و ویژگی های متفاوتی باهم دارند. ولی به طور کلی اصول اصلی آنها مشابه خواهد بود.

قسمت های اصلی دستگاه تنفسی کامل مدار باز

  • لوازم مهار

این قسمت شامل تنه و تسمه هایی می باشد که سیلندر را در پشت آتش‌نشان محکم و ثابت نگه خواهد داشت. توجه داشته باشید که لوازم معمولاً برای نگه داشتن سیلندر هوا بر پشت آتش نشان طراحی شده‌اند. همچنین تسمه های قابل تنظیم روی شانه ها نیز باعث محکم و ثابت شده است.

همچنین این تسمه وزن سیلندر را تحمل خواهند کرد که تسمه به دور کمر برای توزیع وزن دستگاه تنفسی بر روی مفاصل پشت طراحی شده است. یکی از مواردی ایمنی لوازم بستن نادرسته تسمه دور کمر می باشد که باعث می‌شود تا خطراتی را برای آتش نشان به همراه داشته باشد.

  • لوازم سیلندر هوا

یکی دیگر از قسمت های اصلی دستگاه تنفسی آتش نشانی؛ لوازم سیلندر هوا می باشد. این لوازم شامل سیلندر هوا به هوا فشارسنج و در برخی مواقع سیستم ایمنی و هشدار شخصی می باشد. یکی از نکات بسیار مهم این است که بدنه سیلندر هوا باید دارای قابلیت تحمل فشار تا حدود ۴۵۰۰ پوند بر اینچ مربع را به صورت ایمنی داشته باشد.

مواد بکار رفته در ساختار سیلندر، اندازه و ظرفیت آن، کارخانه سازنده و … بر وزن سیلندر هوا بستگی دارد. سیلندرهایی که در آتش نشانی ها استفاده می شوند به ۵ دسته تقسیم بندی می شود. سیلندر در وزن های بین ۲.۴ تا ۵.۷ کیلوگرم وجود دارد.

تنظیم کننده هوایی که از صورت خارج می‌شود توسط شیلنگ فشار قوی به تنظیم کننده فشار وارد خواهد شد. این فشار تنظیم کننده فشار ورودی را کاهش خواهد داد و علاوه بر اینکه به مقدار اندکی بیشتر از فشار جو می‌رساند هوای ورودی به دستگاه تنفسی آتش‌نشان نیز کنترل می‌کند.

  • لوازم تنظیم کننده فشار

لوازم تنظیم کننده فشار شامل شیلنگ فشار قوب با هشدار فشار ضعیف، شیر خط اصلی و شیر کنار گذر و کاهنده فشار می باشد. همانطور که می دانید فشارسنج دستگاه تنفسی بر روی تسمه شانه قرار می گیرد. به این صورت اتش نشان می‌تواند این دستگاه را به راحتی ببیند.

دستگاه تنفسی آتش‌نشانی باید دارای درگاه عمومی هوا یا درگاه مخصوص تیم مداخله سریع باشد که برای اتصال به دستگاه تنفسی از هر نوع به یکدیگر و تزریق پرواز دستگاه میزان هوای بیشتر وارد شده به دستگاه کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توجه داشته باشید که معمولا برخی از این دستگاه‌ها از شیرهای کنترلی برخوردار می باشند که در شرایط عادی و شرایط اضطراری مورد نیاز می باشد. شیر های کنترلی از شیر اصلی و شیر کنارگذر تشکیل شده است.

در عملکرد دستگاه تنفسی شیر اصلی تا آخر باز باقی می ماند و در صورتی که دارای قفل باشد باید قفل آن را زده تا مانع بسته شدن آن شود. همچنین شیر کنارگذر نیز بسته باقی خواهد ماند.

دستگاه تنفسی آتش نشانی

  • ماسک و لوازم صورت

بهتر است بدانید که عدسی روی ماسک، شیر و شیلنگ فشار ضعیف، تقویت کننده صدا و تسمه های نگهدارنده مواد بر روی صورت می باشد. قطعه ای که بر روی صورت قرار می گیرد باید از صورت در مقابل سوختگی ها و اسیب ها محافظت می کند. همچنین هوای قابل استنشاق را خنک نگه می دارد.

عدسی که در اینجا قرار دارد از جنس پلاستیک کاملا ایمن و بهداشتی می باشد که بر روی ماسک لاستیکی قابل چاپ خواهد شد. تسمه هایی در اطراف آن قرار دارند و ماسک را به صورت محکم قرار می‌گیرد. برخی از این ماسک ها دارای میکروفون می باشند که صدای آتش نشان را واضح تر کنند.

  • دستگاه تنفسی مدار بسته

بهتر است بدانید که یکی از انواع دستگاه تنفسی آتش نشانی؛ دستگاه مداربسته می باشد که استفاده از این دستگاه تنفسی چندان رایج نیست. به خاطر ظرفیت هوای بیشتری که این دستگاه‌ها دارند کاربرد آن ها اغلب در عملیات دریایی و همچنین عملیات مربوط به مواد خطرناک می باشد.

زمان استفاده از این دستگاه بین ۳۰ دقیقه تا ۴ ساعت می باشد. دستگاه تنفسی مدار باز سبکتر بوده که حمل آن آسان می باشد. وزن کمتر سیلندر استفاده از اکسیژن خالص به جای هوا علت سبک بودن این دستگاه ها می باشد.     

مجموعه تاسیسات دات کام ارائه دهنده انواع دستگاه تنفسی آتش نشانی می باشد. شما عزیزان در صورتی که بخواهید این تجهیزات را تهیه کنید می توانید از طریق وبسایت https://tasisat.com اقدام نمایید.

در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر داشته باشید می توانید از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با کارشناسان تاسیسات دات کام در تماس بوده و به صورت رایگان مشاوره های لازم را دریافت نمایید. تمامی محصولات توسط برترین تولید کنندگان داخلی و خارجی تولید و عرضه می‌شود که با اطمینان خاطر از کیفیت آن می توانید جهت سفارش اقدام نمایید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *