در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
روش های آتش نشانی و اطفاء حریق

آزمایش کپسول آتش نشانی

لطفا امتیاز دهید

آزمایش کپسول آتش نشانی

کپسول آتش نشانی از جمله محصولاتی می باشد که وجود ان همیشه در منازل و محل کار ضرری است و برای اطفاء حریق مورد استفاده قرار می گیرد. توجه داشته باشید همانطور که آتش انواع مختلفی دارند کپسول های آتش نشانی با مواد های مختلف خاموش کننده در بازار موجود است. در این مطلب از وب سایت تاسیسات دات کام قصد داریم آزمایش کپسول آتشنشانی را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

آزمایش کپسول آتش نشانی

کپسول آتش نشانی از جمله تجهیزات ضروری می باشد که شما برای اینکه در مواقع ضروری و لزوم از آن استفاده کنید  باید به صورت مرتب چک و بررسی کنید. برای اینکه از وجود فشار کافی در درون این محصول اطمینان داشته باشید باید آزمایش های بسیاری انجام دهید. به طور کلی می توان گفت آزمایش کپسول آتش نشانی از سه روش انجام خواهد شد که عبارتند از:

  1. وزن کردن
  2. بررسی فشار با فشارسنج
  3. آزمایش محلول ها

توجه داشته باشید که در آزمایش وزن کردن معمولاً کارتریج را از کپسول جدا کرده و سپس اقدام به وزن کردن می‌کنند. در صورتی که بیشتر از ۱۰ درصد وزن گاز کم شده باشد باید نسبت به شارژ دوباره آن اقدام نمایید. همچنین در آزمایش فشار سنج کپسول هایی که توسط هوای فشرده شده عمل نمی کند فشار درون سیلندر را توسط فشار سنج موجود بر روی آن نشان می دهد که می توانید مشاهده نمایید.

در کپسول هایی که فشار آن ها توسط گاز واکنش داده شده ماده تأمین می‌شود؛ آزمایش محلول صورت خواهد گرفت. به گونه‌ای که میزانی از مواد شیمیایی موجود در سیلندر را با هم ترکیب کرده و مقدار گاز تولید شده محاسبه شود.

آزمایش کپسول آتش نشانی

نحوه آزمایش کپسول آتش نشانی

توجه داشته باشید که شما عزیزان می توانید آزمایش کپسول آتشنشانی را از راه‌های مختلفی تحت عنوان آزمایش بدنه انجام دهید. در هنگام ساخت بدنه کپسول آتش نشانی معمولاً از نظر مقاومت آن را بررسی می کند که شامل مراحل زیر می باشد.

  1. آزمایش مکانیکی تست کردن
  2. آزمایش ضخامت بدنه
  3. آزمایش خورندگی بدنه
  4. آزمایش فشار کارکرد

نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که حفاظت از خورندگی بدنه سیلندر از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. برای جلوگیری از زنگ زدگی از بدنه کپسول محافظت خواهد شد برخی از این موارد می‌توان از فلز ضدزنگ استفاده کرد یا بر روی کارتریج روکش پلاستیکی بکشند و همچنین می توان سطح داخل و خارج توسط یک ماده ضد زنگ پوشاند.

تست هیدرو استاتیک کپسول آتش نشانی  

 قبل از اینکه بخواهید نسبت به شارژ کپسول آتش نشانی اقدام کنید باید از صحت و سلامت بدنه و اجزای کپسول اطمینان پیدا کنید. به همین خاطر تست کپسول باید توسط کارشناسان انجام شود که به آن تست هیدرواستاتیک کپسول می گویند.

تست هیدرو استاتیک نه تنها برای خاموش کننده های اطفاء حریق انجام می شود بلکه برای تمام مخازن مثل مخزن آب و لوله کشی و … نیز انجام خواهد شد.

شما عزیزان باید برای آزمایش کپسول آتش نشانی تست هیدرواستاتیک و به صورت دوره ای انجام دهید. بسیاری از کپسول ها در زمان شارژ مجدد این تست را پشت سر می‌گذارند.

توجه داشته باشید که این تست معمولا از استانداردهای خاصی برخوردار می باشد که در هنگام ارائه خاموش کننده باید با توجه به اینکه شرکت مورد نظر شما نسبت اندازه های لازم را رعایت کرده باشد.

نحوه انجام آزمایش هیدرواستاتیک کپسول آتش نشانی

برای آزمایش کپسول آتش نشانی به روش های استاتیک از فشار مایع استفاده می شود. زمانی که شما خاموش کننده های خود را به مراکز معتبر شارژ کپسول آتش نشانی بفرستید تا مواد درون آن را به صورت کامل خالی می‌کنند. سپس مایع مثل آب به درون محفظه تزریق خواهد شد. حجم این مایع تا زمانی که فشار آن به فشار معین شده برسد افزایش پیدا خواهد کرد.

پس از آن راه ورود مایع به محفظه و قطع کرده و برای مدتی کپسول را رها می کنند اگر سوراخی در زیر دارد آب از آن خارج شود. پس از آن دوباره فشار آب درون کپسول راه اندازی می کنند و در صورتی که شاهد افت فشار باشید یعنی بدنی کپسول سالم نیست. این روش بسیار دقیق‌تر از بررسی ظاهری کفش و یا استفاده از مایع رنگی برای پیدا کردن سوراخ بر روی بدنه آن می باشد.

 شما عزیزان می توانید در منزل توسط یک مایع رنگی که بتوان آن را بر روی بدنه خاموش کننده تشخیص داد انجام دهید. اما دقت بالایی ندارد و بهتر است که شما کپسول اتش نشانی را جهت تست هیدرواستاتیک به شرکت معتبر بسپارید تا به صورت استاندارد انجام شود. در واقع می‌توان گفت تست هیدرواستاتیک کپسول برای اطلاع از نشتی و خرابی محفظه کپسول آتش نشانی انجام خواهد شد.

لزوم انجام تست هیدرواستاتیک کپسول آتش نشانی

برای اطلاع از سلامت کپسول باید حتما ازمایش کپسول آتش نشانی را انجام دهید که یکی از ازمایش ها هیدرو استاتیک می باشد. به خاطر اینکه مواد درون محفظه کپسول ها تحت فشار بالا قرار گرفته اند. خرابی محفظه خطرناک می باشد. هوا از بیرون به داخل محفظه یا خروج مواد داخل آن به سیلندر می‌تواند منجر به انفجار خاموش‌کننده شود.

شما نباید فشار بالای مواد داخل خاموش کننده را دست کم بگیرید. در صورتی که هر گونه ارتباطی به درون بر روی بدنه محفظه مشاهده کنید باید هرچه سریعتر برای بازرسی کپسول خود اقدام نمائید.

در نظر داشته باشید که شما اگر به مدت چند سال نیز کپسول آتش نشانی استفاده نکنید باز هم باید تست هیدرو استاتیک را انجام دهید. در برخی موارد مشاهده خواهید کرد که شرایط آب و هوایی و گذر زمان در کنار یکدیگر امکان دارد به بدنه کپسول آسیب وارد کند. شرایط آب و هوایی خاموش کننده نیز اهمیت زیادی دارد به عنوان مثال می‌توان گفت گرم و سرد شدن‌ زیاد امکان دارد موجب خرابی شود.

آزمایش کپسول آتش نشانی

خدمات آزمایش کپسول آتش نشانی

مراکز معتبر در کنار آزمایش کپسول اتش نشانی تست های لازم دیگر را انجام می دهند. به این خاطر تاکید می‌کنیم که به بررسی بدنه کپسول در خانه اکتفا نکنید. در بسیاری از مواقع ثابت ماندن خاموش کننده ها برای مدت طولانی به عوامل موجود در محیط موجب گرفتگی یا ایجاد مشکل در سیلندر و قطعات خروجی کپسول می کند. برخی از خدماتی که توسط شرکت ارائه دهنده خدمات ازمایش کپسول آتش نشانی ارائه می شود. عبارتند از:

  1. تمیز کردن رسوبات مسیر سیلندر و چربی زدایی آن
  2. عیب یابی شیر خروجی و تعویض شیر در صورت نیاز
  3. تست سلامت شیر و بررسی نشتی آن

نکته ای که باید مد نظر قرار دهد این است که در صورتی که سیلندر دچار مشکل شده باشد و تعویض شود باید برای آن گواهینامه استاندارد ISIR6792 توسط سازمان استاندارد صادر شود.

خرید کپسول آتش نشانی

همانطور که ذکر شد کپسول آتش نشانی و آزمایش کپسول آتش نشانی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. شما برای تهیه این محصول باید سعی کنید به مراکز معتبر و شناخته شده مراجعه نمایید تا از کیفیت و امنیت محصول اطمینان داشته باشید.

پیشنهاد ما به شما این است که از طریق فروشگاه تاسیسات دات کام جهت تهیه این محصول اقدام نمایید. چرا که این مجموعه با شناخت جامعه و نیازهای مردم محصولات با کیفیتی را روانه بازار می‌کند.

شما عزیزان از هر جای ایران می توانید از طریق وبسایت https://tasisat.com جهت تهیه و خرید کپسول اتش نشانی و دیگر تجهیزات لازم اقدام نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با کارشناسان تاسیسات دات کام در تماس باشید.    

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

روش های آزمایش کپسول آتش نشانی کدامند?

وزن کردن، بررسی فشار توسط فشارسنج، ازمایش محلول ها

آیا خودمان در منزل می توانیم جهت آزمایش بدنه کپسول اقدام کنیم?

خیر برای این که آزمایش کپسول آتشنشانی به درستی و طبق اصول انجام شود سعی کنید به مراکز معتبر مراجعه نمایید.

کپسول های آتش نشانی را به صورت اینترنتی آیا می توان خریداری کرد?

بله با مراجعه به وب سایت اینترنتی https://tasisat.com می توانید جهت خرید کپسول های آتش نشانی اقدام نمایید.

مطالب مرتبط

سوخت پکیج چیست؟

سوخت پکیج چیست؟

در زمینه تأمین گرمایش ساختمان ها از دستگاه ها و تجهیزات متعددی استفاده می شود. در چند سال گذشته... ادامه مطلب

شیر پروانه ای چیست؟

شیر پروانه ای از ابزار آلات مکانیکی پیشرفته در صنایع است؛ زیرا سبب کنترل دبی و فشار سیالات در... ادامه مطلب

عیب یابی پکیج زمینی بوتان

عیب یابی پکیج زمینی بوتان مبحثی است که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم. به دستگاه هایی... ادامه مطلب

مزایای استفاده از رادیاتور دکوراتیو

مزایای استفاده از رادیاتور دکوراتیو

این روزها با پیشروی علم طراحی و دکوراسیون داخلی خانه ها، تمامی لوازم و تجهیزات که درون ساختمان ها... ادامه مطلب

انواع اسیدشویی در چیلر

انواع اسیدشویی در چیلر

اسید شویی چیلر از جمله اقداماتی است که برای سرویس چیلر، بهبود عملکرد، افزایش راندمان و انتقال حرارت در مبدل... ادامه مطلب

چرا فن کویل گرم نمیکند؟

چرا فن کویل باد سرد نمیزند؟

چرا فن کویل باد سرد نمیزند؟ سوالی است که قصد داریم در این مطلب به بررسی آن بپردازیم. جهت... ادامه مطلب

فن کویل یا کولرگازی

فن کویل و کولرگازی هر دو سیستم سرمایشی گرمایشی هستند که انواع مختلفی دارند. در این مبحث قصد داریم... ادامه مطلب

روشن نشدن پکیج ایران رادیاتور

روشن نشدن پکیج ایران رادیاتور

پکیج از سیستم های گرمایشی است که وجود آن در هر خانه ای ضروری است. اما در این بین... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =