فلوسوئیچ چیلر

فلوسوئیچ چیلر از دیگر تجهیزات کنترلی مورد استفاده در ساختار چیلرها به شمار می رود. فلوسوئیچ قابلیت کنترل و مدیریت جریان مایع، آب و هوا را در ساختمان چیلر امکان پذیر می سازد.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که قطعه فلوسوئیچ در سیستم های برخوردار از جریان های مایع یا گاز، در طیف وسیع و گسترده ای مورد استفاده واقع می شود. در پرتو نصب این قطعه، امکان نگه داشتن جریان در محدوده تعیین شده، به راحتی میسر می شود. بر این اساس، چنانچه جریان در بازه مشخص شده قرار نداشته باشد، با باز و بسته شدن سوئیچ، این مشکل برطرف می گردد.

مهم ترین ویژگی های فلوسوئیچ چیلر

قطعه فلوسوئیچ چیلر با برخورداری از عملکرد قطع و وصل (on/off)، قابلیت تشخیص جریان و دبی آب را به سادگی امکان پذیر می سازد. کارایی و شعاع کاری بسیار بالا، موجب نصب و استفاده از فلوسوئیچ در بسیاری از سیستم های تهویه مطبوع شده است. در ساختار قطعه فلوسوئیچ تیغه های مختلفی به کار رفته است.

این تیغه‌ها موجب تشخیص وجود جریان آب در لوله می شوند. در نتیجه این امر، فرمان قطع یا وصل سیستم صادر می شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که فلوسوئیچ ها در مدل های مختلفی طراحی و تولید می گردند. بسته به نوع و مدل و اندازه، فلوسوئیچ ها برای استفاده در لوله های آب دارای ابعاد 1 الی 8 اینچ مناسب و مفید می باشند.

مقرون به صرفه از نقطه نظر اقتصادی، کیفیت و دوام بالا، برخورداری از عملکرد قطع و وصلی و دمای کارکرد وسیع و گسترده را می توان از دیگر مشخصات فلوسوئیچ چیلر برشمرد.

به منظور اطمینان حاصل کردن از جریان و گردش آب در بخش اواپراتور چیلر، از قطعه فلوسوئیچ استفاده می گردد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که این قطعه در مسیر خروجی یا ورودی بخش اواپراتور دستگاه در راه آب، نصب و پیاده سازی می شود. همچنین، فلوسوئیچ در چیلرهای تراکمی در مسیر جریان آب و برج خنک کننده مربوط به کندانسور آبی قرار می گیرد.

شما کاربر گرامی می توانید با مطالعه مقاله “ اواپراتور چیلر چیست ؟ ” در خصوص اواپراتور و نحوه عملکرد آن اطلاعات جامع و کاملی کسب نمایید.

این قطعه با قطع کردن جریان آب، دستور خاموش و غیر فعال شدن چیلر را ارسال می کند. ضمنا، جریان یافتن سیال در لوله ها موجب جابجایی تیغه های فلوسوئیچ و ارسال سیگنال مربوطه به دستگاه می شود.

ناگفته نماند که فلوسوئیچ ها متناسب با نوع و مدل، قابلیت کارکرد در دامنه دمایی منفی 40 تا مثبت 80 درجه سانتیگراد را دارند. همچنین، حداکثر فشار کاری این مدل از تجهیزات کنترلی، برابر با 16 بار عنوان گردیده است.

ویژگی های فلوسوئیچ چیلر

انواع فلوسوئیچ چیلر

1- فلوسوئیچ تیغه ای یا پدالی

فلوسوئیچ پدالی یا تیغه ای، از تجهیزات رایج و مرسوم و در عین حال پرکاربرد برای سیستم های تهویه مطبوع از نوع چیلر به شمار می رود. در ساختار این نوع فلوسوئیچ یک پدال مخصوص به کار رفته است. این پدال با عبور جریان سیال، جابجا شده و تغییر حالت می دهد.

در مواقع کاهش جریان سیال، ایجاد اتصال مغناطیسی، موجب تغییر فاز سوئیچ می شود. فلوسوئیچ های تیغه ای به علت ضریب اطمینان بالا، طول عمر مفید و مقرون به صرفه بودن، در مقیاس وسیعی مورد استفاده قرار می گیرند.

استفاده در بویلر ها، سیستم های تهویه مطبوع و کنترل و مدیریت دمپرها، از مهم ترین موارد استفاده از فلوسوئیچ های تیغه ای تلقی می گردد. همچنین، این مدل برای حفاظت از موتورها و الکتروپمپ ها نیز کاربرد دارد.

انواع فلوسوئیچ چیلر

2- فلوسوئیچ پیستونی

از دیگر مدل های فلوسوئیچ می توان به فلوسوئیچ پیستونی، اشاره نمود. در ساختار سوئیچ این مدل، یک پیستون داخلی تعبیه می شود. جریان سیال موجب حرکت و کارکرد پیستون داخلی شده که در نتیجه این فرآیند، یک میدان مغناطیسی ایجاد و سوئیچ عمل می کند. در کنار پیستون داخلی یک فنر قرار دارد.

این فنر در مواقع کاهش جریان سیال، امکان برگشت پیستون را محقق می کند. مقاومت در برابر فرآیندهای شیمیایی و طراحی و کارایی بالا، از مهم ترین ویژگی های فلوسوئیچ رفت و برگشتی یا پیستونی محسوب می شود.

کنترل و مدیریت جریان نفت، سیستم های مخصوص روان کاری و کنترل سیالات نفتی و مایعات گاز، آب، هوا، از مهم ترین موارد کاربرد فلوسوئیچ پیستونی قلمداد می گردد.

فلوسوئیچ نیوماتیک، ترمال یا گرمایشی، آلتراسونیک و مغناطیسی، از دیگر مدل های فلوسوئیچ محسوب می شوند. این تجهیزات متناسب با نوع و مدل در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.

نحوه انتخاب فلوسوئیچ مناسب

در هنگام انتخاب و خرید فلوسوئیچ چیلر می بایست به مؤلفه ها و فاکتورهای مختلفی توجه نمود. این تجهیزات در انواع گوناگون و برای مصارف مختلفی طراحی و به مرحله تولید می رسند. بر این اساس، داشتن اطلاعات دقیق از ویژگی ها و مشخصات این مدل از تجهیزات کنترلی، در رقم زدن یک خرید کاربردی، کمک شایانی می نماید

نحوه عملکرد و کارکرد سیستم، قیمت، نوع سیال عامل و مشخصات جریان از مهم ترین عوامل در حین خرید فلوسوئیچ چیلر به شمار می روند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 4 =