Search
Close this search box.

فلوسوئیچ پکیج چیست؟

فلوسوئیچ پکیج چیست؟

فلوسوئیچ پکیج چیست؟ نام دیگر این قطعه کلید جریان است که در انواع پکیج های بوتان، پکیج گرین، پکیج ایمرگاس، پکیج گلدیران و…‌‌ تعبیه شده است. این قطعه در مقابل جریان آب سرد ورودی به پکیج قرار گرفته و و از سوی دیگر توسط سوکت هایی به برد اصلی متصل می شود و هنگامی که شیر آب گرم را باز می کنید این قطعه متوجه نیاز شما به آب گرم شده و این پیام را به برد اصلی منتقل می کند.

بدین ترتیب برد اصلی، تمامی قطعات لازم را جهت تامین آب گرم مورد نیاز شما به کار می گیرد. این قطعه وظیفه ی سنجیدن هوا، بخارها و یا مایعاتی که در پکیج جریان دارند را برعهده دارد. همچنین کار دیگر این قطعه، انتقال اطلاعات به سایر قسمت های پکیج مانند پمپ و… است که توانایی فرمان خاموش یا روشن شدن به آنها را داشته و با این کار از پمپ و مدار خنک کننده ی آن به خوبی محافظت می کند‌.

فلوسوئیچ پکیج چیست؟

نحوه عملکرد فلوسوئیچ پکیج

فلوسوئیچ ها دارای یک شناور تفلونی هستند که قسمت بالایی این شناور خاصیت آهنربایی دارد. همانطور که گفتیم این قطعه در مقابل آب سرد پکیج قرار می گیرد و همزمان با بازکردن شیر آب گرم در قسمت های مختلف منزل، شناور به سمت بالای این قطعه حرکت کرده و به سبب وجود بخش قسمتی در آن، میدان مغناطیسی ایجاد می کند.

این میدان مغناطیسی موجب اتصال بین کنتاکت های این قطعه شده که نتیجه آن ایجاد جریان الکتریکی در دستگاه بوده تا به سمت برد پکیج هدایت می شود. به این ترتیب این قطعه با هدایت جریان الکتریکی به سمت برد موجب روشن شدن پکیج می شود. تا فرمان باز شدن مسیر آب گرم خروجی داده شود.

انواع

امروزه این قطعه با انواع مختلفی تولید و عرضه می شود. فلوسوئیچ های پدالی، پیستونی و مغناطیسی از رایج ترین های این قطعه هستند که در ساختار پکیج های بوتان، گرین، گلدیران، ایران رادیاتور و… به کار می روند.

  1. پدالی: فنر برگشت و سنسوری که در نوع پدالی این قطعه وجود دارد که موجب کارایی بیشتر این نوع نسبت به دو نوع پیستونی و مغناطیسی شده است. در حقیقت پکیج هایی که دارای فلوسوئیچ پدالی هستند، می توانند به کمک سنسوری که در آن تعبیه شده به آسانی مریان آب را بررسی کنند‌
  2. پیستونی: این نوع دارای یک پیستون است که این پیستون به کمک جریان گاز یا مایع درون یک مجرا حرکت و سیستم را بررسی می کند. امکان بسته شدن مسیر جریان آب در نوع پیستونی این قطعه بیشتر از نوع پدالی و مغناطیسی آن است.
  3. مغناطیسی: برای جریان بهتر آب و مایعات این نوع مناسب تر بوده، همچنین در ساختار آن یک قطعه آهنربا و یک شناور تلفنی وجود دارد که توسط آنها یک فضای مغناطیسی تشکیل شده و جریان آب کنترل و بررسی می شود.

نحوه و محل نصب فلوسوئیچ پکیج

هنگام نصب این قطعه در نظر داشته باشید که زمان نصب، فضای کافی جهت بررسی مجدد و تعمیر در صورت لزوم وجود داشته باشد. جهتی که این قطعه باید بر روی آن نصب شود روی پکیج و در محل ورودی جریان آب سرد نمایش داده شده است که لازم است حتما طبق آن عمل نمایید.

پس از نصب و تنظیم فلوسوئیچ، اطمینان حاصل کنید که فضای اطراف آن حتما خشک بوده تا موجب اکسید شدن فلزات بدنه این قطعه در دراز مدت و جلوگیری از کم شدن عمر آن شود و محل نصب این قطعه در مسیر لوله آب سرد است.

تست 

برای عیب یابی این قطعه هیچگاه پکیج را در حالت زمستانه قرار ندهید، زیرا امکان اشتباه جهت عیب یابی بیشتر می شود. ورود آب سرد می بایست به این قطعه متصل بوده و نکته حائز اهمیت این است که در هنگام خرابی پکیج هیچ گونه ارور و خطایی نداده.

شما می توانید با تست ساده زیر آن را عیب یابی کنید: برای تست این قطعه ابتدا پکیج را در حالت تابستانه قرار دهید، سپس شیر آب گرم مصرفی را باز کرده و شروع به کار کردن آن نشان دهنده ی سالم بودن فلوسوئیچ است اما اگر دستگاه در حالت استندبای ماند و تغییر نکرد، نشان دهنده ی خرابی این قطعه است.

تعمیر و تعویض‌

تعمیر این قطعه گاهی با اعمال چند کار ساده امکان پذیر است اما گاهی هم قطعه قابل تعمیر نبوده و می بایست حتما تعویض شود. گاهی مشکلاتی که با اعمال چند کار ساده حل می شوند عبارتند از:

  1. قطعی در سیم های ارتباطی این قطعه
  2. نچرخیدن قطعه شناور درون این قطعه
  3. فیلتر این قطعه از پکیج
  4. تجمع رسوبات در مسیر آب ورودی به پکیج
  5. گیر کردن قطعه
  6. مشکل در سنسور مغناطیسی پکیج

برای تعویض این قطعه، ابتدا می بایست فلوسوئیچ مناسب پکیج خود را که در دو جنس پلاستیکی و برنجی ساخته می شود، تهیه کرد و سپس جریان آب، گاز و برق ورودی را قطع کنید. قاب و شیر پرکن پکیج را باز کرده و پس از آن شیر آب را جهت تخلیه آب درون دستگاه باز کرده و کنسول جلوی پکیج را در دستگاه به سمت پایین کشیده و اتصالات و سیم های بین این قطعه و برد را باز کنید.

فلوسوئیچ پکیج چیست؟

توسط آچار، اتصال مغزی به درون لوله را شل کرده و پین نگهدارنده در این قطعه برداشته و به آرامی فلوسوئیچ را به سمت خود بکشید. قطعه قبلی و معیوب جدا شده، حال با توجه به جهت صحیح جریان آب قطعه جدید را جایگزین کنید و در پایان دو سیم ارتباطی در قطعه جدید را به برد متصل کنید. 

کلام آخر

نام دیگر این قطعه کلید جریان است که در انواع پکیج های بوتان، گرین، ایمرگاس، گلدیران، پکیج ایران رادیاتور و…‌‌ تعبیه شده است. این قطعه وظیفه ی سنجیدن هوا، بخارها و یا مایعاتی که در پکیج جریان دارند، برعهده داشته و همچنین وظیفه ی دیگر این قطعه، انتقال اطلاعات به سایر قسمت های پکیج مانند پمپ و… است. امروزه این قطعه با انواع مختلفی در بازار تولید و عرضه می شود.

فلوسوئیچ های پدالی، پیستونی و مغناطیسی از رایج ترین های این قطعه اند که در ساختار پکیج ها استفاده می شوند. برای تست این قطعه ابتدا پکیج را در حالت تابستانه قرار دهید، سپس شیر آب گرم مصرفی را باز کرده و شروع به کار کردن آن نشان دهنده ی سالم بودن آن است اما اگر دستگاه در حالت استندبای ماند و تغییر نکرد، نشان دهنده ی خرابی این قطعه است. توصیه می شود برای تعویض این قطعه حتما از یک متخصص مجرب و حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”نام دیگر این قطعه چیست؟ ” answer-0=”کلید جریان” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”وظیفه این قطعه چیست؟ ” answer-1=”این قطعه وظیفه ی سنجیدن هوا، بخارها و یا مایعاتی که در پکیج جریان دارند، برعهده داشته و همچنین وظیفه ی دیگر این قطعه، انتقال اطلاعات به سایر قسمت های پکیج مانند پمپ و… است.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”این قطعه در چه نوع متریالی به کار رفته است؟ ” answer-2=”این قطعه در دو جنس پلاستیکی و برنجی ساخته می شود. ” image-2=”” headline-3=”h2″ question-3=”” answer-3=”” image-3=”” headline-4=”h2″ question-4=”” answer-4=”” image-4=”” headline-5=”h2″ question-5=”” answer-5=”” image-5=”” count=”6″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *