کولر گازی بهتره یا آبی ؟

کولر گازی بهتره یا آبی ؟ با شروع فصل گرما استفاده از تجهیزات و وسایل برودتی و سرمایشی، روند رو به رشدی پیدا می کند. کولر آبی، اسپلیت و کولر گازی از متداول ترین روش ها برای خنک سازی و توزیع هوای سرد در فضای داخلی به شمار می روند. از سوی دیگر، شرایط آب و هوایی منطقه، معماری و ساختار ساختمان و بودجه در نظر گرفته شده، از مهم ترین عوامل برای انتخاب سیستم سرمایشی مناسب برای محیط مورد استفاده می باشد.

در پاسخ به این سوال که کولر گازی بخریم یا کولر آبی باید خاطر نشان نمود که کولرهای آبی از سیستم های سرمایشی قدیمی و پرکاربرد برای خنک کردن محیط محسوب می شوند. مکانیزم عملکرد و کارکرد کولرهای آبی بر مبنای سرمایش تبخیری و به کمک آب صورت می گیرد.

بر این اساس، خنک بودن آب کولر، موجب تولید و توزیع هوای خنک تر و بهینه تر در فضا می شود. از آنجایی که این دستگاه ها فرآیند خنک سازی و سرما دهی را توسط آب اجرایی می کنند، به این مدل از تجهیزات سرمایشی عنوان کولر آبی اطلاق می شود.

از طرف دیگر، سیستم های تهویه مطبوع از نوع کولر گازی، فرآیند خنک سازی و سرما دهی را از طریق سیکل تبرید انجام می دهند. فرآیند سرمایش این دستگاه ها به وسیله گاز مبرد مخصوص و از طریق قطعه کمپرسور عملیاتی می گردد. برخورداری از قابلیت ها و امکانات کاربردی، استفاده از کولرهای گازی را با سیر صعودی همراه ساخته است.

این دستگاه ها متناسب با نوع و مدل، برای استفاده در تمامی اقلیم های آب و هوایی مناسب و مفید می باشند. کارایی و راندمان و قدرت خنک کنندگی بسیار بالا، در کنار دوام و کیفیت بالا، قابلیت نصب و استفاده از کولرهای گازی را در سازه ها و فضاهای مختلف، به راحتی امکان پذیر ساخته است.

کولر آبی بخریم یا گازی ؟

مهم ترین تفاوت های کولر گازی با کولر آبی

1- میزان مصرف انرژی

در مبحث کولر گازی بهتره یا آبی بررسی میزان مصرف انرژی و برق این دستگاه ها می تواند کمک کننده باشد. همانطور که اشاره گردید، کولرهای آبی برای انجام فرآیند سرما سازی و سرمادهی به آب نیاز دارند. بر اساس بررسی‌های انجام شده، هر دستگاه کولر آبی متناسب با نوع و مدل، 30 الی 45 لیتر آب در ساعت و به طور متوسط نیاز دارد.

این مقدار در طی شبانه روز به رقمی در حدود 700 لیتر می رسد. بنابراین، برای خنک سازی یک محیط دارای متراژ حدود 150 متر، حدود 800 لیتر آب در طی شبانه روز مصرف می شود. با توجه به بحران کمبود آب در بسیاری از کشورها از جمله کشور ما، این موضوع می تواند یک تهدید جدی برای اتلاف منابع آبی باشد.

این در حالی است که کولرهای گازی بر اساس اصول استاندارد و فناوری ها و تکنولوژی های پیشرفته روز دنیا ساخته و پرداخته می شوند. همچنین، استفاده از مکانیزم های مدرن برودتی در ساختار این دستگاه ها، در کنار مجهز شدن به قطعات باکیفیت و مرغوب، صرفه جویی و بهینه سازی مصرف انرژی و برق را رقم زده است.

بر این اساس، استفاده از کولر گازی مدل 24000 برای توزیع هوای خنک در یک محیط 75 متری، به طور میانگین حدود 300 وات، مصرف برق را کاهش می دهد. در صورت استفاده از کولر آبی برای این فضا و با در نظر گرفتن مدل و ظرفیت دستگاه، مصرف برقی در حدود 500 الی 900 وات را به همراه خواهد داشت.

خرید انواع اسپلیت و کولر گازی

2- سطح کیفی هوای توزیع شده

کیفیت هوای تولید شده از دیگر تفاوت های میان کولر گازی و کولر آبی می باشد. کولرهای گازی به علت برخورداری از فیلترهای تصفیه کننده، کلیه آلودگی ها و مواد آلاینده و عوامل بیماری زای موجود در هوا را از بین می برند. در نتیجه این امر هوای کاملا تمیز، سالم، دارای درصد اکسیژن بالا و محیطی استریل شده و ایده آل را برای مصرف کننده فراهم می آورند.

همچنین، کولر گازی با جذب و دفع عوامل حساسیت زا، مانع از ابتلای افراد به بیماری های تنفسی و آسم و آلرژی می شود. در این موضوع که کولر گازی بهتره یا آبی باید به این نکته اشاره نمود که سطح کیفی هوای توزیع شده به وسیله کولرهای آبی به مراتب پایین تر از هوای تولید شده از طریق اسپلیت و کولر گازی می باشد.

به طور معمول، کولر آبی با مکش هوای بیرون، تمام آلودگی ها و ذرات معلق و گردوغبار موجود در هوا را به محیط داخلی انتقال می‌دهد.

از آنجایی که فرآیند فیلتراسیون در این دستگاه ها بسیار ضعیف صورت می گیرد، بستر مناسب برای ابتلای افراد به بیماری هایی مانند حساسیت، مشکلات تنفسی و آسم فراهم می شود. همچنین، به علت مرطوب و خیس بودن پوشال های کولر، احتمال رشد و گسترش انواع قارچ ها و باکتری ها افزایش پیدا می کند.

مهم ترین تفاوت های کولر گازی با کولر آبی

3- شرایط آب و هوایی

در ادامه مبحث کولر گازی بهتره یا آبی توجه به اقلیم مناسب برای کارکرد این دستگاه ها نیز مؤثر و تاثیرگذار می باشد. به طور معمول، کولرهای گازی متناسب با اقلیم و شرایط آب و هوایی مختلف طراحی و تولید می شوند.

استفاده از کمپرسور و دمنده و الکتروموتور قوی و قدرتمند در ساختار کولرهای گازی، امکان استفاده از این دستگاه‌ها را در آب و هوای شرجی و گرمسیری نیز میسر ساخته است. همچنین، کولرهای گازی ضمن توزیع هوای مطبوع و یکپارچه، رطوبت موجود در هوا را کاهش می دهند. در سوی مقابل، کولرهای آبی برای مناطق دارای آب و هوای خشک مورد استفاده قرار می گیرند.

4- بازه قیمت

در موضوع کولر آبی یا کولر گازی بررسی بازه قیمت نهایی این دستگاه ها نیز کاربردی و راهگشا می باشد. کولرهای آبی به علت برخورداری از طراحی و قطعات ساده، از قیمت بسیار پایین تری در مقایسه با اسپلیت و کولر گازی برخوردار می باشند. با این حال، مصرف آب و برق کولرهای آبی به مراتب بیشتر و بالاتر از کولرهای گازی برآورد شده است.

اگرچه بودجه در نظر گرفته شده برای خرید کولر گازی 3 تا 4 برابر کولر آبی می باشد، اما کارایی، راندمان، توان و قدرت خنک کنندگی، کیفیت قطعات، سطح صدا در حین کار، سطح کیفی ساخت و مصرف انرژی و برق این دستگاه ها قابل قیاس با کولرهای آبی نمی باشد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =