در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
کولر گازی بهتره یا آبی ؟

کولر گازی بهتره یا آبی ؟ + مهم ترین تفاوت های آنها با یکدیگر

لطفا امتیاز دهید

کولر گازی بهتره یا آبی ؟

کولرهای تهویه مطبوع گازی و کولرهای آبی هر دو می توانند به خنک سازی کل خانه کمک. اما کدام یک برای خانه شما بهتر است؟ ما نگاهی به نحوه عملکرد سیستم‌های مختلف، هزینه نصب و راه‌اندازی آن‌ها، میزان مصرف انرژی، همچنین مزایا و معایب هر نوع خنک‌کننده می‌اندازیم.

کولر آبی چیست؟

خنک کننده های آبی با تبدیل آب به بخار خنک دمای هوا را کاهش می دهند. این روش ساده برای مدت بسیار طولانی وجود داشته است: نقاشی های دیواری مربوط به عصر مفرغ نشان می دهد که بردگان شیشه های آب را باد می زنند تا اتاق ها را خنک نگه دارند.

نحوه عملکرد کولر آبی

در یک کولر تبخیری آبی، یک فن هوای گرم و بیرون را از طریق پدهای فیلتر مرطوب در یونیت که روی سقف قرار دارد می‌کشد. هوای گرم آب را تبخیر می کند و هوای خنک و مرطوب ایجاد می کند که سپس از طریق کانال ها و دریچه های سقف در خانه به گردش در می آید. کولرهای آبی قابل حمل نیز موجود هستند، اما چندان موثر نیستند.

کولر گازی چیست؟

دستگاه های تهویه مطبوع هوای گرم را از داخل خانه شما می گیرند و به بیرون منتقل می کنند و هوا را تا دمای تنظیم شده توسط ترموستات خنک می کنند. از آنجایی که این مکانیسم شبیه به نحوه عملکرد یخچال ها است، آنها را به عنوان کولرهای یخچال یا پمپ های حرارتی نیز می شناسند.

انواع مختلف کولر گازی

تهویه مطبوع سیستم اسپلیت محبوب ترین نوع در جهان است. آنها یک واحد کمپرسور نصب شده در بیرون و یک یا چند خروجی هوای داخلی دارند. آنها معمولاً برای خنک کردن یک یا چند اتاق یا یک منطقه با پلان باز تا ۶۰ متر مربع استفاده می شوند.

تهویه مطبوع پرتابل، واحدهای تکی هستند که به یک نقطه برق متصل می شوند و می توانند یک اتاق تا حدود ۲۰ متر مربع را خنک کنند. آنها از یک مجرا برای تخلیه گرما از در یا پنجره استفاده می کنند. اینها برای اتاق‌ها دارای عملکرد خوبی هستند (مثلاً اگر در حال اجاره هستید)، اما به اندازه یک سیستم تقسیم کارآمد نیستند.

تهویه مطبوع دیواری/پنجره‌ای معمولاً در یک پنجره یا دیوار خارجی نصب می‌شوند و می‌توانند اتاق‌ها و مناطق باز تا ۵۰ متر مربع را خنک کنند. واحدهای کوچکتر می توانند به یک نقطه برق معمولی وصل شوند، اما واحدهای بزرگتر ممکن است به سیم کشی اضافی نیاز داشته باشند. اگرچه به اندازه سیستم های تقسیم کارآمد یا موثر نیستند، اما اگر سیستم های دیگر یک انتخاب مناسب نباشند، آنها یک گزینه بودجه معقول هستند.

تهویه مطبوع چرخه معکوس می تواند خانه شما را در طول سال بدون نیاز به سیستم گرمایش جداگانه گرم و خنک کند. اکثر کولرهای موجود در بازار چرخه معکوس دارند و ارزش خرید این نوع را دارد، زیرا آنها کارآمد هستند و معمولاً بیش از یک واحد خنک کننده ساده قیمت ندارند.

سیستم‌های تهویه مطبوع کانالی دارای یک واحد مرکزی معمولاً در پشت بام هستند که توسط کانال‌هایی به خروجی‌های هوا و حسگرهای هر اتاق و کمپرسورهایی که در خارج قرار دارند متصل می‌شوند. آنها گزینه خوبی برای خنک کردن کل خانه هستند، اما می توانند گران باشند.

کولر گازی بهتره یا آبی ؟ با شروع فصل گرما استفاده از تجهیزات و وسایل برودتی و سرمایشی، روند رو به رشدی پیدا می کند. کولر آبی، اسپلیت و کولر گازی از متداول ترین روش ها برای خنک سازی و توزیع هوای سرد در فضای داخلی به شمار می روند. از سوی دیگر، شرایط آب و هوایی منطقه، معماری و ساختار ساختمان و بودجه در نظر گرفته شده، از مهم ترین عوامل برای انتخاب سیستم سرمایشی مناسب برای محیط مورد استفاده می باشد.

در پاسخ به این سوال که کولر گازی بخریم یا کولر آبی باید خاطر نشان نمود که کولرهای آبی از سیستم های سرمایشی قدیمی و پرکاربرد برای خنک کردن محیط محسوب می شوند. مکانیزم عملکرد و کارکرد کولرهای آبی بر مبنای سرمایش تبخیری و به کمک آب صورت می گیرد.

بر این اساس، خنک بودن آب کولر، موجب تولید و توزیع هوای خنک تر و بهینه تر در فضا می شود. از آنجایی که این دستگاه ها فرآیند خنک سازی و سرما دهی را توسط آب اجرایی می کنند، به این مدل از تجهیزات سرمایشی عنوان کولر آبی اطلاق می شود.

از طرف دیگر، سیستم های تهویه مطبوع از نوع کولر گازی، فرآیند خنک سازی و سرما دهی را از طریق سیکل تبرید انجام می دهند. فرآیند سرمایش این دستگاه ها به وسیله گاز مبرد مخصوص و از طریق قطعه کمپرسور عملیاتی می گردد. برخورداری از قابلیت ها و امکانات کاربردی، استفاده از کولرهای گازی را با سیر صعودی همراه ساخته است.

این دستگاه ها متناسب با نوع و مدل، برای استفاده در تمامی اقلیم های آب و هوایی مناسب و مفید می باشند. کارایی و راندمان و قدرت خنک کنندگی بسیار بالا، در کنار دوام و کیفیت بالا، قابلیت نصب و استفاده از کولرهای گازی را در سازه ها و فضاهای مختلف، به راحتی امکان پذیر ساخته است.

کولر آبی بخریم یا گازی ؟

مهم ترین تفاوت های کولر گازی با کولر آبی

۱- میزان مصرف انرژی

در مبحث کولر گازی بهتره یا آبی بررسی میزان مصرف انرژی و برق این دستگاه ها می تواند کمک کننده باشد. همانطور که اشاره گردید، کولرهای آبی برای انجام فرآیند سرما سازی و سرمادهی به آب نیاز دارند. بر اساس بررسی‌های انجام شده، هر دستگاه کولر آبی متناسب با نوع و مدل، ۳۰ الی ۴۵ لیتر آب در ساعت و به طور متوسط نیاز دارد.

این مقدار در طی شبانه روز به رقمی در حدود ۷۰۰ لیتر می رسد. بنابراین، برای خنک سازی یک محیط دارای متراژ حدود ۱۵۰ متر، حدود ۸۰۰ لیتر آب در طی شبانه روز مصرف می شود. با توجه به بحران کمبود آب در بسیاری از کشورها از جمله کشور ما، این موضوع می تواند یک تهدید جدی برای اتلاف منابع آبی باشد.

این در حالی است که کولرهای گازی بر اساس اصول استاندارد و فناوری ها و تکنولوژی های پیشرفته روز دنیا ساخته و پرداخته می شوند. همچنین، استفاده از مکانیزم های مدرن برودتی در ساختار این دستگاه ها، در کنار مجهز شدن به قطعات باکیفیت و مرغوب، صرفه جویی و بهینه سازی مصرف انرژی و برق را رقم زده است.

بر این اساس، استفاده از کولر گازی مدل ۲۴۰۰۰ برای توزیع هوای خنک در یک محیط ۷۵ متری، به طور میانگین حدود ۳۰۰ وات، مصرف برق را کاهش می دهد. در صورت استفاده از کولر آبی برای این فضا و با در نظر گرفتن مدل و ظرفیت دستگاه، مصرف برقی در حدود ۵۰۰ الی ۹۰۰ وات را به همراه خواهد داشت.

خرید انواع اسپلیت و کولر گازی

۲- سطح کیفی هوای توزیع شده

کیفیت هوای تولید شده از دیگر تفاوت های میان کولر گازی و کولر آبی می باشد. کولرهای گازی به علت برخورداری از فیلترهای تصفیه کننده، کلیه آلودگی ها و مواد آلاینده و عوامل بیماری زای موجود در هوا را از بین می برند. در نتیجه این امر هوای کاملا تمیز، سالم، دارای درصد اکسیژن بالا و محیطی استریل شده و ایده آل را برای مصرف کننده فراهم می آورند.

همچنین، کولر گازی با جذب و دفع عوامل حساسیت زا، مانع از ابتلای افراد به بیماری های تنفسی و آسم و آلرژی می شود. در این موضوع که کولر گازی بهتره یا آبی باید به این نکته اشاره نمود که سطح کیفی هوای توزیع شده به وسیله کولرهای آبی به مراتب پایین تر از هوای تولید شده از طریق اسپلیت و کولر گازی می باشد.

به طور معمول، کولر آبی با مکش هوای بیرون، تمام آلودگی ها و ذرات معلق و گردوغبار موجود در هوا را به محیط داخلی انتقال می‌دهد.

از آنجایی که فرآیند فیلتراسیون در این دستگاه ها بسیار ضعیف صورت می گیرد، بستر مناسب برای ابتلای افراد به بیماری هایی مانند حساسیت، مشکلات تنفسی و آسم فراهم می شود. همچنین، به علت مرطوب و خیس بودن پوشال های کولر، احتمال رشد و گسترش انواع قارچ ها و باکتری ها افزایش پیدا می کند.

مهم ترین تفاوت های کولر گازی با کولر آبی

۳- شرایط آب و هوایی

در ادامه مبحث کولر گازی بهتره یا آبی توجه به اقلیم مناسب برای کارکرد این دستگاه ها نیز مؤثر و تاثیرگذار می باشد. به طور معمول، کولرهای گازی متناسب با اقلیم و شرایط آب و هوایی مختلف طراحی و تولید می شوند.

استفاده از کمپرسور و دمنده و الکتروموتور قوی و قدرتمند در ساختار کولرهای گازی، امکان استفاده از این دستگاه‌ها را در آب و هوای شرجی و گرمسیری نیز میسر ساخته است. همچنین، کولرهای گازی ضمن توزیع هوای مطبوع و یکپارچه، رطوبت موجود در هوا را کاهش می دهند. در سوی مقابل، کولرهای آبی برای مناطق دارای آب و هوای خشک مورد استفاده قرار می گیرند.

۴- بازه قیمت

در موضوع کولر آبی یا کولر گازی بررسی بازه قیمت نهایی این دستگاه ها نیز کاربردی و راهگشا می باشد. کولرهای آبی به علت برخورداری از طراحی و قطعات ساده، از قیمت بسیار پایین تری در مقایسه با اسپلیت و کولر گازی برخوردار می باشند. با این حال، مصرف آب و برق کولرهای آبی به مراتب بیشتر و بالاتر از کولرهای گازی برآورد شده است.

اگرچه بودجه در نظر گرفته شده برای خرید کولر گازی ۳ تا ۴ برابر کولر آبی می باشد، اما کارایی، راندمان، توان و قدرت خنک کنندگی، کیفیت قطعات، سطح صدا در حین کار، سطح کیفی ساخت و مصرف انرژی و برق این دستگاه ها قابل قیاس با کولرهای آبی نمی باشد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

کولر گازی بهتر است یا آبی؟

بسته به منطقه ای دارد که در آنجا زندگی می کنید

اسپلیت با کولر گازی چه تفاوتی دارد؟

اسپلیت یونیت یا اسپلیت مفهوم دوتایی را انتقال می دهد ، اما کولر گازی مفهوم گسترده تری را انتقال می دهد که علاوه بر اسپلیت ها شامل کولرهای گازی پنجره ای و پرتابل نیز می شود.

مصرف برق کولر گازی بیشتر است یا آبی؟

قطعا کولرهای گازی کم مصرف هم مصرف برق آنها از کولر آبی بیشتر است.

مطالب مرتبط

نصب کولر گازی در ارتفاع

نصب کولر گازی در ارتفاع

نصب کولر گازی در ارتفاع امروزه کولر های گازی یکی از وسایل کاربردی و مهم خانه ها و ادارات محسوب... ادامه مطلب

نصب ترموستات داکت اسپلیت

نصب ترموستات داکت اسپلیت ترموستات داکت اسپلیت وسیله ای است که به کمک آن می توان داکت اسپلیت را کنترل... ادامه مطلب

نصب پکیج دیواری

نصب پکیج دیواری

نصب پکیج دیواری قدیم الایام سیستم گرمایشی منازل و ادارات بسیار ساده بود، اما امروزه با پیشرفت جوامع و تغییر... ادامه مطلب

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟ یکی از دغدغه های رایج در ساختمان ها کم کردن صدای... ادامه مطلب

نصب پکیج در واحد دوبلکس

نصب پکیج در واحد دوبلکس

نصب پکیج در واحد دوبلکس هر چقدر که بیشتر به فصل زمستان نزدیک شویم، مردم بیشتر به فکر خرید و... ادامه مطلب

نصب پکیج در بالکن

نصب پکیج در بالکن

نصب پکیج در بالکن پکیج یک سیستم گرمایشی محبوب در بازار است که امروزه در اکثر خانه ها دیده می... ادامه مطلب

نصب پکیج در آشپزخانه

نصب پکیج در آشپزخانه

نصب پکیج در آشپزخانه با پیشرفت علم مهندسی سیستم گرمایشی پکیج جایگزین موتور خانه های قدیمی شد. این سیستم نسبت... ادامه مطلب

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت داکت اسپلیت یکی از سیستم های سرمایشی و گرمایشی هوا است که میان ساختمان سازان... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 9 =