در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟

گاز کپسول آتش نشانی

لطفا امتیاز دهید

گاز کپسول آتش نشانی

گاز کپسول آتش نشانی یکی از قسمت های بسیار مهم و غیر قابل چشم پوشی در کپسول ها به شمار می رود. در این کپسول ها معمولا به دو دلیل از این گاز استفاده می شود.

  1. خنک کردن محلی که اتش سوزی اتفاق افتاده است توسط گاز تحت فشار درون سیلندر کپسول آتش نشانی این اتفاق می‌افتد.
  2. کمک به انجام عملیات پاشش یا همان هدایت ماده خاموش کننده که در کپسول ها وجود دارد.

در این مطلب از وب سایت تاسیسات دات کام قصد داریم در مورد گاز کپسول آتش نشانی با هم صحبت کنیم. خصوصیات ویژگی های کلیدی که در ساخت آن ها لازم است را برای شما عزیزان بازگو نماییم. با ما همراه باشید.

گاز کپسول آتش نشانی

  گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی

 گاز کپسول آتش نشانی به طور کلی در دو دسته وجود دارد:

  1. گاز کربن دی اکسید کربن یا co2
  2. هوای خشک

توجه داشته باشید که معمولاً از این گازها در کپسول‌های مختلف با روش‌های مختلفی استفاده می شود که بستگی به ماده خاموش کننده دارد که درون کپسول آتش نشانی مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که ماده استفاده شده در کپسول ها بر پایه آب باشد به هیچ عنوان نمی‌توان از گاز دی اکسید کربن یا co2 استفاده کرد.

استفاده از این گاز باعث خواهد شد تا آبی که درون کپسول وجود دارد در زمان اطفاء حریق دچار منجمد شدن می شود. به این صورت عملکرد ان با مشکل برخورد می کند و نمی توانید از آن استفاده نمایید.

در چنین شرایطی بهترین انتخاب استفاده از هوای فشرده می باشد. هوای فشرده برای کپسول آتش نشانی آب و گاز و همچنین کپسول های آتش نشانی بهترین گزینه به شمار می رود.

 توجه داشته باشید که گاز دی اکسید کربن ۲ co در کپسول های آتش نشانی پودر و گاز به وفور استفاده می شود. کپسول آتش نشانی co2 به طور کلی کپسول هایی که خاموش کننده آن بر پای آب نیست مورد استفاده قرار خواهد گرفت. همچنین بهتر است بدانید که وقتی برای قرار گرفتن در مخزن کپسول آتش نشانی فشرده می‌شود معمولاً حرارت زیادی را از دست خواهد داد.

به همین خاطر در زمانی که شما قصد دارید از این کپسول‌ها استفاده کنید این گاز علاوه بر اینکه کمک خواهد کرد تا مواد درون سیلندر آتش نشانی به بیرون هدایت شوند. این گاز به خاطر دمای پایینی که دارند معمولاً حرارت آتش سوزی را تا حد بسیار زیادی کم خواهند کرد که باعث خواهد شد تا اطفاء حریق سریعتر انجام شود. به این صورت به راحتی از پیشرفت آتش سوزی جلوگیری خواهد شد.

نحوه استفاده از گاز CO2 در آتش نشانی

یکی از موارد گاز کپسول آتش نشانی معمولا گاز ۲ coیا دی اکسید کربن می باشد که معمولاً به دو صورت مورد استفاده قرار می گیرد.:

  1. استفاده از گاز CO2  در کپسول های کاتریج بیرون
  2. استفاده از گاز CO2 در کپسول های کاتریج داخلی

کاتریج بیرون

همانطور که ذکر شد گاز CO2 یکی از انواع گاز کپسول آتش نشانی می باشد که کاتریج آن ها دارای گاز دی اکسید کربن بوده و بیرون محفظه اصلی مواد خاموش کننده تعبیه می شود.

بهتر است بدانید که این مواد توسط استفاده از اهرم یا فلکه که راه خروجی محفظه CO2 را کنترل می کند می توانید فشار لازم برای پاشش مواد خاموش کننده را تامین خواهد کرد.

توجه داشته باشید که این کپسول ها دارای کاتریج بیرون عملکرد دارند. در صورتی که نیاز به استفاده بیشتری از گاز CO2 داشته باشید شما این امکان را خواهید داشت که از ان استفاده نمائید. نکته مهمی که باید مد نظر قرار دهید این است که بیشترین استفاده از این نوع کاتریج معمولاً در کپسول های پودر و گاز می باشد؛ در کپسول های دیگر بسیار کمتر مشاهده خواهد شد.

کاتریج داخل

در ادامه مبحث گاز کپسول آتش نشانی باید ذکر کنیم که یکی از انواع این گازها؛ گاز CO2 است که یکی از روش های استفاده از آن استفاده در کاتریج داخل می باشد. کارتریج مخصوص CO2 و محفظه مخصوص مواد خاموش کننده در یک سیلندر تعبیه شده است.

روند کاری آن به گونه ای است زمانی که شما شیر کپسول را باز کنید یا اهرم آن را فشار دهید باعث می شود تا راه خروجی گاز باز شده و فشار لازم برای بیرون دادن مواد خاموش کننده درون آن را تامین خواهد کرد. 

گاز کپسول آتش نشانی

موارد استفاده از گاز کپسول آتش نشانی

گاز کپسول آتش نشانی همانطور که ذکر شد گاز CO2 می باشد. این گاز از گذشته تا به الان به عنوان دستگاه‌های خودکار مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین بهتر است بدانید این گاز دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد. از جمله غیر قابل اشتعال بودن، بدون بو، خنثی، غیر سمی و … که بهترین گزینه برای اطفاء حریق به شمار می رود.

با توجه به اینکه وزن این گاز حدود یک و نیم برابر هوا می باشد به همین خاطر در زمان خاموش کردن آتش با پوشاندن سطح ان باعث می‌شود تا اکسیژن به آن وارد نشده و در نتیجه آتش به سرعت خاموش خواهد شد. توجه داشته باشید که این خاموش کننده ها معمولاً از ظرفیت‌های یک کیلوگرمی تا ۶ کیلوگرمی تولید و روانه بازار می‌شوند.

با توجه به اینکه این گاز در محل مصرف اثری نمی گذارند بیشتر در محل های سربسته مورد استفاده قرار می گیرند. توجه داشته باشید که این گازها برای اطفاء حریق وسایل الکترونیکی و دستگاه های کامپیوتری بهترین گزینه به شمار می‌روند که با اطمینان خاطر می توانید از آن بهره مند شوید.  

گروه صنعتی تاسیسات دات کام ارائه دهنده تجهیزات آتش نشانی از جمله کپسول آتش نشانی، جعبه آتش نشانی و … می باشد. این محصولات توسط برترین تولید کنندگان داخلی و خارجی تولید و عرضه می شوند. شما با اطمینان خاطر از کیفیت و امنیت این تجهیزات می توانید از آن بهره مند شده و استفاده نمایید.

جهت خرید این تجهیزات می توانید از طریق وب سایت https://tasisat.com اقدام نمایید. در صورتی که نیاز به راهنمایی و مشاوره داشته باشید نیز می توانید از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با کارشناسان تاسیسات دات کام در تماس باشید. می توانید از سراسر ایران جهت سفارش و خرید این محصولات نمایید و درب منزل تحویل بگیرید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

از چه نوع گازی آتش نشانی استفاده می شود؟

گاز کربن دی اکسید CO2 و هوای خشک

آیا می توان از گاز کربن دی اکسید در کپسول آتش نشانی هایی که بر پایه ی آب می باشند؛ استفاده کرد؟

خیر در صورتی که ماده استفاده شده در کپسول آتشنشانی بر پایه آب باشد نمیتوان از گاز کربن دی اکسید استفاده کرد. چرا که استفاده از این گاز باعث خواهد شد تا آبی که درون کپسول وجود دارد در زمان اطفای حریق منجمد شود.

نحوه استفاده از گاز ۲ co در کپسول آتش نشانی به چه صورت است؟

گاز دی اکسید کربن به دو صورت استفاده میشود: کاتریج داخل، کاتریج در بیرون

مطالب مرتبط

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش آتش گرفتگی در سال های اخیر در جنگل‌ها و همچنین منازل مسکونی و کارگاهی رواج پیدا... ادامه مطلب

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی آشنایی با نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی به شما کمک می کند تا... ادامه مطلب

مواد اطفاء حریق

مواد اطفاء حریق

مواد اطفاء حریق در این مطلب از وبسایت تاسیسات دات کام قصد داریم مواد اطفاء حریق را مورد بررسی قرار... ادامه مطلب

مهار آتش توسط امواج صوتی

مهار آتش توسط امواج صوتی همانگونه که می دانید آتش‌نشانان معمولاً از مواد شیمیایی و همچنین آب برای خاموش کردن... ادامه مطلب

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟ سؤالی که ممکن است، ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول... ادامه مطلب

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟

گاز کپسول آتش نشانی

گاز کپسول آتش نشانی گاز کپسول آتش نشانی یکی از قسمت های بسیار مهم و غیر قابل چشم پوشی در... ادامه مطلب

کدام پمپ آب بهتر است؟

کدام پمپ آب بهتر است؟

کدام پمپ آب بهتر است؟ کدام پمپ آب بهتر است؟ سوالی است که اکثر افراد در زمان تهیه پمپ با... ادامه مطلب

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟

کپسول پودری بالن داخل

کپسول پودری بالن داخل در این مطلب از وب سایت تاسیسات دات کام قصد داریم کپسول پودری بالن داخل را... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 16 =