Search
Close this search box.

گرمایش سوله بدون گاز

گرمایش سوله بدون گاز

گرمایش سوله بدون گاز

باتوجه‌به پیشرفت تکنولوژی سیستم‌های گرمایشی جدید به بازار وارد می‌شود. برای انتخاب سیستم‌های مناسب برای گرمایش باید شرایط سوله را در نظر گرفت. با ما همراه باشید تا با انواع روش‌های گرمایش سوله بدون گاز آشنا شوید.

از جمله روش‌ها برای گرم‌کردن سوله‌های صنعتی به این صورت است گرمایش سوله بدون گاز با کمک بخاری نفتی با حرارت مستقیم، گرمایش سوله با بخاری با حرارت غیرمستقیم و گرمایش سوله با بخاری برقی.

گرمایش سوله بدون گاز با بخاری

در گرمایش سوله بدون گاز با بخاری حرارت مستقیم از مناسب‌ترین روش‌ها برای ایجاد گرما در محیط‌های بزرگ و کوچک است در این نوع گرم‌کننده‌ها با تابش مستقیم گرما تولید می‌کند. انرژی موردنیاز این بخاری‌ها سوخت نفت است. این دستگاه‌ها مناسب سالن‌های بزرگ و سوله‌های صنعتی و انبارهای نگهداری است.

این نوع بخاری‌ها بازدهی بالایی دارند و گرما را به‌صورت یکنواخت در کل محیط پخش می‌کند البته باید در نظر داشت که این نوع بخاری‌ها دارای قدرت بالایی است. ولی این قدرت بالا و میزان تولید گرمای بالای این بخاری‌ها برای تهویه و گردش هوای تازه در محیط موردنظر باید یک سیستم تهویه دیگر هم تعبیه کرد.

گرمایش سوله بدون گاز با بخاری

مصرف‌کنندگان باتوجه‌به قیمت این محصول از این نوع بخاری استفاده نمی‌کنند. البته از دیگر معایب این نوع بخاری‌ها می‌توان به هزینه بالا و محدودیت در تنظیم رطوبت و محدودیت در تنظیم دما و عدم تأمین هوای موردنیاز و هزینه بالای نگهداری و تعمیرات است.

باید توجه داشت که برای تولید گرما در سوله‌های صنعتی بهتر بخاری شعله مستقیم در فضاهای بسته و انبارهای شامل مواد قابل اشتعال استفاده نکرد و حتماً باید از مواد آتش‌زا در نزدیکی این بخاری‌ها جلوگیری کرد. هر نوع بی‌احتیاطی ممکن است منجر به آتش‌سوزی شود و خسارات زیادی به بار آورد.

همان‌طور که قبلاً اشاره شد نوع دیگر بخاری‌ها برای گرمایش سوله بدون گاز غیرمستقیم است که این نوع بخاری‌ها در دسته بخاری‌های ایمن قرار دارد. پس گزینه مناسبی برای گرمایش انبارها به‌حساب می‌آید. البته از این نوع در ساختمان‌ها و سالن‌های بزرگ و صنعتی مورداستفاده قرار می‌گیرد. از این نوع بخاری‌ها می‌توان با آسودگی خاطر در مکان‌های سرپوشیده استفاده کرد و از حرارت مطبوع آن استفاده کرد.

گرمایش سوله بدون گاز با استفاده از یونیت هیتر

از دیگر گرم‌کننده‌های با حرارت غیرمستقیم یونیت هیترها هستند که این نوع گرم‌کننده‌ها مناسب سوله‌ها و انبارهای کوچک است. این یونیت هیترها دارای یک کویل مسی و یک فن است. تولید گرما در این نوع سیستم‌ها به این صورت است که آب گرم یا بخار آب داغ به کویل وارد می‌شود و با استفاده از یک فن هوا را در اطراف کویل قرار می‌دهد.

در این هنگام هوا با برخورد با سطح آب داغ گرما را در داخل سالن پخش می‌کند. از ویژگی‌های این نوع گرم‌کننده قدرت وتوان بالای آن در پرتاب باد است و با این ویژگی این گرم‌کننده مناسب سوله با سقف بلند است.

گرمایش سوله بدون گاز با چیلر

نوع دیگر گرم‌کننده هواساز و چیلر با حرارت غیرمستقیم است. به‌طورکلی هواساز یا همان ایرواشر یک دستگاه است که گرما را به کمک بویلر و کویل آب گرم تولید می‌کند. البته این دستگاه باید در قسمت خارجی سالن یا سوله تعبیه شود و با استفاده از کانال‌کشی به داخل هدایت می‌شود.

از ویژگی‌های مهم این ایرواشر و چیلر قابلیت تنظیم دقیق رطوبت در هوای ورودی است و این نوع سیستم بیشتر مناسب مناطق با آب‌وهوای گرم خشک است.

گرمایش سوله بدون گاز با استفاده از زینت

از دیگر گرم کننده‌های مناسب سوله‌های صنعتی زنت است. البته این  نوع سیستم گرمایشی هم مانند ایرواشر با استفاده از کویل اب گرم و بویلر و پکیج گرما تولید می‌کند. ولی تفاوت زنت با ایرواشر این است که نمی‌توان مقدار رطوبت را تنظیم کرد.

گرمایش سوله بدون گاز با استفاده از بخاری برقی

از دیگر گرم‌کننده‌ها استفاده از بخاری‌های برقی است. این نوع بخاری‌ها در سایزهای مختلف به فروش می‌رسد. ولی این نوع سیستم‌ها را بهتر است در سوله‌های کوچک مورداستفاده قرار دهید و دلیل آن هم قدرت و توان کم این سیستم است و بازده آن برای سالن‌های بزرگ مناسب نیست.

البته نکته قابل‌توجه این است که این نوع بخاری برقی هزینه نصب کمتری نسبت به دیگر مدل‌ها دارد. عملکرد این نوع بخاری برقی به‌صورت تابشی است و مناسب برای سوله‌ها و انبارهای کوچک است. این نوع بخاری با استفاده از تابش اشعه مادون‌قرمز کار می‌کند.

گرمایش سوله بدون گاز با استفاده از بخاری برقی

 اکثرا به‌صورت تیوپی و مستطیلی تولید می‌شوند و انواع دیگر آن مانند بخاری تابشی دیواری و مدل‌های از سقف اویزان است.

از مزیت‌های این نوع گرم‌کننده‌های تابشی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • ممانعت از ورود گردوغبار
  • تولید گرمای یکنواخت در محوطه
  • قابلیت جهت‌دهی به مسیر گرما
  • سرعت بالا در تولید گرما
  • بدون نیاز به سیستم انتقال‌دهنده گرما
  • کاهش و بهینه‌سازی در استفاده از انرژی

استفاده از بخاری برای تولید گرما معایب خاص خود را دارد. از جمله این که این گرما با کمک جریان هوا تولید می‌شود و به سمت بالا حرکت می‌کند و در قسمت سقف جمع می‌شود و حتی با وجود باد این گرما از بین می‌رود. باید برای رسیدن به گرمای مطلوب در سطح پایین زمان و انرژی زیادی صرف کرد.

گرمایش سوله بدون گاز با استفاده از تابش

با استفاده از وسایل گرمایشی تابشی سرعت تولید گرما بسیار بالا است و گرما به شکل یکنواخت پخش می‌شود و در زمان و انرژی صرفه‌جویی می‌شود. در این روش گرما با جریان باد هدر نمی‌رود و مناسب سوله‌های با سقف بلند و درهای باز است. ازجمله مزایای این روش به این شرح است. هزینه نصب و راه‌اندازی اولیه در این روش کمتر از روش‌های سنتی است.

بیشتر گرما در قسمت پایین سالن تمرکز دارد. جریان باد تأثیری بر کیفیت گرما ندارد. در قسمت می‌تواند به طور مستقل کار کند. نیاز به زیر ساخت‌های پرهزینه ندارد. باتوجه‌به توان بالای سیستم مناسب سوله‌های با سقف بلند است. باتوجه‌به نصب در ارتفاع فضای مفید را اشغال نمی‌کند. باعث بالارفتن بازده کاری کارگران می‌شود. تولید گرما در این روش نسبت به روش‌های سنتی کم‌هزینه است.

 سرعت تولید گرما هم نسبت به دیگر روش‌ها بیشتر است. بهترین مدل از این گرم‌کننده‌های تابشی برای فضاهای صنعتی مدل‌های یو هستند که مناسب فضای باز و سالن‌های عمومی با سقف بلند و درهای همیشه باز است.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

برای انتخاب بهترین روش گرمایش سوله بدون گاز باید چه کاری انجام دهید؟

شما با مشاوره گرفتن از سایت تأسیسات دات کام به راحتی می‌توانید بهترین روش گرمایش سوله بدون گاز با توجه به فضای خود انتخاب کنید.

انواع روش‌های گرمایش سوله بدون گاز نام ببرید؟

گرمایش سوله بدون گاز با کمک بخاری نفتی با حرارت مستقیم، گرمایش سوله با بخاری با حرارت غیر مستقیم و گرمایش سوله با بخاری برقی

یونیت هیترها برای گرم کردن چه سوله‌هایی مناسب است؟

این نوع گرم کننده‌ها مناسب سوله‌ها و انبارهای کوچک است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *