Search
Close this search box.

داکت اسپلیت خوب دارای چه ویژگی هایی است؟ + نکات طلایی خرید

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت خوب دارای چه ویژگی هایی است؟

هدف از نگارش این محتوا آشنایی شما با داکت اسپلیت خوب است. با توجه به مطالب قبل می دانید که داکت اسپلیت ها یک سیستم تهویه مطبوع است که هم عملکرد سرمایش و هم گرمایش را انجام می دهد و به دلیل مزایای بسیار زیادی که دارد امروزه مورد توجه عموم قرار گرفته است. طبیعتا اغلب افراد در زمان خرید داکت اسپلیت به دنبال بهترین آن هستند و می خواهند بدانند چگونه می توان یک داکت اسپلیت خوب تهیه کرد.

از این رو ما موضوع این مطلب خود را به انتخاب داکت اسپلیت خوب اختصاص دادیم تا به افراد علاقه مند به خرید داکت اسپلیت خوب کمک نماییم. در ابتدا برای اینکه بتوانید تشخیص دهید یک داکت اسپلیت خوب است یا خیر باید کاملا با این دستگاه آشنا باشید و معایب و مزایای داکت اسپلیت را بدانید. همچنین باید بدانید که این دستگاه چه انواعی دارد و بهترین برندهای تولید کننده این محصول چه شرکت هایی هستند تا بتوانید با مقایسه مهم ترین پارامترهای برندهای مختلف، بهترین داکت اسپلیت را خریداری کنید.

نکته دیگری که می تواند ملاک داکت اسپلیت خوب باشد و در زمان خرید باید به آن توجه کنید مشخصات فنی و همچنین قیمت داکت اسپلیت است. علاوه بر این گارانتی و اصالت دستگاه از دیگر فاکتورهای داکت اسپلیت خوب است. از این رو اگر شما قصد خرید داکت اسپلیت خوب را دارید ابتدا باید این دستگاه را بشناسید و با معایب و مزایای آن آشنا باشید تا بتوانید در زمان خرید بهترین داکت اسپلیت را انتخاب کنید.

برای آشنایی بیشتر با این مطلب با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

خرید انواع داکت اسپلیت

داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت ها یکی از متداول ترین سیستم ‌های سرمایشی و گرمایشی در سطح دنیا است. این دستگاه از دو بخش تشکیل شده است که شامل یک بخش داخلی به نام هواساز و یک بخش خارجی به نام کندانسور می باشد. که کندانسور در محیط بیرونی و هواساز درون سقف کاذب جای گذاری می‌شوند. این دو بخش به وسیله لوله های مسی به یکدیگر متصل می شوند.

این سیستم دارای مزایای بسیار زیادی است که از جمله این مزایا می توان به استفاده کردن از هوای رجوع شده به منظور بالا بردن بازده کاری دستگاه، مصرف سوخت و انرژی کمتر تولید هوای تازه و اکسیژن دار برای هر واحد ﺁپارتمانی چه در فصل تابستان و چه در فصل زمستان اشاره کرد.

داکت اسپلیت خوب

علاوه بر این مزایا این سیستم دارای عملیات سرمایشی و گرمایشی بسیار قوی است به همین دلیل مناسب برای مکان های بزرگ مثل هتل ها و ادارات و بیمارستان ها است. همان طور که از نام این دستگاه مشخص است داکت اسپلیت ها از یک سری داکت و کانال تشکیل شده اند که در سرتاسر خانه کشیده می شوند و به همین دلیل می توانند هوای تهویه شده گرم یا سرد را در کل محیط مورد نظر پخش کنند.

سیستم سرمایشی این دستگاه به مانند کولر گازی است به این صورت که عملیات سرمایش توسط یونیت خارجی یا همان کندانسور انجام می گیرد و سپس به هواساز منتقل می شود. در نهایت با کمک فن و با عبور از فیلتر به محیط بیرونی انتقال داده می شود. اما عملیات سیستم گرمایشی این دستگاه متفاوت از کولر گازی است. چرا که درون داکت اسپلیت یک کویل آب گرم وجود دارد که پس از اینکه آب توسط پکیج یا موتورخانه گرم شد به دستگاه انتقال داده می شود. در نهایت گرمایی که توسط فن تولید می شود به محیط انتقال داده می شود.

حال که با کلیت داکت اسپلیت آشنا شدید و می خواهید یک داکت اسپلیت خوب انتخاب کنید باید بدانید که یکی از ویژگی های داکت اسپلیت خوب داشتن کوئل آب گرم فابریک جهت تامین گرمایش است. علاوه بر این باید بدانید که دمایی که از کانال های داکت اسپلیت به اتاق ها و سالن های متعدد انتقال داده می شود یکسان است و اگر می خواهید دمای هر اتاق را به دلخواه تنظیم کنید باید روی دیوار هر اتاقی ترموستات نصب کنید با این کار هر اتاق می تواند درجه متفاوتی را داشته باشد. لذا از دیگر ویژگی های داکت اسپلیت خوب این است که این دستگاه مجهز به شیر برقی سه راه الکترونیکی با قابلیت دستور پذیری از ترموستات باشد.

انتخاب و خرید داکت اسپلیت خوب و مناسب

همان طور که اشاره نمودیم داکت اسپلیت ها رایج ترین و متداول ترین سیستم های تهویه مطبوع در سطح دنیا هستند و به همین دلیل امروزه شرکت ها و برندهای معتبر و مختلفی در سطح دنیا مشغول به تولید و عرضه این محصول هستند. لذا یکی از مهم ترین دغدغه های افراد در زمان خرید این محصول، انتخاب یک داکت اسپلیت خوب است.

در واقع برای انتخاب یک داکت اسپلیت خوب باید به نکات مختلفی دقت داشته باشید. ابتدایی ترین نکته این است که انواع داکت اسپلیت را بشناسید و بدانید که کدام مدل و برند برای محیط مد نظر شما مناسب است. در رابطه با انواع داکت اسپلیت باید بدانید که این سیستم ها به دو دسته داکت اسپلیت معمولی یا همان گرید B  داکت اسپلیت کم مصرف اینورتر یا همان گرید A تقسیم می شوند. حال اگر شما قصد خرید داکت اسپلیت خوب را دارید باید بدانید که نوع A این دستگاه کم مصرف تر است این نوع از داکت اسپلیت ها به منظور پرهیز از هزینه بالای مصرف برق به صورت انرژی  A پیاده سازی و اجرا شده اند.

در این نوع داکت اسپلیت ها از فناوری دور متغیر استفاده شده است به همین دلیل بزرگترین تفاوت شان با داکت اسپلیت معمولی در سرعت متغیر است. در واقع در داکت اسپلیت معمولی این سرعت ثابت است. از دیگر مزایای داکت اسپلیت اینورتر نسبت به داکت اسپلیت معمولی صدای کم ‌تر، عمر‌ مفید بیشتر، سرمایش و گرمایش سریع ‌تر و قوی تر و از همه مهم تر مقرون به صرفه ‌تر بودن می باشد. لذا در زمان خرید بهترین داکت اسپلیت باید بدانید که مد نظر شما کدام نوع داکت اسپلیت است.

همچنین توجه به مشخصات فنی و قیمت داکت اسپلیت و گارانتی و اصالت دستگاه از دیگر فاکتورهایی است که برای انتخاب یک داکت اسپلیت خوب باید به آن ها توجه داشته باشید. همچنین در زمان خرید باید اطلاعات لازم در خصوص ساخت و نصب پروژه ‌های سرمایشی و گرمایشی و تهویه مطبوع را از فروشگاه های مورد نظر دریافت کنید. علاوه بر این در بازار امروزی انواع داکت اسپلیت ها با برندهای مختلفی موجود است لذا یکی از بهترین راه ها برای انتخاب داکت اسپلیت خوب این است که تمامی برندها را از نظر فنی و موارد اجرایی و مشخصات فنی مقایسه کنید.

برای این کار هم دو روش به شما پیشنهاد می دهیم اولین راه که ساده ترین راه می باشد بررسی کاتالوگ فنی و مشخصات کلی دستگاه  است که این کاتالوگ ها توسط شرکت سازنده ارائه می شوند و دومین راه حضور یافتن در بازارهای خرید و فروش داکت اسپلیت و کسب اطلاعات از طریق فروشنده این محصولات است. البته با توجه با پیشرفت تکنولوژی و حضور تکنولوژی اینترنت در فضای کسب و کار کنونی، راه سومی نیز وجود دارد و آن هم مراجعه به وب سایت های معتبر فروش این محصولات است.

در واقع شما با مراجعه به این وب سایت ها علاوه بر اینکه می توانید تمامی مدل ها از برندهای مختلف را مشاهده کنید می توانید قیمت و همچنین مشخصات فنی این دستگاه ها را هم ببینید و آن ها را با هم مقایسه کنید.

بنابراین بهترین راه برای انتخاب داکت اسپلیت خوب این است که این دستگاه را از همه جهات مورد بررسی قرار دهید به این صورت که مزایا و معایب و تکنولوژی های به کار رفته در دستگاه را که در کاتالوگ های سازندگان این دستگاه قید شده است را مطالعه و با یکدیگر مقایسه کنید. در این صورت می توانید بهترین داکت اسپلیت مد نظر خود را انتخاب کنید.

حال از جمله پارامترهایی را که می توانید در مدل ها و برندهای مختلف با هم مقایسه کنید را در ادامه معرفی می نماییم.

برخی از مهم ترین پارامترهای قابل مقایسه در برندهای مختلف برای انتخاب داکت اسپلیت خوب

اگر شما قصد خرید یک داکت اسپلیت خوب را دارید در ابتدا باید بدانید که بهترین و پرفروش ترین داکت اسپلیت ها در بازار مربوط به کدام برند است. علاوه بر این باید نحوه نصب و مشخصات فنی و قیمت داکت اسپلیت مربوطه و نحوه اجرای آن ها را بدانید. در واقع یکی از مواردی که در زمان خرید داکت اسپلیت خوب می توانید از ان کمک بگیرید توجه به بهترین و پرفروش ترین داکت اسپلیت سال است.

حال اگر پرفروش ترین محصول سال مد نظر شما نبود شما می توانید با مقایسه برندهای مختلف داکت اسپلیت خوب و مدر نظر خود را انتخاب کنید. از جمله فاکتورهایی که شما می توانید در برندهای مختلف با یکدیگر مقایسه کنید عبارتند از:

 • یکی از فاکتورهایی که می توانید مقایسه کنید تا داکت اسپلیت خوب و مد نظر خود را پیدا کنید مقایسه ابعاد یونیت داخلی برندهای مختلف است که دارای ظرفیت مشابه هستند.
 • دیگر فاکتور قابل مقایسه برای انتخاب داکت اسپلیت خوب، طول لوله کشی مسی بین یونیت داخلی و خارجی است. در واقع شما می توانید حداکثر طول لوله کشی مسی مابین یونیت زیر سقفی و یونیت خارج از ساختمان را که منجر به افت راندمان و کارآیی ساختمان نمی شود را مورد مقایسه قرار دهید. لازم به ذکر است بدانید طوله لوله کشی مسی در داکت اسپلیت ها بسیار حائز اهمیت است و اهمیت این موضوع از ﺁن جهت است که هر چه طول این لوله کشی بیشتر باشد می توان یونیت خارجی را در حداکثر فاصله ممکن با یونیت داخلی نصب کرد. یعنی در صورت امکان بتوان آن را در پشت بام نصب نمود.
 • دیگر فاکتور قابل مقایسه برای انتخاب داکت اسپلیت خوب، مقایسه فاکتورهای سنجش راندمان دستگاه است که با نام EER و COP  نمایش داده می شود. این مقادیر در جدول کاتالوگ هر دستگاه ارائه می شود. لذا شما می توانید این فاکتور را در داکت اسپلیت های با ظرفیت مشابه مقایسه کنید. در واقع این دو مقادیر، میزان مصرف انرژی یا همان برچسب انرژی هستند. تمامی برندهای معتبر و قانونی دارای این برگه برچسب انرژی هستند.

 • مورد بعدی که به شما در انتخاب داکت اسپلیت خوب بسیار کمک می کند تک فاز بودن و یا سه فاز بودن دستگاه است که در زمان خرید باید به این فاکتور نهایت دقت داشته باشید. حائز اهمیت بودن این فاکتور به این دلیل است که برخی از برندها در یک ظرفیت مشخص فقط دارای داکت اسپلیت تک فاز یا سه فاز هستند ولی برخی از برندها در یک ظرفیت مشخص هم دارای داکت اسپلیت های تک فاز و هم سه فاز هستند.
 • مورد بعدی که بسیار مهم است و شما در زمان انتخاب داکت اسپلیت خوب باید به آن دقت داشته باشید توجه به صدای تولید شده از سوی هواساز دستگاه است. این فاکتور از آن جهت حائز اهمیت است که تاثیر مستقیم بر روی احساس آرامش کاربر در زمان استفاده از دستگاه دارد. اما نکته ای که در این مورد باید توجه داشته باشید این است که باید با واحد صدا که همان دسیبل است آشنا باشید. سطح صدای کارکرد این دستگاه بر حسب دسیبل است که با علامت dba در کاتالوگ های مربوطه نشان داده می شود. برای اشنایی با سطح صدای این دستگاه باید بدانید که میزان متوسط آن بین ۵۰ تا ۵۵ دسیبل است. حال با اطلاع از این اعداد شما به راحتی می توانید اعداد ذکر شده برای محصول را با محصولات مشابه مقایسه کنید.
 •  
 • تفاوت داکت اسپلیت معمولی با اینورتر در چیست؟

  نکنه مهمی که در خرید داکت اسپلیت با آن مواجه خواهید شد، اینورتر بودن یا نبودن آن است. حال سوال اصلی این است که تفاوت یک داکت اسپلیت اینورتر با مدل معمولی در چیست. باید ذکر کرد که فناوری اینورتر یک تکنولوژی رایج است که موجب کاهش مصرف انرژی می شود. این فناوری به صورت یک کیت و برد الکتریکی می باشد که بر روی کمپرسور نصب می شود. این فناوری موجب افزایش قیمت داکت اسپلیت نیز می شود. به طور کلی داکت اسپلیت اینورتر و معمولی دارای چهار تفاوت هستند. مورد اول تفاوت در مصرف انرژی در حدود ۶۰ درد است. مورد بعدی تفاوت در نوسان دما و دور متغییر است. تفاوت سوم در ماده مبرد به کار گرفته شده در این دو نوع داکت اسپلیت است. و تفاوت آخر در صدای کمی است که مدل های اینورتر به نسبت داکت اسپلیت های معمولی دارند.

داکت اسپلیت خوب

 • فاکتور بعدی برای انتخاب داکت اسپلیت خوب توجه به تکنولوژی به کار رفته در این دستگاه ها است. در واقع امروزه یکی از مهم ترین تکنولوژی های به کار رفته در داکت اسپلیت ها تکنولوژی موتور الکتریکی دور متغیر یا همان اینورتر است. در واقع استفاده از این تکنولوژی در داکت اسپلیت ها سبب شد که این دستگاه دارای مزایای بسیار خوبی مثل کاهش مصرف برق و کاهش صدای کارکرد دستگاه شود. لذا پیشنهاد ما به شما برای انتخاب داکت اسپلیت خوب، داکت اسپلیت اینورتر است. البته لازم به ذکر است بدانید قیمت داکت اسپلیتی که دارای این تکنولوژی است به مراتب بیشتر از داکت اسپلیت معمولی است.
 • مورد بعدی که در انتخاب داکت اسپلیت خوب می تواند به شما کمک کند نحوه اجرای درست این دستگاه است. چرا که برخی افراد با نصب نادرست این دستگاه، قادر نیستند تا از امکانات آن به طور کامل بهره ببرند. بدون شک می توان گفت نیمی از راندمان دستگاه به نوع نصب آن و اجرای صحیح دستگاه وابسته است.
 • گزینه بعدی برای انتخاب داکت اسپلیت خوب توجه به ظرفیت دستگاه است. در واقع شما باید این دستگاه را متناسب با متراژ محل نصب، موقعیت و کاربری محل انتخاب کنید. اگر ظرفیت دستگاه شما کم باشد سیستم بازدهی کافی ندارد و سبب نارضایتی مصرف‌ کننده می شود و برعکس اگر ظرفیت آن بیشتر از محل نصب باشد سبب به وجود آمدن مشکلاتی مثل مصرف انرژی بالا می شود.
 • نکته اخری که برای انتخاب و خرید داکت اسپلیت خوب باید بدانید این است که در انواع مختلف داکت اسپلیت سه نوع کمپرسور وجود دارد. داکت اسپلیت دارای کمپرسور پیستونی که مناسب برای مناطق گرم و مرطوب است. نوع دوم داکت اسپلیت با کمپرسور روتاری که مناسب مناطق معتدل است و نوع سوم داکت اسپلیت دارای کمپرسور اسکرال که مناسب برای تمام آب و هوا ها است.

حال اگر می خواهید برای محیط مورد نظر خود یک داکت اسپلیت خوب و مناسب انتخاب کنید بهتر است به این نکات توجه داشته باشید.

 

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”برای آشنایی با سطح صدای کارکرد داکت اسپلیت باید چه نکته ای را دانست؟” answer-0=”برای اشنایی با سطح صدای این دستگاه باید بدانید که میزان متوسط آن بین ۵۰ تا ۵۵ دسیبل است.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”داکت اسپلیت چیست؟” answer-1=”داکت اسپلیت ها یکی از متداول ترین سیستم ‌های سرمایشی و گرمایشی در سطح دنیا است.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”سیستم سرمایشی داکت اسپلیت بر چه اساس عمل می کند؟” answer-2=”سیستم سرمایشی این دستگاه به مانند کولر گازی است به این صورت که عملیات سرمایش توسط یونیت خارجی یا همان کندانسور انجام می گیرد و سپس به هواساز منتقل می شود” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *