کپسول آتش نشانی هالوژنه

کپسول آتش نشانی هالوژنه

لطفا امتیاز دهید

[small_url_page]

کپسول آتش نشانی هالوژنه

کپسول اتش نشانی با توجه به ماده خاموش کننده ای که در آن وجود دارد به انواع مختلفی تقسیم بندی خواهد شد. یکی از انواع خاموش کننده های دستی کپسول آتش نشانی هالوژنه می باشد. در این مطلب از وب سایت تاسیسات دات کام قصد داریم به اطلاعات کامل تر و دقیق تری درباره این نوع کپسول ها بپردازیم. با ما همراه باشید.

کپسول آتش نشانی هالوژنه

ماده هالوژنه موجود در کپسول آتش نشانی هالوژنه

بهتر است بدانید که ماده‌ای که در کپسول آتش نشانی هالوژنه استفاده می‌شود؛ ترکیبی از عناصر مثل کلر و فلوئر، ید می باشد. اما بهتر است بدانید که این گازها در کنار یکدیگر خاصیت آتش زایی دارند که در اینجا با اضافه کردن اتم های هالوژن ان را غیر قابل اشتعال خواهند کرد. به آن خاصیت خاموش کنندگی آتش می دهد.

اولین استفاده از این ماده در سال 1900 اتفاق افتاد که در آن زمان هالون ۱۰۴ یا تتراکلرید کربن به عنوان ماده خاموش کننده کشف کردند. گازی که در آن زمان مورد استفاده قرار گرفت سمی تشخیص داده شد و استفاده از آن اعلام ممنوع شد. پس از این گازها و ترکیب جدیدتری اختراع شد که مورد استفاده قرار گرفت. جدید ترین گاز ها برای اطفاء حریق هالون ۱۲۱۱ و هالوژن ۱۳۰۱ می باشد.

نحوه خاموش کردن کپسول آتش نشانی هالوژنه

کپسول آتش نشانی هالوژنه همانطور که از نامش پیداست از گاز هالوژن یا هالون در کپسول آتش نشانی استفاده می‌کند. معمولاً به صورت مایع ذخیره شده آتش را خاموش خواهد کرد و از پیشرفت آن به راحتی جلوگیری خواهد کرد.

عملکرد گاز هالون به گونه‌ای است که در آتش اختلال شیمیایی ایجاد خواهد کرد و مانع گسترش آن می شود. شعله های آتش را از بین می برد و به این صورت اطفای حریق بسیار مفید و موثر می باشد.

زمانی که شما از کپسول آتش نشانی برای خاموش کردن آتش سوزی استفاده نمایید خاموش کننده به سرعت از بین خواهد رفت. به این صورت هیچ گونه خوردگی و اثری از خود به جای نمی گذارد.

بیشترین استفاده از این نوع کپسول در خاموش کردن حریق های الکتریکی و وسایل الکترونیکی می باشد که از حساسیت بالایی نسبت به سایر مواد اضافه شده دارد. هیچ گونه آسیبی نمی‌زند و هیچ اثاری  نیز باقی نخواهد گذاشت.

بهتر است بدانید که هالوژن‌ های ۱۲۱۱ و ۲۴۰۲ و ۱۳۰۱ برای لایه اوزون بسیار خطرناک می باشد که تولید آنها را متوقف کرده‌اند. توجه داشته باشید بهترین محل برای نگهداری این نوع کپسول‌ها اتاق سرور، اتاق کامپیوتر، هواپیما، کشتی و … می باشد.

 امروزه برای اینکه ضررهای گازهای هالوژنه در محیط زیست کمتر شود از ترکیبات جدیدی استفاده می‌کنند که تقریبا تاثیر مشابهی دارد و تاثیر مناسبی بر روی خاموش کننده داشته باشد. نمونه‌ای از این گازها که امروزه استفاده می شود هالوترون و FE-36 می باشد. این نوع ماده تاثیر بسیار عالی بر روی اطفای حریق داشته و به محیط زیست نیز هیچگونه آسیبی وارد نمی کند.

انواع کپسول آتش نشانی هالوژنه

کپسول آتش نشانی هالوژنه در انواع مختلفی وجود دارد. انواع خاموش کننده های هالوژن به شرح زیر است:

  1. نوع سقفی که این محصول به صورت اتوماتیک عمل می کند.
  2. نوع بولینگی یا شیشه ای است که با پرتاب در داخل حلق باعث اطفای هری خواهد شد..
  3. نوع استوانه ای.
  • نوع سقفی

کپسول نوع سقفی به طور کلی در سه ظرفیت ۳ کیلویی ۹ کیلویی و ۱۲ کیلویی تولید می شود که به صورت اتوماتیک عمل می کند. با توجه به نام این محصول به سقف نصب خواهد شد و راه خروج مایع با شیشه کوچکی که مواد شیمیایی دارد بسته خواهد شد. در زمان آتش‌سوزی حرارت ناشی از آتش به شیشه مورد نظر رسیده و در اثر منبسط داخل شیشه بسته خواهد شد حالت انفجاری اتفاق می‌افتد. این مواد را بر روی آتش می ریزد و به صورت یکنواخت  بر روی آتش می نشیند باعث خفه شدن آتش خواهد شد.

بهتر است بدانید کپسول آتش نشانی هالوژنه می‌تواند کلاس های مختلف اتش مخصوصاً برای وسایل الکتریکی که گزینه های بسیار عالی می باشد. عامل تامین فشار این نوع کپسول ها؛ فشار هوا، فشار گاز داخل کارتریج، فشار درون خود ماده می باشد.

  • نوع استوانه‌ای

این نوع خاموش کننده ها به صورت دستی و خودکار وجود دارد. در حالی است که این خاموش کننده ها در محلی از ساختمان نصب می‌شود که در آن نزدیکی حریق ایجاد شده باشد و کسی در محله حضور نداشته باشد.

خاموش کننده ها در معرض حرارت ناشی از حریق با حباب شیشه برخورد کرده شیشه شکسته می شود و عملیات آغاز خواهد شد. به این صورت ماده اطفائی از خاموش‌کننده خارج شده و آتش را خاموش می کند.

  • نوع بولینگ یا شیشه ای

کپسول های نوع بولینگ یا شیشه ای به این صورت است که درون شیشه هایی به شکل بولینگ با ظرفیت ۱۲۰۰ گرم با ماده هالوژن قراپر می‌شوند. در صورتی که آتش‌سوزی اتفاق بیفتد این دستگاه را به داخل حریق پرتاب کرده و با شکستن شیشه؛ هالوژنه از آن خارج شده و عملیات اطفاء حریق آغاز می‌شود.

شیشه این دستگاه دارای انواع گوناگونی می باشد که هر کدام به درجه خاصی هستند بوده و با رسیدن به درجه حرارت خاص مربوط حباب شکسته خواهد شد. با توجه به نوع مورد نیاز انتخاب و مورد استفاده قرار می‌گیرد.   

کپسول آتش نشانی هالوژنه

خاموش کننده هالوژن

توجه داشته باشید گازی که به عنوان هالوژنه در کپسول آتش نشانی هالوژنه مورد استفاده قرار می گیرد؛ درصد ترکیبی از عنصرهای کلر، ید، فلوئر و بروم است.

در پایه برای غیر قابل اشتعال سازی به آن گاز هالوژن نیز اضافه خواهد شد تا بتوان از آن به عنوان خاموش کننده آتش بهره‌مند شد. خوب است بدانید که این ماده پس از ۱۰ سال در خاموش کننده ها مورد استفاده قرار گرفت.   

در این مقاله برای شما عزیزان کپسول آتشنشانی هالوژنه به همراه عملکرد و انواع آن را ذکر کرده که شما می توانید از آن بهره مند شوید. تهیه این محصول از فروشگاههای معتبر از اهمیت بالایی برخوردار است.

چرا که برخی از فروشگاه اقدام به فروش تجهیزات قلابی و جعلی می کنند. پیشنهاد می کنیم جهت تهیه انواع کپسول های آتش نشانی را از طریق فروشگاه اینترنتی https://tasisat.com تهیه نمایید.

این مجموعه با بهره مندی از علم روز و همچنین با شناخت نیازهای جامعه، محصولات باکیفیتی را روانه بازار می‌کند که شما عزیزان با اطمینان خاطر می توانید از آن بهره مند شوید. نکته دیگری که در نظر داشته باشید این است که در هر استان ایران که باشید نیز می توانید جهت تهیه این محصولات اقدام کرده و درب منزل دریافت نمایید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

 

مطالب مرتبط

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

6 نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع مبرد ماده ای است که سیستم های تهویه مطبوع براساس آن... ادامه مطلب

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید یکی تجهیزات مورد نیاز برای استخر ها پمپ می باشد. در صورتی که پمپ... ادامه مطلب

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که عاملی... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و در... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول زیاد... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن ها... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف در... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده قرار... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *