Search
Close this search box.

مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم چیست؟

minichiler-min

مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم چیست؟

مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم دستگاهی است که وظیفه دارد؛ از طریق فراهم کردن آب سرد و گرم و فرستادن آن به فن کویل محیط را سرد یا گرم کند. این محصول قابلیت استفاده برای محیط های اداری و آپارتمان هایی با مساحت بین ۱۰۰ الی ۵۰۰ متر را دارد.

کندانسور این محصول به صورت هوا خنک طراحی شده و اغلب کمپرسورهای آن از نوع روتاری است که به صورت متغیر عملکرد خود را انجام می دهد. پیشنهاد می شود جهت آشنایی بیشتر با مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم این مقاله را تا انتها بخوانید.

آشنایی با مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم

مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم سیستمی است که وظیفه سرد و گرم کردن آب برای فن کویل ها داخل ساختمان را برعهده داشته و در فضاهای باز مثل تراس، حیاط یا پشت بام نصب می شود. این سیستم از نوع تراکمی بوده و با مصرف انرژی الکتریسیته در زمستان آب گرم و در تابستان آب سرد را فراهم می کند.

این سیستم نمونه کوچک چیلر خانگی است که ظرفیت آن محدود بوده و معمولا از ۱۰ تن تبرید کمتر است. مینی چیلر میدیا، مینی چیلر آکس، مینی چیلر گرین از جمله محبوب ترین سیستم های موجود در بازار می باشند.

مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم چیست؟

اجزای مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم

کندانسور: این بخش نوعی مبدل حرارتی است که مبرد را از حالت گاز به مایع تبدیل می کند. کندانسور این سیستم از نوع هوا خنک بوده و دیگر نیازی به برج خنک کننده ندارد. این بخش شامل فین های آلومینیومی و کویل مسی بوده و در بالای آن نیز چند فن نصب شده تا هوا از میان کویل ها دمیده شود.

اواپراتور: این بخش یک مبدل حرارتی بوده و وظیفه دارد دمای آب را از طریق تبخیر کردن آن کم کند. مبرد در اینجا از حالت مایع با گاز درآمده و سپس وارد کندانسور می شود. این بخش به صورت پوسته و لوله و به شکل مبدل صفحه ای طراحی می شود که نوع پوسته و لوله رایج تر بوده و با عایق کردن پوسته بیرونی می توان راندمان آن را افزایش داد.

کمپرسور: یکی دیگر از اجزای مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم کمپرسور است که یک قطعه مکانیکی بوده و متراکم سازی گاز یا مایعات را انجام می دهد. در بیانی ساده تر می توان گفت این بخش فشار گاز را افزایش داده و حجم آن را کاهش می دهد. بهتر است بدانید که اگر ظرفیت مینی چیلر زیاد باشد؛ باید از دو کمپرسور و دو مدار تبرید استفاده شود. این دو کمپرسور بودن دستگاه مصرف برق را کم کرده و در صورت خرابی یکی از آن ها عملکرد دستگاه مختل نمی شود.

تابلو برق: برای کنترل تجهیزات برقی از تابلو برق استفاده می شود که بر روی مینی چیلر قرار دارد.

شیر انبساط: یکی دیگر از اجزای مهم مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم شیر انبساط است. کنترل میزان ورود مبرد به اواپراتور بر عهده این شیر بوده و بین اواپراتور و کندانسور نصب می شود.

مزایای مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم

این سیستم با داشتن دو قابلیت سرمایش و گرمایش به مطلوب شدن دمای محیط کمک می کند. حجم این سیستم کم بوده و به راحتی می توان در فضاهای مختلف از آن استفاده کرد. می توان مصرف برق این سیستم را از چیلر مرکزی ساختمان به طور مستقل کنترل کرد.

دسترسی به این سیستم راحت بوده و در نتیجه نگهداری و تعمیر آن در هنگام خراب شدن راحت است. از دیگر مزایای مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم می توان به عدم نیاز به پمپ برج و برج خنک کننده اشاره کرد. همچنین این سیستم نیازی به لوله کشی های گسترده ندارد و نصب آن راحت است. الکتروموتور محرک این محصول با برق تک فاز و سه فاز کار می کند.

نحوه عملکرد مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم

طرز کار مینی چیلر آپارتمانی براساس تبرید تراکمی است. در این سیستم ابتدا بخار مبرد در کمپرسور متراکم شده سپس پس از افزایش دما و فشار از طریق کندانسور به سمت شیر انبساط هدایت می شود. این مایع با گذر از این شیر دچار افت زیادی شده و بخشی از آن تبخیر شده و سبب پایین آمدن دمای مبرد می شود. سپس مبرد سرد شده به اواپراتور منتقل می شود و آب عبوری را خنک کرده و تبخیر می شود که بعد از آن دوباره برای تکرار این چرخه به کمپرسور باز می گردد.

مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم چیست؟

محل مناسب نصب مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم

مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم باید در فضای آزاد و جایی نصب شود که از اطراف آن جا برای دسترسی به اجزای مختلف سیستم‌ وجود داشته باشد. همچنین دقت کنید که نصب بایستی به صورتی باشد که گردش هوا به خوبی و آسان بر روی کویل انجام شود.

در اطراف دستگاه یک کفشوی قرار دهید؛ چون توسط آن آب های زمان سرویس دستگاه و یا اواپراتور در سرما تخلیه می شود. از نصب سیستم در زیر نور آفتاب خودداری کنید؛ زیرا علاوه بر کاهش بازدهی دستگاه سبب فرسودگی و کاهش عمر آن نیز می شود.

خرید مینی چیلر آپارتمانی

همانطور که ذکر شد امروزه از دستگاه هایی همچون مینی چیلر بسیار استفاده می شود. با توجه به کاربری و متراژ محیط مدنظر خود می توانید نوع سیستم مناسبی را انتخاب کنید. بهتر است بدانید تنها در صورتی می توانید از عملکرد و بازدهی فوق العاده این سیستم بهره مند شوید؛ که ظرفیت مناسب آن را انتخاب کنید. برای خرید مینی چیلر آپارتمانی کافیست به وبسایت https://tasisat.com/ مراجعه کنید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم چیست؟” answer-0=” این دستگاه وظیفه سرد و گرم کردن آب برای فن کویل ها را برعهده دارد.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”اجزای مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم را نام ببرید؟” answer-1=” کندانسور، کمپرسور، تابلو برق، اواپراتور، شیر انبساط” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”اساس کار مینی چیلر آپارتمانی سرد و گرم چیست؟” answer-2=” این سیستم براساس تبرید تراکمی کار می کند.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *