نحوه محاسبه سرانگشتی داکت اسپلیت

محاسبه سرانگشتی داکت اسپلیت در تعیین دقیق ظرفیت سرمایش و گرمایش دستگاه، کمک شایانی می‌نماید. محاسبه ظرفیت استاندارد سیستم های تهویه مطبوع در جهت انتخاب مدل مناسب و بهینه، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

انتخاب ظرفیت مناسب و هماهنگ با مساحت محیط، علاوه بر افزایش طول عمر و بهبود کارایی و عملکرد سیستم، صرفه جویی و بهینه سازی مصرف انرژی را در پی دارد. برای محاسبه ظرفیت سرمایشی و برودتی سیستم های تهویه از روش های مختلفی استفاده می گردد.

انتخاب ظرفیت ناهماهنگ با  ظرفیت مورد نیاز واحدهای تجاری و ساختمانی، ضمن تحت فشار گرفتن اجزا و قطعات دستگاه، عدم خنک سازی بهینه محیط و افزایش هزینه های مصرفی و اقتصادی مصرف کننده را به دنبال دارد. ادامه پیدا کردن این روند، سطح کیفی قطعات و طول عمر مفید دستگاه را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد.

در سوی مقابل، انتخاب دستگاه بر اساس متراژ و مساحت ساختمان، کارکرد مطلوب و بهینه دستگاه و توزیع هوای خنک و مطبوع را به صورت یکنواخت و یکپارچه در محیط داخلی، در پی دارد. بر این اساس، محاسبه سرانگشتی داکت اسپلیت بیش از پیش اهمیت و ضرورت پیدا می کند. نحوه محاسبه سرانگشتی داکت اسپلیت

شیوه های محاسبه ظرفیت داکت اسپلیت

به طور کلی، ظرفیت داکت اسپلیت به روش های مختلف و متنوعی محاسبه و اندازه گیری می شود. روش دقیق، روش سرانگشتی بر اساس متراژ مفید و روش سرانگشتی بر مبنای متراژ غیر مفید، از شیوه های رایج برای محاسبه ظرفیت سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت به شمار می روند.

1- روش دقیق

در این روش اتلاف و هدر رفت انرژی از طبقات آخری یا میانی سازه، زاویه تابش نور آفتاب، سیستم های کامپیوتری و روشنایی، درب اصلی، دیوارها و پنجره های ساختمان، مد نظر قرار می گیرند. محاسبات در این روش به وسیله نرم افزارهای در دسترس مانند کریر هپ و توسط مهندسان متخصص یا به صورت دستی انجام می گیرد.

 در این زمینه باید خاطر نشان نمود که این روش برای استفاده در پروژه های دارای مساحت بزرگ مانند پروژه‌های مسکونی و مراکز اداری و تجاری بزرگ، از بهترین گزینه ها محسوب می شود. به طور معمول، در این پروژه ها از سیستم های تهویه مطبوع نظیر VRF و چیلر استفاده می گردد. به همین منظور استفاده از این روش برای محاسبه بار برودتی داکت اسپلیت ها چندان معمول نمی باشد.

2- محاسبه سرانگشتی داکت اسپلیت بر مبنای متراژ مفید

در روش محاسبه سرانگشتی داکت اسپلیت بر اساس متراژ مفید فضا، مولفه هایی مانند اندازه گیری فضا، تعیین نوع کاربری و تعیین ضریب شهر، لحاظ می گردد. برای اعمال این روش، در وهله نخست، محاسبه فضای مفید در دستور کار قرار می گیرد.

فضایی که به گرمایش یا سرمایش نیاز دارد با عنوان فضای مفید تفسیر می شود. در مرحله بعد نوع کاربری پروژه اعم از بیمارستانی و درمانی، تجاری، اداری و ساختمانی و مسکونی تعیین می گردد. پس از تعیین نوع کاربری از فرمول های رایج در این روش استفاده می شود.

در ادامه شرایط آب و هوایی منطقه، درجه حرارت هوای خشک در فصل گرم سال، میزان رطوبت هوا و ارتفاع از سطح دریا، مد نظر قرار می گیرد. ضریب شهر برای مناطق و اقلیم‌های مختلف کشور متغیر می باشد. بر این اساس، ضریب شهر تهران، شیراز، مشهد و اصفهان برابر با 400 btu/hr است.

این در حالی است که ضریب شهرهای جنوبی کشور مانند کیش، بندرعباس و بوشهر 550 و ضریب شهرهای شمالی مانند گیلان و مازندران 380 btu/hr است. بنابراین، با در نظر گرفتن موارد عنوان شده، بار برودتی مناسب برای واحدهای مسکونی و ساختمانی از فرمول ضریب شهر × مساحت مفید فضا بر اساس مترمربع، به دست می آید.

به منظور محاسبه سرانگشتی بار برودتی داکت اسپلیت برای واحدهای اداری نیز از فرمول مخصوصی استفاده می گردد. بر این اساس، (ضریب شهر× مساحت مفید)+(تعداد رایانه600×)+(تعداد کارکنان400×) فرمول مناسب برای بار برودتی واحدهای اداری بر مبنای btu/hr می باشد.نحوه محاسبه سرانگشتی داکت اسپلیت

3- محاسبه سرانگشتی داکت اسپلیت بر اساس متراژ غیر مفید

در این روش ظرفیت و بار برودتی دستگاه داکت اسپلیت بر مبنای متراژ غیر مفید واحدهای ساختمانی و مسکونی لحاظ می گردد. بر این اساس، مساحت صفر تا 60 متر مربع، نیاز به دستگاه دارای ظرفیت 24000 بی تی یو بر ساعت دارد.

برای مساحت های 60 تا 90 مترمربع، داکت اسپلیت با ظرفیت 30000 کفایت می کند. همچنین، برای مساحت غیر مسکونی 90 تا 120 مترمربع، ظرفیت 36000 از بهترین گزینه ها محسوب می شود. این در حالی است که برای مساحت 120 تا 150 مترمربع، داکت اسپلیت با ظرفیت 30000+24000 مناسب و مفید می باشد.

علاوه بر این، برای محاسبه سرانگشتی داکت اسپلیت برای پروژه های دارای مساحت 150 تا 200 مترمربع، دستگاه با ظرفیت و بار برودتی 2×30000، از بهترین و مناسب ترین انتخاب‌ها به شمار می رود.

نکته: محاسبات عنوان شده برای استان هایی مانند شیراز، مشهد، اصفهان، مازندران و تهران لحاظ شده است. برای سایر شهرها می بایست از فرمول ها و روش های دیگر استفاده نمود.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 2 =