Search
Close this search box.

داکت اسپلیت چگونه کار می کند ؟ + بررسی مکانیزم عملکرد

داکت اسپلیت چگونه کار می کند ؟

داکت اسپلیت چگونه کار می کند ؟

داکت اسپلیت چگونه کار می کند؟ سیستم های تهویه مطبوع از نوع داکت اسپلیت از بهترین گزینه ها برای فراهم آوردن رفاه و آسایش ساکنان یک محیط به شمار می روند. استفاده از فناوری ها و تکنولوژی های مدرن و بسیار پیشرفته در ساختار این دستگاه ها، بالاترین راندمان و بازدهی را برای افراد با خود به ارمغان آورده است. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که برای توزیع هوای مطبوع و باکیفیت در فضاهای با کاربری مختلف، دستگاه داکت اسپلیت از سیستم های تهویه مطبوع کارآمد و پرکاربرد تلقی می گردد.

در این میان، نحوه کارکرد و عملکرد داکت اسپلیت برای بسیاری از مصرف کننده ها همواره محل سوال بوده است. در مورد این موضوع که داکت اسپلیت چگونه کار می کند، در ابتدا می بایست با اجزا و قطعات داخلی و حائز اهمیت این دستگاه آشنایی مختصری پیدا نمود. بر این اساس، ساختار اصلی دستگاه های داکت اسپلیت از دو قسمت کامل و مجزای یونیت داخلی (اواپراتور) و پنل بیرونی (کندانسور) تشکیل شده است.

فرآیند انتقال هوای خنک و مطبوع به محیط داخلی، به وسیله یونیت داخلی دستگاه صورت می گیرد. از سوی دیگر، هوای مورد نیاز فضا از طریق بخش کندانسور سیستم تامین می شود. به منظور افزایش قدرت و توان خنک کنندگی داکت اسپلیت، در ساختار این دستگاه از جدیدترین مکانیزم های برودتی و سرمایشی استفاده می شود.

داکت اسپلیت چگونه کار می کند

مکانیزم عملکرد داکت اسپلیت

در این موضوع که داکت اسپلیت چگونه کار می کند باید خاطر نشان نمود که کارکرد این دستگاه در پرتو هماهنگی و عملکرد مطلوب و بهینه قطعات داخلی آن عملیاتی می شود. بر این اساس، یونیت داخلی دستگاه در فضای سقف کاذب و میان طبقات نصب و مورد بهره برداری قرار می گیرد. توزیع هوای مطبوع در فضای داخلی، از طریق انجام مسیر کانال کشی به نحو مطلوب انجام می شود.

کندانسور دستگاه غالبا در محیط بیرون و در فضای باز پیاده سازی می شود. همچنین، لوله های رابط مسی، ارتباط میان یونیت داخلی و پنل بیرونی دستگاه را امکان پذیر می سازند. از آنجایی که کندانسور دستگاه در حین کارکرد سروصدای زیادی تولید می کند، این بخش در فضای بیرون سازه قرار می گیرد.

خرید انواع داکت اسپلیت

نحوه عملکرد در حالت سرمایش

نحوه کارکرد داکت اسپلیت، به ویژه عملکرد سرمایش، از طریق متراکم و کمپرس کردن گاز مبرد موجود در کمپرسور و سیکل تبرید انجام می پذیرد. بنابراین، در هنگام انجام فرآیند سرمایش، پروسه فشرده سازی گاز مبرد به وسیله کمپرسور دستگاه صورت می گیرد. پس از فشرده سازی، مبرد از طریق کمپرسور تعبیه شده در بخش کندانسور به طرف اواپراتور یا بخش یونیت داخلی دستگاه هدایت می شود.

مبرد با عبور از لوله های مسی وارد لوله‌های پر پیچ و خم یا کویل اواپراتور می شود. در اثر دمیده شدن هوا به وسیله الکتروفن دستگاه، تبادل حرارتی مبرد انجام شده و در نتیجه این امر دمای هوا کاهش پیدا می کند. پس از سرد شدن هوا، به منظور رفع و از بین رفتن آلودگی ها، هوای سرد شده از فیلتر تصفیه کننده عبور می کند.

در این باب که طرز کار اسپلیت چگونه است، هوا پس از عبور از فیلتر، توسط فن های دمنده دستگاه با قدرت و توان بالا، به فضای داخلی پرتاب می شود. بر همین اساس، هوای خنک و مطبوع و در عین حال سالم و تمیز در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد. مضاف بر این، برخورد هوا با کویل سرد دستگاه، موجب ایجاد فرآیند تقطیر و کندانس و کاهش رطوبت هوا می شود.

عملکرد داکت اسپلیت

نحوه عملکرد در حالت گرمایش

نحوه عملکرد داکت اسپلیت در حالت گرمایش از طریق نصب کویل آبگرم به قسمت یونیت داخلی دستگاه میسر می شود. نصب کویل آبگرم موجب کاهش و صرفه جویی قابل توجه در برق و انرژی می شود. چراکه استفاده از حالت گرمایش سیستم های تهویه مطبوع، غالبا با مصرف زیاد برق همراه می باشد. آبگرم جریان یافته در کویل آبگرم داکت اسپلیت به وسیله سیستم حرارت مرکزی مانند بویلر موتورخانه یا پکیج شوفاژ دیواری تامین می شود.

به محض جریان یافتن آبگرم در کویل دستگاه، هوای گرم با کارکرد فن دمنده از طریق کانال ها، در فضای سالن‌ها و اتاق ها به صورت یکپارچه و یکنواخت توزیع می گردد. در این موضوع که داکت اسپلیت چگونه کار می کند، باید به این نکته اشاره نمود که در فصل زمستان، یونیت خارجی یا کندانسور دستگاه خاموش بوده و توزیع هوای گرم تنها توسط فن دمنده پنل داخلی سیستم صورت می‌گیرد.

الکتروفن با حداکثر توان، هوای گرم و مطلوب را در فضای داخلی انتشار می دهد. این فرآیند تا زمان رسیدن دمای هوای محیط به درجه تنظیم شده و مورد نظر کاربر ادامه پیدا می کند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که کویل آبگرم به صورت فابریک با داکت اسپلیت ها عرضه نمی شود. بلکه این قطعه باید به صورت مجزا و مستقل تهیه شده و در قسمت پنل داخلی سیستم نصب گردد.

طرز کار داکت اسپلیت

اهمیت و نقش قطعات در کارکرد داکت اسپلیت

در رابطه با اینکه داکت اسپلیت چگونه کار می کند، نقش و اهمیت قطعات و اجزای داخلی سیستم را نمی توان نادیده گرفت. در پنل داخلی داکت اسپلیت اجزایی مانند کویل اواپراتور، سینی دیرین، فیلتر تصفیه کننده و الکتروموتور و فن دمنده وجود دارد. در ساختار پنل بیرونی دستگاه کمپرسور، شیر چهار طرفه، شیر انبساط و لوله‌های مسی پره دار یا کویل حرارتی، تعبیه شده است.

کمپرسور تعبیه شده برای این دستگاه ها متناسب با مدل، از نوع کمپرسور روتاری یا اسکرال در نظر گرفته می شود. کارکرد و عملکرد مطلوب این قطعات، سیکل تبرید و فرآیند سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت را به نحو مطلوب عملیاتی می کند. بنابراین، در پاسخ به این سوال که داکت اسپلیت چگونه کار می کند، باید خاطر نشان کرد که مکانیزم کارکرد اسپلیت های کانالی، در پرتو عملکرد قطعات و متعلقات فنی این سیستم ها به معنای واقعی کلمه محقق می شود.

الکتروموتور با گردش فن دمنده، متناسب با نوع نیاز دمایی محیط، هوای سرد یا گرم را در فضا با قدرت و توان بالا توزیع می کند. فیلتر تصفیه کننده، محیطی عاری از هرگونه آلودگی و مواد آلاینده را فراهم می آورد. همچنین، فرآیند سرمایش و عملکرد برودتی دستگاه با کارکرد کمپرسور و در اثر فشرده سازی گاز مبرد شروع می شود.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *