در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
فن کویل چگونه کار می کند

فن کویل چگونه کار می کند ؟ بررسی مکانیزم عملکرد و انواع آن

لطفا امتیاز دهید

فن کویل چگونه کار می کند ؟

فن کویل چگونه کار می کند؟ برای یافتن پاسخ این سوال بررسی مکانیزم عملکرد، ساختار اصلی و قطعات به کار رفته در ساختمان این دستگاه کمک شایانی می نماید. در حال حاضر سیستم های تهویه مطبوع به جزئی جدا نشدنی و لاینفک از زندگی انسان ها تبدیل شده اند.

در پرتو استفاده از این دستگاه ها، ایجاد هوای مطبوع و دلنشین به بهترین نحو ممکن محقق می شود. سیستم های تهویه متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه، نوع کاربری ساختمان و نوع نیاز مصرف کننده، در مدل های مختلف و متنوعی طراحی و تولید می شوند.

برای پاسخ دادن به سوال فن کویل چگونه کار می کند، باید به این نکته اشاره نمود که فن کویل ها با رعایت تمامی استانداردها و به کارگیری جدیدترین فناوری ها و تکنولوژی ها ساخته و پرداخته می شوند. از طرف دیگر، مجهز شدن این سیستم ها به مکانیزم های جدید حرارتی و برودتی مدرن، نیازهای سرمایشی و گرمایشی سازه‌های مختلف را به بهترین نحو برآورده می سازند.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که دستگاه های فن کویل از تجهیزات سرمایشی و گرمایشی پرکاربرد برای استفاده در سازه های متنوع تجاری، اداری، ساختمانی و مسکونی به شمار می آیند.

لازم به ذکر است که فن کویل ها به عنوان یک مبدل چند منظوره، زمینه مناسب برای تولید و توزیع هوای گرم و سرد را در محیط داخلی فراهم می آورند. کارکرد و عملکرد مطلوب این دستگاه ها با جریان پیدا کردن و حرکت آب در داخل کویل های حرارتی فن کوئل عملیاتی می گردد.

بر این اساس، در فصل گرم تابستان، با جریان یافتن آب سرد و در فصل زمستان با استفاده از آبگرم، فرآیند تامین سرما و گرمای موردنیاز محیط صورت می گیرد. توزیع جریان هوا به محیط داخلی، توسط فن دمنده دستگاه انجام می شود.

فن کویل چگونه کار می کند

مکانیزم عملکرد فن کویل

در مقوله فن کویل چگونه کار می کند، باید ابراز نمود که ساختار اصلی این دستگاه ها از یک فن دمنده و تعدادی لوله خم خورده با عنوان کویل حرارتی، تشکیل شده است. در قسمت ورودی کویل گرمایشی و سرمایشی دستگاه یک شیر برقی تعبیه شده است. کنترل و تنظیم جریان آبگرم یا آب سرد ورودی، از وظایف اصلی شیر برقی سیستم به شمار می رود.

متناسب با دمای مورد نیاز در فضا، دور و سرعت فن سیستم تغییر پیدا می کند. به طور معمول، در روزهای گرم تابستان، این دستگاه برای انجام فرآیند سرمایش، به جریان آب سرد نیاز دارد. آب سرد با وارد شدن به لوله های کویل دستگاه و در اثر چرخش فن دمنده و تماس با جریان هوا، کاهش دما یافته و سپس به سمت دریچه های خروجی فن کویل هدایت می شود.

مکانیزم و طرز کار فن کوئل در روزهای سرد زمستان با جریان یافتن آبگرم تامین شده به وسیله سیستم حرارتی مرکزی و جاری شدن در لوله های کویل گرمایشی و از طریق پره های آلومینیومی و لوله های مسی صورت می‌گیرد. پس از افزایش دمای سیال، هوای گرم شده به وسیله فن دستگاه به سمت دریچه های خروجی و وارد شدن به فضای داخلی انتقال پیدا می کند.

همچنین، هوای گرم یا سرد توزیع شده توسط فن کویل قبل از وارد شدن به محیط، از فیلترهای مخصوص و باکیفیت دستگاه عبور می کند. در اثر این فرآیند کلیه آلودگی ها و مواد آلاینده موجود در هوا جذب شده و از بین می رود. بر همین اساس، هوای کاملا تمیز، سالم و مطبوع و بهینه در محیط داخلی انتشار پیدا می کند.

برای پاسخ دادن به پرسش فن کویل چیست و طرز کار آن چگونه است؟، ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که این دستگاه‌ها برای انتقال و توزیع جریان هوای سرد یا گرم، به عملیات لوله کشی و کانال کشی نیاز پیدا نمی کنند. هوای تولید شده از طریق دریچه های خروجی طراحی شده در ساختار سیستم به فضای مورد نظر انتقال یافته و در نتیجه آن، دمای محیط متعادل و متوازن می شود.

انواع فن کویل از لحاظ موقعیت نصب

در ادامه مقاله فن کویل چگونه کار می کند، به بررسی مدل های متنوع این دستگاه می پردازیم. به طور کلی، دستگاه های فن کویل از لحاظ قرارگیری و شرایط نصب و ظرفیت هوادهی در مدل های مختلف و با کارکرد دوگانه سرمایش و گرمایش در سطح بازار تاسیسات داخلی موجود می باشند.

فن کویل سقفی از سیستم های تهویه پرکاربرد در بسیاری از سازه‌ها و پروژه ها محسوب می شود. این مدل در دو نوع بدون کابین و کابین دار طراحی و تولید می گردد.

همچنین، فن کویل سقفی به صورت روکار یا توکار نصب و پیاده سازی می شود. فن کویل زمینی از دیگر مدل ها بوده که بر روی سطح زمین نصب و اجرا می شود. دریچه خروجی مخصوص این مدل به صورت بالازن، روبه رو زن و مورب زن طراحی می گردد.

فن کویل دیواری از لحاظ موقعیت نصب بر روی سطح دیوار قرار می گیرد. برخورداری از ظاهر جذاب و مدرن، کارایی و عملکرد بالا و مصرف بهینه انرژی، از مشخصات مهم این مدل می باشد. از دیگر مدل های فن کویل می‌توان به فن کویل کاستی اشاره نمود.

فن کویل های کاستی در مدل های چهار طرفه، دو طرفه و یک طرفه با کارایی و بازدهی بالا تولید و در اختیار مصرف کننده قرار می گیرند. فن کویل کاستی در داخل سقف جایگذاری و نصب می گردد.

مزایای فن کویل

برای پاسخگویی به سوال فن کویل چگونه کار می کند ؟، نگاهی به مزیت ها و ویژگی های مثبت این دستگاه نیز راهگشا می باشد. برخورداری از ابعاد و اندازه مناسب و استاندارد، بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی، نصب آسان و راه اندازی سریع و هزینه نگهداری پایین را می توان از مزیت های قابل توجه سیستم های فن کویل برشمرد.

علاوه بر این، عدم اشغال فضای اضافی و مفید در محیط و نیاز نداشتن به عملیات کانال کشی، از دیگر مزایای فن کوئل به حساب می آید. برخورداری این دستگاه ها از عملکرد دوگانه سرمایش و گرمایش، مصرف کننده را از خرید دیگر تجهیزات برودتی و حرارتی بی نیاز می کند.

همچنین، استفاده از آلیاژهای باکیفیت و قطعات بادوام، علاوه بر مقاومت و استحکام در برابر خوردگی و پوسیدگی و زنگ زدگی، طول عمر بالای سیستم را رقم زده است.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

مطالب مرتبط

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت داکت اسپلیت یکی از سیستم های سرمایشی و گرمایشی هوا است که میان ساختمان سازان... ادامه مطلب

Install fire box

نصب جعبه آتش نشانی

نصب جعبه آتش نشانی برای تأمین ایمنی و همچنین جلوگیری از انواع حریق صددرصد استفاده و بکارگیری جعبه آتش نشانی... ادامه مطلب

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش آتش گرفتگی در سال های اخیر در جنگل‌ها و همچنین منازل مسکونی و کارگاهی رواج پیدا... ادامه مطلب

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی آشنایی با نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی به شما کمک می کند تا... ادامه مطلب

مواد اطفاء حریق

مواد اطفاء حریق

مواد اطفاء حریق در این مطلب از وبسایت تاسیسات دات کام قصد داریم مواد اطفاء حریق را مورد بررسی قرار... ادامه مطلب

مهار آتش توسط امواج صوتی

مهار آتش توسط امواج صوتی همانگونه که می دانید آتش‌نشانان معمولاً از مواد شیمیایی و همچنین آب برای خاموش کردن... ادامه مطلب

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟ سؤالی که ممکن است، ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول... ادامه مطلب

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟

گاز کپسول آتش نشانی

گاز کپسول آتش نشانی گاز کپسول آتش نشانی یکی از قسمت های بسیار مهم و غیر قابل چشم پوشی در... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + چهار =