در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

آموزش مرحله به مرحله باز کردن پنل کولر گازی

لطفا امتیاز دهید

طریقه باز کردن پنل کولر گازی

باز کردن پنل کولر گازی در مواقعی مانند تمیز کردن اجزای داخلی یا انجام سرویس های دوره ای دستگاه، اهمیت و ضرورت پیدا می کند. دسترسی به قطعات و اجزای کولر گازی مستلزم جداسازی پنل یا قاب آن می باشد.

کولرهای گازی از لحاظ شکل ظاهری تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. با این وجود، نحوه قرارگیری پنل ها، پیچ ها و اتصالات و قطعات داخلی دستگاه با یکدیگر متفاوت می باشد. بر این اساس، در هنگام باز کردن قاب کولرهای گازی می بایست این نکته را مد نظر قرار دارد.

ساختار اصلی کولر گازی از دو یونیت مستقل و جداگانه با نام پنل داخلی و پنل خارجی تشکیل شده است. پنل خارجی دستگاه در محیط های بیرون و پنل داخلی کولر در فضای داخلی ساختمان نصب و مورد بهره برداری قرار می گیرد. از سوی دیگر، باز کردن پنل کولر گازی اعم از پنل داخلی و پنل خارجی مستلزم طی کردن مراحل مختلفی می باشد.

نحوه باز کردن پنل کولر گازی

نحوه باز کردن پنل کولر گازی

۱- مراحل باز کردن پنل داخلی

قدم اول: برای باز کردن پنل کولر گازی در وهله نخست می بایست قاب قرار گرفته بر روی دستگاه به آرامی به سمت بیرون کشیده شود. در برخی از مدل ها، پنل کولر گازی با پیچ های مختلفی محکم شده است. در این شرایط در ابتدا باید پیچ ها را باز کرده و سپس به جداسازی قاب دستگاه اقدام نمود.

قدم دوم: پس از باز کردن و جداسازی قاب، اجزای داخلی کولر گازی به خوبی دیده می شوند. در این بخش غالبا سه عدد پیچ قرار گرفته است. البته متناسب با نوع و مدل کولر گازی این تعداد می تواند بیشتر باشد. همچنین، این پیچ ها معمولا در قسمت جلوی پنل دیده می شوند.

ضمنا، ممکن است در بخش های کناری دستگاه نیز پیچ‌هایی تعبیه شده باشد. پس از یافتن محل دقیق پیچ ها، می توان به آرامی و بدون وارد آوردن آسیب به پنل، آنها را باز کرد.

قدم سوم: در این مرحله از باز کردن یونیت داخلی کولر گازی می بایست به باز کردن قاب کوچک متحرک تعبیه شده در ساختار دستگاه اقدام کرد. این قاب متحرک در هنگام فعال و غیر فعال شدن کولر گازی باز یا بسته می گردد. پیچ های مربوط به این قاب در بخش کناری دستگاه قرار گرفته است.

قدم چهارم: پس از اطمینان حاصل کردن از باز کردن تمام پیچ ها و اتصالات، با استفاده از دو دست خود پنل کولر گازی را در دست گرفته و به آهستگی و بدون اعمال فشار زیاد، آن را به طرف خودتان بکشید. در این حالت، قاب یونیت داخلی از بدنه کولر جدا می شود.

قدم پنجم: پس از انجام موفقیت آمیز مراحل گفته شده، در این مرحله نوبت به تمیز کردن یا خارج کردن فیلتر تصفیه هوای دستگاه می رسد. با جداسازی کامل قاب کولر، فیلترهای تصفیه هوا مشاهده می شوند. به منظور سهولت در نظافت، بهتر است که فیلترهای دستگاه را بیرون کشیده و آنها را با آب شستشو دهید.

نکته: قبل از اقدام به باز کردن پنل داخلی کولر گازی، حتما باید جریان برق دستگاه به صورت کامل قطع گردد. این کار مانع از بروز حوادثی مانند برق گرفتگی می شود.

مراحل باز کردن پنل خارجی دستگاه

۲- مراحل باز کردن پنل خارجی دستگاه

مرحله اول: باز کردن پنل کولر گازی به ویژه یونیت خارجی دستگاه با هدف انجام تعمیرات، سرویس و شستشوی قطعات داخلی پنل صورت می گیرد. در وهله نخست باید گاز خنک کننده دستگاه جمع آوری گردد. چرا که احتمال تخلیه و جابجایی گاز مبرد کولر وجود دارد.

مرحله دوم: در این مرحله، پیچ های قرار گرفته بر روی بدنه کندانسور دستگاه باز می شوند. به منظور جلوگیری از گم شدن پیچ ها، مناسب است که آنها را در محل مشخصی و به صورت جداگانه قرار دهید. همچنین، از اعمال فشار زیاد برای باز کردن پیچ ها خودداری کنید. چرا که این کار می تواند منجر به آسیب دیدن محل قرارگیری پیچ ها شود.

مرحله سوم: در این قسمت از باز کردن پنل خارجی کولر گازی اسپلیت باید نسبت به باز کردن مهره های نگه دارنده پنل یا مهره های فیتینگ، اقدام نمود. در هنگام باز کردن این مهره ها نباید هیچگونه آسیبی به لوله ها وارد شود. پس از باز شدن مهره ها با کمک دستان خود پنل کولر را بالا کشیده تا از روی سینی جدا شود.

مرحله چهارم: در این مرحله از باز کردن پنل کولر گازی به سراغ کابل ها و سیم های برق کندانسور رفته و آنها را باز کنید. پس از باز کردن سیم های برق با استفاده از ابزار مناسب مانند آچار فرانسه، لوله های پنل خارجی جدا می شوند. باز کردن لوله ها باید به آرامی و با احتیاط کامل انجام شود.

چرا که احتمال آسیب وارد شدن به این لوله‌ها بالا می باشد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که یک طرف پنل خارجی دستگاه در مقایسه با طرف دیگر آن، از لحاظ وزنی سنگین تر است. این امر به علت وجود کمپرسور در ساختار کندانسور می باشد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸.

باز کردن پنل داخلی کولر گازی در چند گام انجام می شود؟

باز کردن پنل داخلی کولر گازی اسپلیت در شش قدم انجام می شود.

در باز کردن پنل داخلی پس از باز کردن و جداسازی قاب می بایست چه کاری انجام داد؟

پس از باز کردن و جداسازی قاب، اجزای داخلی کولر گازی به خوبی دیده می شوند. در این بخش غالبا سه عدد پیچ قرار گرفته است. البته متناسب با نوع و مدل کولر گازی این تعداد می تواند بیشتر باشد. همچنین، این پیچ ها معمولا در قسمت جلوی پنل دیده می شوند.

باز کردن پنل خارجی کولر گازی اسپلیت با چه منظوری انجام می شود و در مرحله نخست آن چه عملی انجام می گیرد؟

باز کردن پنل کولر گازی به ویژه یونیت خارجی دستگاه با هدف انجام تعمیرات، سرویس و شستشوی قطعات داخلی پنل صورت می گیرد. در وهله نخست باید گاز خنک کننده دستگاه جمع آوری گردد. چرا که احتمال تخلیه و جابجایی گاز مبرد کولر وجود دارد.

به طور کلی چه مواقعی نیاز است تا پنل کولر گازی اسپلیت باز شود؟

باز کردن پنل کولر گازی در مواقعی مانند تمیز کردن اجزای داخلی یا انجام سرویس های دوره ای دستگاه، اهمیت و ضرورت پیدا می کند. دسترسی به قطعات و اجزای کولر گازی مستلزم جداسازی پنل یا قاب آن می باشد.

مطالب مرتبط

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟ یکی از دغدغه های رایج در ساختمان ها کم کردن صدای... ادامه مطلب

نصب پکیج در واحد دوبلکس

نصب پکیج در واحد دوبلکس

نصب پکیج در واحد دوبلکس هر چقدر که بیشتر به فصل زمستان نزدیک شویم، مردم بیشتر به فکر خرید و... ادامه مطلب

نصب پکیج در بالکن

نصب پکیج در بالکن

نصب پکیج در بالکن پکیج یک سیستم گرمایشی محبوب در بازار است که امروزه در اکثر خانه ها دیده می... ادامه مطلب

نصب پکیج در آشپزخانه

نصب پکیج در آشپزخانه

نصب پکیج در آشپزخانه با پیشرفت علم مهندسی سیستم گرمایشی پکیج جایگزین موتور خانه های قدیمی شد. این سیستم نسبت... ادامه مطلب

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت داکت اسپلیت یکی از سیستم های سرمایشی و گرمایشی هوا است که میان ساختمان سازان... ادامه مطلب

Install fire box

نصب جعبه آتش نشانی

نصب جعبه آتش نشانی برای تأمین ایمنی و همچنین جلوگیری از انواع حریق صددرصد استفاده و بکارگیری جعبه آتش نشانی... ادامه مطلب

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش آتش گرفتگی در سال های اخیر در جنگل‌ها و همچنین منازل مسکونی و کارگاهی رواج پیدا... ادامه مطلب

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی آشنایی با نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی به شما کمک می کند تا... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =