Search
Close this search box.

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟

یکی از دغدغه های رایج در ساختمان ها کم کردن صدای پمپ آب است. اگر شما هم برای ساختمانتان از پمپ آب استفاده می کنید، به احتمال زیاد با سر و صدای زیاد این وسیله مواجه شده اید. گاهی اوقات وجود این سر و صدا ها طبیعی است اما در برخی مواقع سر و صدای زیاد پمپ آب به علت وجود مشکل در دستگاه به وجود می آید اما در هر صورت این سر و صدا ها آزار دهنده است.

ممکن است شما فکر کنید حل چنین مشکلی غیر ممکن است اما می توان با استفاده از چند ترفند تا حد زیادی این سر و صدا را کاهش داد. البته راه حل هایی که به شما می گوییم نیاز به کمی همت و تلاش دارد.

البته اگر پمپ آب به درستی نصب و نگهداری شود سر وصدای زیادی نخواهد داشت. در این مقاله بررسی می کنیم که چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم.

در این مقاله می خواهیم به شما راه حل هایی ارائه دهیم که صدای پمپ آب شما کم شود. برخی از این راه حل ها جهت پیشگیری و برخی دیگر برای رفع این مشکل می باشند.

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟

نوع سر و صدا را تشخیص دهید

در وهله اول باید مشخص کنید صدایی که از پمپ آب به گوش می رسد چه نوع صدایی است. آیا صدا به دلیل لرزش پمپ ایجاد می شود؟ راه حل های مختلفی که وجود دارد به نوع سر و صدایی که از پمپ می شنوید بستگی دارد.

مثلاً گاهی اوقات شما صدایی شبیه به صدای لرزش را از این دستگاه می شنوید که همیشگی است؛ به همین دلیل بسیار آزار دهنده است و مزاحم آرامش شما می باشد. پمپ هایی که روی دیوار یا کف نصب شده باشند این صدا را تولید می کنند و این صدا از ارتعاشات پمپ روی دیوار یا کف ایجاد می شود.

در این مورد کافی است که پمپ را روی محل نصبش ثابت کنید. می توانید یک جعبه بزرگ از جنس مقوا بسازید و آن را روی پمپ آب بگذارید. این راه حل کمک بزرگی به کم کردن صدای پمپ آب می کند. البته برای ساخت این باکس مقوایی باید دقت و زمان زیادی را صرف کنید اما خوبی آن این است که شما یکبار دقت و زمان می گذارید و تا حد زیادی از شر سر و صدا ها در امان هستید.

صدا به وسیله امواج صوتی منتشر شده در هوا به گوش شما می رسد؛ بنابراین با ساخت جعبه مقوایی می توانید این امواج را به دام بیاندازید و از حرکتشان در هوا جلوگیری نمایید.

قبل از اینکه این جعبه را بسازید باید پمپ آب خود را به دقت اندازه گیری کنید و باکس را کمی بزرگتر از آن بسازید. این جعبه را به جز مقوا می توانید از جنس تخته های چند لایه و یا فوم های پلاستیکی و یا کارتن پلاست بسازید. این متریال ها عایق خوبی برای امواج صوتی هستند و به خوبی می توانند حتی تا ۹۰ درصد صداها را کاهش دهند.

با نصب درست، چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟

  1. اگر پمپ را در جای درست آن قرار دهیم سرو صداهایی که از لرزش ناشی می شوند را از بین خواهیم برد.
  2. زمان نصب مطمئن شوید که این وسیله به دیوار و یا کف زمین کاملاً بچسبد.

به وسیله هوا، عایق صوتی بسازید

شما باید با عایق کردن سر و صدای پمپ آب را تا حد زیادی کم کنید. برای اینکار شما به یک عایق قوی مثل خود هوا نیاز دارید. پنجره های دوجداره دقیقاً به همین شکل عمل می کنند. برای ایجاد عایق صوتی به وسیله هوا شما می توانید از پانل های صوتی و یا پتوی عایق صدا استفاده نمایید.

با انتخاب پمپ مناسب چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟

اگر شما روش های بالا را امتحان کردید و مؤثر نبود، باید پمپ آب را تعویض کنید. زیرا خرید یک پمپ آب بی سر و صدا با هزینه بالاتر به صرفه تر از نصب یک پمپ پر سر و صدا است. زیرا برای کاهش سر و صدای پمپ باید از عایق های پر هزینه استفاده کنید که هزینه این عایق ها اصلاً مقرون به صرفه نیست. شما حتی می توانید پمپ قبلی را به عنوان پمپ کارکرده بفروشید.

هنگام خرید پمپ جدید توجه کنید که میزان صدای تولید شده توسط آن را سؤال کنید تا دوباره با مشکل مواجه نشوید.

روغن کاری قطعات دارای خوردگی

خشک شدن قطعاتی که دچار خوردگی شده اند نیز ممکن است سر و صدای زیادی در هنگام کار کردن وسیله ایجاد کند. قطعات خراب را شناسایی کنید در صورت امکان تعمیر کنید و اگر قابل تعمیر نبود قطعات نو را به جای آن ها جایگزین نمایید. همچنین قطعات شل را سفت کنید. اگر این موارد را انجام دهید تا حد زیادی عملکرد پمپ آب بهتر و سر و صدای آن کمتر می شود.

چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم؟

چگونه می توان صدای پمپ آب را با مواد آکوستیک کم کنیم؟

شما می توانید از مواد آکوستیک هنگام نصب پمپ آب کمک بگیرید. مواد آکوستیک می توانند ارتعاشات را جذب کنند، این کار باعث کم شدن صدای پمپ آب می شود.

استفاده کردن از الیاف طبیعی

الیاف طبیعی مثل پوست کنف، چوب و پوست نارگیل برای ساخت صفحات آکوستیک استفاده می گردند. همچنین برای ساخت صفحات آکوستیک می توان از فیبر های مصنوعی استفاده کرد اما به دلیل گران بودن توصیه نمی کنیم.

تعویض فیلتر پمپ آب

گاهی به دلیل این که فیلتر خراب شده است، خاک، برگ، شن و ماسه یا سنگ وارد پمپ می شود و سر و صدای زیادی تولید می کند، در این صورت به سرعت باید فیلتر آب را تعویض کنید تا پروانه های پمپ دچار آسیب نشوند.

کلام آخر

در این مقاله بررسی کردیم که چگونه می توان صدای پمپ آب را کم کنیم. اما بهتر است برای بررسی دقیق تر پمپ آب ساختمانتان، با همکاران ما در تأسیسات دات کام تماس بگیرید و درخواست کمک کنید. تأسیسات دات کام یک فروشگاه آنلاین کالا و خدمات است که خدمت و کالاهای تأسیساتی را با ضمانت  به شما عزیزان ارائه می کند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *