انتخاب بویلر ساختمان مسکونی

نحوه سرویس و نگهداری دیگ بخار

لطفا امتیاز دهید

نحوه سرویس و نگهداری دیگ بخار جهت حفظ کارایی و ایمنی بویلر در طول چرخه حیات آن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی آن بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

سرویس و نگهداری دیگ بخار از جمله موارد بسیار مهمی می باشد که باید حتماً به صورت اصولی انجام شود؛ چرا که دیگ های بخار از فشار و دمای بالایی برخوردار می باشند که خرابی آن ها در صورتی که نکات ایمنی و …. رعایت نشود؛ امکان دارد پرهزینه باشد.دیگ بخار تجهیزات بسیار حساسی هستند که معمولاً بخش زیادی از تعمیرات موتورخانه و نگهداری موتورخانه مربوط به این دیگ های بخار خواهد بود.

اصول نحوه سرویس و نگهداری دیگ بخار

با توجه به مبحث نحوه سرویس و نگهداری دیگ بخار باید ذکر کنیم که بسیاری از کارخانه ها از جمله صنایع شیمیایی نیاز به بخار به صورت مداوم دارند. اگر دیگ به هر دلیلی به صورت کامل خاموش شود امکان دارد که باعث توقف فرایند تولید شده و نتیجه آن اتلاف مقادیر قابل توجهی از محصول را به همراه خواهد داشت. توجه داشته باشید که معمولاً دیگ های امروزی نسبت به نوع قدیمی آن پیچیده تر و پیشرفته تر می باشد.

برخی از تفاوت دیگ جدید و قدیمی می توان به این موارد اشاره کرد که مشعل هایی که قابلیت انعطاف آن ها باید تغییر نسبت سوخت و هوا بسیار زیاد باشد، همچنین سیستم‌های کامپیوتری که سوخت و فشار و دما به طور دقیق کنترل می کند.

مشعل ها که اکسیدهای نیتروژن کمتری تولید می کنند و … از دیگ های امروزی می باشند. توجه داشته باشید که با پیشرفت فناوری دیگ های بخار و تجهیزات جانبی آن اهمیت آموزش نحوه سرویس و نگهداری دیگ بخار را بسیار بالا می برد.

به همین خاطر تنها افراد ماهر و کارآمد که توانایی لازم را دارند؛ می توانند جهت سرویس و نگهداری دیگ های بخار امروزی اقدام کند. بسیاری از شرکت ها در تلاش هستند تا روش های تعمیر و نگهداری قدیمی را کنار گذاشته و آموزش های مدرن لازم را به پرسنل خود دهند.

نحوه سرویس و نگهداری دیگ بخار

بازرسی های منظم دیگ بخار

با توجه به مبحث نحوه سرویس و نگهداری دیگ بخار باید ذکر کنیم که این دیگ ها به طور کلی هر سال حداقل یکبار سرویس و تمیزکاری نیاز دارند که این بازرسی به صورت جامع بوده و آزمون های وسیعی را شامل خواهد شد. برخی از موضوعات می توان به آزمایش نشتی بررسی پیچیده ترین کیفیت احتراق در مشعل و … اشاره کرد.

از مواردی که باید بررسی کنید می توان به وضعیت شیر از نظر باز و بسته شدن، چگونگی حسگرها، نشت داشتن یا نداشتن واشرها، میزان بودن کنترل کننده ها روی درجات مورد نظر، کیفیت آجرهای نسوز و تعویض آن ها و … اشاره کرد.

دیگ بخار که با سوخت سنگین همچون نفت کوره، آمازون کار می‌کنند و به صورت متناوب خاموش و روشن می شود؛ همچنین در محیط هایی که دارای گرد و غبار بسیاری باشند؛ باید فاصله مدت سرویس و بازرسی آن کمتر باشد. در نظر داشته باشید که دفعات بیشتری را به بازررسی اقدام کنید؛ علاوه بر بررسی های فصلی تنظیمات باید در ماه نیز بررسی های لازم انجام شود.

برخی از موارد زمانی که میزان روشن خاموش شدن زیاد شود؛ محیط به صورت صدمه خیز باشد؛ بیشتر انجام می شود. بهتر است بدانید که وقتی میزان خاموش و روشن شدن زیاد باشد؛ بررسی ماهانه بسیار مفید می باشد. تجهیزاتی جانبی مثل پمپ های آب تغذیه دیگ، و تصفیه آب و … از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

روش های سرویس و نگهداری دیگ بخار

به طور کلی می توان ذکر کرد که نحوه سرویس و نگهداری دیگ بخار باید به صورت روزانه، ماهانه و سالانه انجام شود که در طی هر بازرسی یک سری از موارد را باید بررسی کنید. در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

سرویس های روزانه

  1. شیر ورودی آب به داخل شیشه آبنما را ببندید و شیر تخلیه را باز کنید؛ بخار باید به سرعت عبور کند و پس از چند ثانیه که بخار ها خارج شدن شیر تخلیه آب نما را دوباره ببرید و شیر ورودی ها را باز کنید. اگر این امور به کندی انجام می شود؛ یکی از مسیرها مسدود شده و باید جهت برطرف کردن آن اقدام نمایید.
  2. در صورتی که شیشه بازدید شعله عقب دیگ کثیف شده باشد؛ باید جهت تمیز کردن آن اقدام نمایید.
  3. شعله کم و شعله زیاد را باید به صورت روزانه بازدید کنید.
  4. شیر تخلیه دیگ بخار را باز کنید و اجازه دهید که تخلیه برای چند ثانیه انجام شود.
  5. نازل مشعل به صورت روزانه توسط پارچه پارافین و گازوئیل و .. تمیز شود.
  6. اجزای مشعل را باید به صورت روزانه تمیز کنید.

سرویس هفتگی دیگ بخار

در ادامه مبحث نحوه سرویس و نگهداری دیگ بخار باید ذکر کنیم که یکی از کارهایی که باید در سرویس هفتگی انجام شود؛ این است که تجهیزات هشدار دهنده دیگ از جمله زنگ ها و لامپ ها را به صورت دقیق کنترل کنید. صافی پمپ تغذیه را کنترل کرده و در صورتی که نیاز به تمیز کردن داشته باشد؛ آن را به خوبی تمیز کنید.

زمانی که مشعل در حال کار است چشم الکتریکی را خارج کرده و شعله باید بلافاصله قطع و چراغ اخطار روشن شود. به این صورت مدار کنترل شده را بررسی خواهید کرد. چشم الکتریکی توسط پارچه نرم و تمیز پاک کنید و دوباره در جای خود بگذارید و اتصالات دمپر هوا و سوخت را به صورت کامل کنترل کنید.

نحوه سرویس و نگهداری دیگ بخار

سرویس ماهانه دیگ بخار

یاتاقان های پروانه دمنده گریس کاری نمایید. پمپ تغذیه را از نظر نقش و ایجاد سر و صدا به خوبی بررسی کنید. سعی کنید صافی سوخت را نگاه کرده و در صورتی که نیاز باشد؛ توسط گازوئیل آن را شستشو دهید.

تمامی اتصالات و شیرها را از نظر نقش کنترل نمایید و در صورت مشکل بودن آن را رفع کنید. صافی پمپ آب را باز کرده در صورتی که دچار رسوب و گرفته شده باشد؛ آن را برطرف و تمیز نمایید.

سرویس فصلی دیگ بخار

با توجه به مبحث نحوه سرویس و نگهداری که بخار باید سعی کنید مشعل را کاملا تمیز کرده و آن را چک کنید که دچار نشتی نشده باشد. توسط رعایت کردن نکات ایمنی دریچه های آن را باز کرده و درون دیگ را از نظر رسول زدگی و .. به صورت کامل بررسی نمایید.

آشنایی با فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام

فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام ارائه دهنده انواع سیستم های تهویه مطبوع می باشد که شما مخاطبین گرامی برای تهیه دیگ بخار و دیگر سیستم ها می توانید از طریق وبسایت https://tasisat.com/ اقدام نمایید.

در هر مرحله از خرید که نیاز به راهنمایی و مشاوره داشته باشید نیز کافیست از طریق شماره های ذکر شده با کارشناسان فروش این مجموعه در تماس باشید و مشاوره های لازم را به صورت کاملا رایگان دریافت نمایید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

 

مطالب مرتبط

ارورهای کولر گازی دایکین و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی دایکین و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی دایکین و نحوه برطرف کردن آن ها کولر گازی از سیستم های تهویه مطبوع است که در... ادامه مطلب

مزایا و معایب نصب کولر گازی در محل کار

ارورهای کولر گازی جنرال گلد و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی جنرال گلد و نحوه برطرف کردن آن ها کولر گازی ها در برندهای مختلفی در بازار مشاهده... ادامه مطلب

ارورهای کولر گازی میدیا و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی میدیا و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی میدیا و نحوه برطرف کردن آن ها تجهیزات و لوازمی برقی به دلایل مختلفی اعم از عدم... ادامه مطلب

ارورهای کولر گازی تی سی ال و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی تی سی ال و نحوه برطرف کردن آن ها کمپانی تی سی ال یک برند معتبر در... ادامه مطلب

مقایسه پکیج بوتان و آریستون

مقایسه پکیج بوتان و آریستون

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی پر مصرف است که در انواع مختلف موجود می باشد. برندهای زیادی در... ادامه مطلب

معرفی انواع رادیاتور و کاربردهای آن

معرفی انواع رادیاتور و کاربردهای آن

تاسیسات سرمایشی و گرمایشی از اجزای مهم هر ساختمانی است که مدل ها و انواع مختلفی دارد. یکی از... ادامه مطلب

مزایا و معایب حوله خشک کن

مزایا و معایب حوله خشک کن

رادیاتور یکی از سیستم های گرمایشی است که انواع مختلفی دارد که برای کاربردهای مختلفی استفاده می شوند. یکی... ادامه مطلب

مزایا و معایب پکیج برقی

مزایا و معایب پکیج برقی

پکیج سیستمی گرمایشی است که در دو مدل برقی و گازی موجود است‌. هر کدام از انواع این سیستم... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *