نحوه تست فن کولر گازی

لطفا امتیاز دهید

نحوه تست فن کولر گازی

تست فن کولر گازی از بهترین راهکارها برای اطمینان حاصل کردن از سلامت و سالم بودن این قطعه به شمار می رود. فن کولر گازی از قطعات مهم و کاربردی تعبیه شده در پنل داخلی و خارجی این مدل سیستم تهویه محسوب می شود. جریان هوای سرد یا گرم کولر گازی از طریق فن دمنده دستگاه در محیط داخلی توزیع می شود.

همچنین، فن تعبیه شده در کندانسور کولر گازی، هوای گرم تولید شده ناشی از کارکرد کمپرسور را به محیط بیرون انتقال می دهد. به عبارت دیگر، فرآیند خنک سازی و کاهش دمای کندانسور توسط پره های فن دستگاه صورت می گیرد.

تست فن کولر گازی

اهمیت تست فن کولر گازی

با انجام تست فن کولر گازی می توان از سلامت و کارکرد صحیح بلوور فن دستگاه اطمینان حاصل نمود.

خرابی و معیوب شدن فن، یکی از مشکلات رایج و شایع سیستم های تهویه مطبوع محسوب می شود. در صورت خراب بودن فن، فرآیند انتقال هوای خنک و مطبوع به محیط داخلی با اختلال روبرو می شود. در نتیجه این امر، باد گرم از طریق دریچه های توزیع هوای کولر در محیط داخلی انتشار پیدا می کند. بر این اساس، با انجام تست های مخصوص به راحتی می توان از صحت و سلامت فن دمنده کولر گازی اطمینان حاصل کرد.

به طور معمول، در هنگام سرویس کولر گازی کلیه بخش ها و قطعات دستگاه، از جمله فن دمنده، مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرند. این امر ضمن تشخیص ایرادات به وجود آمده در قطعات کولر گازی، مانع از بروز مشکلات جدی و متعاقب آن، جلوگیری از صرف هزینه های گزاف برای کاربر می شود.

در فصل گرم سال کارکرد بهینه و مطلوب بلوور فن در خنک سازی سریع محیط بسیار تاثیرگذار است. در صورت سالم بودن فن دستگاه، هوای خنک با نهایت سرعت و قدرت در محیط انتشار پیدا می کند. این ویژگی موجب تسریع در فرآیند خنک سازی محیط و متعاقب آن، کاهش استفاده از کولر گازی در طی شبانه روز می شود. همچنین، درست کار کردن فن دستگاه، صرفه جویی و بهینه سازی مصرف انرژی را به دنبال دارد.

روش های تست فن کولر گازی

در ابتدای امر باید به این موضوع اشاره نمود که انجام تست فن کولر گازی یک فرآیند کاملا تخصصی و مهارت محور بوده که می بایست توسط تکنسین های متخصص و باتجربه انجام شود. بررسی و ارزیابی الکتروموتور فن کولر گازی، یکی از اولین اقدامات در جهت اطمینان حاصل کردن از سلامت فن دمنده سیستم به شمار می رود.

بروز مشکل در موتور فن موجب از کار افتادن و عدم کارکرد فن دستگاه می شود. الکتروموتور با گردش شفت زمینه مناسب برای گردش پرده های فن کولر گازی را فراهم می آورد. با چرخش شفت فن به صورت فیزیکی می توان به سلامت و سالم بودن این قطعه پی برد. بر این اساس، چرخش شفت بدون هیچگونه مشکلی، حکایت از سالم بودن فن دستگاه دارد.

تست فن اسپلیت به صورت ظاهری، از دیگر روش ها برای بررسی صحت و سلامت این قطعه تلقی می گردد. در این روش تکنسین با مشاهده ظاهری پره های فن، از سالم بودن این قطعه اطمینان حاصل می کند. بنابراین، در صورت بروز شکستگی و فرو رفتگی پره های فن می بایست نسبت به تعویض بلوور کولر گازی اقدام شود.

عدم نصب صحیح و لرزش و ارتعاش کولر گازی در هنگام کارکرد، یکی از مهم ترین دلایل خرابی فن دمنده محسوب می شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که تراز نبودن کولر گازی، با گذشت زمان شکستگی پره های فن دستگاه را به دنبال دارد.

تست بلبرینگ فن، از دیگر روش های تست سالم بودن بلوور فن کولر گازی به حساب می آید. بلبرینگ های فن به تدریج و در اثر کارکرد مداوم دچار فرسودگی و سایش می شوند. خرابی بلبرینگ های فن در هنگام کارکرد منجر به تولید صداهای زیاد و بعضا آزاردهنده از پنل داخلی دستگاه می شود. تکنسین ها و تعمیرکاران کولر گازی با استفاده از یک پیچ گوشتی، بلبرینگ های فن را مورد ارزیابی قرار می دهند.

تست فن کولر گازی

سایر روش ها

تست خازن فن یکی دیگر از روش های کاربردی برای تست فن کولر گازی قلمداد می گردد. برای تست خازن فن کولر گازی از اهم متر استفاده می شود. خازن از جمله اجزای مهم برای راه اندازی قطعات کولر گازی به شمار می رود. در برخی مواقع فن دستگاه سالم بوده و تنها خازن راه انداز آن دچار مشکل شده یا می سوزد. با استفاده از دستگاه اهم متر، به راحتی می توان به سالم بودن یا سوختن خازن فن پی برده و نسبت به تعویض آن اقدام نمود.

تست برد الکتریکی کولر گازی نیز در هنگام بروز مشکل برای قطعات دستگاه مورد بررسی قرار می گیرد. برد الکترونیکی کلیه عملکردهای کولر را تحت نظر دارد. در صورت بروز ایراد در این قطعه، دستورات لازم مانند فرمان برای روشن شدن فن دستگاه از جانب برد ارسال نمی گردد. به طور معمول، این قطعه در آخرین مرحله تعمیرات مورد بررسی قرار می گیرد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

مطالب مرتبط

مقایسه پکیج بوتان و آریستون

مقایسه پکیج بوتان و آریستون

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی پر مصرف است که در انواع مختلف موجود می باشد. برندهای زیادی در... ادامه مطلب

معرفی انواع رادیاتور و کاربردهای آن

معرفی انواع رادیاتور و کاربردهای آن

تاسیسات سرمایشی و گرمایشی از اجزای مهم هر ساختمانی است که مدل ها و انواع مختلفی دارد. یکی از... ادامه مطلب

مزایا و معایب حوله خشک کن

مزایا و معایب حوله خشک کن

رادیاتور یکی از سیستم های گرمایشی است که انواع مختلفی دارد که برای کاربردهای مختلفی استفاده می شوند. یکی... ادامه مطلب

مزایا و معایب پکیج برقی

مزایا و معایب پکیج برقی

پکیج سیستمی گرمایشی است که در دو مدل برقی و گازی موجود است‌. هر کدام از انواع این سیستم... ادامه مطلب

پکیج دیواری بهتر است یا زمینی؟

پکیج دیواری بهتر است یا زمینی؟

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی است که در مدل ها و انواع مختلفی در بازار موجود است. برای... ادامه مطلب

مزایا و معایب پکیج برقی

بهترین پکیج دیواری بی صدا در بازار ایران برای کدام برند است؟

پکیج از جمله دستگاه های پرکاربردی است که در مدل ها و برندهای مختلفی در بازار دیده می شود.... ادامه مطلب

بهترین پکیج دیواری بی صدا در بازار ایران برای کدام برند است؟

بهترین برندهای ایرانی پکیج گازی و برقی

پکیج از سیستم هایی است که در مدل های مختلفی موجود بوده و هر کدام ویژگی های خاصی دارند.... ادامه مطلب

مزایا و معایب حوله خشک کن

انواع حوله خشک کن و کاربردهای آن

حوله خشک کن یکی از انواع رادیاتور است که در مدل های مختلفی موجود است. این دستگاه بسته به... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *