نحوه انتخاب و خرید فن کویل

انتخاب فن کویل مناسب در بهبود و ارتقای سطح کیفی هوا و توزیع هوای مطبوع و بهینه، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. فن کویل ها از جمله سیستم های تهویه مطبوع کاربردی و کارآمد برای استفاده در سازه‌ها و پروژه های مختلف و گوناگون محسوب می شوند.

این دستگاه‌ها با تامین جریان آب سرد و آبگرم لوله های کویل سرمایشی و گرمایشی، هوای مطبوع را متناسب با فصل سال در فضای داخلی توزیع می کنند. لازم به ذکر است که پیشرفت فناوری و تکنولوژی در حوزه تهویه مطبوع، تولید و ساخت دستگاه های مناسب با نوع نیازها و توقعات مصرف کننده را در پی داشته است.

استفاده از سیستم های سرمایشی و گرمایشی، از بهترین راهکارها برای تولید و توزیع هوای خنک، گرم و در عین حال سالم و تمیز در محیط می باشد. در این میان، دستگاه‌های فن کویل به علت برخورداری از قابلیت چند منظوره، از بهترین گزینه ها برای استفاده در محیط های مسکونی و ساختمانی به شمار می روند.

برخورداری از کارکرد دو منظوره سرمایش و گرمایش، توان خنک کنندگی و حرارتی مطلوب، بهینه سازی مصرف انرژی، راندمان و بازدهی عالی، بدنه مقاوم و بادوام و قیمت مناسب را می توان از مهم ترین دلایل خرید و انتخاب فن کویل برشمرد.

خرید فن کویل

فاکتورهای موثر در انتخاب و خرید فن کویل

1- ظرفیت و حجم هوادهی دستگاه

ظرفیت سرمایشی و گرمایشی و جریان هوادهی، از مهم ترین مولفه ها در هنگام انتخاب و خرید فن کویل به شمار می‌روند. دستگاه های فن کویل بسته به نوع و مدل در ظرفیت های هوادهی 200 الی 1200 فوت مکعب بر دقیقه یا cfm طراحی و تولید می شوند.

ظرفیت برودتی و حرارتی این دستگاه غالبا با واحدهای btu/hr یا kw سنجیده می شود. از سوی دیگر، ظرفیت برودتی و گرمایشی دستگاه می بایست متناسب با متراژ و فضای مورد استفاده انتخاب گردد. تناسب داشتن ظرفیت فن کویل با مساحت فضا، ضمن صرفه جویی در محیط، هوای مطبوع را به صورت یکپارچه و یکنواخت و با نرخ ثابت و متعادل انتشار می دهد.

هر کدام از دستگاه های فن کوئل متناسب با ظرفیت هوادهی برای ابعاد و اندازه مشخصی کاربرد دارند. بر این اساس، دستگاه دارای ظرفیت هوادهی 200 cfm برای متراژ تا 12 متر مربع مناسب و مفید می باشد. ظرفیت‌های با حجم هوادهی 300، 400 و 600 cfm به ترتیب برای متراژهای 20، 28 و 40 مترمربع مناسب هستند. همچنین، برای متراژهای 56، 70 و 80 مترمربع، دستگاه های با حجم هوادهی 800، 1000 و 1200 cfm، از گزینه های کاربردی و کارآمد محسوب می شوند.

2- نوع و مدل

از دیگر پارامترهای موثر در هنگام انتخاب فن کوئل می توان به نوع و مدل دستگاه، اشاره نمود. سیستم های فن کویل بسته به نوع نیاز، نحوه کارایی و موقعیت نصب در انواع سقفی توکار، کانالی، زمینی، کاستی یک طرفه و کاستی چهار طرفه و دیواری موجود می باشند. برای انتخاب مدل مناسب، بایستی به شرایط آب و هوایی منطقه، نوع کاربری دستگاه و متراژ و مساحت ساختمان توجه ویژه ای مبذول داشت.

3- کویل حرارتی دستگاه

مد نظر قرار دادن کویل سرمایشی و گرمایشی دستگاه را می توان از دیگر موارد حائز اهمیت در انتخاب فن کویل دانست. قطعه کویل از بخش های کاربردی و مهم موجود در ساختار فن کویل محسوب می شود. گردش آب تامین شده به وسیله چیلر یا سیستم حرارت مرکزی در لوله های کویل، قابلیت تولید و توزیع هوای سرد و گرم، توسط دستگاه را عملیاتی می سازد.

بسته به نوع و مدل، کویل سیستم دو ردیفه، سه ردیفه یا چهار ردیفه در نظر گرفته می شود. ابعاد و اندازه، سطح کیفی و متریال استفاده شده در ساختار کویل، از مهم ترین نکات در این زمینه به حساب می آیند.

4- الکتروموتور و فن

توجه به سطح کیفی موتور و فن، از دیگر فاکتورهای تاثیرگذار در حین انتخاب فن کویل تلقی می گردد. الکتروموتور و فن دمنده از اجزای کاربردی در ساختار فن کویل به شمار می روند. الکتروموتور با کارکرد خود، موجب گردش بلوور فن و توزیع جریان هوا با تمام قدرت و توان به محیط داخلی می شود.

برخورداری از بلبرینگ‌های باکیفیت و مطمئن، تولید سطح صدای پایین در هنگام کارکرد و توان و قدرت مناسب، از ویژگی های مهم الکتروموتور دستگاه می باشند.

نحوه انتخاب و خرید فن کویل

همچنین، فن استفاده شده در ساختار دستگاه بهتر است که از جنس فلزی و از نوع گریز از مرکز یا سانتریفیوژ باشد. این ویژگی در افزایش حجم هوادهی و توزیع آن در محیط، تاثیر مطلوب و بسزایی برجای می گذارد.

ضمنا، برای شرایط دارای آب و هوای سرد، مناسب است که از فن های از جنس فلزی استفاده گردد. این امر از خرابی و معیوب و کاهش کیفیت و کارایی فن دمنده دستگاه جلوگیری می کند.

ابعاد و اندازه، نوع و جنس بدنه، طراحی ظاهری، بازه قیمت، قابلیت‌ها و امکانات، ضریب ایمنی و اطمینان، استانداردهای به کار رفته، سطح صدا و سطح کیفی ساخت، از دیگر پارامترها در هنگام انتخاب و خرید فن کویل قلمداد می گردند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 12 =