چگونه پمپ آب را تعمیر کنیم؟

چگونه پمپ آب را تعمیر کنیم؟

لطفا امتیاز دهید

چگونه پمپ آب را تعمیر کنیم؟

 امروزه پمپ های آب در خانه و ساختمان از جمله وسایل ضروری و مهم به شمار می‌روند که زندگی را راحت می‌کند. معمولاً تا زمانی که مشکلی نداشته باشید فراموش می کنید و تا زمانی که یک پمپ با کیفیت خوب بخرید و این پمپ سال ها بدون توجه به کار می کنند. اما به طور کلی یک پمپ آب زمانی انتخاب شده باشد برای مدت طولانی پمپ در طول زمان امکان دارد به تعمیر پر هزینه آن شود.

چگونه پمپ آب را تعمیر کنیم؟

مشکلات عمده پمپ آب و دلیل آن

تعمیر و نگهداری پیشگیرانه بهترین‌ راه برای کار کردن بدون مشکل پمپ است. برخی از مسائل امکان دارد گاهی اجتناب ناپذیر باشد. برای جلوگیری از بدتر شدن مشکلات باید به آن توجه نمایید که نشان می دهد پمپ آب شما نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد. عمده‌ترین مشکلات پمپ آب و دلیل آن به شرح زیر است:

 • یکسره کار کردن پمپ آب

قطع نشدن پمپ به شرح زیر می باشد؛

 • تنظیم نبودن کلید اتوماتیک پمپ آب
 • همچنین به هم چسبیدن کنتاکت های کلید اتومات
 • نشتی لوله کشی ساختمان
 • خراب شدن اتومات پمپ آب
 • هواگیری پمپ آب و غیره
 •  
 • قطع و وصل شدن متوالی پمپ

دلایل زیادی وجود دارد که باعث قطع و وصل شدن متوالی کم خواهد شد و برخی از دلایل می‌توان به توان بیش از اندازه موتور پمپ، همچنین سطح کنترل در صورت خرابی عدم تعبیه شیر یکطرفه در مسیر برگشت آب، وجود نشتی در سیستم، کارکرد پمپ اسم باشد ولی مصرف زیاد باشد و غیره باعث خواهد شد تا پمپ به صورت متوالی قطع و وصل شود. شما با در نظر گرفتن این موارد به راحتی می توانید این مشکل را برطرف نمایید.

 • پمپ روشن نمی شود

نکته مهمی که باید مورد بررسی قرار دهید این است که ببینید قطع کننده مدارات الکتریکی در صورت نیست در تابلو را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که هنوز روشن نشده باشد امکان دارد لازم باشد برای تعمیر پمپ آب خانگی از تجربه افراد ماهر کمک بگیرید تا بررسی کنند که چیزی مانع چرخش پره پمپ شده یا نه.

 • خارج شدن فشار پمپ از تنظیم  

در ادامه مبحث چگونه پمپ آب را تعمیر کنیم؟ باید ذکر کنیم که دلایل بسیاری وجود دارد که اتومات پمپ از تنظیم خارج شود. بهتر است بدانید که تمام اتومات های پمپ آب برای عملیاتی می باشند که به عنوان نقطه بازنشانی و نقطه قطع شناخته می‌شود.

نقطه بازنشانی برای فشار روانی و نقطه قطع برای فشار افزایشی مورد استفاده قرار می گیرد. بهتر است بدانید که هر سوئیچ شامل یک دیفرانسیل یا یک محدوده بر اساس نقاط بازنشانی و نقطه قطع می باشد. در صورتی که برخی از پمپ ها به آن نیاز داشته باشند هر دو قطع و وصل درصد چاه قابل تنظیم می باشد.

 • نشتی پمپ اب

زمانی که فشار خوردگی دمای بیش از حد در پمپ وجود داشته باشد باعث خروج مایعات از مفاصل و اب بندهای پمپ خواهد شد. اگر این اتفاق برای پمپ آب را برطرف نمایید که شما این مشکل را نادیده بگیرید باعث خوردگی بیشتر و اختلال در عملکرد قطعات داخل پمپ می شود که در اینجا پمپ آب را دچار مشکل می کند.

 • صداها و ارتعاشات عجیب در پمپ

زمانی که صدای غیر عادی در پمپ می شنوید در جستجوی دلیل آن باشید.صدای عجیب و غریب ناشی از اجسام خارجی داخل پمپ یا یاتاقان‌های خراب می باشد که باید به بررسی بپردازید. اگر این صدا همراه با لرزش باشد امکان دارد پمپ شما دچار کاویتاسیون باشد.

کاویتاسیون باعث ایجاد امواج ضربه ای قوی در داخل پمپ شده و منجر به آسیب قابل توجهی در داخل و خارج دستگاه خواهد شد. بنابراین بهتر است که شما زمانی که صداها را می شنوید و لرزش های پمپ را احساس خواهید کرد. برای جلوگیری باید نسبت به تعمیر پمپ آب به سرعت اقدام نمایید.

 • گرم شدن بیش از حد پمپ

اگر امکان دارد چیزی پمپ را مسدود کرده باشد که این انسداد معمولاً در درگاه چرخش، صافی مکش ،خط رهاسازی هوا، خط تخلیه و … مشاهده خواهد شد. اگر این گرفتگی ها را نادیده بگیرید پمپ اب شما بیش از حد گرم شده در نتیجه میزان جریان سیال درون و پمپ را کاهش خواهد داد.

چگونه پمپ آب را تعمیر کنیم؟

 • کم شدن باد داخل منبع تحت فشار

در ادامه مبحث چگونه پمپ آب را تعمیر کنیم؟ باید ذکر کنیم که میزان فشاری که قطعات یک منبع تحت فشار آب مرغوب قادر به تحمل آن است بین ۱۰ تا ۱۵ بار می باشد. منبع تحت فشار معمولا از جنس  EPDM یا BUTIL می باشد. برای نگهداری درست و مناسب باید از منبع تحت فشار استفاده شود.

نکته مهمی که باید مد نظر قرار دهید این است که باید با استفاده از شیر صافی در ورودی مخزن تحت فشار مانع ورود اجسام ریز با فشار زیاد شوید. چراکه باعث آسیب دیدن به پمپ می شود. در غیر این صورت لازم است که جهت تعویض تیوپ مخزن تحت فشار اقدام کنید .    

 •  علت کم شدن فشار آب

کم شدن فشار آب دلایل زیادی دارد که می‌تواند طبیعی باشد اما باید مورد بررسی قرار گیرد و در صورت نیاز نسبت به تعمیر پمپ بنزین اقدام شود. نشتی داشتن سیستم لوله کشی ساختمان و خراب شدن یکی از قطعات مثل پروانه پمپ همچنین خرابی مخزن تحت فشار قرار شدن سوئیچ، مناسب بودن ظرفیت همچنین نبود آب کافی، گرفتگی شیر یکطرفه و … از جمله دلایل کم شدن فشار آب می باشد که شما با برطرف کردن این موارد می توانید از آن جلوگیری نمایید.

 • علت صدای زیاد پمپ

در ادامه مبحث چگونه پمپ اب را تعمیر کنیم؟ باید ذکر کنیم که دلایلی مثل خورده شدن شافت پمپ، خرد شدن بلبرینگ پمپ، ثابت نبودن پمپ و لرزش و نصب نامنظم شکستن پروانه پمپ، نقص فنی الکتروموتور، مسدود شدن مجاری پمپ و … از جمله دلایلی می‌باشد که باعث می‌شود تا پمپ آب صدای زیادی تولید کند. 

در این مقاله چگونه پمپ آب را تعمیر کنیم؟ را بررسی کردیم و همچنین برخی از مشکلات عمده و دلایل پمپ آب را ذکر کرده ایم. شما می توانید نسبت به بررسی آن اقدام نمائید.

توجه داشته باشید که شما بازدیدکنندگان گرامی می توانید این محصولات را از طریق فروشگاه اینترنتی https://tasisat.com تهیه نمایید و از آن در کاربردهای مد نظر خود بهره مند شوید. در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره نیز می توانید از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با کارشناسان تاسیسات دات کام در تماس باشید  

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

 

مطالب مرتبط

مزایا و معایب نصب کولر گازی در محل کار

ارورهای کولر گازی جنرال گلد و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی جنرال گلد و نحوه برطرف کردن آن ها کولر گازی ها در برندهای مختلفی در بازار مشاهده... ادامه مطلب

ارورهای کولر گازی میدیا و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی میدیا و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی میدیا و نحوه برطرف کردن آن ها تجهیزات و لوازمی برقی به دلایل مختلفی اعم از عدم... ادامه مطلب

ارورهای کولر گازی تی سی ال و نحوه برطرف کردن آن ها

ارورهای کولر گازی تی سی ال و نحوه برطرف کردن آن ها کمپانی تی سی ال یک برند معتبر در... ادامه مطلب

مقایسه پکیج بوتان و آریستون

مقایسه پکیج بوتان و آریستون

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی پر مصرف است که در انواع مختلف موجود می باشد. برندهای زیادی در... ادامه مطلب

معرفی انواع رادیاتور و کاربردهای آن

معرفی انواع رادیاتور و کاربردهای آن

تاسیسات سرمایشی و گرمایشی از اجزای مهم هر ساختمانی است که مدل ها و انواع مختلفی دارد. یکی از... ادامه مطلب

مزایا و معایب حوله خشک کن

مزایا و معایب حوله خشک کن

رادیاتور یکی از سیستم های گرمایشی است که انواع مختلفی دارد که برای کاربردهای مختلفی استفاده می شوند. یکی... ادامه مطلب

مزایا و معایب پکیج برقی

مزایا و معایب پکیج برقی

پکیج سیستمی گرمایشی است که در دو مدل برقی و گازی موجود است‌. هر کدام از انواع این سیستم... ادامه مطلب

پکیج دیواری بهتر است یا زمینی؟

پکیج دیواری بهتر است یا زمینی؟

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی است که در مدل ها و انواع مختلفی در بازار موجود است. برای... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *