Search
Close this search box.

آموزش استفاده از جعبه آتش نشانی

آموزش استفاده از جعبه آتش نشانی

آموزش استفاده از جعبه آتش نشانی

جعبه آتش نشانی وسیله ای می باشد که در هنگام آتش سوزی به اطفاء حریق کمک می کند. البته به شرط این که استفاده درست از آن را آموزش دیده باشید. در این مطلب از وب سایت تاسیسات دات کام قصد داریم آموزش استفاده از جعبه آتش نشانی را قرار دهیم. با ما همراه باشید.

طریقه استفاده از جعبه آتش نشانی با توجه به نوع جعبه آتش نشانی است که به صورت دیواری و یا پایه دار باشد. در ادامه اموزش استفاده هر یک را شرح می دهیم.

آموزش استفاده از جعبه آتش نشانی

آموزش استفاده از جعبه آتش نشانی پایه دار

در جهت آموزش استفاده از جعبه آتش نشانی باید ذکر کنیم که یکی از انواع جعبه ها پایه دار می باشد که معمولاً این جعبه به صورت رو کار با پایه بلند تولید و ساخته می شوند. از لحاظ آب رسانی و اطفاء از نوع فایرباکسی با سایزهای ۱ و ۲ می باشد.

همچنین بهتر است بدانید که تنها جنبه کابینت اتش نشانی داشته و برای نگهداری و گردآوری لوازم و تجهیزات آتش نشانی مثل شیلنگ ها و منازل های آتش نشانی کیسه شن و حتی کپسول آتش‌نشانی تولید خواهد شد.

بهتر است بدانید این جعبه ها به باکس های اطفای حریق محوطه ا‌ی نیز معروف می باشند. نکته دیگری که باید مد نظر قرار دهید این جعبه ها معمولاً به صورت تک و یا دو درب موجود بوده که می توانید از نوع مناسب آن بهره مند شوید. به دو حالت با سوئیچ و بدون سوئیچ می باشد.

در محل بدون سوئیچ که فقط با چرخاندن دسته قفل درب جعبه باز شده و تجهیزات قابل استفاده هستند. در محل با سوئیچ  قفل از پشت یک تکه قرار دارد اپراتور باز کند نه تعلق به کلید دسترسی پیدا کرده و کلید را برمیدارد توسط آن قفل در را باز کرده و به لوازم و تجهیزات داخل با دسترسی پیدا می کند.

آموزش استفاده از جعبه آتش نشانی دیواری

باتوجه به آموزش استفاده از جعبه آتش نشانی باید ذکر کنیم که جعبه آتش نشانی دیواری به صورت تو کار و روکار می باشد. این جعبه ها به صورت فایرباکسی و هورزیلی می باشد.

نحوه استفاده از این جعبه به گونه ای است که در جلوی درب جعبه ساده و چنانچه قفل جعبه به حالت بدون کلید باشد قفل را چرخانده و درب جعبه را باز می‌کند. چنانچه قفل ضربه به صورت کلید خورده باشد طلق تعبیه شده بر روی در که در محفظه آن کلید قرار گرفته است و می شکند و کلید را بر می‌دارد.

با کلید قفل باز و درب جعبه را باز می‌کند. توجه داشته باشید که اگر سیستم هورزیلی می باشد. در قسمت پایین پشت قرقره شیر گلاب و یا به اصطلاح شیر گازی که وجود دارد با وارد کردن قرقره و شلنگ و نازل آبدار خواهد شد.

به اندازه مورد نیاز از دور قالب باز کرده و پس از آن شیر گازی ورودی را باز خواهد کرد .سپس باید به سراغ نازل رفته و نازل را به سمت آتش قرار می‌گیرد. با تنظیم به صورت اسپری و یا پاشش مستقیم انجام خواهد داد.

 اما اگر سیستم فایرباکسی باشد باید ابتدا کل شلنگ را از دور قرقره باز کرده و در خط مستقیم بدون پیچ خوردگی تراز بگیرد. پس از آن باید به سراغ اتصالات کوپلینگ رفته و از اتصالات مطمئن شوید. بعد از آن نازل را تنظیم پاشش نمایید.

شیر زاویه در ضربه به پشت سر سمت بالا قرار دارد و باز نمایید. پاشش با فشار آبدار شده و اتش نشانی با مهارت کامل بتوانند عملیات اطفاء را انجام دهد. شما عزیزان در صورتی که آموزش استفاده از جعبه آتش نشانی را دیده باشید می توانید از سیستم فایرباکسی استفاده نمایید.    

 نکات مهم هنگام استفاده از جعبه های آتش نشانی

مبحث آموزش استفاده از جعبه آتش نشانی باید ذکر کنیم شما عزیزان برای این که بتوانید از این محصولات استفاده کنید باید نکات مهمی مد نظر قرار دهید. در ادامه برخی از این نکات را شرح می دهیم.

  1. در صورتی که آتش سوزی و اتصالات الکتریکی ایجاد شده است نباید به هیچ عنوان از آب برای خاموش کردن استفاده کنید. ابتدا سعی کنید برق را قطع نمایید و از کپسول های آتشنشانی مخصوص برق استفاده نمایید.
  2. در ساختمان محل زندگی و محل کار باید به پرسنل خود نحوه استفاده از جعبه های آتش نشانی و تجهیزات اطفای حریق ها به خوبی آموزش دهید.
  3. طبق آموزش استفاده از جعبه آتش نشانی باید به دستورالعمل های درج شده بر روی جعبه های آتش نشانی توجه کنید.
  4. کپسول و شلنگ موجود در آن را به صورت دوره‌ای بازدید و چک نمایید تا در هنگام استفاده مشکلی نداشته باشد.
  5. سعی کنید در حین اطفاء فاصله ایمنی را با آتش حفظ نمایید.
  6. در صورتی که در اتش افتاده اید و راه فراری پیدا نکردید به هر نحو ممکن به ماموران آتش‌نشانی علامت دهید و از آن ها درخواست کمک کنید.
  7. آموزش استفاده از جعبه آتش نشانی

شما عزیزان با در نظر گرفتن این نکات که برای اموزش استفاده از جعبه اتش نشانی ذکر کردیم می توانید در مواقع لزوم از ان استفاده نمایید. بهتر است بدانید که شما عزیزان باید سعی کنید این محصولات را از فروشگاه های معتبر و مجاز تهیه نمایید.

چراکه برخی از فروشگاه ها تجهیزات تقلبی عرضه می کنند. به همین خاطر باید قبل از تهیه این تجهیزات سابقه فروشگاه را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید این تجهیزات را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

 پیشنهاد ما به شما فروشگاه تخصصی تاسیسات دات کام می باشد. این مجموعه با بهره مندی از علم روز به خوبی نیاز جامعه را شناسایی کرده و محصولات با کیفیت عرضه می دهد.

شما بدون کوچکترین دغدغه ای می توانید از آن بهره مند شوید. نکته ای که باید مد نظر قرار دهید این است که شما باید سعی کنید با افرادی که با این محصولات اشنا هستند مشورت نمایید تا با توجه به کاربرد مد نظر خود بتوانید محصول مناسبی را انتخاب نمایید.

 البته بهتر است بدانید که کارشناسان خبره تاسیسات دات کام آماده ارائه خدمات مشاوره و راهنمایی های لازم به صورت کاملاً رایگان می‌باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با کارشناسان تاسیسات دات کام در تماس بوده و مشاوره لازم را دریافت نمایید. در هر جای ایران که باشید از طریق وب‌سایت https://tasisat.com می توانید جهت خرید انواع کپسول آتش نشانی و تجهیزات آن اقدام نمایید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”به چه صورت آموزش استفاده از آتش نشانی دریافت کنیم؟” answer-0=”با مطالعه این مقاله می توانید آموزش استفاده از جعبه آتش نشانی را مطالعه کرده و از آن استفاده نمایید.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”به چه صورت می توان جهت تهیه جعبه آتش نشانی اقدام کرد؟” answer-1=”از طریق وبسایت https://tasisat.com می توانید جهت تهیه جعبه آتش نشانی اقدام نمایید.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”جعبه آتش نشانی چیست؟” answer-2=”جعبه آتش نشانی وسیله ای می باشد که در هنگام آتش سوزی به اطفاء حریق کمک می کند. البته به شرط این که استفاده درست از آن را آموزش دیده باشید.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *