Search
Close this search box.

تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی

تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی

تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی

بهتر است بدانید که تست هیدرولیک روشی است برای تست استحکام و نشتی مخازن تحت فشار انجام می شود. برخی از این مخازن و سیستم هایی که باید حتما تست هیدرواستاتیک بر روی آن ها انجام شود می‌توان به کپسول آتش نشانی، دیگ های بخار، سیلندرهای گاز و … اشاره کرد. بهتر است بدانید که این تست از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد که شما باید حتماً به مراکز معتبر و شناخته شده مراجعه کنید.

بهتر است بدانید هر مخزنی تحت فشاری که حاوی ماده گازی یا مایع تحت فشار است می‌بایست بر اساس استانداردهای مورد تست هیدرواستاتیک قرار بگیرد. کپسول های آتش نشانی با توجه به اینکه مخزن تحت فشار می باشد باید در زمان بندی های مناسب تست شده و از صحت عملکرد آن اطمینان پیدا کنید.

تست هیدرواستاتیک از اهمیت ویژه ای برخوردار است که شما نمی توانید خودتان اقدام به انجام این تست کنید. به همین خاطر باید سعی کنید جهت تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی به مراکز معتبر مراجعه کرده و این کار را به آن ها بسپارید.

تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی

تست هیدرواستاتیک

بهتر است بدانید تست هیدرواستاتیک به صورت دوره ای برای اطلاع از سالم بودن کپسول آتش نشانی انجام خواهد شد. تزریق اب تحت کنترل به داخل مخزن تحت فشار استاندارد که بیشتر باشد انجام می شود برای بررسی استحکام و مقاومت مخزن به آن تست هیدرواستاتیک گفته می‌شود. توجه داشته باشید که زمان تحت فشار بودن مخزن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد که مطابق استانداردهای مخصوصی انجام خواهد شد.

نحوه تست هیدرواستاتیک برای کپسول آتش نشانی

برای اینکه تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی را انجام دهید باید ابتدا آن را توسط پمپ تا فشار معین پر کرده سپس شیر ورودی را ببندید. پس از آن بدنه مخزن را خشک نمایید و پس از گذشت تایم تعیین شده اقدام به دیتا برداری از گیج فشار خواهد کرد. در صورتی که عدد نشان داده شده کمتر از فشار اولیه نباشد و کاهش پیدا نکرده باشد به معنی آن است که مخزن سالم می باشد و مشکلی ندارد.

اما اگر فشار ان کمتر شده باشد باید نسبت به عیب یابی و رفع ان اقدام کنید. باید این کار را تا زمانی که به نتیجه مطلوب رسید ادامه دهید. برای اینکه بخواهید برای تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی اقدام کنید باید نکاتی را مد نظر قرار دهید. یکی از نکات آن این است که هرگونه انجام آزمون هیدرواستاتیک خاموش کننده باید توسط افراد متخصص و دارنده پروانه صلاحیت انجام شود.

 نکته دیگری که باید مد نظر قرار دهید این است که تاریخ و زمان آزمون را پس از گذراندن تست برای سیلندر حک کرده و یا برچسب بزنید آن را برای ماده خاموش کننده آماده نمایید. با در نظر گرفتن این موارد می توانید به راحتی جهت آزمایش هیدرواستاتیک اقدام نمایید.  

زمان تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی 

در ادامه مبحث تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی باید ذکر کنیم که  در بازبینی و رسیدگی به کپسول های آتش نشانی باید حتماً به فاکتور زمان توجه داشته باشید. در صورت تسلیم و یا به تعویق انداختن این دسته از فرآیند امکان دارد که با خطرات جبران ناپذیری روبرو شوید. در ادامه زمان تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی را شرح دهیم.

  1. کپسول آتش نشانی اب و گاز و فوم: باید هر سال یکبار مورد تست قرار بگیرد و در صورت بروز هرگونه مشکل می توانید به سرعت برای رفع آن اقدام نمایید.
  2. کپسول خاموش کننده پودر و گاز:  کپسول هایی می باشند که در اغلب مواقع برای خاموش کردن آتش های ناشی از مایعات قابل اشتعال پایه تجهیزات الکتریکی به کار می رود باید سعی کنید هر دو سال یکبار جهت تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی انجام دهید تا به خوبی به وظیفه خود عمل نمایند.
  3. کپسول اطفاء حریق CO2 که دارای میزان سختگیری کمتری می باشند می توانید هر ۵ سال یک بار جهت تست کپسول آتش نشانی اقدام نمایید.

خدمات آزمایش هیدرواستاتیک کپسول آتش نشانی

در ادامه مبحث تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی باید ذکر کنیم که علاوه بر این مراکز مرتبط در کنار این تست سایر قسمت های کپسول را بررسی می‌کند که این بازرسی ها معمولاً نیازمند ابزار و تخصص دارد. به همین خاطر تاکید می‌کنیم که شما در منزل به بررسی بدنه کپسول اکتفا نکنید.

در بسیاری از مواقع ماندن این کپسول ها برای مدت طولانی عوامل موجود در محیط باعث گرفتگی سیلندر و قطر خارجی کپسول می‌شوند. برخی از این خدمات توسط شرکت‌های ارائه دهنده خدمات تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی ارائه می گردند عبارتند از:

  • تمیز کردن رسوبات مسیر سیلندر و چربی زدایی آن
  • عیب‌یابی شیر خروجی و تعویض شیر در صورت نیاز
  • تست سلامت شیر و بررسی نشتی آن  

تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی

لزوم انجام تست هیدرواستاتیک کپسول آتش نشانی

 بهتر است بدانید برای اطلاع از سلامت کپسول باید حتماً برای تست هیدرواستاتیک کپسول های آتش نشانی اقدام کنید. شاید این سوال برای شما بازدیدکنندگان عزیز نیز پیش آمده باشد که اهمیت تست هیدرواستاتیک چیست؟

در جواب باید بگوئیم که به خاطر اینکه مواد درون محفظه کپسول ها تحت فشار بالا قرار گرفته اند. در صورت خرابی محفظه امکان دارد خطرناک باشد. وارد شدن هوا از بیرون به داخل محفظه خروج مواد داخل آن به غیر از راه سیلندر امکان دارد منجر به انفجار خاموش کننده شود.

شکا نباید هرگز فشار بالای مواد داخل خاموش کننده را دست‌کم بگیرید. در صورتی که هرگونه خراش و راه ارتباطی محفظه بر روی بدنه مشاهده کردید به سرعت سعی کنید برای بازرسی و بررسی کپسول اقدام نمایید. در نظر داشته باشید که حتی اگر از خاموش‌کننده استفاده نکرده باشید باز هم باید جهت انجام این تست اقدام نمایید.

در برخی موارد مشاهده خواهید کرد که آب و هوایی و گذر زمان در کنار یک دیگر به بدنه کپسول آسیب وارد خواهد کرد. اب و هوای محیط خاموش کننده نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. به عنوان مثال می‌توان گفت گرم و سرد شدن زیاد امکان دارد منجر به خرابی کپسول آتش نشانی شود.   

کپسول های آتش نشانی از جمله تجهیزات لازم و ضروری می باشند که در هر خانه و محل کار وجود آن ضروری می باشد. شما باید سعی کنید این محصولات را از فروشگاه های معتبر تهیه نمایید و از کیفیت آن اطمینان داشته باشید. پیشنهاد ما به شما این است که از طریق فروشگاه اینترنتی تاسیسات دات کام جهت تهیه این محصولات اقدام نمایید.

مجموعه تاسیسات دات کام محصولاتی را عرضه می کند که توسط برترین تولیدکنندگان تولید و ساخته شده و شما بابت کیفیت و امنیت آن دغدغه  ای نخواهید داشت. همچنین بهتر است بدانید که این مجموعه جهت ارائه سیستم های تهویه مطبوع کولرگازی، اسپلیت، پکیج، و …  نیز فعالیت دارد.  شما عزیزان می توانید تمام این محصولات را تهیه کرده و در موارد مورد نظر خود از آن استفاده نمایید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *