در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
اهمیت هواگیری فن کویل

نحوه هواگیری فن کویل + مزایا و نکات کلیدی جهت هواگیری فن کویل

لطفا امتیاز دهید

اهمیت هواگیری فن کویل

هواگیری فن کویل از موثرترین و بهترین اقدامات در جهت بهبود و ارتقا بخشیدن عملکرد و کارایی دستگاه می‌باشد. هواگیری از پیش نیازهای اصلی و مهم برای راه اندازی مجدد و تعمیر دستگاه های فن کویل محسوب می شود.

فن کویل از جمله سیستم های تهویه مطبوع بوده که فرآیند انجام برودت و حرارت را با جریان پیدا کردن آب سرد یا آبگرم در لوله های کویل سرمایشی و گرمایشی انجام می دهند. بر این اساس، توزیع هوای گرم یا سرد به وسیله این دستگاه ها، مستلزم جریان یافتن آب در لوله ها می باشد.

در این میان، وجود ناخالصی و مواد ریز و معلق در آب، به تدریج مشکلاتی را در لوله های کویل فن کویل به وجود می آورد. از سوی دیگر، در آبگرم جریان یافته در کویل، همواره مقداری هوا وجود دارد. نفوذ این هوا در لوله های کویل، به تدریج موجب کاهش راندمان و بازدهی دستگاه می شود.

علاوه بر این، نفوذ هوا در لوله ها، با تولید سروصدای اضافی فن کویل در هنگام کار همراه است. در این شرایط، هواگیری فن کوئل، از بهترین راهکارها برای تخلیه هوای اضافی و افزایش راندمان و بازدهی دستگاه به شمار می رود.

اهمیت هواگیری فن کویل

نحوه هواگیری فن کویل

به طور معمول، فرآیند سرمایش و گرمایش محیط داخلی توسط فن کوئل ها، به وسیله کویل حرارتی دستگاه صورت می گیرد. بر این اساس، برای تولید برودت، جریان آب سرد در کویل حرارتی دستگاه به حرکت درآمده و پس از برخورد هوای محیط با سطح خنک کویل، هوای خنک از طریق بلوور فن دستگاه به محیط داخلی هدایت می شود.

به عبارت دیگر، اختلاف دمای ایجاد شده میان سیال آب و جریان هوا، موجب کاهش دمای هوا و انتقال آن به محیط می شود. این پروسه در فرآیند گرمایش دستگاه نیز به همین شیوه و روش انجام می شود. با این تفاوت که در حالت گرمایش، سیال آبگرم در لوله های کویل جریان پیدا می کند.

بروز هرگونه مشکل در سیکل کاری فن کویل، مختل شدن بار برودتی و گرمایشی دستگاه را به دنبال دارد. نفوذ هوا در لوله های کویل، از جمله این مشکلات می باشد. در صورت بروز این مشکل، هواگیری فن کویل اهمیت و ضرورت پیدا می کند.

انجام این فرآیند غالبا از طریق شیر یا پیچ هواگیری دستگاه اجرایی می گردد. بسیاری از شرکت های سازنده فن کویل، محل مشخصی را برای هواگیری لوله های کویل دستگاه طراحی نموده اند. در مدل‌های قدیمی فن کویل، این فرآیند با باز کردن پیچ هواگیری انجام می گرفت.

در مدل های جدیدتر، این فرآیند به وسیله شیر هواگیری فن کوئل به نحو مطلوب انجام می شود. برای خارج کردن هوای اضافی از لوله های کویل، می بایست ابتدا شیر هواگیری را پیدا نموده و با باز کردن آن به آرامی، نسبت به تخلیه هوای اضافی اقدام کنید.

با باز کردن شیر هواگیری، جریان آب از لوله ها خارج می گردد. همچنین، با لمس لوله های کویل می توان از وجود جریان آب در لوله ها اطمینان حاصل نمود. پس از پایدار شدن جریان آب خروجی از کویل، می توان شیر هواگیری دستگاه را به وضعیت اولیه برگرداند.

مزایای هواگیری فن کوئل

بهبود عملکرد سیستم را می توان از مهم ترین مزیت های هواگیری فن کوئل قلمداد نمود. ایجاد سرمایش و گرمایش و متعاقب آن، توزیع هوای سرد و گرم به صورت یکپارچه و یکنواخت، مستلزم کارکرد بهینه و مطلوب قطعات فن کویل می باشد. بروز کوچک ترین مشکل و ایراد فنی در ساختار و اجزای فن کویل، مختل شدن فرآیند سرمایش و گرمایش دستگاه را به دنبال دارد.

هواگیری فن کویل ضمن افزایش بار برودتی و حرارتی سیستم، از بروز مشکلات بزرگ تر و جدی تر در ساختار دستگاه، جلوگیری می کند. علاوه بر این، انجام فرآیند سرویس و تعمیرات فن کویل، مانند هواگیری، طول عمر مفید و بالای دستگاه را در پی خواهد داشت.

اهمیت هواگیری فن کویل

نکات مهم و کاربردی

نکته اول: همانگونه که پیش از این عنوان گردید، با پایدار شدن جریان آب خروجی کویل، می توان نسبت به بستن شیر هواگیری دستگاه فن کویل اقدام نمود. در برخی مواقع، جریان آب خروجی علی رغم صبر کردن، پایدار نمی شود. این امر حکایت از بروز مشکل در کویل حرارتی دستگاه دارد.

مسدود شدن لوله ها و رسوب زدگی، از دلایل اصلی بروز این مشکل می باشد. در چنین شرایطی، استفاده از خدمات تخصصی تعمیرکاران، کمک شایانی می نماید.

نکته دوم: انجام فرآیند هواگیری فن کویل در مدل هایی که از شیر هواگیری برخوردار نیستند، این پروسه توسط پیچ هواگیری صورت می گیرد. در این حالت با باز کردن پیچ مخصوص هواگیری می توان هوای اضافی جمع شده در لوله های کویل را تخلیه نمود.

نکته سوم: در برخی مواقع علی رغم انجام فرآیند هواگیری، هیچگونه بهبودی در کارکرد و کارایی دستگاه مشاهده نمی شود. در این شرایط، به احتمال بسیار قوی، لوله کویل سیستم دچار گرفتگی و انسداد شده است. این امر موجب کاهش چشمگیر راندمان و کارایی دستگاه می شود.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

مطالب مرتبط

نصب پکیج در آشپزخانه

نصب پکیج در آشپزخانه

نصب پکیج در آشپزخانه با پیشرفت علم مهندسی سیستم گرمایشی پکیج جایگزین موتور خانه های قدیمی شد. این سیستم نسبت... ادامه مطلب

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت

آموزش نصب کانال داکت اسپلیت داکت اسپلیت یکی از سیستم های سرمایشی و گرمایشی هوا است که میان ساختمان سازان... ادامه مطلب

Install fire box

نصب جعبه آتش نشانی

نصب جعبه آتش نشانی برای تأمین ایمنی و همچنین جلوگیری از انواع حریق صددرصد استفاده و بکارگیری جعبه آتش نشانی... ادامه مطلب

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش

نحوه خاموش کردن آتش آتش گرفتگی در سال های اخیر در جنگل‌ها و همچنین منازل مسکونی و کارگاهی رواج پیدا... ادامه مطلب

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی آشنایی با نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی به شما کمک می کند تا... ادامه مطلب

مواد اطفاء حریق

مواد اطفاء حریق

مواد اطفاء حریق در این مطلب از وبسایت تاسیسات دات کام قصد داریم مواد اطفاء حریق را مورد بررسی قرار... ادامه مطلب

مهار آتش توسط امواج صوتی

مهار آتش توسط امواج صوتی همانگونه که می دانید آتش‌نشانان معمولاً از مواد شیمیایی و همچنین آب برای خاموش کردن... ادامه مطلب

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟

گاز مورد استفاده در کپسول آتش نشانی چیست؟ سؤالی که ممکن است، ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 20 =