در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید

معرفی قطعات و اجزای کولر گازی

3/5 - (1 امتیاز)

معرفی قطعات و اجزای کولر گازی

به طور کلی، اجزای کولر گازی در دو دسته قطعات مکانیکی و لوازم الکترونیکی جای می گیرند. کارکرد مطلوب و بهینه کولر گازی در پرتو همکاری صحیح اجزای داخلی دستگاه اجرایی می شود. در ساختار کولرهای گازی قطعات و متعلقات فنی مختلفی وجود دارد. هر کدام از اجزای کولرهای گازی وظیفه مشخص و تعیین شده ای را بر عهده دارند.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که فرآیند خنک سازی سیستم تهویه از نوع کولر گازی، از طریق سیکل تبرید تراکمی صورت می گیرد. در اجرایی شدن این چرخه، قطعات کولر گازی اسپلیت نقش برجسته ای ایفا می نمایند.

اجزای کولر گازی

بررسی اجزای کولر گازی

۱- قطعات مکانیکی

کمپرسور: کمپرسور یا واحد تراکم از مهم ترین و اصلی ترین اجزای کولر گازی تلقی می گردد. متراکم سازی گاز مبرد به منظور ایجاد سرمایش و تولید هوای خنک را می توان از مهم ترین وظایف این قطعه برشمرد.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که کمپرسور بخش اصلی یک سیستم تبرید محسوب می شود. واحد تراکم ضمن ایجاد اختلاف فشار، گاز فشرده شده را از بخش کندانسور به اواپراتور کولر گازی هدایت می کند. علاوه بر این، کمپرسورها متناسب با نوع و مدل کولر گازی، با جریان برق تک فاز یا سه فاز راه اندازی می شوند.

اواپراتور: اواپراتور کولر گازی، وظیفه جذب گرمای گاز مبرد را عهده دار می باشد. اواپراتور یا تبخیر کننده ضمن جذب و تبخیر مبرد داخلی، هوای گرم یا سرد را از طریق فن دمنده به محیط داخلی انتقال می دهد.

گاز مبرد: گاز خنک کننده با قرار گرفتن در اواپراتور دستگاه از حالت مایع به گاز یا بالعکس، تغییر وضعیت پیدا می کند. فرآیند سرمادهی و خنک سازی کولرهای گازی توسط گاز خنک کننده یا مبرد انجام می شود. در ساختار بسیاری از کولرهای گازی پیشرفته، از گاز مبرد r410a استفاده می گردد. سازگاری با محیط زیست، قدرت تبرید فوق العاده و عدم تولید آلودگی های زیست محیطی، از نقاط قوت این نوع گاز مبرد تلقی می گردد.

فیلتر تصفیه هوا: هوای گرم یا سرد قبل از وارد شدن به محیط داخلی، توسط فیلترهای تصفیه کننده کولر گازی، پالایش و پاکسازی می شود. بر همین اساس، آلودگی ها، آلاینده ها و گردوغبار موجود در هوا جذب و از بین می‌روند. در نتیجه این فرآیند هوای خنک، تمیز و دارای درصد اکسیژن بالا در فضای اتاق جریان پیدا می کند.

لوله مویی: از دیگر اجزای کولر گازی می توان به لوله مویی اشاره نمود. قطر و طول لوله مویی متناسب با قدرت سرمایشی دستگاه متغیر می باشد. کاهش فشار گاز مبرد و انتقال آن به اواپراتور، از مهم ترین وظایف لوله مویی محسوب می شود.

قطعات کولر گازی

لوله تخلیه: آب جمع شده در اثر فرآیند کندانس، به سینی تعبیه شده در زیر کولر گازی منتقل شده و از طریق لوله تخلیه به بیرون انتقال داده می شود. لوله تخلیه مانع از سر ریز شدن آب و آسیب وارد شدن به محل نصب کولر گازی می شود.

کندانسور: تقطیر کننده یا کندانسور از دیگر اجزا و قطعات اسپلیت به حساب می آید. این بخش از صفحات آلومینیومی و لوله های مسی ساخته می شود. کندانسور کولر گازی وظیفه دفع سرما در حالت گرمایش و جذب گرمای ماده مبرد در حالت سرمایش را بر عهده دارد.

۲- اجزای الکترونیکی

برد الکترونیکی: برد الکتریکی از مهم ترین اجزای کولر گازی بوده که به عنوان مغز سیستم انجام وظیفه می‌کند. کنترل و نظارت بر کلیه حالت ها و عملکردهای کولر گازی توسط برد الکتریکی صورت می گیرد. بنابراین، کنترل سرعت فن، فعال سازی کمپرسور و فعال یا غیر فعال شدن سیستم (on/off)، با ارسال فرمان توسط برد کولر گازی انجام می شود.

تابلو برق: تابلو برق کولر گازی اسپلیت، جریان الکتریکی مورد نیاز برای کارکرد اجزای دستگاه را تامین می کند. راه اندازی و کارکرد کولرهای گازی با استفاده از جریان برق محقق می شود.

الکتروموتور: الکتروموتور فن یکی دیگر از اجزا و لوازم کولر گازی به شمار می رود. کارکرد این قطعه موجب چرخش و عملکرد فن دمنده دستگاه می شود. در اثر حرکت چرخشی فن کولر گازی، هوای مطبوع با حداکثر سرعت و قدرت در محیط داخلی پرتاب می شود.

بررسی اجزای کولر گازی

فیوز حرارتی: فیوز حرارتی به عنوان یک وسیله حفاظتی، از کمپرسور کولر گازی در برابر حرارت بالا و نوسانات الکتریکی محافظت به عمل می آورد. وجود این قطعه در کولر گازی مانع از بروز خسارات و حوادث ناگوار می شود.

خازن: افزایش قدرت و سرعت در هنگام راه اندازی کمپرسور، از اصلی ترین وظایف خازن کولر گازی قلمداد می‌گردد. علاوه بر این، خازن در راه اندازی و کارکرد موتور فن دستگاه نیز کمک شایانی می نماید.

سنسور تنظیم دما: حسگر کنترل و تنظیم دما از دیگر اجزای کولر گازی به حساب می آید. تنظیم و مدیریت دمای هوای محیط به وسیله این حسگر انجام می شود. این سنسور غالبا بر روی اواپراتور دستگاه استقرار پیدا می‌کند.

دریچه مخصوص توزیع هوا، سینی درین و پروانه، دیگر اجزا و قطعات مهم دستگاه های کولر گازی اسپلیت را در بر می گیرد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

۰۹۱۲۳۴۳۴۳۹۸

مطالب مرتبط

آموزش تبدیل موتورخانه به پکیج

بهتر است بدانید که انتخاب نوع سیستم گرمایشی در ساختمان ها به عوامل و فاکتورهای بسیاری بستگی دارد. کاربری... ادامه مطلب

تعیین فشار ساکشن و دیسشارژ چیلر تراکمی و عیب یابی آن

تعیین فشار ساکشن و دیسشارژ چیلر تراکمی و عیب یابی آن

در این مطلب قصد داریم به بررسی تعیین فشار ساکشن و دیسشارژ چیلر تراکمی و عیب یابی آن بپردازیم.... ادامه مطلب

صرفه جویی انرژی در ساختمان

صرفه جویی در مصرف انرژی از جمله بهترین راه ها برای کاهش هزینه ها و اثرات زیست محیطی به... ادامه مطلب

عیب یابی برج خنک کننده

عیب یابی برج خنک کننده

عیب یابی برج خنک کننده شامل اقدامات بررسی و واکاوی می باشد که کاربران برج خنک کننده باید آشنایی... ادامه مطلب

عیب یابی و رفع عیب پمپ های سانتریفیوژ در سیستم حرارت مرکزی

عیب یابی و رفع عیب پمپ های سانتریفیوژ در سیستم حرارت مرکزی

در ادامه این مطلب قصد داریم به بررسی مبحث عیب یابی و رفع عیب پمپ های سانتریفیوژ در سیستم... ادامه مطلب

محاسبه دریچه تامین هوای تازه برای تجهیزات گازسوز ساختمان

در این مقاله قصد داریم به بررسی کامل محاسبه دریچه تامین هوای تازه برای تجهیزات گازسوز ساختمان بپردازیم. جهت... ادامه مطلب

محاسبه سایز لوله گاز ساختمان

محاسبه سایز لوله گاز ساختمان

در این مقاله از سری مقالات وبسایت تاسیسات دات کام داریم به بررسی مبحث محاسبه سایز لوله گاز ساختمان... ادامه مطلب

محاسبه قطر دودکش تجهیزات گازسوز

محاسبه قطر دودکش تجهیزات گازسوز

در این مطلب قصد داریم به بررسی محاسبه قطر دودکش تجهیزات گازسوز بپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 9 =