معرفی قطعات و اجزای کولر گازی

3/5 - (1 امتیاز)

معرفی قطعات و اجزای کولر گازی

به طور کلی، اجزای کولر گازی در دو دسته قطعات مکانیکی و لوازم الکترونیکی جای می گیرند. کارکرد مطلوب و بهینه کولر گازی در پرتو همکاری صحیح اجزای داخلی دستگاه اجرایی می شود. در ساختار کولرهای گازی قطعات و متعلقات فنی مختلفی وجود دارد. هر کدام از اجزای کولرهای گازی وظیفه مشخص و تعیین شده ای را بر عهده دارند.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که فرآیند خنک سازی سیستم تهویه از نوع کولر گازی، از طریق سیکل تبرید تراکمی صورت می گیرد. در اجرایی شدن این چرخه، قطعات کولر گازی اسپلیت نقش برجسته ای ایفا می نمایند.

اجزای کولر گازی

بررسی اجزای کولر گازی

1- قطعات مکانیکی

کمپرسور: کمپرسور یا واحد تراکم از مهم ترین و اصلی ترین اجزای کولر گازی تلقی می گردد. متراکم سازی گاز مبرد به منظور ایجاد سرمایش و تولید هوای خنک را می توان از مهم ترین وظایف این قطعه برشمرد.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که کمپرسور بخش اصلی یک سیستم تبرید محسوب می شود. واحد تراکم ضمن ایجاد اختلاف فشار، گاز فشرده شده را از بخش کندانسور به اواپراتور کولر گازی هدایت می کند. علاوه بر این، کمپرسورها متناسب با نوع و مدل کولر گازی، با جریان برق تک فاز یا سه فاز راه اندازی می شوند.

اواپراتور: اواپراتور کولر گازی، وظیفه جذب گرمای گاز مبرد را عهده دار می باشد. اواپراتور یا تبخیر کننده ضمن جذب و تبخیر مبرد داخلی، هوای گرم یا سرد را از طریق فن دمنده به محیط داخلی انتقال می دهد.

گاز مبرد: گاز خنک کننده با قرار گرفتن در اواپراتور دستگاه از حالت مایع به گاز یا بالعکس، تغییر وضعیت پیدا می کند. فرآیند سرمادهی و خنک سازی کولرهای گازی توسط گاز خنک کننده یا مبرد انجام می شود. در ساختار بسیاری از کولرهای گازی پیشرفته، از گاز مبرد r410a استفاده می گردد. سازگاری با محیط زیست، قدرت تبرید فوق العاده و عدم تولید آلودگی های زیست محیطی، از نقاط قوت این نوع گاز مبرد تلقی می گردد.

فیلتر تصفیه هوا: هوای گرم یا سرد قبل از وارد شدن به محیط داخلی، توسط فیلترهای تصفیه کننده کولر گازی، پالایش و پاکسازی می شود. بر همین اساس، آلودگی ها، آلاینده ها و گردوغبار موجود در هوا جذب و از بین می‌روند. در نتیجه این فرآیند هوای خنک، تمیز و دارای درصد اکسیژن بالا در فضای اتاق جریان پیدا می کند.

لوله مویی: از دیگر اجزای کولر گازی می توان به لوله مویی اشاره نمود. قطر و طول لوله مویی متناسب با قدرت سرمایشی دستگاه متغیر می باشد. کاهش فشار گاز مبرد و انتقال آن به اواپراتور، از مهم ترین وظایف لوله مویی محسوب می شود.

قطعات کولر گازی

لوله تخلیه: آب جمع شده در اثر فرآیند کندانس، به سینی تعبیه شده در زیر کولر گازی منتقل شده و از طریق لوله تخلیه به بیرون انتقال داده می شود. لوله تخلیه مانع از سر ریز شدن آب و آسیب وارد شدن به محل نصب کولر گازی می شود.

کندانسور: تقطیر کننده یا کندانسور از دیگر اجزا و قطعات اسپلیت به حساب می آید. این بخش از صفحات آلومینیومی و لوله های مسی ساخته می شود. کندانسور کولر گازی وظیفه دفع سرما در حالت گرمایش و جذب گرمای ماده مبرد در حالت سرمایش را بر عهده دارد.

2- اجزای الکترونیکی

برد الکترونیکی: برد الکتریکی از مهم ترین اجزای کولر گازی بوده که به عنوان مغز سیستم انجام وظیفه می‌کند. کنترل و نظارت بر کلیه حالت ها و عملکردهای کولر گازی توسط برد الکتریکی صورت می گیرد. بنابراین، کنترل سرعت فن، فعال سازی کمپرسور و فعال یا غیر فعال شدن سیستم (on/off)، با ارسال فرمان توسط برد کولر گازی انجام می شود.

تابلو برق: تابلو برق کولر گازی اسپلیت، جریان الکتریکی مورد نیاز برای کارکرد اجزای دستگاه را تامین می کند. راه اندازی و کارکرد کولرهای گازی با استفاده از جریان برق محقق می شود.

الکتروموتور: الکتروموتور فن یکی دیگر از اجزا و لوازم کولر گازی به شمار می رود. کارکرد این قطعه موجب چرخش و عملکرد فن دمنده دستگاه می شود. در اثر حرکت چرخشی فن کولر گازی، هوای مطبوع با حداکثر سرعت و قدرت در محیط داخلی پرتاب می شود.

بررسی اجزای کولر گازی

فیوز حرارتی: فیوز حرارتی به عنوان یک وسیله حفاظتی، از کمپرسور کولر گازی در برابر حرارت بالا و نوسانات الکتریکی محافظت به عمل می آورد. وجود این قطعه در کولر گازی مانع از بروز خسارات و حوادث ناگوار می شود.

خازن: افزایش قدرت و سرعت در هنگام راه اندازی کمپرسور، از اصلی ترین وظایف خازن کولر گازی قلمداد می‌گردد. علاوه بر این، خازن در راه اندازی و کارکرد موتور فن دستگاه نیز کمک شایانی می نماید.

سنسور تنظیم دما: حسگر کنترل و تنظیم دما از دیگر اجزای کولر گازی به حساب می آید. تنظیم و مدیریت دمای هوای محیط به وسیله این حسگر انجام می شود. این سنسور غالبا بر روی اواپراتور دستگاه استقرار پیدا می‌کند.

دریچه مخصوص توزیع هوا، سینی درین و پروانه، دیگر اجزا و قطعات مهم دستگاه های کولر گازی اسپلیت را در بر می گیرد.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان خبره تاسیسات دات کام و راهنمایی برای بهترین خرید با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۲۱-۷۷۶۵۵۳۸۸

09123434398

مطالب مرتبط

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

6 نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع

۶ نشانه اصلی سطح پایین مبرد در دستگاه تهویه مطبوع مبرد ماده ای است که سیستم های تهویه مطبوع براساس... ادامه مطلب

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید

مارک های پمپ مخصوص استخر را بشناسید یکی تجهیزات مورد نیاز برای استخر ها پمپ می باشد. در صورتی که... ادامه مطلب

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟

دلایل اصلی آب دادن پمپ آب چیست؟ پمپ آب امروزه در اکثر خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ که... ادامه مطلب

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی 11 روش کاربردی

کاهش مصرف انرژی سیستم‌ تهویه خانگی ۱۱ روش کاربردی سیستم تهویه مطبوع از جمله محصولات پرکاربردی است متنوع بوده و... ادامه مطلب

سوپرهیت و سابکول چیست؟

سوپرهیت و سابکول چیست؟ در دستگاه های تهویه مطبوعی که براساس سیکل تبریدی کار می کنند؛ اصطلاحات سوپرهیت و سابکول... ادامه مطلب

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع چیست؟ سیستم های تهویه مطبوع از تجهیزات اصلی هر ساختمانی محسوب می شوند که استفاده از آن... ادامه مطلب

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟

چرا دستگاه تهویه باد گرم‌ می زند؟ دستگاه تهویه از سیستم های پرکاربردی است که در انواع مدل های مختلف... ادامه مطلب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب

مصرف آب معدنی یا استفاده از دستگاه تصفیه آب آب یکی از ضروراتی است که به طور روزمره مورد استفاده... ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *